V. 5797. A". 1879. Dondert* LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per I mtandeu1.10. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AI)VERTEN'TIEN: Van 16 regels,... 1.05. Iedere regel meer9 0.17&. Grootere letters Qaar plaatsruimte. TADS-BE R 1 H T E i\. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplich ting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari d870, voor hen die op den tsten Januari van dit jaar hun t9de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar I860, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17, 24 en 31 December 1878; Doen te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den 14den Januari, voor de bewoners van de wijken IV en Y, op Woensdag den 15den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 16den Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 17den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secr. Leiden, 4 Januari 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten'van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. BREVÉE en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan den Vliet n°. 23. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 6 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Januari* Iu de maand December zijn binnen deze ge meente geboren 132 kinderen, als: 68 zoons en 64 dochters, overleden 144 personen, als: 24 mannen, 31 vrouwen, 45 zoons en 44 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 8; gehuwd 14 paren. Gedurende het jaar 187S zijn binnen deze gemeente geboren 785 zoons en 764 dochters, te zamen 1549 kinderen, overleden van het mannelijk geslacht 601, van het vrouwelijk ge slacht 586, te zamen 1187, waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 397, van het vrouwe lijk geslacht 358, gehuwde mannen 155, gehuwde vrouwen 101, weduwnaars 49, weduwen 127. Nog zijn alhier ingeschreven 16 personen van het mannelijk en 5 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 78 kinderen als levenloos aangegeven. Gehuwd 333 paren en ingeschreven 2 echtscheidingen. Gedurende het jaar 1878 zijn te Wou- brugge geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente, 61 m., 35 vr.gehuwd 18 parenoverleden 28 m., 28 vrlevenloos geboren 4; hebben zich in de gemeente geves tigd 47 m., 77 vr., en de gemeente verlaten 54 72 vr. Het totaal der bevolking was op 31 December 2111 inwoners, waarvan 1043 m. en 1068 vr. -p. ,^e bevolking bedroeg te Bodegraven 31 ecember 1878 3389 zielen. Geboren werden in afeeloopen jaar 62 m. en 79 vr. In de ge meente vestigden zich 191 m. en 177 vr.; over leden ziju 3S-m. en 47 vr.; vertrokken 154 in. CU 144 vr. Het huwelijk van Z. M. den koning werd aldaar gevierd door het geven eener buitengewone voorsielling der rederijkerskamer. Aan het raad huis werd eene gasilluminatie aangebracht, terwijl van de openbare en ook vele particuliere gebou wen de vlaggen wapperden. Gistereu heeft te Arolseu na een déjeuner dinatoire in de Porseleinen Zaal, waaraan alleen de vorstelijke familieleden deelnamen, terwijl in de Steenen Zaal diner voor de overige gasten gehou den werd, te kwart voor zessen de burgerlijke inschrijving van het huwelijk in de registers van den burgerlijken staud plaats gehad. De vorst van Waldeck haalde Z M. in zijn vertrekken af en geleidde deu bruidegom naar de vorstelijke bruid in de Witte Zaal; de heereu van 's Konings ge volg vergezelden hem naar boven. Nadat de inschrijving had plaats gehad en de hofmaarschalk, barou Von Hadelo, den vorst van Waldeck daarvan kennis had gegeven, begaf zich het bruidspaar door de salons en door de Witte Zaal naar de Slotkapel. De weg daarheen was met kostbare tapijten behangen, hier en daar ver sierd met corbeilles, gevuld met levende bloemen, uandelabres met talrijke lichten en de wapens van Nederland en Waldeck, iu schoone tropeeën met bloemenguirlandes omgeven. Onderweg sloten zich de leden der vorstelijke familie en de heeren en dames van 't gevolg aan. Statig bewoog zich, onder 't plechtig luiden van de stadsklok en 't uurwerk der kapel, de stoet door het paleis naar de kleine kapel, die schoon was gedecoreerd. Op een estrade was de zitplaats der vorstelijke, echtelingen; een Chris tusbeeld en een uil rozen saamgevlochten kruis verhieven zich daarboven. Aan do beide zijden waren zeer hooge caudelabres, die op pyramiden van heesters en planten haar licht wierpen, ge plaatst. Hoog tegen den achterwand der kapel verhief zich in een tropee het Nederlandsche wa pen, dat in kleiner afmetingen met het Waldeck- sche wapen aan de beide zijden, te midden van guirlandes van groen en rozeD, ook aan de wanden was aangebracht. Een talrijk koor van jonge dames zong, toen de hooge genoodigden in de