N*. 5790. A". 1878. Dinsdag 31 December. Nieuwjaars wen sc hen Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ FEUS DEB ADYERTENTIEN: ?«n 1—6 regels1.05. leden regel meer0.17J. Groolere letters near plaatsrnimte. PRIJS DEZEB COURANT: Voor Lelden per S nwanden.1.16. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Uithoofde van den Kieuwjaarsdag zal deze Courant Woensdag niet worden uit gegeven. Evenals vorige jaren worden onze stadgenooten en de bewoners der omliggende gemeenten in de gelegenheid gesteld, om onder de rabriek Adver tent i n van allerlei aard te plaatsen a 50 cents. LEIOEN, 30 December. De commissie belast met het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenschen te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid wenschen verder uit te breiden, zal alhier zitting houden op Vrijdag 3 Januari e. k. en volgende dagen. Mr. N. F. Van Nooten te Utrecht behan delt in het Utr. Dgbl. de vraag of de boekdrukker, die letterkundige werken uitgeeft, in het recht van patent moet worden aangeslagen in verhouding tot het aantal zijner werklieden, of dat deze, als hij een stoomwerktuig heeft tot het in beweging brengen der persen voor zijne drukkerij, ook daarvoor in deze belasting moet worden aangeslagen, en komt tot de conclusie dat het onderwerpelijke bedrijf eeu samengesteld is, voor welks bestanddeelen geen afzonderlijk recht is verschuldigd. Naar zijn inzien is alzoo ten opzichte van het bezwaarschrift van den heer A. W. SijthofF door gedeputeerde staten van Zuid-Holland een beslissing gegeven, welke niet berust op de wet, en wenschelijk te achten dat het geschil door de rechterlijke macht worde uitgemaakthij geeft teH slotte de rechtsmiddelen aan de hand welke ten dienste staan om den aanslag met goed gevolg te bestrijden indien hij ambtshalve is gedaan en niet op de wet berust. Ds. W. H. J. Baart de la Faille alhier is beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Amstel veen naar Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, is beroepen dr. Nanning Tydeman, predikant te Scharwoude. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.00, f 14.00, f 3.20 en f 1.50; de laagste f 28.00, f 14.00, f 2.80 en f 1.40. Voor eenige dagen zijn twee, door vele ingezetenen van Nieuwkoop geteekende verzoek schriften verzonden aan den minister van water staat. Het één strekt om vrijstelling te verkrijgen van den tol te Zwammerdam voor hen, die zich naar het station van den spoorweg LeidenWoerden begeven; het tweede houdt het verzoek in om tweemaal daags postdienst te verkrijgen, hetgeen voor Nieuwkoop, waar veel vertier is, gewenscht zou zijn, en waartegen nu, bij het bestaan van den spoorweg, wel geene groote bezwaren kunnen zijn. Door Burg. en Weth. van Nieuwkoop is aan Gedeputeerde Staten een bezwaarschrift gericht over den toestand der Ziende, den weg van Zwammerdam naar Aatlanderveen, Nieuwkoop- Noorden enz., die dringend verbetering behoeft. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Benthuizen zijn gekozen de heeren M. Van Dorp en L. Paul. Het koninklijk Oudheidkundig Genootschap heeft een adres aan den minister van binnenland- sche zaken gericht, waarin het er op aandringt, dat ook al meent de minister dat de bestaande commissie van rijks-adviseurs moet worden ont bonden J,,van rijkswege ten onzent eene com missie benoemd worde, gesteund door uitdrukke- lijken last, macht en middeleu om een volledigen inventaris op te maken van| al wat als gedenk stukken van geschiedenis, kunst en wetenschap hier te lande nog bestaat, in met de bevoegd heid te gelegener tijd, gemagd en ongevraagd, verslag van hare bevindingen te mogen geven en verzoeken betreffende deze zaken in te dienen". Als vervolg op de vroegere mededeeling omtrent de hulde aan de nagedachtenis van Vondel op den 5den Februari vernemen wij nader dat bij de plechtigheid o. a. Keulen en Antwerpen ver tegenwoordigd zullen zijn, dat van verschillende zijden, ook uit het buitenland, reeds kostbare voorwerpen voor de tentoonstelling zijn toegezegd, alsmede dat een van Vondels eigene lierzangen zal worden op muziek gebractt en uitgevoerd. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben de medaille, geslagen ter herinnering aan de oprich ting der universiteit aldaar, thans ook in zilver aangeboden aan mrs. J. Kappeyne van de Coppello, G. De Vries Az., J. R. Tak van Poortvliet en J. D. baron Mackay, oud-leden van de Tweede Kamer, voor hun krachtige ondersteuning van het amen dement op de wet op het hooger onderwijs, waarbij aan het athenaeum illustre (thans universiteit) gelijke rechten werden verleend als aan de rijks universiteiten. Elk der leden van den senaat te Amsterdam ontving mede een exemplaar dier medaille in brons, terwijl aau den boogleèraar dr. A. J. A. Oudemans, als rector magnificus van den senaat, tijdens de oprichting der universiteit, een zilveren exemplaar is aangeboden. Ook bestaat het plan, die medaille aan alle universiteiten in Europa te zenden. Het programma der tentoonstelling van tuin- bouwvoortbrengselen, die