redenen tegen het overbrengen van de slaapplaatsen naar andere zalen. De ten vorigen jare besproken en tot stand gebrachte verbouwing van een deel der benedenverdieping voldoet zeer. Het is der commissie voorgekomen dat de nieuwe commandant alleszins berekend is voor de op hem rustende, vaak niet gemakkelijke taak, en hij met lust en nauwgezetheid haar vervult moge hij langen tijd voor de hem toevertrouwde belangen werkzaam zijn. De commissie meent hiermede haar verslag te kunnen eindigenzij vertrouwt dat daaruit zal zijn gebleken, dat aoo- wel de raad van administratie als de comman dant en de ondercommandant allen lof verdienen voor hun gehoudeu beheer. De heer N. Osti, pred. te Warmond, is naar Katwijk aan Zee en de heer G. J. Vos, pred. te Botterdam, naar Wassenaar beroepen. In de gemeente Leimuiden is voor het nationaal huldeblijk aan onze Koningin f 17 ge collecteerd. De mazelen blijven er steeds hei-r- schen, gaan vergezeld van roodvonk en krijgen een meer kwaadaardig karakter. Sterfgevallen heb ben er reeds door plaats gehad. Blijkens het programma voor de plechtige begrafenis in de Nieuwe Kerk te Delft van wijlen Prins Hendrik, veldmaarschalk, admiraal dervlooten stedehouder in Luxemburg, zal het vorstelijk lijk Zaterdag 25 Januari vroegtijdig te Delft aanko men en in het stationsgebouw geplaatst worden. De kamerheer-ceremoniemeester zal den veldmaar schalksstaf van wijlen koning Willem II op de kist bevestigen. Een compagnie van het 4de regi ment infanterie zal de eerewacht aan het stations gebouw waarnemen Te kwart, over elven 's voor middags zullen de Koning, prins Alexander, prins Predenk Karei van Pruisen, de groothertog van Saksen-Weimar, prins Prederik, de prins zu Wied en de verdere vorstelijke personen zich per specialen spoortrein van Den Haag naar Delft begeven, zoo mede de leden der hofhouding. Onmiddellijk na de aankomst des konings formeert zich de stoet de rouwwagen zal worden bespannen met zes paarden, de vier slippen zullen gedragen worden door de kamerheeren: graaf Van Randwijck, jhr. Holmberg, jhr. Van den Berch van Heemstede, en den adjudant van wijlen den Prins, kapitein-luite nant ter zee jhr. Roëll. De tijdelijke adjudant baron Van Wassenaer zal rechts van het lijk gaan. De ka merheeren, dragers van het lijk, acht aan elke zijde van den rouwwagen, bijgestaan door onder- officiereu van zee- en landmacht en schutterij van Delft en 's-Hage. De Koning, prins Alexander, prins Prederik Karei, de groothertog van Saksen volgen den rouwwagen, gezeten in een rijtuig bespannen met acht paarden, daarna prins Prederik met den prins zu Wied; vervolgens de vorsten van de vreemde hoven en de heeren van het gevolg. De stoet neemt den weg langs de Bin- nenwatersloot, Oude Delft (Westzijde), Nieuw- straat, Cabaretten en Groote Markt. Ds. Van Koetsveld, hofprediker, zal in de kerk de aan spraak houden. De schutterij van Delft, het gar nizoen van Delft en 's-Gravenhage zullen aan beide zijden van den weg, waar de lijkstoet voorbijgaat, geschaard staan. In de gemeenten, waarlangs de speciale spoortrein komt, zal het garnizoen onder de wapenen zijn, terwijl van de forten saluutschoten worden gelost. De verschil lende muziekcorpsen zullen treurmuziek uitvoeren. Behalve de groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach, schoonbroeder van Z. M. den Koning, zal ook prins Herman van Saksen-Weimar-Eise- nach, broeder der eerste gemalin van Z. K. II. Prins Hendrik, tegenwoordig zijn bij de begrafenis plechtigheid. De keizer van Duitschland zal ver tegenwoordigd wordeu door den opper-hofmaar- schalk van Hd. huis, de vorst van Waldeck en Pyrmont door den directeur van zijn kabinet, den kamerheer baron Yon Stockhausen. De vlag-, hoofd- en verdere officieren der zee macht, zoowel in activiteit als op nonactiviteit, alsmede de officieren van het corps mariniers, zijn uitgenoodigd zich in groot tenue in de Nieuwe Kerk te Delft