DAGBLAD. tV. 5805. Zaterdag A°. 1879. 18 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 naitnden..1.13. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1S rtgeta1.05. leden regel meer0.17J. Grootere leners naar plaatsruimte. LIJDEN, 17 Januari. Door de alhier zittiug houdende commissie voor het arts-examen is heden het getuigschrift uitge reikt aan de heeren I. M. Korver, doctorandus, en P. J. H. Crobach, candidaat-arts. Het Leidsche studeutencorps heeft wegens het overlijden van Prins Hendrik gedurende zes weken den gebruikelijken rouw aangenomen. De senaat van het Delftsche studentencorps heeft den rouw van zes weken uitgeschreven, als eene welverdiende hulde aan den prins, aan wien de polytechnische school in de crisis vau 1863 ais voorstander der vrije studie zooveel te danken heeft. Ook het Amster- damsche studentencorps heeft besloten den rouw gedurende zes weken aan te nemen. Door het kiescollege der Ned. Hervormde ge meente te Wassenaar is ter voorziening in de predikants-vacature het volgende tweetal opge maakt: Ds. G. J. Vos te Rotterdam en ds. De Vlieger te Katwijk a/zee. Het is den ambachtsheer aangeboden, om daaruit eene keuze te doen. Aan de gemeenteschool te Benthuizen is tot hulponderwijzer benoemd de heer Iman Schultz, vau Zevenhuizen. Men meldt uit Den Haag dat de plechtige begrafenis van het stoffelijk overschot van Prins Hendrik te Delft zal plaats hebben op Zaterdag 25 Januari en dat de hofprediker, ds. Van Koets- veld, daarbij de lijkrede zal houden. De Koning zou 24 Januari a. s. het stoflelijk overschot, hetwelk dien dag uit Luxemburg herwaarts zal worden gevoerd, tot aan 'de grenzen van ons land te gemoet reizen, om het vervolgens langs den Rijnspoor tot Den Haag te begeleiden. Van daar zou het lijk per Hollandschen spoorweg naar Delft worden overgebracht. Te Baarn heeft zich reeds een commissie geconstitueerd om een monument, voor Prins Hendrik op te richten in het Amalia-park aldaar. Met 1 Pebruari treedt een tarief voor het directe goederen-verkeer tusschen stations der Hol- landsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij eenerzijds en stations van 14 Oostenrijksche en flongaarsche spoorwegmaatschappijen anderzijds in werking. In dit tarief zijn verlaagde vrachten voor klasse goederen, voor granen en voor peulvruchten vast gesteld. Daarentegen treden met denzelfden datum het speciaal-tarief voor graanvervoer tusschen Hon- gaarsche stations en de stations Zaandam, Koog en Zaandijk, Wormerveer en Krommenie en het uitzonderingstarief (Nachtrag III) van het Neder- landsch-Oostenrijksch-IIoDgaarsche verbandtarief buiten werking. De minister van justitie heeft verklaard dat het advies van den Raad van State over èen nieuw wetboek van strafrecht aan hem werd medegedeeld. Het is een zeer uitvoerig stuk, en voor zoover hij in staat was, daarvan kennis te nemen, is het hem voorgekomen belangrijk te zijn en ernstige overweging te verdienen. Ofschoon vooraf de tijd niet is te bepalen, diem de studie van het advies en de arbeid, aan den uitslag daarvan verbonden, zullen vorderen, hoopt hij zich daarmede vooreerst onafgebroken te kunnen bezig houden, opdat de regeering in staat zij, het nog in deze zitting, en wel zoo spoedig mogelijk, aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Padang", onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse D. M. G. De Swart, gisteren te Lissabon aangekomen, en zon den 22sten a. s, de reis naar Oost-Indië voortzetten. Het stoomschip „Schiedam" vertrok Woens dag van Nieuw-York Haar Rotterdam; de „Rot terdam" is dien dag te Nieuw-York aangekomen. Naar wij verneme» wordt Prinses Hendrik met Hd. vader Prins Prederik Karei van Pruisen, die onmiddellijk na de doodstijding van den ge maal van Hd. dochter naar Walferdange is ver trokken, in de volgende week uit Luxemburg in de residentie verwacht. De Duitsche Prins zal met zijn zoon de begrafenis-plechtigheid te Delft bij wonen. De Kamer van afgevaardigden iD Luxem burg zal zich doen vertegenwoordigen door eene deputatie, bestaande uit den president en vijf leden. Prins Prederik heeft hedenmiddag te drie uren ontvangen eene commissie uit den Raad van State, met den vice-president aan het hoofd, die namens dat college van staat Hd. het rouwbeklag heeft overgebracht met het overlijden van Prins Hendrik. Eerste Kamer. In de zitting van heden is besloten een adres van rouwbeklag aan den Koning te richten. De behandeling der staats- begrooting is aangevangen. De algemeene beschou wingen gaven aanleiding tot fmanciëele opmerkingen van de heeren Picqué, Yan Voorthuyzen en Pincolfs, waaruit bleek dat deze niet afkeerig zijn van een redelijke verhooging der grondbelasting. De hoofd stukken II, III en IV zijn unaniem aangenomen, na discussie. Morgen voortzetting. Mr. J. C. Van Eyk, advocaat bij de arroidis- sements-rechtbank te Breda, is gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot leeraar in staatsinstel lingen, godsdienstige wetten en volksinstellingen en gebruiken van Ned.