vreest dat de Transvaalsche boeren hierover onte vreden znilen zijn Cetehwayo had nog niet geant woord op het ultimatum hem toegezonden. Ver sterking van omstreeks 2500 man troepen uit Engeland wordt verwacht Zware onweders hebben in de Transvaal en den Oranje-Vrijstaat schade toegebracht. Te Londen zijn dezer dagen vijftien violen van Cremona verkocht, waarvan sommige veel geld hebben opgebracht. Twee violen van den beroemden Stradivarius zijn voor 240 p. st het stuk verkocht. Een „Jozef Guarucrius" heeft 600 p. st. opgebracht. Aan het Engelsche tijdschrift „Nature'' wordt door een berichtgever gemeld, dat de Erauschc geleerde Camille Plammariou, die ver moedt dat de maan niet zonder bewoners is, een kijker wil doen vervaardigen, sterk genoeg om die bewoners waar te nemen. Op Driekoningendag had een bewoner van het Corso te Rome eenige vrienden ter maal tijd genoodigd. Men was zeer welgemoed en vroolijk. Er werd een haas opgedragen. „De eerste dien ik van het jaar eet!" zeide de gastheer. „Zoo gaat het mij ook," antwoordde een der gasten, „en zou het de laatste ziin?" Nauwelijks had hij deze woorden geuit, of ziju hoofd viel op den schotel, waarop al de aanzitteiidrn begonnen te lachen. Doch na eenige oogenblikken bevond men, dat hij dood was. 3K OLONÏE IS". BATAVIA, 13 December. Nieuws van eenig belang valt niet te vermel den. De stemming is algemeen zeer gedrukt. In den handel gaat niets om. Het hooggerechtshof heeft de uitspraak van deu raad van justitie alhier, waarbij den 20steu Augustus jl. de hoofdredacteur van de „Java'oode", de hser H. B. Van Daalen, wegens hoon en smaad in gedrukten geschrifte van een openbaar ambtenaar, iu ca3U deu resideut van Batavia, veroordeeld werd tot zes maanden ge vangenis en f 250 boete, en waarvan de veroor deelde in hooger beroep gekomen was, vernietigd, •en den beschuldigde veroordeeld tot twee maanden gevangenis en f 20 boete. Uit Demak verneemt men, dat dit jaar het aantal bedevaartgangers, die hunne offeranden brach ten naar de oude vorstengravcn te Kadilangoe, buitengewoon groot was. Als een mierennest, dat van woonplaats verandert, zag men duizenden in landers, mannen en vrouwen, naar de heilige gra ven trekken, om daarop bloemen te strooien en de vervulling van harte weuschen af te smeeken. Daar aangekomen, vielen velen flauw, en velen verloren tijdeus hun kampeeren op de aloofi-aloon geld en goederen. Het slechtst kwamen er echter 14 personen uit Baujoemas af, die, moe van het gaan, bij de dessa Boejaran een schuit huurden om zich naar Samarang te laten brengen. De zwaar beladen sehuit bleek lek te zijn, zij liep vol water en zonk, met het gevolg dat verscheidene der passagiers bewusteloos aan den oever gebracht moesten worden. Geen hunner is verdronken, maar velen hadden geld en goed verloren. Door den gouveroear-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned,, wegens ziekte, aan den contr. 2de klasse bij het binn. bestnar op de bezitt. buiten Java cn Madura C. H. M. Le Roux. Be noemd: Tot ads.-res.van Koedoes, J. L. Jarraan Jr.; van Ponorogo, P. J. Van Berckelvan Lamongan, C. M. Ketting Olivier; van Kraksaan, W. Greve; van Soekapoera-Kolot, E. Ketjen; by het lager onderwas veor Europeanen en met dezen gelijkgest. tot ond. 1ste klasse, H. J. Zuiderhoek; tot ond. 2de kl., D. J. J. W. Van Ardenne. Departement van Oorlog. Verleend: Zes maanden verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, aan den onderint. 1ste kl. bij de mil. adm. P. F. Kraal; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den modelm. 1ste kl. bij den art.- constr.-vrinkel te Soerabaia R. SteeDmeyer. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de off. van gez. 2de kl. J. C. Gaerthc; op ver zoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., dc maj. der inf. jhr. H. Bowier; eervol, de burg. schrijver der 5de kl. bij de mil. adm. W. Bloem; op verzoek eervol, wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. A. F. H. Kielgast. Buitengewoon bevorderd: Tot kol. der inf., de lait.