muzikale compositie „Wilhelmus van Nassau en Prinses Emma polka gracieuse." Ook onze voor malige landgenoot de heer B. Polak Daniels heeft bij het huwelijk van den Koning behoefte gevoeld het aantal gelegenheids-composities met ■één te vermeerderen, en wel met een Jubelmarsch voor groot orkest. In eene vergadering van het comité gevormd om, namens de Haagsche ingezetenen, den Koning en de Koningin eene ovatie aan te bieden, werd door het bureel medegedeeld, dat Z. M. die ovatie aanneemt en daarvoor bepaald heeft den 7den Pebruari. Het feest wordt gegeven in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Het genootschap „Pnlchri Studio" en verschillende zangvereenigingen j zullen medewerken. Mevr. Offermans-Van Hove zal als soliste en dr. L. R. Beynen als feestredenaar optreden. Betreflende de ongesteldheid van prins Hen drik verneemt men dat Z. K. H. sedert vijf dagen door de mazelen is aangetast. Het jongst ontvangen telegraphisch bericht meldt dat de ziekte een geregeld verloop heeft. Werd op voorstel van Burg. en Weth. van Den Haag besloten opnieuw een subsidie van 8000 voor den Franscheu schouwburg toe te staan, naar aanleiding van het adres van de Haag sche afdeeling van het Nederlandsch Tooueelver- bond kwam gisteren in den gemeenteraad de vraag ter sprake of B. en Ws. dan wel de raad in het vervolg vergunning moesten geven tot het bespe len zoowel van den Franschen als Holl. schouw burg. Daar voor 1879 1882 aan het Neder landsch Tooneel de bespeling van den Holland- schen schouwburg door B. en Ws. is toegestaan, besloot men, na beraadslaging, de beslissing over die vraag voorloopig te verdagen en inmiddels B. en Ws. te machtigen, voor dit jaar althans, den directeur van den Franschen schouwburg te be noemen. Uit de mededeelingen van het dagelijkscb bestuur bleek, dat de gereconstrueerde vereeniging het Nederlandsch Tooneel opnieuw rechtspersoon lijkheid had aaugevraagd eu dat zij alle waar borgen hal gegeven om op goede wijze aan haar contract te voldoen, onafhankelijk van de vergun ning aan haar van het bespelen van den Amster- damschen stadsschouwburg. Het stoomschip „Stad Amsterdam", van de kon. Ned. stoombootmaatschappij, ligt te Phila delphia ladende voor Amsterdam. Dit feit heeft ver moedelijk aanleiding gegeven tot het bericht, dat een stoomvaartlijn PhiladelphiaAmsterdam zou worden geopendvooralsnog is hiervan geen sprake. Het stoomschip „Torrington", van Rot terdam naar Batavia, is gisteren vau Suez ver trokken; de „Drente", van Batavia naar Rot terdam, is gisternamiddag van Port Said vertrokken de „Celebes", van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren te Suez aangekomen en denzelfden dag vertrokken. Z. M. heeft den 2den luit. G. J. C. Ver- kuyl, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij bet wapen der inf. van het leger in Ned. Indië; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot oflffc. van gez. 3de kl., den student voor den ge noemden dienst (arts) J. E. L. Kraft; als blijk van goedk. en tevredenheid de zilveren medailie, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan M. C. Teves, te Harlingen, wegens zijne krach tige hulp en moedig voorbeeld bij de redding van twee personen uit den mast van een ballast- scheepje, dat 16 Sept. jl. in de haven aldaar was gezonken; de bronzen medaillle, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan K. F. Van Eek, 2den stuurman aan boord van het stoom schip „Graaf van Bylandt", toebehoorende aan de Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij, wegens de redding op 21 Mei jl. van twee personen uit eene hevige branding in de monding der rivier van Segli, op de noordkust van Atjeh; den slaaf Isidro, te Rio Grande do Sul, voor de redding van een Ned. onderdaan uit het water aldaar op 31 October jl.en W. Heeren, te Breda, die 27 Oct. jl. eene vrouw uit de rivier Ter gelegenheid van het huwelijk des Kouings had in Den Haag gisteravond te halfnegen op den Grooten- of St.