neiging om zieli te vereenzelvigen met de haar vreemde natie, voor wie het altijd een behoefte is geweest één te zijn met haar vorstenhuis? Daarom driewerf gelukkig wij weten het allen dat 's Konings keuze zich vestigde op een jeugdige vorstin, H. D. II. prinses Emma van Waldeck en I'yrmont. Zij, de telg uit een oud-adellijk Duitsch stamhuis, verwant met dat der Nassau's, vereenigt in zich al de eigen schappen, die haar eenmaal de genegenheid van het Nederlandsche volk kunnen doen verwerven. Bekoorlijkheid wie zal ze der doorluchtige prinses ontzeggen? Maar meer dan deze is voor ons, Nederlanders, de lieftalligheid en minzaam heid, die der vorstin worden toegeschreven. Vooral echter de deugd der weldadigheid, die zij volgens getuigenis van allen, die haar kennen, steeds gewoon was in nederigheid des gemoeds te oefenen binnen het wel beperkte, maar door de natuur rijk gezegende gebied, van het vorstendom, waar zij werd geboren en opgevoed, die deugd, om welke bij uit nemendheid wij steeds de vorstinnen uit het huis van Oranje eerden en liefhadden, verzekert haar reeds vooraf een plaats in de harten barer onderdanen. Harer onderdanenwant thans reeds heb ben in het schoone Arolsen de vreugdeschoten weerklonken, die het luide den volke verkon digden, dat Z. M. Willem III door den band des huwelijks werd vereenigd met de jeugdige, lieftallige prinses zijner keuze. liet schoone dus vereenigd met het goede. Gelukkig voorteekenWant wij, zonen van Nederland, zijn het niet vergeten, waarom onze vaderlandsche dichter Hofdijk eenmaal den der den Willem in een poëtische ontboezeming met den eerenaam van Willem den Goeden toesprak. De Vorst, die dezen dag ten tweeden male het vaderland een koningin schonk hij is dezelfde, die, toen de door storm en ijsgang ontketende baren alles voor zich uit zweepten, de lijken van mensch en dier in haar toomelooze vaart medesleurende en have en goed vernielende, naar de meest bedreigde punten snelde, om met eigen hand hulp en redding aan te brengen en door woord en daad beu die mochten versagen, aan te moedigen; die een in waarheid konink lijke gift schonk van een tonne gouds om de rampen te lenigen der slachtoffers van den vree- selijken watersnood. Die vorst hij is ons lief geworden reeds om die daden alleen, en de doorluchtige prinses, die hij zich heden tot levensgezellin heeft ge kozen, de Koningin der Nederlanden, wij zullen haar eeren en liefhebben om zijnentwil en ook om haar eigen deugden. Daarom zweve aan den avond van den dag, waarop het liooge echtpaar door den band des huwelijks werd vereenigd, op de lippen van elk rechtgeaard Nederlander een heilbede voor oen Koning en de Koningin! IjKIDEX, S Januari. Ter gelegenheid van dc voltrekking van het huwelijk van onzen Koning met Prinses Emma van Waldeck-Pyrmont wapperde alhier heden van de openbare en eenige particuliere gebouwen de vader landsche driekleur. Van het stadhuis was tevens, behalve de nationale, ook de oranje- en stedelijke vlag uitgestoken. Van twaalven tot éénen deed zich het carillon liooren. Tegen twee uren had zich op de Koornbeursbrug de stafmuziek van het vierde regiment infanterie vereenigd, ten einde daar tot halfvicr een uitvoering te geven. Wegens totaal gemis aan publiciteit van het plan daartoe had zich aldaar in tegenoverstelling van de derde October-feestviering toevallig een heel klein publiek vereenigd, dat na er eenigen tijd vertoefd te hebben over 't algemeen zijns weegs ging. Minder gelukkig waren in dit opzicht de muzikanten zeiven, want als behooreude tot de echte zonen van Mars moesten zij de felle koude trot- secreu. In ieder geval ware het met het oog op de beteekenis der feestviering wenschelijk geweest dat er vooraf meer bekendheid aan ware gegeven. Zooals men weet hadden wij er gaarne de noodige plaats voor beschikbaar gesteld. Voor een zeer klein publiek hield gister avond in den schouwburg prof. Herrmann zijne aangekondigde voorstelling in de goochelkunst. Hij j behaalde daarmede een bijzonder succes. De groote