N°. 5796. A°. 1879. Woensdag 8 Januari. Het Koninklijk Echtpaar. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ritlJS BEK ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer. 0.17£. Groote letters naar plaatsruimte. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. Ook het afgeloopèn jaar leverde weer menig bewijs voor de treurige waarheid, dat wij nog verre zijn ver wijderd van het door de dichters bezongen tijdperk van den wereldvrede. Kanongebulder en wapengekletter, op- digen, dat er weder een blijde gebeurtenis had plaats gegrepen in het huis van den Vorst, aan wiens dynastie zich dan de ingezetenen des lands weer nauwer nog ver bonden gevoelden dan ooit, gelijk dat op zoo treffende wijze weder bleek hij het huwelijk van 's Konings wel beminden broeder. Weder een blijde gebeurtenis! Maar ze waren zoo zoo ooit, door een andere zou zijn te vervangen, telkens en telkens weder dwaalde het oog terug naar de ledige plaats. Zij, de edele vorstin, voor wie een ieder het zich een eere rekende het hoold te mogen ontblooteu Neer- lands koningin was niet meer. Dat was het gemis, dat elk Nederlander gevoelde. Daar weerklonk eensklaps de mare: De Koning heeft roerkreten en vorstenmoord ze waren aan de orde pen zeldzaam in den laatsten tijd en ze konden ternauwer- zich opnieuw een levensgezellin gekozen! Wie zou het den dag, en de tijdingen, die melding maakten van zoo- nood opwegen tegen het zoo smartelijk verlies der zoo zijn zoo vroeg men zich niet zonder aarzeling af veel wee ze weerklonken ook binnen onze landpalen, hoog vereerde koningin Sophia. De mare van dat plotse- op wie Z. M. doelde, toen hij aan het feestmaal, ten maar toch, gelukkig, ze vonden er geen weerklank. ling afsterven vond weerklank in het hart van al wie palei/.e ter eere zijns pasgehuwden broeders gegeven, vol- Op het grondgebied van het kleine Nederland bleef het aanspraak kon maken op den naam van Nederlander, gens ingewijden deze merkwaardige woorden sprak: kalm en rustig te midden van al die stormen daarginds Maar ook toen de eerste rouwe was geleden, bleef er i „Vous aurez bientöt une reine." Zou liet zijn een vorstin, en, vernam men er ook al een enkele maal het gebulder een gevoel van onvoldaanheid heerschen in den boezem in leeftijd der overleden koninginne nabijkomende'? Maar van het geschut, het strekte alleen om ons behaaglijk van gansch het volk; geheel de natie besefte het, dat dat ware te betreuren geweest; immers, dat zou geweest gevoel van veiligheid te verhoogen, want dan gold het aan Nederlands krone een schitterende parel was ontval- zijn een bekleeden, niet een vervullen der ledige plaats, vreugdeschoten, afgevuurd om het den volke te verkon- len, en al verheelde men het zich niet, dat zij moeilijk, Of zou het zulk eene niet hebben gemangeld aan tijd en

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1