vorstelijke kapel binnentraden, de eerste verzen van psalm 121. De hofprediker Scipio en de verdere geestelijken der Evang. Luthersche gemeente ontvingen het bruidspaar aan den iugang der kapel. Toen Z. M. en Hd. bruid hadden plaats genomen, onmiddel lijk gevolgd door de ouders der bruid en de prin sessen van Waldeck, en toen de overige genoo digden zich in een halven cirkel om 't altaar hadden geschaard, trad ds. Scipio voorwaarts en hield na een kort gebed en nadat de laatste tonen van 't gezang waren weggestorven een toespraak, die met deze woorden eindigde: „God is de liefds en wie in de liefde blijft, hij blijft in God en God in hem. De Hemelsche Vader verhoore in genade onze beê, als wij uit deu grond des har ten met de slotwoorden van onzen psalm instem men De Heere behoede u voor alle leedHij be- scherme uw ziel; de Heer bewake uw komen en uw gaan, vaD nu af tot ia eeuwigheid. Amen. Hierop wisselde ïiet bruidspaar, naar Duitsch gebruik, de trouwringen; deze plechtige verrich ting werd daarbuiten door 101 schoten van het kanon aangekondig d en door de buiten het slot vergaderde volksmt ;nigte met gejubel begroet. Z. M. was in f jeneraals-uniform. De Kóningin droeg een wit zijr ién bruidskleed, rijk met myrten en bloemen bez/ jt en een sierlijken bruidskrans, waaraa n een ec nte kanten sluier verbonden was door middel van kostbare met edelgesteenten be zette speldenook de parure van H. M. was rijk aan edelgesteeulen, bovendien droeg zij een myr- tenkrans, door hare zusters en hofdames vervaar digd en aangeboden, benevens het geschenk van den bruidegom. Toen de riugeu gewisseld waren, verzocht de predikant het bruidspaar te kuielen en bad 's Hemels zegen ov,-r de gesloteu echtverbintenis af. Toen HH. MM. den zegen en de eerste hartelijke ge- lukwenschen der ouders van de Koningin en har& bloedverwanten haddeu ontvangen, toog de stoet weder langzaam, onder koorgezang en orgeltonen, naar 't paleis teruï, naar de roode receptiezaal, waar een troonhemel voor het Koningspaar was opgericht van rood fluweel. De plechtigheid der burgerlijke en kerkelijke huwelijks-inzegening was 1oen geëindigd en prin ses Emma van Waldeck-Pyrmont nam als Konin gin aan de zijde van onzen Vorst plaats om de gelukwenscheu van de aanwezigen te ontvangen. Aan de Koningin werden talrijke geschenken aangeboden, o. a. een reusachtige bouquet van het dragonderregiment van Kassei, van de ge meente Pyrmont een album van blauw fluweel,, waarop de wapenschilden van Nederland en Wal deck in zilver waren aangebracht en de fraaiste panorama's van Pyrmont bevattende, dat door den burgemeester werd aangeboden. De Koning schonk. zijne bruid prachtige medaillons, waarop in het midden een groote diamant en zijn portret er op- gegraveerd, omzet met kleinere brillanten, waar boven een kroon van diamantenbovendien ont ving de Koningin nog portretten van den Vorst en de Vorstin, door een bekende schilderes ver vaardigd, en van hare ouders kostbare toiletbe- noodigdheden in zilver, van hare zusters en de hofdames fraaie borduurwerken. Een prachtig met de hand geborduurd tapijt,, waarmee bij de huwelijksinzegening de kapel van 't slot werd en later die van het Loo zal worden versierd, een tapijt uit wol en zijde kunstig saam- gevlochten en waarvan het middelpunt de wapens van Nederland en Waldeck-Pyrmont vertoont, werd aangeboden door de aanzienlijkste vrouwen uit Arolsen. De vrouwen uit de volksklasse schon ken een prachtig geborduurd canapé-kussen, waarin zich ook de wapens van ons land en van het vor stendom Waldeck vereenigen. Op dit kussen werd de bruidskrans gelegd, toen de bruid zich tot den gang naar de kapel ter inzegening van het huwe lijk voorbereidde. Prins Hendrik werd door den Koniag tot admiraal en veldmaarschalk benoemd. Voorts zijn benoemd: tot ridder 1ste kl. in de orde 7an den Gouden Leeuw van Nassau de heer Van Heecke- ren, minister van buitenl. zaken; tot ridder 1ste kl. in de orde van verdienste van Waldeck de heeren.' Dullert, Van Reenen, De Vos van Steen.- wijk, Van Heerdt, Van Bylaadt en Van Capel- leu; tot ridder 2de kl. in die orde de heeren De Ranitz en Van den Velden, secretaris van den hoogen raad van adel. -De oud-leerlingen van de inrichting voor doofstommen te Rotterdam hebben Z. M. per telegram, naar Arolsen verzonden, gelukgevrenscht met de voltrekking van Hd. huwelijk. Den zeer gevoelvol telegram is daarop vanwege Z. M. ont vangen hij den oudsten oud-leerling, den heer Edward Polano, Zr. Ms. innigen dank inhou dende voor den toegezonden gelukwensch. De heer M. Hoedt te Utrecht, dilettant, heeft van den Koning een dankbetuiging ont- j vangen voor de aan prinses Emma aangeboden

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1