Tan jaarboeken, meer met den modernen tijd over eenkomende. Daarom heeft alhier de senaat besloten in plaats der oude Annales elk jaar een jaarboek door den rector en den secretaris te doen opstellen. Het eerste jaarboek bevat al wat op de inrichting der hoogeschool en op de wetenschappelijke inrich tingen en verzamelingen betrekking heeftde rede voeringen, door den rector-magnificus in zijn quali- teit gehoudenstatistieke opgaven over inschrij - vingen en examensuitgeschreven prijsvragen titels der redevoeringen, waarmee de nieuwbenoemde hoogleeraren hunne werkzaamheden hebben aange vangen, lijst van promotiën en het vervolg van het album studiosorum van 1 Januari 1875 tot 17 September 1878. Nu de zaak aan particulier initiatief is overgelaten, wordt zij beter verricht dan toen de regeering ze met haar geld steunde. De leden van het college van rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst hebben een adres ingediend aan de Tweede Kamer, waarin zij opkomen tegen het stuk van den heer Hooft van Iddekinge in „Het Vaderland", waarin hij zijn grieven niet alleen tegen het college zelf, maar ook zijdelings tegen den minister openbaart, op een voor zijne medeleden beleedigende wijze het college verdacht maakt en het prestige daarvan aanrandt, een en ander met de kennelijke bedoeling om nadeelige indrukken te verspreiden en op de kamerdebatten invloed te oefenen. Zij leiden uit dit stuk af, dat een zuivering en organisatie van het college inderdaad wenscheJijk is. Daarbij leggen zij aan de Kamer over het stuk van 6 December, waarbij zij in een vergadering, alleen door den secretaris wegens ongesteldheid niet bijgewoond, hun mandaat ter beschikking stelden van den minister. De adviseurs geven hierin te kennen, dat een inrichting als hun college voor Nederland, als voor andere landen noodzakelijk is, noodzakelijk voor het behoud onzer monumenten en noodzake lijk om te waken tegen eenzijdigheid bij het per soneel aan het departement. Hiervan overtuigd en bemerkt hebbende dat de minister voor de moei lijkheid der aanvulling van het college terugdeinst, verklaren zij hun ontslag te nemen. Het adres aan de Kamer is onderteekend door de heeren Scholten, A. J. Enschedé, P. J. H. Cuypers, J. Gosschalk, Victor de Stuers en L. Lingeman. Te Katw-yfc aan den Rijn werd Woensdag avond de eerste vergadering gehouden der leden van het departement „Katwijk en omstreken" van de M aatschappij tot nut van 't algemeen. Nadat de heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van ^Vatwijk, die met den secretaris dier gemeente, ;den heer S. Crommelin, het initiatief tot de op richting van dit departement genomen had, den opgekomen leden een hartelijk welkom had toe geroepen, namen onder zijne leiding de werkzaam heden een aanvang. Het vaststellen van het regle ment en eenige huishoudelijke bepalingen vorder den den meesten tijd. Het daarna gekozen bestuur bestaat uit een voorzitter, vice-voorzitter, secre taris en penningmeester, tot welke functiën respect, gekozen werden de heerenT. A. O. De Ridder, K. Plantenga, S. Crommelin en A. Van Rhijn. Met den wensch dat het departement zich in een lang bestaan en toenemenden bloei verheugen mocht werd de bijeenkomst gesloten. Moesten wij voor korten tijd het overlijden vermelden van dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft, thans ontvangen wij het treurig bericht dat zijn broeder dr. M. Cohen Stuart te Utrecht aan een korte doch hevige ziekte is bezweken. De overledene was een onvermoeid strijder van de behoudende richting en had zich door verschillende geschriften over de zending en over Amerika, na zijne terugkomst als afgevaardigde der evangelische alliantie te Nieuw-York, doen kennen. Prins Alexauder heeft het beschermheer schap der te 's-Hage bestaaude Diaconessen-in richting aanvaard. Naar aanleiding van het voorstel van den minister van financiën om nieuwe traktementen toe te kennen aan de Remonstrantsche predikanten