5809. Donderdag A". 4879. 23 Januari. T A D 8 - B E RIC H T E A. i. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 »\>ndee.1.1®. Franco per pmt1.80. Aiïonderiijke Nom»erie 0.66. Dom Courant wordt dagelijks, met uitzonderiig ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS BKR ADVERTS NT1IN i Va 1—8 regel».1.00. Itdtre regel meer.......v.. a 0.17J. GTootere letters near plaetsrnimte. NATIONALE MILITIE. HEINISCEVING. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS vak LEIDEN, Gc'ct op art. 26 der Wet van den 19den Augujtuj 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad N°. 72); dueti te weten dat het register van inschrijving en de alpbabetischa naamlijst der i 1S7S voor de nationale militie ingeschrevenen van den 2S.ten tot en met den 31aten Januari e. k. ter gemeente-secre tarie voor elk ter ltsing wordt nedergelegd dit be: "sur tegen register en lijst binnen den tijd der ncder- legg" ie kan worden ingebracht aan den Cnmmiasaris des ICunings in dere provincie, schriftelijk op ongeregeld papier, by den Bur- gemes>tcr in te leveren. Burgemeester en Wethonder» voornoemd, Leiden, V. n. BKANDELER, Burgemeester. 22 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ï'i Jaauarl. De minister vau staat, minister van kolo niën, brengt ter kennis, dat voor 's gouvernements dienst in Ned.-Indië worden verlangd practisch ervaren steenbakkers, en weléén 1ste meester knecht. één 2de meesterknecht, vier vormers en twee stekers. Zij behoorea zich voor dt-n militairen dienst te verbinden voor den tijd van zes jaar, iu te gaan op den dag van inscheping, en wel de 1ste meesterknecht als genie-opzichter 2de kl., de 2de meesterknecht als sergeant-majoor dergenie- wcrkliedcn en de overigeu als genie-werkman 1ste klasse; waartoo zij eenige bescheiden aan het departement van koloniën te 's-Gravonhage moeten inzentiep. Geen andere personen komen voor plaat sing in aanmerking dan ongehuwden, die licha melijk geschikt zijn voor den militairen dienst in Ncrf.-lndiö, het 35ste levensjaar nog niet hebben volhracht en, ten genoege van den minister voor noemd, voldoende schriftelijke bewijzen vau be kwaamheid afleggen voor de betrekking die door hen verlangd wordt. In navolging van andere gemeenten wilde me:; ook te Hoogmnde eene hardrijderij op schaatsen houden, waaraan echter alleen Iloog- mader.s mochten deelnemen. Benige gegoede inge zetenen brachten daartoe gelden bijeen en gis- ternamiddag had op de Does tusschen 20 lief hebber- de kampstrijdplaats De prijs, een portemou- naio met zilveren beugel, werd gewonnen door J. Baak en de premie, een sigarenkoker met zilver gemonteerd, door B. Bax. Tot algemeen genoegen liep deze winterliefhebberij af. In cene Maandag gebonden vergadering der pomolngische vereenigiug te Boskoop werden als bestuursleden geïnstalleerd de heeren C. De Vos, G. Boer en W. C. Boer. Uit de rekeuing van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1878 hebben bedragen f 710.29 en de uitgaven f 569.85'/2, zoodat een batig saldo van f 140.9S,/a aanwezig is. De begrooting voor 1S79 werd goed gekeurd <n bedraagt f 568.93' 2 in ontvangsten f 567.13'/, in uitgaaf. De vereeniging bestaat uit 100 leden en begunstigers. De ï'Pgeering heeft een wetsontwerp aan de Tweede Kamer ingediend, houdende bepalingen omtrent de uitgifte van schatkistpromessen. Ten einde in tijdelijke behoeften van 's rijks kas, of in voorloopige dekking van de kosten op de mid delen, bestemd tot goedmaking van 's rijks uitga ver,, te kunnen voorzien, kunnen behalve de schat kistbiljetten, bij de wet van 4 April 1870 be