N\ 8793. A\ 1879. Zaterdag 4 Januari. Den Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 TADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 manden. Franco per post Afzonderlijke Nouamers0.05. PRIJS DEB ADTÏBTÏSTIES t Tas 1—6 regelt105. Mere regel meer0.17#. Greoure leiurs nier pleeuruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. STOEKE, houdende verzoek om varkens te mogen houden en mesten in een pakhuis in de Barbarasteeg N°. 9; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbij gelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 9den Januari aanst., 'svoormiddags te elf uren; zullende de belang hebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. ERANDELER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 3 Januari 1879. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den 23sten December 1878, n°. 3/1 Provinciaal Blad n°. 95), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1879; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewich ten onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt naast de Gemeente-apotheeken wel: Voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 7 en 8 Januari, II, j) 9 en 10 Januari, III, 14, 15, 16 en 17 Januari, IV, 21, 22, 23, 24 en 28 Januari, V, 29,30 en 31 Januari, 4 en 5 Februari, VI, C, 7, 11,12,13, 14, 18, 19 en 20 Febr., VII, 21, 25, 26, 27 en 28 Februari. 4 en 5 Maart, y> VIII en de buitenwijk, op den 6, 7, 11. 12, 13 en 14 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij rnedi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 18, 19 en 20 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 21, 25 en 26 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting binnen deze ge meente zal worden gehouden, op den 18 en 19 April, 10, 12, 30 en 31 Mei, 19 en 20 Juni, 14 en 15 Juli, 2 en 4 Augustus van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren, en wijders na den 14den Augustus, iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en e-. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte sternpelmerken, -volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, van den 4den December 1878, <ie letter AT in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel bij den ijk als .bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke .kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van toeegioerktuigen voor fijnere wegingen terwijl het kan- toormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aaogezien bij sommige, vooral ijzeren weeg- werktuigen, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt, op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel ondui delijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan le bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Januari 1879. De Leidsche Melkinrichting. Reeds met een enkel woord maakten wij mel ding van Je eerlang hier ter stede te openen Melkinrichting, onder bijvoeging dat alsuu in dit belangrijk middel van comsuraptie een ruim veld van concurrentie wordt geopend, zeer ten bate der ingezetenen ern tevens niet ten nadeele der thans reeds hier gevestigde melkverkoopers. Im mers dezen hebben het voorrecht zich reeds te verheugen in het bezit vaD beklante neringen en genieten dns een zekere voorkeur, voor zoover zij er zich op willen toeleggen door deugdelijkheid hunner waar zich vaste afnemers te verzekeren. Dat dit hun niet onmogelijk zal zijn bewijst het feit, dat het werd nog onlangs proefon dervindelijk aangetoond ook tot- dusver reeds melk van goed gehalte hier ter stede was te ver krijgen. Wij gaan verder en beweren, dat de ver scherpte conourrentie velen der tegenwoordige ne ringdoenden bepaald ten goede zal komen. Wat toch is het geval? De Melkinrichting zal, wil zij eenige raison d'etre hebben, zich in de eerste plaats moeten toeleggen op het leveren van onvervalschte melk, en die eiseh zal haar beletten haar prijs zoo laag te stellen, dat er, zooals men dat in hel dagelijksch leven noemt, de markt door wordt bedorven. Men zal dus als het ware een stan- daardprys voor goede melk verkrijgen, zoodat het in het vervolg tot de onmogelijkheden zal behoo- ren, dat een melkverkooper afnemers lokt door een prijsverlaging zoo aanzienlijk, dat iedereen moet begrijpeu dat zij slechts kan plaats hebben ten koste der hoedanigheid, gelijk thans wel eens geschiedt. Voor degelijke neringdoenden zal de Melkinrichting dus wel verre van een gevaarlijke, integendeel een hoogst gewenschte mededingster zijn. Doch ook nog uit een ander oogpunt verdient de zaak bespreking en daarom vooral komen wij daarop terug. Art. 3 der statuten luidt„Het doel der ven nootschap is het koopen en