N°. 5791. A0. 1879. Donderdag 2 Januari. Tweede Blad. L EID S 0 H |ffl§§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.7n 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. LEIDEN, 31 December. Door den minister van oorlog is eene zeer belangrijke wijziging gebracht in de wijze, waarop voortaan de corpsen van het leger van kleeding en uitrusting zullen worden voorzien. Alle corp sen namelijk worden eerstdaags ontheven van hunne magazijnen, die voortaan in ieder garnizoen zul len bestuurd worden door magazijnmeesters. De benoeming der magazijnmeesters heeft reeds plaats gehad. Het beheer der magazijnen alhier is op gedragen aan den lsten luit. adin. v. kl. Ligter. De voorstelling van het Cagliostro-théatre van F. Basch, welke Vrijdag zou plaats hebben, is wegens het op dien avond te geven Toonkunste naars-concert tot later uitgesteld. In de gisteren gehouden vergadering van den raad der gemeente Koudekerk is besloten de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs in te trekken, in te gaan na bekrachtiging door koninklijke goedkeuring. Eenige dames te Bodegraven hebben zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met het verzoek om subsidie van gemeentewege tot het stichten van eene bewaarschool, waaraan dringende be hoefte bestaat. De bijdragen in die gemeente, gecollecteerd voor het nationaal huldeblijk aan onze aanstaande Ko ningin, bedragen de som van f 75,50. Gisteren hield te 's-Hage de geneeskundige raad van Zuid-Holland zijne najaarsvergadering. Zeer uitvoerig werd gesproken over de toepassing, der wet op de besmettelijke ziekten naar aanleiding van de in deze provincie heerschende mazelen en roodvonk. Er werd gevraagd, of er een vaste regel aan te nemen was, wanneer vergunning kon ge geven worden om het bordje, de besmettelijke ziekte aanduidende, weg te nemeu. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of ontsmetting moest voorafgaan, waarbij bleek, dat men het niet eens was, of desinfectie doeltreffend is. Van de zijde van het geneeskundig staatstoezicht werd beweerd, dat radicale ontsmetting de epidemie kan voorkomen. De inspecteur achtte het moeielijk een termijn voor het wegnemen van het bordje te bepalen. Door dr. Mess werd gevraagd, waarom te 's-Gra- venhage de mazelen niet en roodvonk wel epide misch was verklaard, ofschoon tegenover 28 ge vallen van de laatste ziekte 269 gevallen van mazelen stonden. De geneeskundige inspecteur meende, dat hij mazelen niet epidemisch bad be hoeven te verklaren, omdat de ziekte niet van kwaadaardigen aard was. De wettigheid dezer onderscheiding werd door velen, o. a. door de lieeren Ramaer en Bosscha, betwist. Op de vraag, waarom dezen zomer, toen de mazelen veel minder heerschten, zij echter epidemisch waren verklaard, antwoordde de voorzitter, dat hij daartoe toen besloten had, omdat veel vreemdelingen en menschen uit andere steden te wachten waren. Vrij algemeen heerschte de overtuiging, dat de epidemiewet vele gebreken heeft en aanleiding geeft tot groote moeielijkheden. Naar men verneemt is de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij met de regeering tot overeen stemming gekomen omtrent de voorwaarden, waarop zij gunning zou kunnen verkrijgen tot den aanleg en de exploitatie van het vroeger vermelde spoor weglijntje in de gemeente Moordrecht tot kortere verbinding der Rotterdamsche en Haagsche lijnen. Zij heeft reeds aan de heeren H. J. Augustijn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. en C. L. J. Bos te Zoetermeer, de schatting der daarvoor benoodigde perceelen opgedragen. - De minister van oorlog, de heer De Roo van Alderwerelt, is gisteravond te halfacht overleden. De Amst. vereeniging „Nederland en Oranje", bestaande uit oud-gedienden van de jaren 1813 en 1815, allen versierd met het kruis, telde bij hare vestiging in 1865, toen Waterloo feestelijk werd herdacht, honderd leden. Van dat honderd tal zijn nog negen in leven, de oudste 94, de jongste S5 jaren, die bij den aanstaanden in tocht van HH. MM. den Koning en de Koningin te Amsterdam van den stoet, in rijtuigen gezeten, deel zullen uitmaken. Aan den fakkeloptocht zullen 54 vereenigingen deelnemen. Het laatste nummer van het programma der samenstelling van den optocht is een genealo gische groep, als zinrijk huldeblijk aan het Vorste lijk Huis. Het Amsterdamsche studentencorps neemt aan de manifestatie deel, en de leden zullen, elk een fakkel dragende, aan het hoofd van den optocht gaan. De minister van financiën heeft ter alge- meene kennis gebracht, dat de prijzen der edele metalen, waarvan aan 's rijks munt gedenk-, prijs- en eerepenningen worden vervaardigd, in overleg met het munt-college en den muntmeester voor het jaar 1879 worden bepaald: voor het goud van 0.983 fijn op f 1720 per kilogram, voor het zil ver van 0.985 fijn op f 102 per kilogram. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Zondag-avond te Aden en zette gisterochtend de reis voort; de „Prins Hen drik", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde Gibraltar 27 December des namiddags; de „Ma dura", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde 29 dezer des avonds te Southampton. Het stoom schip W. A. „Scholten", van Nieuw-York naar Rot terdam, is Zaterdag-avond te Plymouth binnenge- loopen en heeft Zondag-middag de reis naar Rotterdam voortgezetde gezagvoerder rapporteert, verscheidene dagen achtereen stormweder van het Oosten te hebben ondervonden. Z. M. heeft bij het departement van oor log benoemd: tot commies, den adjunct-commies bij dat departement H. Van Dam; tot adjunct commies J. II. Scheltema, te 's-Gravenhagetot 2den klerk bij de algemeene landsdrukkerij, J. F. C. Behre; den tijdelijken adsp.-ing. voor het stoomw. H. W. E. Struve met 1 Jan. a. s. be noemd tot adsp.-ing.aan den gepensioneerden O.-I. hoofdambtenaar C. De Groot, gewezen hoofd ingenieur, chef der afd. mijnwezen bij de directie der burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, en aan den gepens. luit.-kol. der genie en sap- peurs van het leger aldaar, L. C. Van Kerkwijk, vergunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer; benoemd tot lid van den boogen raad van adel, mr. M. W. baron du Tour van Bellin- chave, te 's-Hage. Gemengd Nieuws. Te Rotterdam is gisteravond te half- acht de meesterknecht in de branderij aan de Verlengde. Warmoeziersstraat, langs een ladder in een zoogenaamd best vat, dat eenigen tijd gesloten was geweest, afdalende, bedwelmd geraakt en eenigen tijd later daaruit levenloos opgehaald. Aan de politie te Utrecht is het ge lukt, Zondag-avond de hand te leggen op eene gevaarlijke bende valsche munters. Verscheidene personen zijn gearresteerd. De vormen van vele PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.I7J. Grootcre letters naar plaatsruimte. valsche muntstukken zijn mede in handen der politie gevallen. In den nacht tusschen Zaterdagen Zondag ongeveer drie uren werd een hevige uit slaande brand ontdekt in een dubbel pakhuis op de Nieuwe Heerengracht bij het Hortus-plantsoen te Amsterdam. De brand ontstond in een tim mermanswerkplaats en deelde zich mede aan een vloer, waar turf lag opgestapeld. In hetzelfde per ceel zijn nog bergplaatsen van lompen, ijzerwaren, een fabriek van ijzerwaren, enz. Door het snelle en krachtige optreden van de brandweer, die vier hand- en twee stoomspuiten en later de drijvende stoomspuit in werking bracht, werden de vlam men beperkt tot de bovenverdiepingen, die echter niet onbelangrijke scbade hebben geledeu. Gistermorgen te vijf uren derail- leerde op het draaiend gedeelte van de spoorweg brug bij Dordrecht de locomotief van een goede rentrein. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren; toch moesten de passagiers op de plaats van het ongeval overstappen, zoodat eenig opont houd in den dienst is ontstaan. Zondag-avond te negen urenzijntwee kinderen te Utrecht aangekomen onder de bank van een 3de-kl.-waggon, de een elf en de jongste negen jaren oud, van Breda. Gistermorgen zijn zij, op verzoek der ouders, teruggezonden. Een man van ongeveer zestigjarigen leeftijd, met een uitdrukking van lijden op bet gelaat en in lompen gehuld, was te Parijs op een bank van den boulevard des Invalides gezeten. Nauwelijks heeft hij een elegante coupé zien naderen, of hij staat plotseling op om zich onder de pooten der paarden te werpen. Met ongelooflijke krachtsin spanning en behendigheid had echter de koetsier zijn vurig tweespan weten in te houden. Schier op hetzelfde oogenblik gaat het portier open en snelt de eigenares van het prachtige rijtuig, een schoone jonge dame, den ongelukkige te hulp, die, door den boom van het rijtuig aan den schou der getroffen, vlak voor de paarden is neerge vallen. Terstond werd nu de grijsaard naar een naburige apotheek overgebracht, waar hem de eerste hulp werd verleend. Inmiddels had de goed hartige dame haar portemonnaie in de handen van den ongelukkige geledigd, en daar de inhoud, een paar goudstukken, haar niet genoegzaam voor kwam, hield zij eigenhandig onder de talrijke omstanders een inzameling, die vrijwat opbracht. Alvorens zich met het rijtuig te verwijderen, gaf zij haar adres op, met de verzekering dat zij zich het lot van den grijsaard zou aantrekken. Bij een bierbrouwer in den faubourg Saint-Denis te Parijs was sinds korten tijd een vijftien jarige knaap in dienst, wiens ongedwongen gedrag hem al spoedig het vertrouwen deed verwerven. Wat zijn nieuwe meester echter niet wist, was dat hij reeds vroeger kennis had gemaakt met de gevangenis en, hoe jeugdig ook, een doortrapte dief was. Hij had nl. de gewoonte, in eiken nieu wen dienst juist lang genoeg te blijven om de gelegenheid waar te nemen zich van een belang rijke som gelds meester te maken, waarna hij dan voorgoed verdween. Bij zijn nieuwen meester had hij nu al spoedig opgemerkt, dat diens vrouw den sleutel der brandkast gewoonlijk onder het grootboek bewaarde. "Van dat langbegeerde voor werp wist hij zich meester te maken op een oogen blik dat de bierbrouwer zich in de kelders bevond, terwijl zijn wederhelft zich in de keuken ophield. Met al wat de brandkast inhield, 730 franken aan baar geld, heeft de veelbelovende booswicht zich uit de voeten gemaakt. Men hoopt hem

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1