doeld, ook schuldbewijzen worden uitgegeven, waar van de rente bij de uitgifte verrekend wordt. Zij dragen den naam van schatkistpromessen. Hun bedrog mag, vereenigd met dat der ingevolge de voormelde wet aangemaakte schatkistbiljetten, het bedrag niet overtreffen waarvoor uitgifte of belee ning van schatkistbiljetten bij de wet is toege staan. Iedere schatkistpromesse bedraagt duizend gulden of veelvouden dier som. De schatkistpro messen houden in, dat het bedrag daarvan betual- baar is aan toonder, na afloop van dén op de promesse te vermelden termijn, die niet langer is dan twaalf maanden. Omdat de schatkistbiljet ten der wet van 1870 voor dagelijksehe discon- teeriug niet geschikt zijn, wenscht de minister van financiën naast die schatkistbiljetten bewijzen van vlottende schuld te stellen, die, gemakkelij ker verhandelbaar, daartoe volkomen geschikt zou den zijn. Hij stelt zich voor, dat dergelijke, stuk ken gretig in het geldverkeer zouden worden op genomen en spoedig een afzonderlijke, lage dis- conto-noteering zouden uitlokken. Hij zou daar omtrent in hoofdzaak het voorbeeld willen volgen, kortelings met goed gevolg in Engeland en Duitsch- land gegeven. Daarnevens wenscht hij echter de oude schatkistbiljetten te behoudeu. De nieuwe soort van schatkistbiljetten zijn bij het ontwerp zooveel mogelijk aan gelijke bepalingen als de bestaande onderworpeu. De Haagsche gemeenteraad heeft benoemd tot geneesheer-directeur van het gemeente-gast huis dr. G. P. Van Tienhoveu. Gisteravond had de 1 ijkplechtigheid in de kapel van het kasteel te Walferdange plaats in tegenwoordigheid van een honderdtal genoodig- den in de vertrekken en salons aan den beganen grond langs den voorgevel. Behalve de leden van het huis des prinsen en later ook het dienstdoend personeel, van den geringste tot den hoogste, wa ren daar de vertegenwoordigers van vreemde ho ven en een aantal burgerlijke en militaire autori teiten van hoogen rang, ook eene deputatie uit den generalen staf te Metz bijeen. Men schaarde zich in een balven cirkel in den rouwsalon, voor den ingang van de rouwkapel. In die zoogenaamde „chambre ardente" waren de wanden bedekt met zwart fluweel en damast, met zilveren franjes om zet en met zilveren lovers bedekt. De achterwand stelde een altaar voor. Omgeven door zilveren kandelaars, werd daar het middelgedeelte ingeno men door een reusachtig kruis van zilverlaken. In het midden van dat kruis het wapenschild des prinsen met het bijschrift: „obiit 13 Januari 1879." Aan de hoeken van het krui? vier treur wilgen in zilver geborduurd. Voor den ingang van de „chambre ardente" twee rijen flatnbonwen, waarvan de grootste, aan de uithoeken, het bla zoen des prinsen droegen. In het midden der ka mer rustte het overschot van den dierbaren overledene iu een looden kist, omgeven door twee andere van eikenhout, welke laatste van twaalf zilveren handvatsels is voorzien. Het geheel is bedekt met een afhangend zwart fluweelen met zilver omboord kleed, dat zijnerzijds schier onzichtbaar is door de ongelooflijke menigte kransen en bloe men die er aan zijn vastgehecht. Die kransen en bloemen zijn door vreemde hoven en allerlei Lnxemburgsche vereeuigingeu en corporation daar toe aangeboden. Langs den voet van den kata falk kronkelt zich een krans van frissche bloemen, door de officieren van het huis des prinsen daar nedergelegd als een symbool van den band, die hen met den beminnenswaardigen en toeganke-' lijken prins vereenigde. En terwijl men daar stond, naderden nogmaals de hofdames, en voegden tal van immortellenkransen toe aan den berg van