V. 5782. Donderdag A0. 1878. 19 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: S TADS-BERICHTEW. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per omndeti1.11. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Vxb 1regel*.1.05. Ieder» regel meer0.17-J. Grootere letters n»r plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 2-lsten October 1867 (Gemeenteblad n°. 12); Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verorde ning, benoemd is: tot Raad der gebuurte n°. 35 of n°. 2 van Wijk VIII de heer F. MAAS, ter vervanging van den heer J. Lagerbcrg, die deze gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 18 December 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 December. Gisteravond had in de Stadszaal de achttiende openbare les plaats van de Burgerzangschool, welke door vele ouders en familiebetrekkingen der leer lingen, alsmede door tal van belangstellenden werd bijgewoond. De kleine zangers en zangsters kweten zich dapper van hunne taak. Telkens ont vingen zij voor de lieve wijze waarop zij met kunne zilverheldere stemmen de verschillende nummers uitvoerden, bijvalsbetuigingen en riepen zij bij velen een glans van vergenoegdheid op het gelaat. Vóór de pauze werden door hen gezongen, lste klasse: Oefeningen in Solfèges, van J. Worp Lied der trouw, van J. GersbachIn den vreemde, van C. Gliiser; Het kerkje, van A. Harder; 2de kl.De kleine koningin, Wiegeliedje, Najaars buien, De herder, Zomermorgen, alle van J. Worp, en Oudejaarsavond, van Tl. Hol; 3de kl. Vijfde scheppingslied, van R. Hol, en HymneLobe den Herrn, meine Seele, van Breidenstein. In de tweede afdeeliüg gaven de leerlingen blijken van hunne vorderingen, de lste kl. met: Goe den nacht, van H. G. Nageli; Berusting, van J. Schnltz; Wiegeliedje, van C. M. Von Weber, en Morgenzang, van W. Becker; 2de kl. Het moederoog, In den oogst en Zaaikoren, alle van J. Worp, De eik en De loteling, beide van R. Hol; 3de kl.Gliickwunsch, Der Wald en Nachtlied, alle van Max Bruch; Die schönsten meiner Lieder, van R. Thoma, en Frühlingsmuth, eveneens van Max Bruch. Alvorens het laatste nummer werd gezongen, ging men tot de prijsuitdeeling over. De voorzitter, dr. W. P. Wolters, liet daaraan echter als naar gewoonte eerst een kort woord voorafgaan. Wan neer hij de volle zaal aanzag, dan kwam hij tot de overtuiging dat de Burgerzang^chool nog steeds de sympathie der burgerij geniet. Wat hij mee te deelen had was alles goeds, op ééne uitzon dering echter na. De school stond in goede ver standhouding met de Maatschappij voor Toonkunst en genoot ook de achting van de verschillende kier ter stede bestaande muziek- en zanggezelschap pen, getuige ook de deputaties daarvan hier tegen woordig. Commissarissen waren daarvoor zeer dankbaar. Ook waren ze er erkentelijk voor dat de ouders niet alléén zoo talrijk aanwezig waren, maar dat deze ook hunne kennissen hadden uitgenoodigd, in de verwachting dat de kinderen flink zouden zingen. Die verwachting is niet teleur gesteld, hetgeen te danken is aan de onderwijzers. Commissarissen houden wel vergaderingen om de belangen der school te bespreken, maar wat zon dit baten als do onderwijzers niet zooveel ijver aan den dag legden als zij thans deden. De voor zitter twijfelde er dan ook niet aan, of, wanneer kij de ouders, leerlingen en verdere aanwezigen uituoodigde om bij het noemen der namen van de onderwijzers Wetrens