-kol. H. F. Meyer, en zulks als belooning voor de door hem als chef van den staf ge durende de expeditie tegen Samalangan in het jaar 1877 bewe zen uitmuntende diensten. Benoemd: Tot chef van den gcD. staf, de kol. der iuf. H. F. Mcyer, thans tijdelijk met de waar neming dier betrekking belast. 111 i Tir^v-m gr A rrli-ëifi-hra 13 J 1T Ja H. A. PV I>. Fr«"krijk. Voor de groote loterij te Parijs zijn in het geheel prijzen aangekocht tot een bedrag van 7 millioen fr. (fraaie kunsten 900,000 fr., uit de vreemde sectics 740,000, uit dc Eransche koloniën 16,500, van de werkliedeuteutoonslelling 20,000, van de Eransche nijverheid 5,323,500 fr.) Het aantal der „gros lois" is 1273 en vertegenwoor digt een bedrag van 3,418,705 fr. De prijzen zijn t hans voor een fr. te zien in het „Palais do Tlndustrie"; de trekking zal, zooals men weet, deu 26sten plants hebben; het eerst zullen o. a. worden verloot het zilveren tafelservies van Odiot (125,000 fr), dan de parure van diamanten (100,000 fr twee halskettingen (elk van 50,000) en het orgel van Oavaillé Coll (25,000 fr.). Er zijn bovendien 79,000 kleine prijzen; de geschenken der inzenders op de tentoonstelling aan de loterij medeeerekeud, vertegenwoordigen deze een wanrde van 9 millioen fr. f. >uitsehla.n«l. In parlementaire kringen heerscht eeu levendige gedachtenwisseling over de vraag, of bij de ope ning van den rijksdag de zeven uit Berlijn uit gewezen sociaal-democratische afgevaardigden in het parlement zullen verschijnen, dan wel of de politie hun parlementaire rechten zou miskennen en hen opnieuw uitwijzen. Bij gerucht wordt verzekerd, dat, de rijksdag, om de indiening van het wetsontwerp tegen de vrijheid van spreken in het parlement af te wenden, terstond bij de opening der zittingen zelf een wetsontwerp te dier zake "'zou voorstellen. Dit laatste zou dan terstoud -worden aangenomen. Vermoedelijk zal de rijksdag den lOdeu Februari a. s. worden geopend. Te Hamburg zal eene bijeenkomst plaats hebben van belanghebbenden bij den handel iu petroleum, waarin zal behandeld worden de viraag wat zal kunnen en zal behooren gedaan, te worden, om den achteruitgang van het artikel in qualiteit tegen te gaan. Al de zeehandels- plaatsen van de Noord- en Ooslzee, die bij de zaak zijn betrokken, alsmede de Nederlan-lsche •en Belgisclie havens, hebben uitnoodigingen ont vangen. Italië. Naar m.en zegt, vindt de jongste encycliek,, welke zich van de politiek onthoudt, weinig bij val bij de ouverzoenlijken der Curie, die tut op het laatste oogenblik over den inhoud in het •onzekere werden gelaten en er eerst door de „Osservatore Romano" kennis van kregen. Dc ency cliek is het werk van den Paus en zijn bro eder •Jozef Pecci. Het stuk is veel beteekenend, om dat het zich onthoudt van het inroepen van den wereldlijken arm, als een middel tot bestrijding van de Commune en de Internationale. De dienst in het Pantheon, ter herinnering aan den dood van koning "Victor EmauueL, werd met groote plechtigheid gevierd. Al de hoogge plaatste staatsambtenaren en leden van het corps diplomatique woonden den dienst bij. De voorbereidende maatregelen in verband met het aanstaand consistorie hebben een aan vang genomen, maar de dag der bijeenkomst is nog niet bepaald. De benoeming van nieuwe kardinalen heeft eenige moeilijkheid ontmoet, om dat de Paus vooraf met de voorgenomen wijzi gingen wil gereed zijn en besluiten nemen ten opzichte van het II. Collegehet is daarom waar schijnlijk, dat de benoeming van kardinalen voor- loopig uitgesteld zal worden. Eene nieuwe wisseling van nota's heeft plaats gehad tusschen het Vatikaan en de regeering' te Berlijn, betredende de onderhandelingen, waardoor aan het geschil tusschen kerk en staat een einde moet gemaakt, worden. Een voorloopig handelsverdrag tusschen Frank- rijk en Italië is geteekeud. Het berust op den