te bevinden, tot het bijwonen der begrafenisplechtigheid. Bij eenige zeeofficieren be staat het voornemen om een krans neer te leggen op de lijkkist. I'Iet Algemeene Werkmansbond zal zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door deputation uit alle afdeeliugen van die vereeniging in ons vaderland. Uit zeer vertrouwbare bron verneem ik, zoo meldt de Haagsche kroniek der Gr. Crt., dat Z. K. II. prins Hendrik zijn gemalin tot universeel erfgenaam heeft gemaakt, en voorts dat Z. K. II. prins Alexander bestemd is zijn oom als stadhouder van Luxemburg op te volgen. Door de directie der stoomvaartmaatschappij „Zeeland" is op elk der dienstdoende mailbooten een in zwart gedrukte beeltenis van Prins Hendrik aan den ingang van de kajuit aangebracht. De schilderij is met rouwfloers omgeven, terwijl een immortellenkrans daarboven prijkt. Zondag-morgen werd voor de eerste maal sedert vele jaren weder godsdienstoefening gehouden in de kapel op het paleis hel Loo, die door IIH. MM. den Koning en de Koningin werd bijgewoond, onder gehoor van ds. Van Koetsveld van 's-Graven hage, die tot tekst gekozen had Numeri 16, vers 47 en 48. De zes prachtige Ardenner paarden (appel schimmels), door het gouvernement van het groot hertogdom Luxemburg aan Z. M. den Roniug- Groothertog bij gelegenheid van Hd. huwelijk aangeboden, zijn geheel getuigd op het Loo aan gekomen en door den heer Pescatorc, vice-president der Luxemburgsche Kamer, aan Z. M. aangeboden. Aan de geleiders ziju prachtige gouden remontoirs met 's Konings naamcijfer en gouden kettingen tot aandenken geschonken. De door den heer C. L. Brinkman be langeloos ondernomen uitgave van Andriessens nalatenschap mocht reeds zeer vele iuteekenaren deelachtig worden. Getallen van 50 en 100 zijn reeds opgegeven en als de boekhandel zijn krach- tigen steun blijft verleenen, belooft deze uitgave met goed succes bekroond te worden. Tot op de kleinste plaats toch is Andriessens naam bekend, overal heeft de bekende kinderschrijver zijne kleine en groote vrienden. Groot was jaarlijks de letterkundige oogst, dien Andriessen den boek handel tot rijk gewin liet maaienhet. kan dan ook niet missen of zijn letterkundige nalaten schap, in één bundel van f 1.50 door zijne vrienden bijeenvergaard en door den uitgever geheel ten voordeele van Andriessens familie ver krijgbaar gesteld, zal als geurige naoogst overal in den lande rijken aftrek vinden. Regenten van het R.-K. Jongensweeshuis en regenten van het R.-K. Maagdenbuis te Amsterdam hebben zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek om, zoolang de R.-K. burgerweezen in de godshuizen van hun kerkge nootschap toegang zullen vinden, het Burger weeshuis voor zoodanige weezen niet te bestemmen. In het begin der volgende maand zal eene rechtstreeksche stoomvaartlijn tusschen Arasterdam en Piume worden geopend. Een Engelsch stoomschip ligt reeds in laatstgenoemde plaats ter inlading gereed. De Tweede Kamer heeft heden met alge meene stemmen het adres van rouwbeklag aau Z. M. den Koning aangenomen. Het zal Z. M. worden aangeboden door een commissie, bestaande uit de leden der commissie van redactie, den voorzitter en de heeren Van den Berch van Heemstede, Van der Hoeven en Roëll. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het stoomschip „Overijsel", van Batavia naar Rotterdam, is gisteren van Penang vertrokken de „Prins van Oranje" arriveerde 18 Januari te Batavia van Nieuwediep; de „Conrad", van Nieuwe- diep naar Batavia, arriveerde 19 Januari des na middags te Southamptonde „Madura", van Nieu- diep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar 19 Januari des namiddags. Z. M. heeft aan den kapt. II. G. J. Van Hoogstraten, van het reg. grenadiers en jagers, ver gund het aannemen en dragen der versierselen van de kon. Kroonorde 3de kl., hem door den keizer van Duitschland geschonken. Gemengd Nieuws. De Studenten -IJsclub alhier heeft tegen