en Taylor door applau- dissement van hunne ingenomenheid en dankbaar heid met de resultaten van het onderwijs blijk te geven, dit zou natuurlijk volgen. En zoo ge schiedde het ook. Langen tijd galmde en dreunde de zaal van de verschillende toejuichingen. Één kwaad, zoo vervolgde spr. ongeveer, had zich ech ter ook hier, evenals helaas ook bij andere inrich tingen van onderwijs, voorgedaanhet schoolver zuim. Willen de leerlingen met vrucht iets op doen, dan is 't noodig dat ze elke les, 's Woens dags en Zaterdags, bijwonen. Spr. deed daarom een beroep op de ouders, vooral ook naar aan leiding vau de instemming met het onderwijs, die zij zooeven hij applaus gegeven hadden. Vervolgens zou spr. tot de mededeeling omtrent de lotgevallen der school overgaan, maar aange zien velen reeds de opgave van de bevorderingen enz. belaugrijk genoeg zullen achten en daarmede ook reeds zeer tevreden zijn, zon hij zich dan ook daartoe slechts bepalen. Bij het aflezen der eervolle vermeldingen zouden misschien echter wel enkelen denken waarom aan deze of gene toch ook maar niet liever een prijs was toege kend. Zoo hadden commissarissen er ook over gedacht; maar toch geoordeeld nog niet al te ruim met de prijzen te moeten wezen, doch eerst nog een jaar af te wachten welke invloed op het schoolverzuim zal worden uitgeoefend. Is deze gunstig, dan twijfelen comm. er niet aan of hij wien thans een eervolle vermelding te beurt viel, zal het volgeude jaar misschien met den mooisten prijs gaan strijken. Daarna had de bevorde.ing en prijsuitdeeling plaats, waarna, zooals spr. zeide, wel niets meer overbleef dan nog één Dommer van het programma te hooren, maar op hem toch nog de verplichting rustte allen te danken voor hunne tegenwoordigheid, met den wensch dat zij nog dikwijls de school daarmede zullen vereeren, tot het aanhooren zoo mogelijk van nog mooiere zangstukken. Bevorderd werden van de lste naar de 2de klasse: Meisjes: C. Roodenburg, M. J. Scheffer, C. H. Scheffer, M. Van der Grift, P. De Gaay Portman, A. Doornberg, M. Hasselbach, A. Duy- verman, H. Poelman, M. Blote, M. Bremmer, M. Jollie, C. De Cocq, C. W. Simonis, S. J. P. Oudshoorn. Jongens: D. S. W. Van Leeuwen, W. P. Privé. J. T. Terburgh, K. A. Pelix, A. P. Oostdijk, B. H. J. Van Linden, C. Wood, W. A. Couve'e, P. W. G. Veldhuyzen, M. Pies, M. J. De Haan. Van de 2de naar de 3de klasse: Meisjes: J. M. Oudshoorn, G. Vlaanderen, M. P. Oudshoorn, E. J. Plemp, G. Schretlen, E. M. J. Krulder, W. P. Van Beuten, C. H. Holswilder, G. Hes sels, P. G. Van Dijk, A. Plorijn, J. M. Proot. JongensJ. D. G. Dirkse, J. Veldhuyzen, II. W. Blote, W. J. Burgersdijk, C. B,oodenburg, J. Pelix. Eervol vermeld werden van de lste klasse Meisjes: E. Halderiet, C. H. Scheffer, C. Van den Berg, A. E. Steenhauer, G. Pilippo, M. Plo rijn, C. Bruggeman, M. Blote, M. Jollie. Jon- De Graaf, K. A. Pelix, H. J. Van Linden, J. gensC. A. Kres, J, N. Brummelkamp, B. Hasselbach. Van de 2de klasseMeisjesA. Plorijn, J. M. Proot, C. A. M. Bernard, J. A. Renaud, A. S. C. Simonis, H. L. J. Westdijk, M. A. J. Schret len, M. Japikse, M. M. Den Houter, H. S. Schmier, P. M. Meerburg, H. W. Schlöman. Jongens: H. J. Lindeman, A. W. II. Vlaande ren, J. P. J. Van Ewijk. Van de 3de klasse: Meisjes: L. C. II. Sprin ger, J. M. Boekwijt, J. P. De Jongh, M. M. Schlöman, J. C. Van Ewijk, S. M. Hasselbach, C. P. Brutel de la Rivière. JongensJ. A. M. Rijk. Pr