S°. 5786. A0. 1878. 24 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- De bezorging van het Leidsch Dagblad maakt een punt uit van mijne aanhoudende zorg. De eerste exemplaren verlaten omstreeks half- acht de pers en in den regel moeten om 10 uren de laatste exemplaren bezorgd zijn. Ik zal trachten de uitzonderingen tot de zeld zaamheden te doen behooren. Maar dat de loopers, al is het slechts 1 minuut, zouden moeten wachten tot de deur geopend is, kan met redelijkheid niet worden gevergd. Een looper zou zoodoende slechts 120 exemplaren per avond kunnen bezorgen, terwijl hij dooreengenomen ruim het dubbele getal moet wegbrengen. Een brievenbus aan de deur is in deze zeer gevvenscht. De Uitgever. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden per 3 nnandea1.19. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vn 1—6 regels,....1.05. Iedere regel meer0.17-J. Grooler* letters naar plaatsruimte. Uithoofde van het Kerstfeest zul «leze courant Woensdag en Donderdag niet worden uitgegeven. LEIDEN, 33 December. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de beer D. Wafelbakker, can- didaat-arts. Het adres van curatoren der instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren albier is door den minister van koloniën om advies in handen gesteld van de commissie, voor het jaar 1878 belast met bet afnemen van het zoogenaamd groot Oost-Indisch ambtenaarsexamen. Die com missie beeft in eene nota uitvoerig dat adres weerlegd. Hare conclusie is, dat door de adres santen vele bezwaren geopperd, vele beschuldigingen ingebracht zijn, doch dat eene aanwijzing van directe middelen tot verbetering geheel is achter wege gebleven. Tevens deelt zij mede dat de ver gadering der examen-commissie, diè de voorzitter, met het oog op het gewicht der zaak, ter behan deling dezer aangelegenheid meende te moeten beleggen, voltallig was met uitzondering van twee leden, Oost-Indische ambtenaren met verlof, die, door omstandigheden van hun wil onafhankelijk, verhinderd werden ter bijeenkomst te verschijnen, en dat bij die gelegenheid de meest volkomen eenstemmigheid op alle punten verkregen werd. Bij de heden in het „Café du Théatre" plaats gehad hebbende aanbesteding door de heeren Jac. Van der Kamp c. s. van het bouwen van 20 arbeiderswoningen met acht beneden- en acht bovenwoningen benevens een winkelhuis onder de gemeente Oegstgeest aan den Morschweg zijn inge komen 19 biljetten. De laagste inschrijvers waren voor perceel N°. 1, metselwerk zonder te leveren materiaal, de heeren W. N. Schröders en W. Van Veen te Oegstgeest, voor f 4597.60; N#. 2, de heer J. M. Steyger, vo»r f 135N°. 3, de heer A. D. Wempe, voor f 1999.99; N°. 4, de heer W. Hoogenstraaten, voor f 788N°. 5, de heer C. J. M. Den Bezemer, voor f 1348.48; N°. 6, de heer H. Pander, voor f 495, allen wonende te Leiden; N°. 26 met levering van materiaal. Tevens werd de waterleiding in bovengenoemde perceelen ondershands toegewezen aan den heer B. J. OlefT, voor de som van f 370. De begroo ting van bovengenoemde werken was door de heeren Jac. Van der Kamp c. s. gemaakt op f 10,160. In de jongste vergadering van aandeelhou ders der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden op Zomerzorg gehouden, is besloten eene geldlee- ning aan te gaan onder verband van eerste hypo theek van f 600.000 a 5 pet., zijnde het vermoe delijk tekort; het dividend voor aandeelhouders over 1878 te bepalen op 3 pet. Men vertrouwt evenwel dat het in 't vervolg meer zal zijn, daar het passagiers- en goederenvervoer aanvankelijk niet ongunstig is. Men wenscht algemeen dat met de regeling van den zomerdienst er meer treinen zullen loopen dan nu, en vooral van Woerden naar Leiden, daar de tusschenruimte van 9.11 tot 4.1 nog al groot is; ook de laatste van Leiden 6.30 is te vroeg. Het honorarium van den directeur is vastgesteld op f 1500 'sjaars en de betrekking van secretaris zal zonder salaris waargenomen worden door een der commissarissen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.00, f 14.00, f 3.30 en f 1.50; de laagste f 28.00, f 14.00, f 2.80 en f 1.40. De Hollaudsche Maatschappij van landbouw, afdeeliug Hazerswoude, Koudekerk, zal den lsten Januari e. k. reeds een 100-tal leden tellen. De verhandeling van den heer Marlet uit Hontenisse heeft niet weinig toegebracht om het ledental te doen vermeerderen. Den 3den Januari zal te Noordwijk door dr. O. Pith uit Wageningen een voordracht ge houden worden over het draiueeren der gronden, na alvorens 's morgens op eene wandeling in dem omtrek aan die leden, die daarin belang stellen, aanwijzing gedaan te hebben welke landerijen daarvoor al of niet geschikt zijn. Naar men verneemt bestaat het voornemen concessie aan te vragen voor een tramway van Boskoop door Alphen en de lage zijde van Aar- landerveen, Oudshoorn, Heerenweg, Aalsmeer en Uithoorn. Met ingang van heden is het rijkstelegraaf kantoor te Alphen