vrees voor eene beweging aan de grens van Kuldja, hadden zij gevolmachtigden naar "Vernoe gezonden, om inet de Russen over de zaak te beraadslagen. De geheele Chineesche artillerie is te Kashgar bijeengetrokken. Eene deputatie van Kazan-Tarta- ren is te St.-Petersburg aaugekomen, om over de handelingen der plaatselijke overheid te klagen. Twee moordenaars, M'Donald en Sharpe, behoord hebbende tot het beruchte genoot schap der „Molly Maguires", moesten Dinsdag ochtend te Mauch Chunk, in Pennsylvania, opge hangen worden. Op het oogenblik dat het luik onder hen werd weggetrokken, hoorde men driftig schellen aan de gevangenisdeur. De „sheriff" zond iemand om te zien wat er gaande was en bevond dat er een telegram was aangekomen van den gouverneur te Harrisburg, waarbij den veroordeelden genade werd geschonken. Het was te laat: de nekken der beide misdadigers waren door den val gebroken. Het telegram was te 10,37 afgezonden en onmiddellijk in allerijl naar de gevangenis over gebracht, waar te 10,42 de beul zijn werk deed. De bekende Weston zal morgen Lon den verlaten om 2000 Engelsche mijlen in 1000 opvolgende uren af te leggen. Hij zal wandelen op de groote wegen en dit is mede in de wed denschap opgenomen onderweg in 50 verschil lende door hem aangewezen plaatsen eene lezing houden over „hetgeen hij van de kunst van wan delen afweet." Het parlementslid Astley heeft 500 p. st. tegen 100 p. st. met Weston gewed. Te Dardillac, in Algerië, is de vrouw van een pachter vermoord gevonden op den drempel van hare slaapkamer. Zes aan de hoeve verbonden inboorlingen werden uit dieu hoofde gearresteerd vier hunner, van de misdaad overtuigd, werden door het hof van assises te Constantine ter dood ver oordeeld en een tot 20 jaren dwangarbeid, terwijl de zesde werd vrijgesproken. Omstreeks negen uren des avonds waren een moeder en hare dochter op de eerste verdieping van een huis in de rue de Chabrol te Parijs bezig om de keuken in orde te brengen, toen zij plotseling een hevig gekraak hoorden. Beide vrouwen hadden geen tijd zich rekenschap te geven van dat geruchtplotseling vielen zij in elkanders armen naar beneden te midden van puin, gebroken vaatwerk en de brandende kolen uit het fornuis. De zoldering der keuken evenals die van een aangrenzend kabinet waren ingestort. Gelukkig waren moeder en dochter op eenige neder- stortende meubelen te recht gekomen, waardoor de val werd gebroken, zoodat zij er met den schrik en eenige liehte kneuzingen afkwamen. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing van de Dinas-mijn verkeert men nog in het onzekeremen denkt, dat die te zoeken is in de groote verandering der atmosferische drukking. Toen de ontploffiug plaats had, waren ongeveer 60 personen in de mijn, waar gewoonlijk 800 man bezig zijn; men vreest, dat slechts enkelen zullen kunnen worden gered, hoewel dadelijk alles daartoe werd beproefd. De „New-York Herald" deelt een telegram mede uit Taschkend van den 13den Januari. Daarin wordt gezegd dat de emir, die daar eerst den 5den Februari verwacht wordt, voorafgegaan wordt door 9 olifanten en 2000 paar den, m«t zijne vrouwen, zijn geld en bagage. De emir krijgt dagelijks berichten van Yakob Khan, op wien, naar men zegt, het Engelsche goud reeds begint te werken. De emir liet bij zijn vertrek uit Kaboel aan zijn zoon slechts 900,000 dollars achter. In Broadway te Nieuw-York is brand uitgebarsten; verschillende groote magazijnen van kleedingstukken werden een prooi der vlammen en men schat de schade op 2 miilioen dollars. Ook te Nieu w-York heeft men tegen woordig eene Chineesche kolonie en wel in de Mottstraat en belendende straten. Men vindt er een kruidenier, een drogist, een kleedermaker, speelhuizen en opiumkitten. Onlangs is ook eene Chineesche restauratie geopend. De muren zijn be schilderd met tafereelen van gevechten der goden en oude belden. Bedwelmende dranken worden er niet verkocht. Zelfs schijnt men Chineesche vrouwen te Nieuw-York te verwachten. Het Engelsche weekblad de „Specta tor" acht het plan, waarvan onlangs