Maandag a. s. een hardrijderij op schaat sen uitgeschreven. De baan daarvoor op den Wit ten Singel is afgebakend. Een politieagent „bereidt" haar. Hij oefent zich bovendieu in het schaatsen-- rijden en springt reeds met eenige vlugheid over lat ten en andere beletsden heen. Van harte wordt hem toegeweuscht dat hij bij den wedstrijd i eersten prijs behale. Zaterdag-namiddag is Z. K. H. pri Prederik aau een groot gevaar ontsnapt. Terr^ hij op den Leidschenweg een rijtoertje maafc sprong door de vorst een der banden vau j wiel, hetwelk zulk een geraas teweegbracht, de paarden, schichtig geworden, hun vaart zooz versnelden, dat er vrees bestond of de koe! het gespan wel in bedwang zou kunnen houh Gelukkig echter wist deze na eenige oogenhbkl met groote moeite de paarden tot staan te breng Juist kwam de prinses Von Wied aanrijden,, wier rijtuig de grijze prius toen plaats nam.j huis gekomen, werd den koetsier, als blijk waardeering van zijn kloeke houding, door Z. K een gratificatie uitgereikt. De zestienjarige eenige zoon v den heer S. te 's-Hertogenbosch waagde ziek ver op het zwakke ijs, viel er door en verdro Niettegenstaande dit waarschuwend ongeluk, gaven zich een zestal onderofficieren mede op ijs, met het gevolg dat vijf hunner er door zak Door de tegenwoordigheid van geest van zesde werden zij gered, doch met moeite. Een inwoner van Philadelphia hei octrooi genomen op eene electrische lamp uurwerk. De geheele toestel neemt niet e plaats in dan een gewone lamp en kost 6 dol1. De prijs van het licht bedraagt ongeveer 1 per uur. Uit Den Helder schrijftmenaan „Standaard"„Van mond tot mond wordt met afkeer verhaald, dat gisterochtend een je dig oorlogsmatroos in het hospitaal is overlei die daags te voren op het wachtschip met slagen was gestraft. Nog meer slagen zou naar de bepaling hebben moeten ontvaui doch blijkbaar durfde men, uit vrees voor leven, niet boven de 75 gaan. De bezwekl leed, verhaalt men, aan heimwee, en had, dl tevergeefs, een en andermaal reeds om eeil dagen verlof gevraagd, ten einde zijne ouJ eens te bezoeken. Daar dit hem geweigerd moet hij zich heimelijk naar zijne ouders hel j begeven, uit wier woning hij na eenige da door een paar militairen werd weggehaald. Hii volgden als straf de 75 slagen en spo reeds zijn dood." I Zondag-morgen te halfeen isdeti van Hengeloo nabij het station Enschedee het verkeerd leggen van een wissel op e wagens steenkolen geloopen. Bij dit ongeval een conducteur en een passagier gewondti de locomotief erg beschadigd werd, zijn f wagens geheel verbrijzeld. Zondag -morgen werd in de geme Leimuiden bij een hooiberg gevonden een el meisje, paars van koude en gebrek en aaui door de mazelen. Dit kind was den vorigen derdag door hare oniaarde moeder de deur gezonden om een dienst te gaan zoeken, w met bedelen niet genoeg thuis bracht. Gedu al dien tijd heeft het kind onder den blootenl vertoefd. De rijksveldwachter-jachtopzi Scheper beteekende gisteren een dagvaardit gens een jachtdelict aan zekeren R., in de schap Zuthem, gemeente Zwollerkerspel, woning verlatende, loste men een jachtgem Scheper, wien de hagels langs de ooren g De justitie is dadelijk derwaarts vertrokl de dader is gearresteerd. Reeds is ongeveer voor 7 0 0 0 p ingeschreven voor een nieuwe bibliotheek t mingham en kostbare boekwerken zijn toeg Zondag zijn op den vijver ii Vondelspark te Amsterdam een heer H dame door het ijs gezakt. Van de velen, d wilden bieden, geraakten een vijftal ook te Allen zijn gelukkig gered, maar niet da veel moeitede dame werd in bewusteloos stand boven water gebracht, terwijl een mensch door de ijssehotsen zwaar in gezicht is gewond. Aan de Van Ewijcksluis te Paulowna is Zondag een turfschip, niet i de kust, door het ijs bekneld geraakt. Sc lading zijn verloren. De schipper heeft d: een zwaar verlies geleden, want het vaartu niet geassureerd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2