te Arnhem en te Groningen, heeft de heer Van den Berch van Heemstede het in de zitting van 1874/75 gedaan voorstel herhaald tot. het plaatsen van een memoriepost op de begrooting van financiën (kosten der eerediensten) voor traktementen van Chr. Geref. predikanten. Eerste Kamer. De beraadslaging over drie kleine wetsontwerpen is bepaald op morgen te drie uren en die over de Indische begrooting voor 1879 op Zaterdag te elf uren. Met eenparige stemmen is aangenomen het ontwerp-adres aan den Koning, benevens vele ontwerpen, heden aan de orde gesteld, waaronder dat van de provinciale belastingen en de begrootingen van Suriname en Curasao voor 1879. Tweede Kamer. De beraadslaging over het hoofdstuk binnenlandsche zaken is voortge zet. De post voor de landbouwschool werd on veranderd aangenomen na veruerping van een amendement tot vermindering dier som. Opnieuw heeft de minister verklaard dat de lager-onderwijs- wet niet vóór 1880 ingevoerd kan worden. Het debat is gevorderd tot de commissie van rijks adviseurs. Gisteren is in Den Haag overleden mr. A. Uyttenhooven, hoofd-administrateur bij het depar tement van financiën, voor de zaken der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en waar borg en belasting op de gouden en zilveren werken. Het stoomschip „Drente" is gisteren van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Gemengd Nieuw». Uit een winkel op de Haarlemmer straat alhier werd gisternamiddag door eene meid een omslagdoek ontvreemd. Eene buurvrouw, die dit opmerkte, waarschuwde den winkelier, doch eer deze kwam zien, was de meid met den doek gevlogen. Hij deed nu bij de politie aangifte en reeds een uur later bevond zich de daderes, ge naamd C. M. G., en het gestolene in handen der politie, zoodat eene strafrechterlijke vervol ging tegen haar niet zal uitblijven. Heden middag te ongeveer één uur had zekere P. L., sjouwer van beroep, het ongeluk met het afkomen van een schuit, gelegen in den Ouden Rijn, ter wijl hij bezig was aardappelen te vervoeren, te struikelen en op de rechterknie te vallen, die daardoor eenigszins is gekneusd. Hij is, na heel kundig te zijn behandeld, met een wagen naar zijne woning vervoerd. Wij ontvingen heden van den heer regisseur Althoff, wien wij per brief inlichtingen gevraagd hadden omtrent den dood van August de Domme, een bericht van den volgenden inhoud „In antwoord op uw brief van heden meld ik u dat onze „August" gezond en wel is, en dagelijks in het circus werkzaam is. Het verspreide bericht is dus geheel uit de lucht gegrepen." Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage stond heden terecht P. B., landbouwer te Noord-Waddingsveen, die reeds in 1863 door het Hof van Zuid-Holland tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld was wegens het moedwillig doodslaan zijner huisvrouw. Thans werd hij beschuldigd van poging tot moord op zijne tweede vrouw, welke den 20 September jl. gepleegd zou zijn. Adv.-gen. Mr. Gregory requireerde eeue tuchthuisstraf van zes jaren. Door den dikken mist had Dinsdag avond omstreeks halfzes aan Piefgijzenbrug een groot ongeluk kunnen plaats hebben, indien de stationschef aldaar, de heer Wassenburg, door bij zondere attentie dit niet had voorkomen. Uit don trein die aldaar te 5 u. 10 m. moest stoppen waren eenige personen van Noordwijkerhout ge stapt. Deze, daar over den spoorweg moetende gaan om zich verder te begeven, moesten enkele oogenblikken wachten, totdat de trein vertrokken was. Toen dit had plaats gehad, wilden bedoelde personen hun weg vervolgen, maar juist komt een sneltrein in volle vaart van Amsterdam. Al leen genoemde stationschef schijnt dit bemerkt te hebben, die daarop luide roept: „Wacht even!" Geen twee seconden daarna, of laatstbedoelde trein snelt in volle vaart voorbij. Zonder de waarschuwing van den chef zouden hoogst waar schijnlijk menschenlevens te betreuren zijn ge weest. Vermoedelijk hebben beide treinen tegelijk het sein