-Jacobstoren een uitvoering plaats van de muziekafdceling van het broederlijk genoot schap „Clio en Polyhymnia", waarbij verschillende vaderlandsche en andere stukken werden uitge voerd. Een groote meuigte was op de been. Door den gemeenteraad van Alkemade is gisteren tot hoofdonderwijzer te Nieuwe Wetering benoemd de heer Roosendaal, uit Kralingen, zijnde n". 1 van de nominatie, de Mark op het droge brachtbenoemd bij het departement vat) financiën: tot hoofddirecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, den heer oir. W. A. P. Verkerk Pistorins, thans raad-adviseur voor de handels- en consulaire zaken aan het departement van buitenlandsche zaken tot hoofdinspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, den heer W. Van Konijnen burg, thans referendaris; tot adjunct-commies, de eerste klerken J. A. De Bergh en C. E. Lans. Gemengd Nieuws. Omtrent den brand op de bouwhoeve van H. Peters te Benthuizen worden ons nog de volgende bijzonderheden medegedeeldDoor ver eende krachten van de brandspuiten uit Bent huizen, Hazerswoude en Moercapelle en door bewonderenswaardige kloekheid van de bij den brand tegenwoordig zijnde manschappen ziju zo merhuis, wagenschuren, karnmolen, met al de zich daarin bevindende voor.verpeu, alsook het benedengedeelte van koe- en paardenstal voor het vuur bewaard gebleven. Een 40-tal koebees ten zijn letterlijk door de vlammen heen den stal uitgedreventerwijl de paarden van de reeds in volle vlam staande ruif moesten losgesneden en verwijderd worden. Van twee dezer dieren zijn dan ook de oogen, ooren en manen totaal ver brand, terwijl zij over het geheele lichaam met. verscheidene brandwonden overdekt zijnnog 2 andere hadden zoo door het vuur geleden, dat zij losgesneden zijnde, nedervielen, om den smar- telijken dood van geheele verbranding te onder gaan. Dit lot trof ook eene koe, die, het oog barer bewakers ontsnappende, zich midden in den bran denden hooiberg wierp. Eenige gouden sieraden en geldstukken zijn in ongeschonden toestand gistermorgen onder het puin teruggevonden en den eigenaar ter hand gesteld. Voorts mag niet worden verzwegen dat onder de bewoners der drie bovengenoemde gemeenten de volmaaktste eendracht heeft geheerscht, en dat zij te zamen als een één eenig man hunne beste krachten onvermoeid hebben aangewend tot heil der lij dende menschheid en tot redding van het dier. Bij het passeeren van eene plank, die in de Paxlaan in de gemeente Hof van Delft over eene sloot lag, had de veertigjarige vrouw J. De B. Maandag-avond het ongeluk, ten gevolge van het breken dier plank in de sloot te vallen. Toen men de vrouw kort daarna voorover in het water vond liggen, werd zij er gedeeltelijk uitgehaald en, na veel over-en-weerspraak, besloot men haar met de voeten in het water te laten tot „het gerecht" er bij was gehaald. Toen de politie ter plaatse van het onheil aanwezig was, waren de levensgees ten gevloden. Had men de ongelukkige onmiddel lijk in een verwarmd vertrek gebracht en de hulp van een geneesheer ingeroepen, dau ware zij wel licht nog te behouden geweest. Omtrent den brand te Delft in het pand aan het Zuideinde, vanouds bekend onder den naam van „de Stadsherberg", bewoond door den eigenaar v. Z. en vier andere gezinnen, wordt nog gemeld dat de brand dadelijk zoo hevig was en zich terstond zoodanig uilbreidde, dat de be woners moeite hadden het lijf te bergen. Zij konden nagenoeg niets van hun inboedel redden, hetgeen vooral voor drie der gezinnen, te zamen tien personen tellende, als een groote ramp mag worden aangemerkt, aangezien de bezittingen dier gezinnen niet, die der andere zeer laag, tegen brandschade waren verzekerd. Eene jonggehuwde vrouw heeft men met geweld moeten verwijderen, daar zij van hare omgeving niet scheiden wilde. Gelukkig was de wind gunstig te noemen en dieef den vonken regen naar een daarover gelegen plein, anders zou het de brandweer, die uitmuntte in de kalmte en bedaardheid waarmede zij kwam opdagen, zeker niet gelukt zijn het daarachter gelegen pakhuis van den heer Yan Oei met ongeveer 300 vaten teer, pik, vlas enz. te