\,e. 5808. Woensdag A0. 1879. 12 Januari. .LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR ART: Voor Leidon per 8 nmndenl.lê. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers De» Ooorant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADYERTESTLEN: Tta 16 regelt1-05. leden regel meer0.17$. Grooiere letters iter plaetsrmmte. LilDEX, 21 .fanaarl. De typographische vereeniging „Lourens Jansz. Coster" vierde gisteravond iu de Stadszaal baar vijfentwintigjarig beslaan. De zaal was daartoe feestelijk getooid. Aan het eind er van tegenover bet orkest verhief zieh een groote tropee, waarin de stichtingsjaren der vier hoogescholcu, benevens de woorden „Wetenschap en Beschaving" waren aangebracht. Daaronder prijkte het standbeeld van „der typografen vader". Langs de gaanderij waren eveneeus kleinere tropeeën aangebracht, voorzien met de wapens der verschillende provinciën. Op het orkest was het tooneel opgeslagen, ter weers zijden waarvan op smaakvolle wijze groen was aangebracht, waaruit zich t wee toepasselijke beel den verhieven. De geheele versiering deed denheeren De Graaf en Van Beuimel alle eer aan. Toen, na de teleurstelling der vorige week, de leden zich tegen zeven uren met huuue dames in de groote zaal vereenigd hadden, werdeu de heeren patroons, donateurs en verdere genoodigdeu onder het uit voeren van een door den heer Grentzius vervaardig den feestmnrsch en voorafgegaan door de banier der vereeniging de zaal binnen- en na den ge- brmkelijken optocht naar hunne plaatsen geleid. Bij ontstentenis van den voorzitter der vereeni ging sprak alsnu de secretaris het welkom uit, in de eerste plaats de deelneming der vereeniging betuigende in het treurige verlies dat haar presi dent. dezer dagen in zijn familie geleden heeft, waardoor hij aan de feestviering geen werkelijk deel kon nemen. Met eenige gepaste woorden wefd de nationale ramp herdacht die het land dezer dagen getrolTen heeft en waardoor het feest acht dagen moest worden uitgesteld. Trots dit uitstel, was de opkomst er niet te minder door, getuige behalve het groot aantal leden, ook de vele patroons en andere aanwezige genoodigden. De vereeniging kon huB voor die opkomst niet anders dan ten hoogste dankbaar zijn, want het bewijs werd er door geleverd hoe hoog de vereeniging bij hen staat aangeschreven. Haar doel had daarop dan ook alleszins aanspraak en met des te meer liefde en ijver had daardoor de benoemde feest commissie de werkzaamheden tot voorbereiding van het feest op zich genomen. Haar werd daar voor dank gezegd, want ook de oprichters der vereenigÏDg, de heeren Van Nifterik, De ftegteu Somerwil, waarvan de beide eersten aanwezig waren, hadden er uit kunnen zien hoe zeer het schoone gebouw dat zij hebben gesticht, wordt in cere gehouden. Vervolgens werd dank gezegd aan allen, aan wie de vereeniging verplichtingen heeft, niet het minst aan de heeren patroons Drabbe en Sijthoff. Na het uitspreken der openingsrede werd door een zoontje van een der patroons aan de ba- uier een keurige bloemenkrans gehecht, hetgeen met fanfares en daverende toejuichingen werd beantwoord. Niet weinig tot opluistering der feestviering droeg bij de Feestcantate, uitgevoerd door leden der vereeniging en daartoe uitgenoodigde dames, met medewerking van het strijkorkest der staf- muziek van het 4de regiment infanterie. Dat deze uitvoering door de aanwezigen met genoegen werd ontvangen, bewees de aandacht waarmede ze werd gevolgd. Ze was die volkomen waard. De com positie van den heer H. J. Van Praag is inder daad lief en schoon. De