groen en bloemen die de baar tooide. Daar ging een zijdenr open. De prinses verscheen aan den arm van haren vader, prins Frederik Karei van Pruisen. De prinses was, evenals de dames van haar gevolg, in zwaren rouw gekleed, en droeg een voor het oog bijna ondoordringbareu sluier voor het gelaat. Aller harten klopten van aan doening. De prinses en haar vader plaatsten zich ter rechter, hun gevolg ter linkerzijde van de haar. Onverwacht klonk zacht en gedempt een stichtelijk gezang door de ruimte. Een onzicht baar gemengd koor droeg zonder begeleiding psalm 90 vers 1 voor, de bekende muziek van Men delssohn. De indruk was geweldig. De heer Neu- warker, evangelisch predikant, sprak hierop een gebed uit. Het onzichtbare koor zong een koraal, en toen daarop de prinses en haar vader op de voor hen bestemde zetels plaats hadden geno men, hield de heer Neumarker eene toe spraak, die met de volgende woorden eindigde „Zoo rust dan in den vrede van uwen God, gij onvergetelijke! tot de stem des Heeren ook in uwe stille tombe dringt, en u roept tot zalig verrijzen. Geheiligd zij de grond, die u drukt. En een iegelijk, die uwe rustplaats nadert, moge het gevoelenHier ligt een vroom Christen, een ar beidzaam vorst, een aan goede werken rijk man begraven." Op het amen van den prediker volgde een nieuw koraal, toen van zijn kant een slotgebed, en ten laatste ruisohte eene motett van Rinck langs de wanden van het vorstelijk paleis. De prin ses, aan den arm van haren vader, keerde naar hare apartementen terug, en de aanwezigen ver wijderden zich de een na den ander onder den doevigen indruk dien deze plechtigheid had gemaakt. De secretaris der commissie tot regeling der lijkplechtigheid te Luxemburg had van een te Parijs woonachtig Luxemburger mededeeling ont vangen, dat hij aldaar het initiatief had genomen 1°. voor eene inschrijving ten behoeve van een krans op de lijkkist; 2°. voor een adres van rouwbeklag aan den Koning-Groothertog en de Prinses-weduwe; 3°. voor de benoeming eencr deputatie van twaalf leden ter deelneming aan de lijkplechtigheid. De Luxemburgsche consul-generaal, de lieer Bastin, en twaalf Parijsche bladen hadden hem medewerking verleend, met het gevolg dat de adressen reeds van honderden handteekeningen waren voorzien en er ook voor een krans ruim was ingeschreven. Heden is het plan uitgevoerd. Men verneemt dat door den opperceremo- niemcester bezwaren worden geopperd tegen de vele aanzoeken om kransen neer te leggen op de lijkkist van Prins Hendrik, en dat waarschijnlijk, juist om het groot aantal verzoeken van dien aard, daaraan geen algemeen gevolg zal kunnen worden gegeven. Z. M. de Koning en H. M. de Koningin zijn heden per extra-trein van 4.10 uit het Loo in de residentie aangekomen. Z.K.H. prins Alexander wordt dezen nacht met een extra-trein verwacht. Te Arnhem zal het Uil man-concert, dat voorloopig ten gevolge van het overlijden van Prins Hendrik was uitgesteld, geen voortgang hebbenhet gezelschap is ontbonden cn Arnhem benevens eenige andere steden genieten dienten gevolge niet van de eerste serie, de Thalberg- concerten; of de Harris-Zagury-concerten, die de heer Ulltnan tegen Maart heeft geannonceerd, zullen doorgaan, is nog onbekend. Het bestuur der vereenigÏDg voor den effectenhandel te Amsterdam heeft zich tot burg. en weth. gewend, met betuiging van adhaesie aan bet advies der Kamer van koophandel en fabrieken, om op den dag der begrafenis van Prins Hendrik de groote koopmansbeurs gesloten te houden. Een bij de Tweede Kam«r ingekomen wets-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1