beschermen. Gisteren is van den trein van den Rijnspoorweg die om 6.20 te Rotterdam arri veert bij de aansluiting nabij het station Woer den de as der machine gebroken, zonder echter noemenswaard oponthoud of ongelukken te ver oorzaken. Uit Grave wordt gemeld dat driebo- venlandsche schepen, liggende voor de schipbrug bij Hedel, gisteren door den feilen stroom van de ankers zijn geslagen. De helft der schipbrng is meegevoerd. Twee schepen zijn gezonken. Boven Alem hebben er verzakkingen van den binnenta- lud plaats. Er was echter geen direct gevaar. De dijken worden van rijsbossen voorzien. Te Doesburg heeft het water zulk een hoogeu stand bereikt, dat de gemeenschap met Dieren geheel is afgesneden en dc reizigers hun weg van daar per omnibus over Zevenaar moeten nemen. Nog is het water wassende. Te Hoogeveen is eenschippersknecht verhuurd bij het gewicht en wel tegen (4,50 per half kilogramhij werd gewogen en 140 halve kilogrammen zwaar bevonden. Hij zal dus een loon van f 630 per jaar ontvangeu. De vrouw van deu schoenmaker S. te Kampen, die door hem Zalerdag-nacht hevig gewond werd, is aan de gevolgen daarvan gisternacht over leden. Te Koevorden kwam Maandag-avond een kleermaker, A. H., op ongelukkige wijze aan zijn eiud. Toen hij zich tegen tien uren van de bovenzaal van den koffiehuishouder Abels huis waarts wilde begeven, viel hij achterover van de trap, met het gevolg, dat hij weinige minuten later een lijk was. Zaterdag-ochtend maakten te Maas sluis twee jongens, een van tien en een van elf jaar, op weg naar de school, het. plan om in plaats van daarheen te gaan liever eens een wandeling te doen. Zoo gezegd zoo gedaan, maar omdat hun de naaste omtrek van Maassluis, naar zij meen den, genoeg bekend was, werd overeengekomen de wandeling wat verder uit te strekken en eens te gaan kijken hoe Leiden er uitziet. Men toog op reis en bracht het werkelijk tot Rijswijk, waar een der wandelaars zich herinnerde, dat daar nog een neef van hem wooude. Men besloot dien „eu passant" eens op te zoeken, te meer omdat men vrij vermoeid van de wandeling was en bij neef dan wat kon uitrusten. Hij was spoedig gevonden, maar de voorgenomen reis naar Leiden kwam hem al te verdacht voor om neefje en zijn makker niet wat lang aan de praat te houden en inmid dels naar Maassluis te tclegrapheereu, waar door de in angst verkeerende ouders reeds allerlei middelen in het werk waren gesteld om zich zeker heid omtrent het lot der verdwenen knapen te verschaffen. Des avonds te zeven uren ongeveer kwam het telegram, de behouden aankomst te Rijs wijk meldende, te Maassluis aan en verloste de ouders uit de pijnlijke onzekerheid.'t Spreekt van zelf dat van de reis naar Leiden uiets kwam, maar de jeugdige voetreizigers weldra naar de stad hun ner inwoning werden teruggevoerd, wat hun echter, naar het schijnt, niet eens zoo goed beviel. Als eene bijzonderheid bij de tegen woordige scha'arschte van wild, waarover elders wordt geklaagd, wordt uit Barneveld vermeld, dat alleen door den jager van de barones Yan Zuylen van Nievelt (huize Schafi'elaar), gedu rende het afgeloopen jachtseizoen zijn geschoten 214 patrijzeu, 48 houtsnippen en ruim 250 hazen, benevens een aantal eenden en watersnippen. Soms schoot hij meer dan 20 hazen per dag. Een ontzettend ongeluk heefteenige dagen geleden te Weenen plaats gehad. Drie werklieden waren bezig van het dak van het telegraafkantoor aldaar de sneeuw te verwijderen. Plotseling gleed een van hen uit, maar wist nog een vooruitstekende punt van den gevel te grij pen. Twee of drie minuten hield hij zich nog zwevende, maar eindelijk begaven hem de krach ten en viel de ongelukkige van eene hoogte van vijf verdiepingen naar beneden, zoodat hij met verbrijzelden schedel op de steenen bleef liggen; In Asturië hebben ten gevolge van het dooiweder groote overstroomingen plaats gehad. Op verscheiden punten zijn molens en huizen door de sterk gezwollen rivieren weggeslagen. Dc wegen zijn onbruikbaar geworden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2