open: op werkdagen van half- negen voor- tot halfeen namiddag en van 2 tot 5 en 7 tot 8 uren namiddag; op Zon- en feest dagen van halfnegen tot halftwaalf voor- en van halfdrie tot halfvier namiddag. Rotterdam zal met een nieuw museum ver rijkt worden. De jeugdige vereeniging voor ge schiedenis en kunst, welke in haar programma o. a. had opgenomen het inrichten van musea van voor werpen, zoowel op geschiedenis als op kunst be trekking hebbende, is met zooveel ijver aan het werk getogen, dat zij reeds morgen haar museum in de lokalen boven de Beurs, haar door het ge meentebestuur daartoe afgestaan, voor het publiek kan openstellen. Gedurende korten tijd zal aldaar tentoongesteld worden een kapitaal historiestuk door den Antwerpschen kunstschilder K. Ooms, in eigendom behoorende aan den heer E. Smit Jr. te Rotterdam en voorstellende„Eene huis zoeking in de beroemde drukkerij van Plantijn te Antwerpen in 1562". Door de voornaamste Amsterdamsche han delaren in- en houders van tin is een adres ge richt aan den minister van koloniën, met het ver zoek om het tweemaandelijksche veiling-systeem van Banka-tin te verlaten en terug te keeren tot het balfjaarlijksche en beter nog tot het jaar- lijksche. In eene buitengewone algemeene vergade ring te 's-Hage van „Eigen Hulp" zijn tot leden van het hoofdbestuur benoemd mr. H. Van der Hoeven, mr. J. D. Veegens, jhr. mr. P. J. Van Beyma en mr. A. A. De Pinto en znlks ten ge volge van uitbreiding van het getal leden van het hoofdbestuur volgens de statuten, en het ontslag genomen door den heer Van Meurs. 's-Graven- hage werd aangewezen als de plaats waar de ge wone algemeene vergadering in 1879 zal worden gehouden. Overeenkomstig het voorstel van het hoofdbestuur werd besloten het hoofdbestuur te ontheffen van de verplichting tot onderzoek en beslissing over de jaarlijksche rekening en verant woording der districten en over de balansen en jaarlijksche rekeningen en verantwoordingen der districts-afdeelingen. Op voorstel van den voorzit ter werd besloten tot het benoemen eener com missie om te doen onderzoeken in hoever het wenschelijk en nuttig is te Amsterdam een maga zijn van levensmiddelen op te richten. Deze com missie zal worden samengesteld uit leden der dis tricten Middelburg, Haarlem, Dordrecht, 's-Gra- venhage, Amsterdam, Eindhoven en Hengeloo. Bij de voorstelling, welke Vrijdag-avond in den stadsschouwburg te Amsterdam werd gegeven door „Hooger zij ons doel" en „Tollens" ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van wijlen den- tooneelspeler Wijnstok, wa3 het getal inteekenaren zoo groot, dat de schouwburg ze niet alle kon be vatten. Derhalve zal 10 Jan. e. k. een tweede voor stelling plaats hebben. Door wijlen den heer H. C. Van der Wilt is een legaat van /"4000 besproken aan het kerke- fonds der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, en door wijlen mej. M. Swigtens aan de algemeeue- armen aldaar eene som van f 1000, vrij van successierechten. Door den heer A. J. Scriverius, in leven notaris en wethouder te Zwolle, is f 20,000 ge legateerd aan het bestuur der gasthuizen aldaar, onder voorwaarde dat aan zijne dienstbode ge durende haar leven f 8 per week moet worden uitgekeerd. Tusschen den minister van binnenlandsche zaken en het gemeentebestuur van Amsterdam is eene overeenkomst gesloten betreflende het gebruik van hulpmiddelen voor het onderwijs in de aestbe- tiek en kunstgeschiedenis aan de universiteit en de rijks-academie van beeldende kunsten, met dien verstande, dat door de gemeente aan de rijks academie jaarlijks eene som van f 400 wordt toe gekend tot aanvulling der verzameling boeken, platen enz.welke aanvulling 2al geschieden in overleg met de beide hoogleeraren in de aeste- thiek aan de rijks-academie en de universiteit, welke boeken enz. in bruikleen aan het rijk wor den afgestaan, terwijl daarentegen de hoogleeraar der gemeente met zijne leerlingen het recht van toegang zal hebben tot de pleisterzalen in het ge bouw der rijks-academie. In eene vergadering van het voorloopig be stuur der vereeniging voor hooger godgeleerd onderwijs, zoogen. Utrechtsch comité, is besloten de vestiging der vereeniging met alle kracht te bevorderen. Tot penningmeester van het voorloo pig bestuur is benoemd dr. E. W. Meren3, predi kant te Utrecht. Eerste Kamer. De artsen wet is heden aangenomen met 16 tegen 8 stemmen-. Morgen, zijn de hoofdstukken I, Vila en de wet op de middelen aan de orde. Tegen Mei aanstaande zullen eenige garaï- zoensveranderingen plaats hebben. Zoo zal o. a. van het 1ste regiment infanterie het 4de bat., 4de comp., van HarliDgen naar Leeuwarden, 5de comp. van Leeuwarden naar Assen; depot: staf, 2de, 3de, 4de en 5de comp. van Amsterdam naar Hoorn, 1ste comp, van Assen naar Hoorn, hoofd administratie van Amsterdam naar Hoorn verplaatst worden. Naar men verneemt hebben deze ver-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1