-Indië, bij de afdeeling „Indische taal,- land- en volkenkunde", van het gymnasium Willem III te Batavia. Z. M. heeft M. II. P. Pichot dn Plessis, thans ontvanger der dir. bel. en ace. te Steen- wijk, benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Ridderkerk; C. H. L. Nilant, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Steenbergen, benoemd lot ontv. derzelfde middelen te Meppel; voorts eervol ont slagen L. A. H. Crommelin als ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Makkum; J. W. Dumon als ontv. te Olst, en Soer als ontv. te Wijhe; opgeheven het kantoor Olst en die gemeente toegevoegd aan het kantoor Wijheaan tnr. W. P. H. Yon Weckherlin, minister-resident op non activiteit, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis lste klasse van de orde der Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; benoemd tot substi tuut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam inr. J. W. Mees, thans griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen J. A. K., dienstbode, die er haar werk van maakte om zoogenaamde gods penningen te ontvangen door zich tegen een en denzelfden tijd bij verscheidene ingezetenen te verhuren. Zij logeerde in een logement en gaf bij het aanbieden van den dienst adressen op, waar zij te bevragen zou zijn en welke bij onderzoek bleken niet te bestaan, terwijl zij tevens gebruik maakte van een valsch getuigschrift. Ten haren opzichte is dan ook gebleken dat zij, niet alhier tehuis behoorende, reeds tweemalen gevangenisstraf heeft ondergaan wegens diefstal in dienstbaarheid, misbruik maken van vertrouwen en oplichting. Zij is gisteren naar de gevangenis te 's-Graven- hage overgebracht. Tegen de dienstbode M. v. D. is mede proces-verbaal opgemaakt wegens dief stallen in dienstbaarheid. Hedenmorgen te negen uren viel in de Onde Yest door een bijt een elfjarig jongetje, dat echter zonder eenig ungeval te bekomen daar uit gered werd door zekeren Prans De Mnnnik. Te twee uren 's middags is door het ijs in de Bloemmarkt gezakt een zoontje van den heer Heyermans, dat gered werd door den schilder Van Amerom. Terzelfder tijd zakte op den Ouden Rijn nabij de Hooigracht liet zoontje van zekeren K. door het ijs. Spoedig kwam er hulp opdagen om den jeugdigen waaghals nit zijn gevaarlijken toestand te redden. Uit den Vliet is mede een jongen gered. Gisteren zijn te Katwijk acht schui ten op de versch-vissclierij afgegaanmet goed weer zullen er dagelijks meer vertrekken. L)o eerste twee schuiten worden morgen met visch terug verwacht. Gisteravond is aldaar de matroos Maarten Hus bij het aan wal zwemmen, een leeren zwembroek aanhebbende, van de bomschuit „De jonge Dirk", schipper W. Hoek, in een weidiepte gezonken cn noodlottig verdronken. Gistervoormiddag geraakte eenekoe, welke van de veemarkt te Delft werd gedreven, in een bijt in de gracht aan de Molslaan. Het beest zwom onder het ijs tot aan de overzijde, waar men inmiddels zoo spoedig mogelijk het ijs had stuk geslagen om het dier te behouden. Daar het stuk slaan van het ijs eenigen tijd vcreischte, was de koe, toen zij op het droge gebracht was, zoo goed als dood, waarom men haar op de plaats heeft afgemaakt. Aan het wachtschip te Amsterdam had Woensdag-avond omstreeks acht uren een droevig voorval plaats. De ziekenoppasser 2de kl., een zeer oppassend jongeling, had het ongeluk van het vlot in het water te vallen. Dadelijk werd hulp geboden, doch te laaimen kon zelfs zijn lijk niet vinden. Eerst gistermorgen werd dit opgehaald cn daarop naar het hospitaal vervoerd. Aan boord van dit schip is des namiddags een sche peling-smid voor het front van de bemanning weggejaagd als onverbeterlijk dronkaard. Gisternacht heeft zich de stuurman van het sleepstoomschip „Concurrent V", liggende aan de Boomkade te Dordrecht, door middel van een schot uit een klein model kanon (kattekop) van het leven beroofd. De uitwerking van het schot is zoo hevig geweest, dat het hoofd geheel van het lichaam gescheiden was. Het lijk is door de politie naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats vervoerd en ten behoeve der justitie heeft een onderzoek plaats gehad. Dinsdag-avond gaf de zoogenaamde professor Hansen andermaal eene séance te Deven ter, ditmaal kosteloos toegankelijk. Zijne proeven gelukten thans volkomen. Vier a vijf personen werden door hem gebiologeerd. Of men de vol komen zekerheid beeft, dat die personen geen comperes waren, wordt echter niet gemeld. De „Turkestan Gazette" bevat be richten van de Cbineesche grens, meldende dat de Russische handelsweg onveiliger is dan ooit te voren en dat opnieuw een Russische karavaan geplunderd is. Verder wordt bericht dat onder de Cbinee sche soldaten grootè ontevredenheid heerscht, om dat in zeven maanden geen soldij is uitbetaald. Honderden menschen, in de grootste ellende ver- keerende, trekken naar Tchugutchak, om middelen van bestaan te vinden. De Cbineesche overheden hadden voorgesteld om een expeditie tegen de stroopers van DuDgan uit te zenden, doch mi

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1