Turkije. eenig ander voorwerp dat aan hem herinnerten eindelijk uit afbeeldingen van de voornaamste ge bouwen en van bij Vondels leven voorgevallen feiten, die door hem bezongen zijn. Bij voldoende ondersteuning van dit plan, zullen op aanschou welijke wijze het leven en de werken van den grooten dichter aan velen in herinnering worden gebracht. Volgens den Delftschen studenten-almanak voor 1879 bedraagt het aantal der ingeschrevenen aan de polytechnische school 351, waarvan 252 leden, 16 oud-leden en 83 niet-leden van het corps. Van hen studeeren er 76 voor civiel-inge- nieur, 1 voor bouwkundig-ingenieur, 11 voor werk- tuigkuudig-ingenieur, 6 voor mijnen-ingenieur, 1 voor scheepsbouwkundig ingenieur, 10 voor tech noloog, 128 voor civiel-en bouwkundig-ingenieur, 18 voo? civiel-, bouwkundig- en werktuigkundig- ingenieur, 1 voor civiel-, bouwkundig- en mijnen- ingenieur, 2 voer civiel-, bouwkundig- en scheeps bouwkundig-ingenieur, 11 voor scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur en 86 in verschil lende studievakken. Gemengd Nieuws. De watermolen in den Vcnneper pol- der achter Hillegom ia bij de eerste sneeuwbuien door een windhoos overvallen. Door de snelheid waarmede die zich bewoog, werkte een der roe den bij de as zich los, zoodat ze eenigszins ver schoof, ten gevolge waarvan een eind der wiek tegen den molen raakte. In een oogenblik stort ten de vier wieken krakende naar benedenook de kap van den molen werd door den geweldigen schok verzet. De molenaar was op dat oogeublik in den molen en ontsnapte aan een groot gevaar. In dien polder worden vele bloembollen geteeld, zoodat het door den regen die dagelijks viel voor de belanghebbenden een hachelijke toekomst scheen, te meer daar de polder op dat oogenblik vol water stond. Oogenblikkelijk werden al de greppels der bollenakkers afgezet en vele manschappen aan het werk gezet om Ze uit te hoozen. Ten einde in den dringenden nood te voorzien heeft men een. loco mobiel vaü acht paardenkracht ontboden, die dag en nacht doorwerkt. Als er geen regen bijkomt mag men hopen over eene week van het over tollige water ontlast te zijn. Indien de regen nog een week had aangehouden, zou de polder spoedig in een klein meer herschapen zijn, en voor dui zenden aan waarde verloren zijn gegaan, waar men nu nog gelukkig voor bewaard is gebleven. Te Haarlemmermeer is eene dienst meid, die op de boerderij van de wed. Rietdijk eenig werk verrichtte voor een ander, die ziek was, door een of andere oorzaak, waarschijnlijk de gladde stoep, voorover in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Toen de vrouw, wie het lang wegblijven bevreemdde, iemand zond om naar de meid om te zien, vond men deze met het hoofd onder het ijs ea de beenen op de stoep, en alle middelen, die men aanwendde om de levensgeesten op te wekken, waren vruchteloos. Algemeen was de verslagenheid in de buurthet meisje, nog geen 28 jaar oud, was door haar flink en vroolijk karak ter algemeen bemind. Men méldt uit Sloten dat verleden week 's nachts aan de Baarsjes niet minder dan 21 schapen zijn dood gevonden, een bok wordt ver mist en andere schapen meer of minder verwond zijn. Men schrijft een en ander toe aan honden, welker eigenaars niet bekend zijn. Den eersten Kerstdag des namiddags te ongeveer kwartier vóór vieren heeft te Dor drecht een treffend ongeluk plaats gehad. De te Dubbeldam woonachtige lsndbouwer S. reed met narreslede en paard langs den Singel in de rich ting naar den Noordendijk. In die slede waren vier dochters van S. gezeten en achterop ter zijde had een 19-jarige jongeling, T. J. J. E. genaamd, plaats genomen. Op de hoogte van deB Singel tusschen den Vrieseweg en den Sint-Jorisweg werd de narreslede van achterop aangereden door eene tweede narreslede, waarvan het paard zonder bestuurder in woeste vaart aan het hollen was. Door den schok werden S. en bovengenoemde jongeling van de narreslede geworpen en geraakte de laatste onder de tweede narreslede, ten gevölge 'waarvan hij nog een eind weegs moet zijn mede- gesleept en zoo ernstig aan het hoofd verwond ge raakte, dat hip bewusteloos op den weg bleef lig gen. Welwillend bood de aldaar wonende beer N. Reus Pz. zijne woning ter opname van den ver wonde aan, en bleek al spoedig, Dadat dr. Van Loon dezen had bezichtigd, dat de jongeling was overleden. Het lijk is, na aanvankelijk in het stedelijk ziekenhuis te zijn