uitvoerenden, zoowel de leden van het koor als van het orkest, werkten .flink mede. Van de solisten kweten zich vooral de sopraan en de alt ferm van hunne taak, terwijl ook het vrouwenkoor goed van stapel liep. De heer Van Praag kan er van verzekerd zijn, dat hij niet alleen der vereeniging, maar ook alle aan wezigen ten zeerste heeft verplicht en dat hij bij velen den weDsch heeft doen ontstaan nog menigmaal op composities van hem onthaald te worden. Na de uitvoering vielen dan ook zoowel hem als den uitvoerenden welverdiende toejuichingen ten deel, zelfs zoo dat nog een gedeelte moest her haald worden. Voor de heeren Grentzius en De Begt zal dit zeker eveneens eene niet geringe voldoening zijn geweest. Daarna werd door den secretaris in korte trekkeu de geschiedenis der vereeniging gedurende de laatste kwart eeuw geschetst doch hoe kort ze ook over zoo'n ruim tijdsbestek kon genoemd worden, zou ze toch nog te uitgebreid zijn om ze hier in bijzonderheden te volgenhet zij genoeg te verklaren dat uit het verslag bleek dat de toestand ook weder gedurende het laatste jaar, zoowel wat het ledental als dat der donateurs betreft, alleszins gunstig kan heeten, terwijl ook de ünanciëele toestand geen reden tot kla gen geeft. Dit is ook het geval met de weduwen- en ondersteuningsfondsen, dank zij niet het minst hun die ze beheeren. Toen het verslag was uit- hebracht bood de heer Van de Pavord Smits uit gigen beweging aan, het voor de leden enz. koste loos te doen drukken. Als gewoonlijk werden er ook ditmaal weder een tweetal tooneelstukjes opgevoerd, t.w.„Een moet er trouwen" en „Een uurtje voor de bruiloft", twee blijspelen, het eerste in één en het andere in twee bedrijven. Voor dilettanten met wel willende medewerking van een drietal dames werd er ferm gespeeld, en ook de keuze der stukken, met het oog op het doel der samenkomst, mag goed geslaagd genoemd worden. De aanwezigen toch amuseerden zich buitengemeen en lieten zich niet onbetuigd. In de pauze had de vereeniging het genoegen haren beschermheer, dr. W. C. Van den Braudeler, iu haar midden te zien verschijnen. Met toejuichin gen werd hij ontvangen, terwijl hij van zijn kant niet kon nalaten de vereeniging met haar feest geluk te wenschen. Niettegenstaande zijne ambtsbezighed- den had hij er behoefte aan gevoeld zich in haar midden te bevinden, en haar ook voor 't vervolg 't beste toe te wenschen. Moge het zilver eenmaal door goud vervangen worden. Door een der leden van de feestcommissie werd nog tot hen, die zich in den loop der tijden tegen over de vereenigiDg verdienstelijk hadden gemaakt, een hartelijke toespraak gehouden en aan enkelen hunner waaronder ook een tweetal dames het bewijs met het insigne van het lidmaatschap van verdienste uitgereikt, ui. aan de heeren Copier, Terluin, Van Wijngaarden, Wittenaar, De Vogel, Goedeljee, Boekwijt en De Leu. Tot eereleden werden benoemd de heeren Grentzius en Van Praag, alsook mej M. en J. Boekwijt. Ten slotte vereenigde men zich aan een bal, dat velen nog lang, ook onder het zingen van eenige feestzangen, genoeglijk deed samen blijven. De minister van koloniën heeft naar wij ver nemen de levering van 24 draaischijven, waarvoor de firma Oosterbroek te Gorcum laagste en de machine-fabriek „Deutschland" opvolgend inschrij ver was, aan de Kon. Ned. Grofsmederij alhier op gedragen. In het algemeen verslag van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, wordt omtrent het Inva lidenhuis medegedeeld, dat het totaal bedrag der kosten van het gesticht in 1877 was ƒ.26,399.78. Tot bestrijding daarvan