V. 5783. Vrijdag A". 1878. 20 December. Dere Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 1 Januari a. s. op het Leidsel) Dagblad wenschen te abonneeren, ontvangen de van heden af tot dien datum verschijnende nummers gratis. Van het kwar taal December-Fehruari worden dan alleen de heide laatste maanden tegen 74 cents in reke ning gebracht. EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndeti1.16. Franco per postn 1.40. Afecnderlqlce Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1-05. o"i- Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. LEIBEV, 19 December. Het Siaatsblad n°. 174 behelst het koninklijk beslui', van den 3den December 1878, tot rege ling van bet beheer, door curatoren der rijksuni versiteiten te voeren, en van hun overigeu werk kring De voornaamste bepalingen luiden: Over alle zaken der universiteit dienen curatoren den minister vau binnenlandsche zaken van bericht en raad, en geven, des gevraagd, alle verlangde op gaven en inlichtingen. Des geraden, roepen zij daarloe de voorlichting en den raad in van den senaat, de onderscheidene faculteiten, hoogleeraren, lectoren en alle andere aan die universiteit ver bonden ambtenarendeze allen zijn verplicht aan zoodanige aanvrage te voldoen. Bij plechtigheden of vergaderingen, tot de rijksuniversiteit betrek kelijk, heeft het college van curatoren rang boven de hoogleerareu. In het college hebben de leden zitting volgens de orde hunuer aanstelling. Cura toren zijn bevoegd eene vereeuigde vergadering van hun college en van den senaat bijeeu te roe pen, zoo dikwijls zij dit in het belang der rijks universiteit noodig achten. Zij zien toe, dat de lessen d r hoogleerareu en lectoren voor elk stu diejaar, op het programma, bedoeld in art. 47 der wet van 28 April 1876 (Staatsblad n°. 102), aangekondigd, geregeld en gedurende den bij de wet bepaalden tijd gegeven worden. Zij houden, in overleg met een of meer door den minister van binnenlandsche zaken aan te wijzen deskun digen, toezicht op de gebouwen en het meubilair bij de rijksuniversiteit in gebruik. Zij beperken hunne uitgaven tot de sommen, welke tot aan bouw. onderhoud eu verbetering der gebouwen, voor hei meubilair en voor de aanvulling en uit- breiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs door den minister van binnenland sche zaken ter beschikking zijn gesteld. Het besluit treedt 1 Januari e. k. in werking. Volgens defi Leidschen studenten-almanak be.lr rt het aantal studenten aan de universiteit alhier: in de godgeleerdheid 40, in de rechten 486, in de geneeskunde 189, jn de wis- en na tuurkunde 5S eu in de letteren 65te zamen 838. Hiervan zijn er 781 lid van het Leidsche studentencorps. Het getal promotiën van 11 No- vetnbei 1S77 tot 15 Nov. 1878 bedroeg: in de rechten 53, in de godgeleerdheid 1, iu de wis- en natuurkunde 14, in de letteren 6 en in de geneeskunde 12; te zamen 86. Te Voorhout is verkozen tot lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer A. Prins, die e gemeente metterwoon verlaten lieeft, de heer Ij. Prins Sr., bloemkweeker. Tot. lid van den gemeenteraad te Lisse is bij herstemming gekozen de heer C. H. Wolft'. Ter vervulling der vacature in het college van kerkvoogden der Ned. herv. gemeente aldaar, ont staan door het op verzoek verleend eervol ontslag aan den heer J. J. Guldemond, is gekozen de heer M. Tcnminck. De Hollandsehe Maatschappij van landbouw hield gisteren in het hotel Funckler te Haarlem eene buitengewone algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer C. J. Vau der Ouder - meulen. In de plaats van liet overleden lid van het hoofdbestuur, den heer J. P. Bredius, werd gekozen de heer J. Van der Breggcu Az. uit Waddingsveen. Het voornaamste punt, van behan deling was een voorstel van de afdeeling Schoon hoven om hier te lande, eene internationale ten toonstelling van zuivelbereiding te doen plaats hebben. Na langdurige eu belangrijke, beraadsla gingen, waaruit bleek dat de meerderheid niet gezind was daartoe mede te werken, trok de af deeling bet voorstel in. De Haagsche tuinbouwvereeniging, onder bescherming van Z. M. den Koning, heeft het programma openbaar gemaakt der door haar te organiseeren vijfde voorjaars-tentoohstelling van planten, bol- en knolgewassen, bloem-bouquetten, tuin- en kamersieraden enz. Die tentoonstelling zal plaats hebben in het gebouw voor kanstenen wetenschappen van 18 tot en met 21 April 1879 en belooft de vorige in belangrijkheid zoo niet te zullen overtreffen, dan toch zeket te evenaren. Niet minder dan 84 soorten vau plantenverzame- lingen, bloemstukken, bouquetten enz. zijn door het bestuur gevraagd en een groot aantal gouden, vergulde, zilveren medailles en prijzen in geld voor de beste inzendingen uitgeloofd. Omtrent de quaestie van den „Blauwen Gang" te 's-Hage heeft gisteren de gemeenteraad besloten om den toegang in de Lange Poten van den eigenaar aan te koopen, bezwaard met eene erf dienstbaarheid. Uit volkomen betrouwbare bron verneemt „bet Vaderland", dat omtrent de