van Vrijdag 4 tot Woens dag 9 April e. k. in het paleis voor volksvlijt te Am sterdam zal worden gehouden, behelst 61 prijsvragen, waarvoor door bemiddeling der commissie een aan tal gouden, verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles, benevens prijzen in geld zijn beschikbaar gesteld. Op verschillende plaatsen in Amsterdam is een aanvang gemaakt met het oprichten van eere- bogen en tempels, die bij gelegenheid van den intocht van HH. MM. zullen prijken. De eerepoort aan de Hoogesluis, vanwege de gemeente opgericht, belooft prachtig te worden, terwijl, naar men ver neemt, de ingezetenen, wonende op grachten of in straten waarlangs de stoet gaan zal, ook zullen worden uitgenoodigd om bij het afzetten van hunne stoepen de schuttingen met groen of vlaggedoek te maskeeren en aan het geheel zoodoende een meer feestelijk aanzien te geven. Per stoomschip „Conrad" zal den 18den Januari vertrekken een detachement aanvullings troepen, sterk 210 man, waarbij 10 onderofficie ren, onder bevel van den van verlof naar Indië terugkeerenden kapt. der inf. van het Indisch leger C. J. Brusse. Als medegeleiders zijn be stemd de lste luit. van gemeld wapen en leger F. A. W. Jaeger en J. P. J. Heintz, beiden van verlof naar Java terugkeerende. Nog zijn tot het medegeleide aangewezen de bij het Indische leger gedetacheerde 2de luit. der inf. C. Van der Schroeff, H. A. De Vos, F. H. Donner en R. A. Jackson. Dit detachement zal van Harderwijk over Utrecht, Woerden en Leiden, in plaats van via 's-Hage naar Nieuwediep worden overgebracht. Uit het openbaar jaarverslag der inrichting voor spraakgebrekkigen en achterlijke kinderen te Amsterdam (N. Z. Voorburgwal) over 1877'78, blijkt dat deze inrichting, dank zij de uitmuntende leiding van den directeur, den heer IJntes Kingma, voortgaat nuttig en weldadig werkzaam te zij». Er waren dit jaar 65 leerlingen, aldus verdeeld: 31 stamelaars, 20 achterlijken, 2 met gekloofd gehemelte, 4 de L missende, 2 de K missende, 3 de R missende, S alle letters missende; 50 van het mannelijke geslacht, 15 van het vrouwelijk geslacht6 meerderjarigen, 59 minderjarigen38 internen, 32 externen allen uit Amsterdam, 1 uit Ned. Oost-Indië. Verschillende attesten aan het verslag door de leerlingen zeiven gedrukt toegevoegd, bewijzen dat ook in het afgeloopen jaar menig stamelaar, menig spraakgebrekkig en achterlijk kind genezen werd. Bij de behandeling van hoofdstuk V der staatsbegrooting is opnieuw de vraag ter sprake gebracht, of een gemeentebestuur het recht heeft om aan de belastingschuldigen de inzage te wei geren van de kohieren van den hoofdelijken om slag. Gelijk bekend is, werd door den Amsterdam- scheu gemeenteraad die vraag bevestigd beant woord, maar verschillende ingezetenen hebben zich daarop tot den minister van binneDl. zaken gewend om vernietiging te verkrijgen van het desbetref fende raadsbesluit. Men verneemt dat thans de minister op een der adressen een beslissing heeft genomen in den geest van den Amsterdamschen gemeenteraad. De jaarlijksche belooning, verbonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het 2de kantoor te Amsterdam, is geraamd op f 1300 'sjaars. De audiënties van de ministers van oorlog en waterstaat zullen Donderdag niet plaats hebben. Bij kon. besluit is bepaald dat bij den kantoordienst der posterijen en der telegraphic ook vrouwen en meisjes kunnen worden aangesteld, namelijkbij den postdienst als: directrice, commies, surnumerair, brievengaarster, adsistent en klerk; bij den telegraafdienst alsdirectrice, onderdirec trice, telegrafist, klerk, adsistent en leerling. De aanstelling van vrouwen en meisjes geschiedt op dezelfde wijze en onder gelijke voorwaarden en bepalingen als voor de beambten der beide diensten in het algemeen zijn vastgesteld, met de beperking, dat geene vrouwelijke beambten op eene hoogere bezoldiging dan van duizend gulden 's jaars zuljen worden benoemd, en dat haar aantal beneden het een derde van het aantal mannelijke beambten van gelijke rangen zal blijven. Met toestemming van Z. M. den Koning hebben zich 24 Haagsche ingezetenen tot eene burger-eerewacht te paard vereenigd ter begelei ding van het kon. echtpaar op Hd. intocht in de residentie. Als commandant van de eerewacht zal optreden de heer Waldeck, oud-burgemeester van Loosdnincn en voormalig lid der provinciale staten van Zuid-Hollandals onder-commandant de heer W. Schroot. Door Burg. en Weth. van Den Haag i» heden ten raadhuize aanbesteed het leggen vap rioolleidingen tot voortzetting der rioleering van Scheveningen. Minste inschrijver was de heer L. Hollander, yoor f 16.990. Het stoomschip „Madura" vertrok 28 De cember van Nieuwediep naar Batavia via Suez; de „Rotterdam" is dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee lste kl., den luit. ter zee 2de kl. W. J. Derx; den off. van admin, lste kl. J. H. C. Ten Hove op een pensioen gesteld van f 1100 en een verhoo ging van 1275 voor werkelijk verblijf in milit.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1