hebben gestrektde rijks toelage f 5,000de landspensioenen door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan, beuevens de suppletiën vanwege de ministeriën van koloniën en marine voor de kostgangers f 7,602.18s; de gratificatiën uit het fonds, mede door de invaliden ten behoeve van het gesticht afgestaan, ƒ2,709.18'; het provenu van verkocht afval f 97.45; onafgehaalde nalatenschappen van in het gesticht overleden invaliden 148.45; 12m. renten van f 22,700 inschrijving 4 pel. f 908 en suppletie uit het fonds van deu ge- wapenden dienst 9,934.51; totaal ƒ26,399.78. In het Invalidenhuis werden gedurende het jaar 1877 verpleegd 3 verminkten uit de koloniën, 4 verminkteu in den ^strijd tegen België, 73 infirmen en 3 kostgangers voor rekening van het rijkte zamen 83 man. De commissie met de inspectie van het Invalidenhuis belast, zegt dat hare leden die allen voor het eerst de inrichting bezochten, zich gaarne met den algemeen gunstigen indruk vereenigen, die iu vroegere jaren herhaaldelijk door anderen werd ontvangen. Door den raad van administratie daartoe in de gelegenheid gesteld, hebben zij het kasboek met de daarbij behoorende bescheiden en verdere registers in behoorlijke orde bevonden, terwijl daaruit verder bleek dat de ad ministratie nauwkeurig gehouden werd, en in de kas een batig saldo van 460.26'aanwezig moest zijn, dat aan de commissie in wettige betaalmid delen vertoond is. Op 27 Juni 1877 was de 'sterkte van het personeel 66, sedert zijn bijge komen 15, te zamen 81; en afgegaan: door ont slag op verzoek 2 en door overlijden 11, te zamen 13, zoodat op 21 Juni 1878 aanwezig waren 68. De invaliden zagen er, voor zoover hun ouderdom cn gebreken dit toelaten, gunstig uit. Niemand van hen had in eenig opzicht klachten in te bren gen; zij bleken van kleederen en andere benoo- digdheden behoorlijk voorzien te zijn, welk een en ander zich in goeden staat bevond. De gezondheidstoestand der bewoners was gun stig; behalve eenigen die wegens bepaalde gebre ken het hun ter bewoning aangewezen vertrek niet konden verlaten en daarom ook niet op de algemeene revue verschijnen konden, waren er 8 op de ziekenzaal, die behoorlijk verpleegd werden. Een der invaliden is wegens krankzinnigheid nasr Delft overgebracht. Uit het strafregister bleek dat 20 invaliden (een vrij groot getal in vergelijking met vorige jaren) gestraft zijn gewordeD, in verreweg de meeste gevallen ter zake van dronkenschap, één zelfs tot vijfmaal toe. De voedingsmiddelen kwamen voor van goede qualiteit te zijn; evenals in vroegere jaren wordt het brood door de broodfabriek gele verd. De in de magazijnen voorhanden goederen, die hoofdzakelijk uit matrassen, lakens en wollen dekens bestonden, waren in zeer goeden en netten staat aanwezig onder de zorg van den ondercom mandant. Ook de bibliotheek, waarvan veel ge bruik wordt gemaakt, was in goede orde, maar verdient wel aanvulling en verbetering. Verder zijn er een biljart met toebehooren, dam-en domi nospelen voorhanden voor tijdkorting; terwijl de ondercommandant voortgaat met het houden van voorlezingen. Het gebouw is goed en zindelijk onderhoudende eenige belangrijke reparatie, waarop door den raad van administratie werd aangedrongen, bestaat in de vernieuwing van den vloer in de groote slaapzaal, die reeds op verschillende plaatsen is gelapt; de kosten dier vernieuwing zijn geraamd op 550. Ofschoon het gebonw in zijn geheel veel meer personen zou kunnen herbergen dan er zich thans in bevinden, bestaan er overwegende

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1