berichten, dat op de terreinen van het rijksmuseumgebouw te Amsterdam ontvreemding van bouwmaterialen ten nadeele van het rijk zou hebben plaats gehad, een rechterlijk onderzoek is iuuesteld, waaruit o. a. is gebleken, dat den 9den Juli des vorigen jaars door den schipper Inderbek te Amsterdam per Rijuschip is aangevoerd een lading van ver schillende soorten gebakken metselsteeuen ten be drage van 68,016 stuks, welke schipper met zijn schip iu den Amstcl voor den wal is blijven lig gen. Bedoelde lading was geadresseerd aan den heer A. Wolft' te Amsterdam, vertegenwoordiger van den aannemer der ten hehoeve van het mu seum te leveren metselstecnen. Deze lading was evenwel niet geheel voor het rijksmuseum bestemd, want hiervan moest een getal van 11,000 stuks aan den heer D. Verbeek, aannemer te Amster dam, geleverd worden, die voor rekening van jhr. Beels van Heemstede een villa bouwt te 's-Graveland. Aangezien nu gedurende het trans port dezer steenen van den Amstel naar bet bouw terrein, hetgeen door vletten geschiedt, de boven genoemde heer Wolff op reis was, werd abusie velijk de gebeele lading op het bouwterrein ge bracht. Bij terugkeer van zijn reis meldde zich de heer Wolft'onmiddellijk bij de directie der museum gebouwen aan, met het verzoek om de niet voor het museum bestemde steenen te mogen terugue- men, ten einde zijn met den aannemer D. Ver beek aangegane verplichtingen tijdig te kunnen nakomen. Dit alleszins billijk verzoek vermeende de di rectie niet te mogen weigeren, aangezien door ha^r de bedoelde steenen geheel anders waven geclassi ficeerd geworden, dan waaronder de beer Wolft' ze rekende, en te meer daar die steenen nog niet aan de goedkeuring van den architect waren on derworpen en de wederzijdsclie ontvangstbewijzen nog niet waren uitgewisseld, zoodat op dat oogen- 1 blik de bedoelde levering volstrekt nog niet als eigendom van het rijk kon worden aangemerkt. De rapporten, die de vroegere opzichter weke lijks aan den architect indiende, vergeleken met den bij de quaestieuze lading behoorenden vracht brief, wijzen het dan ook duidelijk uit, dat de 11,000 stuks teruggenomen steenen niet voor het museum in rekening gebracht zijn. Z. M. de Koning is heden te halfvier per Rajuspoorweg in de residentie aangekomen, werd er gecomplimenteerd door de verschillende autori teiten en door den burgemeester gelukgewenscht met Hd. voorgenomen huwelijk. Eene commissie uit de ingezetenen bood den Koning het album aan voorzien van vele handteekeningen van inge zetenen te 's-Gravenhage. Eene groote menscben- menigte was in den omtrek en betuigde deelneming. Vele openbare en bijzondere gebouwen waren met vlaggen getooid. Naar men verneemt bedraagt het aantal der genen, die aan den optocht zullen deelnemen bij gelegenheid van de komst iu de hoofdstad van den. Koning en de Koningin, omstreeks 7000 personen, verdeeld over verschillende coporatiën. Het voor nemen bestaat om de plaatsen in de schouwburgen bij de gratis-volksvoorstelling in de eerste plaats voor deze deelnemers en hunne echtgenooten be schikbaar te stellen. De commissie voor het gedenkteeken op het graf van Potgieter heeft, den derden Februari a. s. als dag der onthulling bepaald. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië heeft het hoofd der V Moekim, Totkoe-Aris, zich te Kotta Radja aan het Nederlandsch gezag onderworpen. Met 1 Januari a. s. is aan den luit. ter zee lste kl. C. H. De Goeje, op zijn verzoek, toe gekend een verlof voor den tijd van één jaar, onder stilstand van nonactiviteitstractement, en zonder opklimming in de ranglijstbevorderd tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. jhr. II. H. Hora Siccama. Bij besluit van Gedep. Staten dezer provincie is aan D. J. Van Aken, gewezen hulponderwijzer aan een der openbare lagere scholen te Maasland, de bevoegdheid ontnomen tot het geven van lager onderwijs. Tweede Kamer. Het ontwerp tot bekrach tiging der provinciale belastingen in Limburg is na uitvoerige discussie over. de daarin opgenomen kerkelijke subsidiën en na verdediging door den minister aangenomen met 50 tegen 21 stemmen. De discussie over het hoofdstuk Waterstaat werd voortgezet en is gevorderd tot de spoorwegbe- grooting. Daaraan gaat vooraf de onteigeningswet voor StavorenLeeuwarden met een amendement van den heer Bergsma om de richting over IJlst iu plaats van over Bolsward te nemen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Nieuwediep, 17 December des namid dags te Port Said aangekomen, vertrok den vol genden ochtend; de „Torrington" is gisteren van Rotterdam naar Ned.-Indië vertrokkende „Schie dam" vertrok gisteren van Rotterdam naar Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen viel een der nieuw op gebouwde zijgevels van de onlangs afgebrande bran derij in de Baatstraat alhier omver. Deze nieuw gebouwde gevel, door de vorst van verleden week bevroren, had zich nu door den sterken dooi uit- gezet; gelukkig zijn geen menschenlevens te be-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1