eenvoud, tevens gepaard met een bewonderens waardige vlugheid, wekten onophoudelijk ieders verbazing, en gaven de overtuiging dat hij bier zoo niet ooit, dan toch zelden zijn wederga heeft gevonden. Hij gebruikte geen instrumenten en de hulpmiddelen die hij voor zijn toeren noodig had, ontving hij grootendeels van de toeschouwers zelf. Aan bijvalsbetuigingen ontbrak het dan ook niet. Tegelijkertijd hield de concierge van de hoogere burgerschool J. Noest op de „Volksbijeenkomst" in de Stadszaal eene lezing. Zooals men zich herin neren zal werd hij eenigen tijd geleden door tus- schenkomst van leden van genootschappen en par ticulieren in de gelegenheid gesteld aan de Parijsche wereldtentoonstelling een bezoek te brengen, waar van men voor een werkman als hij veel nut ver wachtte. Dat nut zal zeker niet uitblijven, althans wanneer men mag afgaan op hetgeen hij gister avond aan zijne medewerklieden en genoodigden omtrent zijn bezoek aan de tentoonstelling en de ontmoetingen zijner reis vertelde. Hieruit toch mag men opmaken dat hij gedurende de vijf dagen heel wat en ook veel goeds gezien heeft, dat hem bijzonder kan te stade komen, maar tevens ook in de groote wereldstad, waar hij niets dan Pransch hoorde spreken, heel wat ondervon den, bij het mededeeleu waarvan op de hem eigen aardige wijze menige glimlach zich om de lippen der toehoorders vormde. Zelfs wist hij nu reeds in zijn eenvoud liet nuttige met het aangename te doen gepaard gaan. Met recht mag men ver onderstellen dat hij de verwachting van hen, die hem hebben uitgezonden, niet heeft beschaamd. Door den heer II. Eisendrath te Amster dam wordt een tijdschrift tot gezellig onderhoud uitgegeven onder den tilelTe huis. Reeds een inzage van de tot dusver verschenen afleveringen van den eersten jaargang geeft de overtuiging dat aau den inhoud veel zorg wordt besteed. Volgens een aankondiging op het omslag der 18de afleve ring zal bovendien de tweede jaargang geïllus treerd worden, doch en dat zegt niet weinig zonder verhooging van den nu reeds zeer lagen prijs. Dit plan verdient zeker alleszins aanbeve ling, want illustraties vallen in ieders smaak. Wij hadden gelegenheid nu reeds inzage te nemen van de gravures, die in de eerste aflevering zullen voorkomen en waarvan de uitgever ons de op de eerste bladzijde van dit feestnummer voorkomende portretten afstond. Ongetwijfeld zal deze onder neming, welke in menig opzicht op den naam van volksuitgaaf mag aanspraak hebbeu, een goede toekomst hebben. De lijst ter inteekening voor het hulde blijk aan onze aanstaande Koningin heeft te Val kenburg de som van 30 opgebracht. Te Waddingsveen werden iu 1S78 gebo ren 194, er overleden 129, in de gemeente vestig den zich 345 en van daar vertrokken 289, werden levenloos aangegeven 14 personen en huwden 32 paren. Het zielental op 31 December was 4229. De belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in Zuid-Ilolland bedroeg den 20sten October jl. 7,127,354.S(R tegen 7,126,656.76 in 1877; bet bedrag der te heffen belasting voor het jaar 1879 is voor deze provincie ƒ912,721.54 en voor al de provinciën te zamen 5,453,325 99. Volgens gewoonte ging de vorstelijke fami lie te Arolsen Zondag ter kerk. Het welluidende orgel hief zijne tonen aan toen de bruid en de bruidegom plaats namen. De godsdienstoefening werd verder bijgewoond door de vorstin Von Wied, moeder van den vorst Von Wied, door den vorst van Waldeck, zijne dochter Pauline, zijn zoon Alfred, de regeerende graven Von Stolberg, graaf Schimmelpenninck, baron Van Lijnden en de hof dames. De hofprediker Scipio heeft voor het Hof het gebod der christelijke gemeente voor de hu welijksvoltrekking verkondigd. Denzelfden dag stap ten de groothertog en de groothertogin van Sakseu- Weimar aan het vorstelijk Ilof af. Op liet voor plein werden zij met eerbewijzen door het infan- terie bataljon met muziek, dat het Duitsche volkslied speelde, begroet en in de vestibule har telijk door den Koning verwelkomd. De hofkapel is ter gelegenheid van de trouwplechtigheid