gegeven. Het stoomschip „Hermod", voor een paar dagen bij Zandvoort gezien, is 9 dezer van Riga te Brouwershaven binnengekomen. Te Ereiburg vond men in October een dertienjarig meisje in een schuur opgehan gen; een brief, dien men bij haar vond, zeide dat het kind zelf een einde aan haar leyen had gemaakt. De justitie is thans de pleegster van het misdrijf op het spoor gekomenhet was de moeder zelf, die haar kind ophing. Het kind werd bij de grootouders opgevoedde moeder kon een huwe lijk aangaan, maar zij durfdè niet bekennen dat zij een kind had en besloot het uit den weg te ruimen. Twee dagen later trad zij in het huwelijk. 13 IJ 1 'JL' 15 ry A IV J->. Duitwcl s land. In September heeft de Welfische partij in Bronswijk zich tot den hertog van Cumberland gewend, met verzoek de noodige stappen te doen om zich met Pruisen te verstaan en zijne aan spraken op den Brunswijkschen troon te doen bevestigen. Hierop heeft hij thans ten antwoord gezonden, dat aan zijn recht op den Brunswijk schen troon niet valt te twijfelen en het aan den thans regeerenden hertog moet worden overgela ten, of er stappen moeten worden gedaan om dat recht te waarborgen. Mocht deze het noodig achten, dan zal hij daarmede niet in gebreke blijven. Spanje. In Barcelona zijn verscheidene valsche bank biljetten van 100 piasters in omloop. Uit Algesiras wordt gemeld dat het open baar ministerie de doodstraf heeft geëischt tegen twee sergeants en één particulier persoon, betrok ken in de republikeinsche samenzwering te Ceuta, en tegen de andere betrokkenen levenslange of kortere gevangenisstraf. De regeering beraadslaagt over een plan, om Hongkong en Manilla door een telegraafkabel te verbinden. Vereenigde Staten. In de begrooting voor hel corps diplomatique worden de bezoldigingen der Amerikaansche gezan ten in Engeland, Frankrijk, Duischland en Rus land van 17,500 tot 15,000 dollars verminderd en van die in Spanje, Oostenrijk, Italië, Brazilië, Japan en China van 12,000 tot 10,000 dollars, Tevens worden de gezantschappen in België en Nederland afgeschaft. Ook de bezoldigingen der consuls worden allerwegen verlaagd. Daar een dergelijk begrootings-ontwerp in de vorige zitting door de democratische meerderheid van het Huis werd aangenomen, zal hetzelfde thans wel weder geschieden, maar waarschijnlijk zal de Senaat het evenals toen wijzigen en de zaken op den tegen- woordigen voet behouden. Generaal Grant zal eene reis door Oost-Indië, China en Japan doen, waartoe de regeering hem de stoomboot „Richmond" ter beschikking heeft gesteld, welke hem uit Europa zal afhalen en naar Point de Galle, Bangkok, Batavia, Manilla en Hongkong voeren. De regeering verwacht van deze reis veel goeds voor de Amerikaansche han delsbelangen in het Oosten. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, II December. De nieuwe grootvizier heeft aan de vertegenwoordigers der Porte in het buitenland eene circulaire gezonden, waarin hij verklaart, dat het doel der laatste mi- nisteriëele veranderingen is, om door krachtige maatregelen de. moeilijkheden in het binnenland en de hangende staatkundige vraagpunten, welke een uitvloeisel zijn van het Berlijnsche verdrag, tot eene oplossing te brengen. BERN, 11 December. De Bondsraad heeft be sloten om het sociaal-democratische orgaan d'e „Avant-Garde", te Chaux-de-Fonds, op te heffen. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te halftwee. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Suringar, Van Hettinga Tromp, Wilhelmy Damsté, Verster, Schel- tema, Du Rieu, Cock, Obreen, d'Aumerie, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Onmiddellijk na de opeuing der vergadering achtte de Voorzitter zich geroepen na de aandoen lijke plechtigheid van hedenmorgen, waarbij niet alle leden konden tegenwoordig zijn, nogmaals een kort woord te wijden aan de nagedachtenis van den man, die ruim 26 jaren in de raadzaal als

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2