melding werd gemaakt, om aan den nood der aandeelhouders van de „City of Glasgow Bank" te gemoet te komen door eene loterij op zeer groote schaal, die zes miilioen p. st. zou moeten opbrengen, niet alleen uit een financieel oogpunt onverstandig, maar ook onzedelijk, omdat de speelzucht daardoor aange moedigd wordt. Intusschen heeft het plan wezenlijk kans van slagen. De „Thunderer" is naar Malta ge stoomd een rapport van den bevelvoereDden officier schrijft de oorzaak der ontploffing toe aan eene ledige ruimte van zes voet, die door de helling van het kanon tusschen den kogel en den kardoes ontstaan was. De vrouw van een landbouwer te Ge 1- les (Puy-de-Dome), haar man op den gewonen tijd niet ziende thuis komen, begaf zich des nachts naar buiten om zoo mogelijk iets aangaande hem te vernemen. Hoé hevig verschrikte zij, toen ze, nauwelijks over den drempel gekomen, haar echt vriend dood op de sneeuw vond liggen, met bloed bevlekt en met verbrijzelde hersenpan. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de ongelukkige is gedood met een werktuig met stompe punt, zoo als een hooivork. Nadat het slachtoffer op eeni- gen afstand van zijne woning was vermoord, moet het lijk voor de deur van zijn huis zijn neder- gelegd. Men meent den dader reeds in banden te hebben, een 35-jarig man van herculische lichaams kracht. Op het oogenblik dat de buurdervau een huis in de rue du Bel-Respiro te Parijs des avonds laat aanschelde, zag hij eenige hem onbe kende personen op zich aankomen. Gelukkig werd de deur spoedig geopend, zoodat de bewoner zich nog bijtijds in veiligheid kon stellen voor de ver dachte belagers, die blijkbaar niets goeds in den zin hadden, want nauwelijks was de deur geslo ten, of er werden verscheiden schoten op gelost. Terstond nam de concierge een revolver, die in zijn nabijheid lag, stak den loop door een opening in de deur en vuurde de zes schoten van het wapen af. Een der kogels moet het onzekere doel heb ben getroffen, want men hoorde een kreet van pijn weerklinken en daarop gingen de aanvallers op den loop. De inmiddels toegesnelde nachtpoli- tie kon hen niet meer achterhalen. Op de straat vond men sporen van bloed, een bewijs dat een der aanranders door den concierge was getroffen. BUITENLAN JL>. Frankrijk. Den 31sten Dec. 1877 was de lengte van het spoorwegnet in Frankrijk 33,406 kilometer, zijnde gemiddeld 6 kilometer en 422 meter per vierkanten myriameter en 9 kilometer en 110 meter per 10,000 zielen. In de verschillende departementen zijn de cijfers zeer verschillend. In het dep. Seine heeft men 47,291 meter spoorwegen per vierk. myriameter, in het dep. Nord 17,938, in het dep. Basses-Alpes slechts 1399 meter. Naar de bevolking rekenende echter is het dep. Seine minder bevoorrechthet heeft 933 meter spoorwegen op de 10,000 inwoners, terwijl het dep. Eure-et-Loir 23,519 meter spoorwegen bezit. Alle hoofdplaatsen van departementen zijn asn spoor wegen gelegen, van de 357 hoofdplaatsen van arrondissementen slechts 19 niet; van de 82 voor naamste havens hadden of kregen 68 een spoor weg, van de 121 vestingen 96, van de 210 gar nizoenssteden 202. Men berekent dat in 22 jaren het spoorwegnet in Frankrijk tweemaal grooter ge worden is. In de Kamers werd medegedeeld eene ver klaring van het ministerie, waarin gezegd wordt dat de regeering in den uitslag der onlangs ge houden verkiezingen vindt een goedkeuring en een aanmoediging voor hare staatkunde, die eendracht ten doel heeft. Frankrijk verlangt hartstochtelijk den vrede te bewaren, mits deze niet te kort doe aan zijne waardigheid. Frankrijk nam op voor zichtige en waardige wijze deel aan het congres. Het tractaat van Berlijn zal volledig worden uit gevoerd, zonder dat Frankrijk zijne vrijheid van handelen verloren geeft. Vervolgens werd herinnerd aan de vreeselijke gebeurtenissen van 1871, en gezegd dat men terecht verontwaardigd is tegen de misdadige lei ders, maar mededoogen moet hebben jegens hen die blinde werktuigen waren. Sedert 14 December 1877 heeft de president 1542 veroordeelden genade