verkoopen van melk en het daarvan maken van boter en kaas en de handel in dezelve voor gezamenlijke rekening der aandeelhouders". Het doel is dus tweeledig en strekt zich ook uit tot liet maken van boter en kaas. Het ge wicht van dien tweeden tak van werkzaamheid der vennootschap zal wel geen nader betoog ver- eischen voor hen, die weten, op welke wijze be voegde deskundigen op grond van hetgeen Dene marken ons in dat opzicht heeft geleerd, van oordeel zijn, dat ook hier te lande meer en meer zal moeten worden te werk gegaan bij de zuivel bereiding. Dezen toch zijn van meening, dat het verzorgen van het melkvee en het leveren van melk een geheel afzonderlijk bedrijf moet worden en afgescheiden van het omwerken der melk tot boter en kaas. Het bereiden van deze laatste zuivelproducten in de boerderij van den veehouder zelf, gelijk dat thans nog geschiedt, kan volgens hen, ook bij de grootste zorgvuldig heid, niet op zulk een wijze plaats hebben dat daarbij nut wordt getrokken van hetgeen ook op dit gebied de we.enschap aan de hand doet. Om slechts één zaak te noemen, het ouderscheid in tempe ratuur in verschillende jaargetijden, ja op ver schillende dagen speelt daarbij een zoo groote rol, dat reeds daarvoor alleen wetenschappelijke ervaring een onmisbaar vereischte wordt geacht. Bovendien, hoe groot de hoeveelheid melk ook moge zijn, dagelijks op sommige boerderijen ver kregen, zij is toch altijd te gering om een zoo groot aantal kazen te maken, dat men er genoeg bekomt om ze aan de markt te brengen als één maaksel, als één merk. Het moet dan ook geen zeldzaamheid zijn, dat kaas van dezelfde boerderij afkomstig, maar op verschillende dagen gemaakt, een geheel ander gehalte oplevert. Toch is dat merk, dat vaste, dat geijkte gehalte, een onmisbaar vereischte voor den geregelden aftrek op de wereldmarkt, en het gemis daarvan heeft, soms ten onrechte, wel eens de deugdelijk heid der Hollandsche kaas in twijfel doen trekken. Om in die leemte te voorzien dan, willeD de de mannen van het vak de boter en kaas fabriek matig, volgens een wetenschappelijk stelsel, doen bereiden in daartoe opzettelijk gestichte inrichtingen, aan welke de omwonende veehouders de grondstof, de melk, leveren. Iets dergelijks schijnt zich ook de „Leidsche Melkinrichting" tet taak te stellen. Mocht zij in dat tweede gedeelte van haar doel slagen, wie zal zeggeu, hoe groote diensten zij daarbij voor den aanvoer der melk nog zal kunnen trekken van de nieuwe spoorlijn op Woerden, welke de aan melkvee zoo rijke Rijnstreek doorsnijdt? LEIDET, 3 Januari. Gedurende de tweede helft der maand Novem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden A. Colder, Amersfoort; Van der Westen, mej. J. De Vries, F. J. G. Hoeben, C. Begeman, De Jong, Amsterdam: A. A. Halberstadt, Atjeh; mevr. De Rochemont-Smits, Doesburg; mej. M. Van Vliet, Reoutè, Van der Doorn, 's-Gravenhage; A. Renier, Herwijuenmej. Bouwmans, mej. J. De Waag, Leiden; Van der Heyden, Leiderdorp; G. Boot, Rotterdam; mevr. H. CliffordSamarang; G. Van der Meer, Zoeterwoude; N. J. Tillerip, Sundswal; De Bruin, Utrecht; B. Beernzen, Voorst; J. Klapweest, ZaandamD. Okhuyzen, wed. De Vogel, G. Horsten, niet vermeld. Briefkaarten Van Gooy,. AmsterdamII. Spruit, Kralingen. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2787 portiën, als: 2391 warme spijs, 329 vleesch en 67 spek. In het afgeloopen jaar zijn afgeleverd 31,811 portiën, als: 26,931 warme spijs, 4113 vleesch en 767 spek. Bij ministeriéele beschikking is bepaald (lat de surnumerair N. C. Muller zijne functie zal uitoefenen ten postkantore te Leiden. Maandag a s. zal volgens achterstaande aan kondiging in den schouwburg alhier optreden de heer C. Herrmann. Omtrent de Woensdag tc Rotterdam gegeven voorstelling zegt het Rott. Nieuwsblad dat de toeren verrassend zijn. Zelden zag het grooter eenvoud, minder hulpmiddelen en meer kunstvaardigheid. Van daar dat het elfect en de verrassing te grooter waren. Te Waddingsveen is voor het nationaal huldeblijk netto opgebracht f 58. Gistermorgen werd op plechtige wijze door den kolonel-commandant van het 1ste regiment huzaren te Haarlem voor het front der parade de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onderofficier stan daarddrager Arnoldy, van het regiment. Uit achting zijn hem door bet corps officieren aangeboden een fauteuil en zes prachtige stoelen en door de onder officieren eene prachtige, zwart marmeren pendule, 2 coupes en een fraai album, bevattende denamen der deelnemers. Opmerking verdient het, dat de vader van den jubilaris ook de gouden medaille bij het regiment heeft verdiend.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1