grondslag der wederzijdsche behandeling van de meest begunstigde natie, doch zal slechts gedu rende het jaar 1879 van kracht blijven. Midde lerwijl zullen tusschen beide staten onderhande lingen worden gevoerd over een definitief han delsverdrag. Grroot-Bi-itannlë. Blijkens officiéél bericht hebben inwoners nit Kohistan pogingen aangewend om te KaUoel onge regeldheden te verwekken en alsdan te plunderen. Yakob-Khan heeft hen doen besluiten heen te gaan. De hoofden der Ghilzais hebben bij hem aanzoek gedaan om met Engeland vrede te sluiten. Gen. Robberts zet ziju marsch westwaarts voort. De Afghaansche deserteurs bevestigen de berichten aangaande de desertién en desorganisatie bij het Afghaansche leger. Turkije. In een brief uit Konstantinopel aau de „Poli- tische Correspondeuz" wordt melJing gemaakt vau eene audiëntie, die de Eransche ambassadeur, de heer Tournier, in het begin dezer maand bij den sultan gehad heeft. De sultan vroeg hem raad om uit de finauciëele moeilijkheden te gera ken, vooral ten opzichte van de caiuies, en de heer Eournier, die gewoon is ronduit ziju gevoe len te zeggen, antwoordde, dat men voor de ver betering van den koers der caimes den raad moest volgen van den directeur der Ottomauische Bauk; „maar", voegde hij er bij, „dat is niet ge noeg; de geheele toestand der Turksche financiën moet anders worden en daarom herhaal ik^ wat ik reeds vroeger de eer had Uwe Majesteit te zeggen. De financiën des rijks kunnen niet ver beterd worden dan door eerlijke en bekwame vreemdelingen en het beheer der douanerechten moet daarom aan Europeanen worden toevertrouwd. Wat u ontbreekt dat zijn knappe, onomkoopbare menschen. Men besteelt u bij de inkomende rech ten, men besteelt u bij het departement van financiën, men besteelt u in de provinciën en, als Uwe Majesteit het mij vergunt, dan moet ik zeggen, dat U. M. door dieven omringd is. De grootvizier bracht deze woorden aan deu sultan over, die de vrijmoedige taal van den ambassadeur goed scheen op te nemen; deze had zijn tolk medegebracht om na te gaaD, of zijne woorden letterlijk vertaald werden, en dat geschiedde. Uit Saloniki wordt gemeld, dat het aantal deserteurs van het Turksche leger toeneemt; zij verkoopen hunne geweren voor 40 piasters. Bulgarije, Ten onrechte, zoo verneemt men uit Weenen, wordt het uitstel van de verkiezing van een vorst van Bulgarije aan eerzuchtige bedoelingen van prins Dizndiikofl toegeschreven. Deze werkt met alle kracht om de candidatuur van prins Bntten- berg, neef van den czaar, te doen zegevieren. Prins Batóen berg heeft echter een gevaarlijken concurrent .gekregen in vorst George Bibcsco, die door Italië, Frankrijk, Engeland en Oostenrijk wordt gesteund; ook de Porte is hem genegen, misschien wel omdat zij zich de goede verstand houding herin nert die er tusschen Turkije cn den vader van den vorst bestond, Georg Demetcr Bibeseo, van .1843—1848 regent van Wallachije eu in 1S73 ov.erleden; George Bibeseo wordt als een man van kennis eu van een vast karakter geroemd. Egypte. De benoeming van bijzitters van den handel in de rechtbanken heeft ter beurze plaats gehad. Er heerschte groote spanning. Twee en veertig Engelsche, Eransche en Italiaansche kooplieden die zich verbonden hebben om geen zitting te nemen zoolang de rechter Lapenna aanblijft,, of zich niet verontschuldigt wegens de beleediging jegens de bevolking verleden jaar, zijn met groote meerderheid van stemmen gekozen. Dezelfde uit slag is te Cairo verkregen. Het behandelen van rechtzaken in haudelsaangelegenheden is derhalve in Egypte geschorst. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 19 Januari. S. Thors jui. 25 j. eu E. C. Posthumus jd. 23 j. G. Teljeur wed. 52 j. eu J. E. R. Doorneveld wed. 39 j. J. Dauzon jm. 24 j. en S. M. Sleyser jd. 48 j. C. Riebl jm. 27 j. en C. Schilt jd. 20 j. P. Helmsingjm 26 j. en M. C. Kroot jd. 26 j.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 3