geschonken en 2225 hebben vermindering van straf gekregen. Het kabinet dringt aan op een spoedige behan deling der tarief- en douanen-wetten. Het kon digt aan een ontwerp voor groote openbare wer ken en een ontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs. De wet, welke de betrekkingen regelt tusschen de maatschappij en de kerk, zal goed toegepast worden. „Wij zullen onverbiddelijk zijn voor de ambtenaren, die zich vijandig gedragen jegens de republikeinsche instellingen." Deze mededeeling werd door de linkerzijde in den Senaat eenstemmig toegejuicht, door de Kamer daarentegen werd zij koel opgenomen. Spanje. De Koning zal den spoorweg van Ciudad Real den 2dcn Februari a. s. in persoon openen. Hij zal twee dagen te Elvas blijven en niet naar Lis sabon gaan, zooals eerst het plan was. De heer Rosette, voorzitter van den Rumeen- schen Senaat, wordt eerstdaags te Madrid verwacht om koning Alfousus officieel kennis te geven van de verklaring der onafhankelijkheid van Rumenië en hem na nens prins Karei het grootkruis van de orde der Ster van Rumenië te overhandigen. De maarschalk Serrano beeft den heer Sagasta een brief geschreven, waarin hij verklaart dat hij zich niet van de constitutioneele partij heeft afge scheiden. Hij betuigt verder zijn eerbied voor de tegenwoordige instellingen. De overheden in de Baskische provinciën hebben eene openbare inschrijving geopend tot vrijkooping der lotelingen der lichting vau dit jaar. Men gelooft dat deze inschrijving met goed gevolg zal bekroond worden. De regeering van Marokko heeft een schade loosstelling van 6000 fr. betaald aan de nagelaten betrekkingen van Liano en aan de Spanjaarden die bij den moord op Liano mishandeld zijn. Duitschland. De statuten voor de Wilhelm-stichting zijn ein delijk vastgesteldmen herinnert zich, dat deze stichting een herinnering is aan de mislukte moord aanslagen op den Duitschen keizer; bet doel der inrichting is pensioenen, rente en kapitaal te ver zekeren aan personen, behoorende tot den arbei denden stand. Het waarborgfonds en de kosten van beheer worden gevonden uit de giften, voor het bekende doel ingekomen. De inleggelden, waarvoor rente wordt berekend, bedragen 5 markde pen sioenen klimmen hoogstens tot 1000 mark. Het wetsontwerp, bij den Brunswijkscben Landdag ingekomen betreffende de instelling van een regentschap voor bet hertogdom Brunswijk, bestaat uit vijf artikelen. Men weet dat Bruns wijk met Hannover vereenigd zou zijn, wanneer de tegenwoordige hertog kinderloos stierf, en op dien grond beweren de aanhangers van den voor- maligen, thans overleden koning George van Hanno ver, dat zijn zoon, de onlangs met de Deensche prinses Thyra gehuwde hertog van Cumberland, de rechtmatige troonsopvolger voor Brunswijk is. De tegenpartij beweert, dat de souverein van Hannover, dus thans de koning van Pruisen, recht op Brunswijk heeft; m. a. w. na den dood van den regeerenden hertog zou het hertogdom Bruns wijk bij Hannover gevoegd en dus bij Pruisen ingelijfd worden. De „Kölnische Zeitung" zegt dat de hertog van Cumberland kans gehad heeft om zijne aanspraken op Brunswijk door Pruisen erkend te zieD, indien hij na den dood zijns vaders van zijne rechten op Hannover formeel afstand gedaan en vrede met Pruisen gesloten had. Dan zou hij ook het in beslag genomen vermogen zijns vaders teruggekregen hebben. Nu echter had hij het gunstige tijdstip laten voorbijgaan en de Pruisischs regeering zou thans besloten zijn om dat vermogen niet terug te geven, tenzij de hertog niet alleen van den Hannoverschei, maar ook van den Brunswijkschen troon verklaart af te zien en al zijne ware of vermeende rechten prijsgeeft. Het genoemde blad acht het gelukkig, dat de zaak zoo geloopen is en dat de hertog van Cumberland, naar de raadgevingen van onverstandige vrienden luisterende, na den dood zijns vaders onverzettelijk is gebleven. Want een Welfisch vorst zoo rijk als de hertog van Cumberland zou zijn wanneer hij het vermogen zijns vaders geheel terugkreeg

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2