ij z e n werden uitgereikt aan de leerlingen der lste klasse: Meisjes: C. Roodenburg, M. J. Scheffer, M. Van der Grift, P. De Gaay Fortman, A. Doornberg, M. Hasselbach, TI. Hasselbach, A. Duyverman, D. Oostdijk, C. Rijk, H. Poelman, M. Bremmer, C. De Cocq, C. W. Simonis, J, Meerburg. Jongens: J. D. Pilippo, J. T. Terburgh, A. P. Oostdijk, H. L. De Haas, J. Monde, C. Wood, M. Pies, M. J. De Haan. 2de klasse. Meisjes: G. Vlaanderen, M. P. Oudshoorn, E. J. Plemp, G. Schretlen, E. M. J. Krulder, W. P. Van Benten, C. H. Holswilder, P. G. Van Dijk, M. Papöt, J. E. Westdijk, G. J, E. Visser, A. C. Plemp, E. M. J. Oudshoorn, Jongens: J. D. G. Dirkse, J. Veldhuyzen, TI. W. Blote, W. J. Burgersdijk, C. Roodenburg, J. Pelix. 3de klasse. MeisjesH. J. Bremmer, M. M. Duyverman, J. J. De Haas, A. S. Smulders, A. M. Pander, M. H. E. Van Linden, C. H. Hols wilder, A. F. De Haas, M. J. J. Van Eldik, A. C. Van Loghem, C. Bremmer. Jongens: J. TI. Meerburg, M. De Haas, J. C. Quant; H. J. Couvée en P. Hasselbach. Als privaat-docent aan de universiteit van Amsterdam in de leer van het notariaat en van het fiscale recht, voor zoover het met het notariaat in verband staat, is toegelaten de heer mr. L. Zegers Veeckens. Door den minister van justitie, wien door den Koning is opgedragen voor de inachtneming der door de Nederlandsche wet vereischte forma liteiten voor het door Z. M. aan te gaan huwelijk zorg te dragen, werd gisteren persoonlijk hij den ambtenaar van den burgerlijken stand te 's-Hage aangifte van de te sluiten echtverbintenis gedaan. Ten gevolge daarvan zullen alzoo de door onze wet gevorderde afkondigingen op de twee eerst volgende Zondagen plaats hebben. Het geschenk, door de gemeente Amsterdam den Koning ter gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk aan te bieden, zal bestaan uit een zilveren tafelmiddelstuk. De Staatscourant bevat het programma van het ceremonieel dat zal worden in acht genomen bij de aankomst van den Koning en de Koningin der Nederlanden binnen het koninkrijk, in Am sterdam en in de residentie. Zij zullen Arolsen Vrijdag den lOden Januari verlaten en zich per specialen spoortrein over Oldenzaal naar het Loo begeven. Maandag 20 Jan., den dag bepaald voor de intrede te Amsterdam, zullen zij met een specialen trein van de Ooster-spoorweg-maatscbappij van het Loo vertrekken tegen omstreeks tien uren des morgens en aan het stationsgebouw van de Neder landsche Rijnspoorweg-maatschappij te twaalf uren in de hoofdstad aankomen. Bij het binnentreden in het paleis zullen zij ont vangen worden door prins en prinses Hendrik, prins Prederik, prins en prinses Von Wied, de grootoffi cieren, de dames du palais, het dienstdoende civiele en militaire huis des Konings, vereenigd in de Van-Speykzaal. Aldaar zullen zich mede ter ontvangst bevinden, in de Mozeszaalde voorzitters van de Eerste en van de Tweede Ka mer; de ministers, hoofden van ministeriëele de partementen; de minister van staat, president van de Luxemburgsche regeering; de generaal der infanterie, kanselier der kon. Nederlandsche orden de vice-voorzitter van den raad van state de voorzitter, de vice-voorzitter en de procureur- generaal bij den hoogen raad der Nederlanden en de voorzitter van de algemeene rekenkamer. Eene deputatie van de Vereeniging „Het Metalen Kruis", lste sectie, te Amsterdam, zal als eere-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1