des Konings met rozen en groen versierd. Gisteren zijn de feestelijkheden aangevangen; te twaalf uren dejeuner, te zes uren galadiner in de Steenen zaal. Te vier uren zijn aangekomen de presidenten der Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State; baron Van Ileeckereu van Keil, minister van buiten- landsche zaken, de Luxemburgsche slaatsminister, baron Von Blocliausen, 's avonds prins August van Wurtemberg. De Koning heeft gisteren den heer Von Bosen en den senator Belic, afgezanten van den hertog van Nassau en van den vorst van Rumenië, in audiëntie ontvalleen, ten einde hunne brieven van gelukwensching in ontvangst te nemen. De dames van Arolsen hebben prinses Emma een kleed aangeboden, waarvan het fond de wapens van Nederland en van Waldeck vertoont. De Koning heeft onderscheidene decoratiën in de orde van den gouden Leeuw van Nassau verleend aan de hofdignitarissen en de officieren van het garnizoen. Gisternamiddag is prins Alexander van Den Haag naar Brussel vertrokken om verder over Parijs de reis naar Cannes voort te zetten, waar Z. K. H. eenigen tijd zal vertoeven. De adju danten H. Beyermau, kapt. der arten H. Van Goens, kapt, ter zee, vergezellen den prins op zijne buiteulandsche reis. Op den Dam te Amsterdam zija een i-root getal werklieden bezig met het maken der noo dige toestellen voor de electriscbe verlichting van dat plein tijdens bet verblijf van den Koningen de Koningin aldaar, terwijl ook reeds aan de Nieuwe-kerk zoowel uit- als inwendig de. noodige versieringen worden aangebracht. De invitatie kaarten voor deze plechtigheid zijn verzonden. Naar men verder verneemt zal de eerepoort, die aanvankelijk was opgericht bij de Hoogesluis, doch omwaaide, nu wordeD geplaatst in de Sarphati- straat., nabij de Weesperbarrière. Naar de Arnh. Ct. verneemt zal de gene- raal-majóor J. M. Van der Slar, chef van den generalen staf, benoemd worden tot minister van oorlog. Door den minister van waterstaat enz. is aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage tot wederopzeggens vergunning verleend voor den aan leg en het gebruik van een electrisehen telegraaf, ten behoeve der brandweer in die gemeente. Zr. Ms. schroefstoomboot „Padang", onder bevel van den luit. ter zee lste kl. D. M. G. De Swart is gisternamiddag naarOost-lndië vertrokken. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is 5 Januari van Suez vertrokkeu. Van 1 tot 28 December jl. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getastin Zuid-Holland 15 runderen. De overige provinciën bleven van die ziekte bevrijd. In het vorige tijdperk van vier weken waren 19 runde ren door die ziekte aangetast. Gedurende het af- geloopen jaar werd longziekte waargenomen bij 701 rundereu, in 1877 bij 956, in 1876 bij 1723 runderen. Naar men wil zal binnenkort een recht- streeksche stoomvaart worden opgericht tusschen Amsterdam en Philadelphia, via IJmuiden. Twee booten der Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij, de „Stad Amsterdam" en de „Stad Haarlem", zouden in dezen dienst voorzien. Ter waarneming der betrekking van inspec teur van het geneeskundig staatstoezicht in Zee land, in de plaats van wijlen dr. A. A. Pokker te Middelburg, is tijdelijk aangewezen dr. B. Car- sten, adj.-inspecteur in Zuid-Holland. De Staatscourant behelst het verslag van de vertegenwoordigers der Nederlandsche regee ring bij het in de maand Augustus jl. te Stok- holrn gehouden internationaal congres over de middelen tot voorkoming en beteugeling van mis drijven. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-lndië A. II. WTOchcuer, wegens zijn gedrag op het oorlogstooneel in Atjeh den 12den Januari 1874, alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsordebij de lste afd. vesting-artillerie benoemd tot lsten luit den 2den luit. J. Hora Adema; aan den vice-admiraal P. A. Van Rees, dir. en comm. der marine te Wil lemsoord, en den insp. van den geneesk. dienst bij de zeemacht II. L. Oudenhoven vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van grootkruis van de Zwaardorde en com mandeur 2de kl. der Wasa-orde. Men meldt ons uit Een Haag per telegraaf van 3 u. 50 m.Ook heden waren, evenals de j vorige week, onrustbarende geruchteu in omloop omtrent den gezondheidstoestand van prins Erede- rik, ja zelfs van veel bedenkelijker aard. Tot logen- straffing dezer verzinsels dient, dat Z. K. H. zoo even, gelijk bijna dagelijks, van het Huis „De Pauw" aan zijn paleis alhier is afgestapt. -Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft opgebracht; van reizigers van 15 tot 31 October 1878 3923, gedurende Novem ber 4887, December 5283; van goederen 1931, 3805, 2735; totaal 5854, ƒ8692, S018: te zamen 22,564. Gremengd Nieuws. Hedenmorgen geraakte bij de Vink- brug onder het hoornen een van het personeel der stoomboot „Katwijk aan Zee" te water, docli mocht er in slagen zich zeiven weder naar de boot te werken, waar hem verder tot redding de behulpzame hand werd geboden. Gisteravond omstreeks zeven uren brak binnen de gemeente Benthuizen een felle brand uit op de bouwhoeve van deu landbouwer H. Peters. In zeer korten tijd stond de woning met belendende graan- en hooibergen in lichter laaie en was dat alles vernield. De verstikkende rook en de snelle toenadering van het vuur be letten den bewoners iets van het hunne te redden, terwijl zij zeiven maar ternauwernood gelegenheid hadden aan het hun dreigend gevaar te ontsnap pen. Door spoedig opgedaagde hulp vau de inge zetenen der gemeente zijn ook de koeien en paar den nog gered kunnen worden. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Hedennacht werden de rustende Delf tenaars te vijf minuten voor éénen door het onrustba rend gelui van de brandklok gewekt, Het bleek dat er brand uitgebroken was in de Nieuwe Stads herberg. gelegen aan de Schie op het verlengde van de Hooikade. Het gebouw is geheel uit gebrand. Alleen zij die niet Delft bekend zijn, zullen zich kunnen voorstellen welk een prachtig, doch treurig schouwspel dit heeft opgeleverd. Nabij Onderden dam is Zondag Klaas Balk, dienstknecht bij den landbouwer R. Wol- dringh, bezig zijnde op den zolder te werken, naar beneden getuimeld, zoodat hij met het hoofd op de kautsteenen in den koestal terechtkwam. Toen men bem opnam, was hij reeds een lijkde her senen waren verpletterd. Op de binnenplaats van hel postkan toor te Amsterdam is gisteren een diefstal ge pleegd onder de oogen der politie, die aldaar post houdt. De heer K. V. L„ die een zakje met 80 rijksdaalders naast zich op den daar staanden lessenaar had geplaatst en bezig was een adres te schrijven, miste, toen hij iets later opkeek, zijn geld. Alle nasporingen bij de aanwezigen bleven vruchteloos. Op een dervoornaamstebankierskan- toren te Amsterdam is dezer dagen aan een be diende van een andere bank-instelling eene som uitbetaald van 19,000 in bankbiljetten van 1000, terwijl hij slechts f 9000 moest ontvan gen. De bediende beweert echter dat hem slechts negen bankbiljetten zijn toegeteld. Naar men ver neemt is de politie met de zaak in kennis gesteld. Omtrent bet springen van een kanon aau boord van het Engelsche gepantserde oor logsschip „Thunderer" wordt aan de admiraliteit bericht, dat 8 man gedood en 32 gekwetst zijn. De toreu is niet vernield, doch slechts bescha digd en kan te Malta gerepareerd worden. Het kanon had eene volle lading buskruit, doch de bom was niet gevuld. De luitenants Coker en Daniël zijn onder de gedooden. Door een gebrek aan de locomobile, staande aan de Rijnkade te Arnhem, zijn Zondag namiddag enkele laag staande woningen aldaar door den hoogen waterstand ondergeloopen. Door eene spoedige reparatie konden echter de bewoners, die reeds aanstalten maakten hunne huizen te verla ten, daarin blijven. Door den hoogen waterstand zijn de werkzaamheden tot uitbreiding der stad aan het oostelijk gedeelte gestaakt moeten wor den, daar het Broek geheel ondergeloopen is. Zondag in den laten avond heefteen schoenmaker te Kampen, beschonken thuis komen -

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2