opgenomen, later, nadat het nader herkend was, naar de woning der onders aan de Voorstraat aldaar vervoerd; de overledene was hun eenige zoon. Drie der dochters van den landbouwer S. was het onmiddellijk na de aan rijding gelukt uit de narreslede te geraken. S. echter, die nog zoolang mogelijk zijn paard bij de leidsels had ingehouden, was het piet mogelijk geweest dit langer vol te houden, zoodat hij ge noodzaakt was de leidsels los te laten, waarop ook zijn paard aan den hol geraakte. Eén zijner doch ters was ook nog steeds in de narreslede gezeten. In de nabijheid der Hallingelaan geraakte het paard met de slede, ongeveer tegenover „Kunst min", in de sloot en werd de dochter, door hulp van anderen, uit het water gered. Ook paard en slede zijn vervolgens op het droge gehaald. Het tweede paard met slede is aan den Singel bij den Noordendijk tot staan gekomen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat dit paard, bestuurd wordende door den aan het VGravendeelsche veer woonachtige d. V., aan den Pnralelweg, nabij het station, van het gefluit eener passeerende locomotief geschrikt is en dien tengevolge op hol is gegaan, zoodat d. V. van de slede gevallen is. Ook d. V. is licht aan het hoofd verwoud geraakt. Nog is de slede, bij het voorthollen van het paard, in aanraking gekomen met een gewone duwslede waarin kinderen geze ten waren, zoodat die, slede in een sloot viel; de slede is door het ijs gegaan, en de kinderen zijn over het ijs gegleden zonder ernstig letsel te hebben bekomen. Bij het drukke verkeer, zoowel door het groot aantal narresleden, als door de menigte wandelaars, op de hoogte waar het on heil plaats vond, is liet te verwonderen dat niet nog meer onheilen tan gevolge van het hollen der paarden te betreuren zijn. Uit Skagen Wordt gemeld: Vijf kis ten met goudstaven, ter waarde van 756,000 kro nen, zijn geborgen uit het bij Skagen gezonken stoomschip „Kung Ring". Aan bergloon werd 25,000 kronen betaald. Volgens telegram van den commanj- dant der „Byzantin" zijn 18 man van de equipage en 108 passagiers gered. De Amerikaansche pakketboot Sta'e of Louisiana" verongelukte Woensdag-ochtend ten gevolge van mist, bij Lome in Ierland. Passagiers en bemanning zijn gered. De Napelsche „Piccolo" verhaalt dat men dezer dagen in het bagno te Gaeta eene verzameling wapenen ontdekt heeft, in den vorm van dolken, uit stukkeu van ijzeren ledekanten vervaardigd voor rekening der Siciliaansche ver oordeelden, die het plan beraamd hadden om hunne medeveroordeelden uit Opper-Italië te vermoorden. De slachting had in den Kerstnacht moeten plaats hebben en waarschijnlijk zou men de cipiers enz. niet hebben gespaard. Te Valentino is een levend wonder- mensch van achttien jaren oud te zien, met één hoofd, twee lijven en drie beenen. KOLONIËN. BATAVIA, 22 November. In 's lands gevangenis te Kendal zitten, volgens de „Locomotief", zeven inlanders preventief opge sloten sedert September 1876 en dus meer dan twee jaar, zonder dat in hun zaak een voorloopige instructie is gehouden. Het vreemdste is, dat zij reeds anderhalf jaar waren opgesloten, toen men op het denkbeeld kwam om toch iets in hun zaak te moeten doen. Dit is nu weer een half jaar geleden en nog is er niets gedaan. Door dei eouverBeur-geBCra&l van Ned.«Indiê ijj» dt volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Ben tweej'. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaar onafgebroken dienst, aan den hoofd- comm. bjj de olgcmeene rekcnk. K. L. A. Meyereen tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte;aan jien contr. 1ste kl. bij het binn. best, op Java en Madura II. J. Altmann; een tweej. ver lof aaaï Europa, wegens zicRe, aan den contr'. 2de kl. bij hët binn. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura H. J. N. Simons; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den opz. 2de kl. bij den waterstaat J. Burkunk. Benoemd: Tot comm. op het bur. van den ads.-res. voor de politie te Soera- baia, R. Douglas; tot ingen. 2Je kl. bij den waterstaat. H. Ypes, met bep. dat hij bij het dep. der marine blijft gedet. en bij zijn corps gevoerd a la suite. Bjj het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura, tot contr. 1ste kl., J. L. J. H. Ruye- senaers en I. C. Dirksen; tot adsp.-eontr., dc lste comm. bij de algemeeue rekeuk. J. W. Van Stenia. Verleend: Een tweej. verlof uaar Ne<l., wegens ziekte, aan den hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Fekalongan W. A. G Bakker. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de 3de com mies bij de weeskamer te Batavia, J. D. Isaaks. Benoemd, Tot inspecteur van het lager anderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in de tweede inspectie-afd. in Ned.-Indië, J. Kunst; tot Sden coram bij de wecsk. te Batavia, P. J. Aliij tot 2den hnlpond. aan "de openbare lagere school te Bandong, E. Kwierie. Departement van OorlogBenoemd: Bij de pyrotechniBcbe werkjjlnuts te Socrabaia, tot opziener over de pairooufabrick, J. A. L. De Man. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den 2tlcn luit. der inf. E. P. F. Schimpf. Be noemd: Tot milit. coinm. van Riouw, de kapt. van het lste garnizoeusbat. in Atjeb, L. F. M. Schnlze, Geplaatst: Infan terie, bij het 7de bat., de 2de luit. F. C. Van Baar van Slan- genburgh; bij hét 'i5de bat. nis adj., de lste luit. K. A. Bege- maun. Overgeplaatst: lis adjoint bij den staf in Atjeb, da lste lnit-adj. A. F. Balabréga; bij de int. in Atjeb, de under-int. der 2de kl. F. H. Seiauer, dc lste luit.-kwartieren E. H. Vemer en de 2de lnit.-kwartierm. A Fronein en H. W. L. Conperus; lij het husp. te Soerabaia, de off. van gez. lste kl. C. H. E. Deelkenbij den gen. dienst in Atjeb, de off. vno gez. lste kl. H. t). Roskes; bij het 13de bat., de 2de luit. J C. Soetersbij het 10de bat.., dc kapt. J H. V. Poppbij het 17de bat., de lste luit. F. W. A. H. Scleurer; bij het 4de depot-bat., de kapt. J. W. Cróes en de lste luit. C. K. J. Van den Bossche; als adj. bij het garn.-bat. van Banks, de lste luit. A. J. D. Pool; bij bet garn.-bat. der westerafd. van Borneo, de 2deluit. G. D. T. Dom. Departement van Marine. Benoemd: Tot souschef van bet bydrogr. bureel te Batavia de gewezen luit. t/zi'lste kl. van de kou. Ned. marine J. T. F. Brnyn. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, de machine-opstellei' bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia O. Dunkerbeck. Li ÏJ'11V Lij IV I_s JK. IV Frankï-ij k. De bejzrooting der stad Parijs--voot het dienst jaar I.S78 wijst een overschot Aan van elf mil- lioen. Die voordeelige uitkomst is daaraan toe te schrijven, dat de gemeentelijke accijnzen 130 mil- libeu hebben opgebracht, in plaats van 120 mil- lioen, waarop zij geraamd waren. Ook heeft de maatschappij voor de gas verlichting, welke met de stad Parijs hare winsten deelt, 9 milliocn, in plaats van 8, waarop gerekend was, aan de stads kas afgevoerd. Rusland. Onlangs hebben een aantal sludeniew te St.-Pe tersburg gepoogd aan den grootvorst-troonopvol ger eene petitie ie overhandigen. Deze was echter niet in zijn paleis en de prefect van politie, die spoedig daar ter plaatse aanwezig was, nam op zich, hem de petitie ter hand te s;ellen. De pre fect vermaande voorts de studenten, welke ten getale van omstreeks zeshonderd voor het paleis van deii czarewitsch bijeen waren, uiteen te gaan. Ouder het aanheffen van vrijheidszangen voldeden zij aan dat verzoek. Een paar dagen later open baarde zich onder hen toenemende gi.-ting, groo- tendeels omdat zij volstrekt, een antwoord op hunne petitie wilden hebben, die tot meer dan honderd inhechtenisnemingen leidde. De Engelsohe bladen deelen thans den inhoud der petitie mede, waarin o. a. gezegd wordtDe studenten zijn buiten de muren van de academie aan politietoezicht onder worpen en worden daarbinnen bij toeneming van hunne rechten beroofd. Hun is ontnomen het recht van bijeen te komen om hunne eigene zaken te bespreken en om een fonds van onderling hulpbetoon te stichten. Bij elke vergadering, die zij in weerwil van dat verbod hebben gehoudèn, heeft de politie bijna hun leven bedreigd. Men behandelt ons als buiten de wet, maar als er lasten te dragen zijn, weet men ons wel te vinden. Men berooft «ns van de onafhankelijkheid, die ons als volwassenen toekomt, en sommigen onzer wor den als kinderen behandeld. Aan de opleiding aan eene boogeschool worden zoovele bezwaren verbonden, dat die weldra alleen het privilege der rijken zal zijn. Deze en dergelijke zaken zijn dc bron van de beweging onder ons. Karatheodori-pacha en graaf Zichy zijn tot overeenstemming gekomen omtrent den considerans Van de tusschen de Porte en Oostenrijk-Hongarije te sluiten overeenkomst betreffende Bosnië -en Novibazar. De formule is niet kort en slechts

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2