LEIDEN, 7 December. Voor eenigen tijd hadden sommige ingeze tenen te Rotterdam het plan opgevat den burge meester, op den dag waarop het 12>/i jaar zou geleden zijn dat hij het burgemeestersambt aan vaardde, een bewijs van sympathie te geven voor de talrijke gewichtige diensten, gedurende meer dan 30 jaren aan de gemeente bewezen. De po gingen der commissie, die zich daartoe gevormd had, werden met uitstekenden uitslag bekroond, getuige de ruim 13000 namen der deelnemers. Het geschenk bestaat uit een album, waarin al de namen van de deelnemers alphabetisch zijn gedrukt. Het is gebonden in groen marocco, met zilver omzet en prijkt met het wapen der fa milie Van Vollenhoven. Het rust op een met malachiet ingelegd en met het stedelijk wapen versierd kastje, waarin zich de oorspronkelijke handteekeningen bevinden. Het kastje, waarop het album rust, is vervaardigd van tuyahout, versierd met ebbenhouten lijstwerk, kolommen en kapitee- len, en paneel vakken van malachiet. Het geheele kastje is streng van vorm en in renaissance-stijl uitgevoerd. In het voorvlak van het kastje is het wapen van Rotterdam aangebracht, van zilver en relief vervaardigd, en geplaatst in eene ebben houten schelpvormige omsluiting. De lezenaar bo ven het kastje is mede van ebbenhout en sierlijk bewerkt. Ten gevolge eener lichte ongesteldheid van den burgemeester had gisteren de aanbieding van het geschenk op eenvoudige wijze plaats door het bestuur van de uitvoerende commissie en met een hartelijke toespraak van haren voorzitter. In zijn antwoord verklaarde de burgemeester zich diep getroffen door dit bewijs van erkentelijkheid, ter wijl hij betuigde niets onbeproefd te zullen laten, zich meer en meer van de achting der burgerij te verzekeren, door zijne beste krachten te blijven wijden aan hare belangen en die van de gemeente Rotterdam. Ook van tal van andere zijden en corporaties ontving de jubilaris bewijzen van be langstelling. De heer B. Polak Daniels, de componist o. a. van „Philippine Welser", is tot eerelid be- ifoemd van de academie van Bologna, die hem het diploma als „maestro compositore onorare" toezond. De academie van Bologna is een der oudste van Italië. De mijningenieur de heer Reinier D. Ver beek betoogt in een artikel in het „Algemeen Dagbl. van Ned.-Indië", dat op de Westkust van Sumatra rijkelijk „goudvindplaatsen" moeten voorkomen. Hij beweert dit niet alleen op grond dat daar dezelfde geologische gesteldheid als in het Uralgebergte en in de goud produceerende ge deelten van Australië en Californië wordt aange troffen, maar vooral op grond dat reeds sedert honderden en duizenden jaren goud door de inboor lingen gevonden en ter markt gebracht wordt. Maar meer dan dit. Ik heb, zegt hij, door een persoonlijk onderzoek op Sumatra's Westkust niet alleen een aantal plaatsen gevonden, waar de ont graving van het goud in het vaste gesteente de beste verwachtingen doet koesteren, maar wat meer zegt, het is mij ook gelukt de in Californië en Australië zoo gewaardeerde „deep leads", oude onder vulkanische uitwerpselen bedolven rivier beddingen, te ontdekken. Op grond van een en ander vindt de schrijver alle vrijmoedigheid om de belangstelling zoowel van den staat als van parti culieren op te wekken in een tak van industrie, die bestemd is om op de krachtigste wijze tot de ontwikkeling dier streken bij te dragen. De jaarlijksche toelage aan officieren van de 2de afdeeling der krijgsschool, die de lessen der polytechnische school te Delft bijwonen, is bepaald op f 200. Het hof zal den lichten rouw aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande den 7den dezer, wegens het overlijden van hertog Carel van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Gliicksburg, broeder van den koning van Denemarken. Tweede Kamer. Het hoofdstuk justitie is aangenomen met 49 tegen 4 stemmen. De mi nister deed geen bepaalde toezegging nopens aan te bieden wetten en verdedigde uitvoerig zijne houding in zake de processiën. Maandag is het hoofdstuk binnenlandsche zaken aan de orde. Een van Nederlands beste tooneelspelers, de heer Louis Bouwmeester, heeft zich gisteren voor de jaren 1S791882 (1 Sept. tot uit. Aug.) aan de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" ver bonden. Tevens is door haar geëngageerd mej. Engers van het gezelschap Judels en Bouwmeester. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", 26 October van Nieuwediep vertrokken, is giste ren te Batavia aangekomende „Prinses Amalia", van Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Suez en vertrok van daar gisteravondde „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde dienzelfden dag Kaap Roca. Z. M. heeft aan L. H. Eberson, te Arnhem, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der orde van verdienste, hem door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonkenbij de artillerie van het leger in Ned.-Indië benoemd tot 2den luit., den serg. J. J. Temmink, van de 5de afdeeling vesting artillerie bij de inf. van het leger in Ned.-Indië benoemd tot 2den luit.de sergeanten W. Hamer ster van het 6de en L. Labotz van het 8ste reg. inf., W. II. Bueninck en P. A. Gallas van het instr.-bat., N. W. C. Goedbloed van het 6de en en W. C. Schreyuer van het 5de reg. inf., C. Brand van het reg. grenadiers en jagers, A. Jonker van het 4de en R. Ebbinge van het lste reg. inf., benevens den serg.-maj. W. A. J. Yan der Meulen van het 5de en den serg. M. M. E. Luppes van het 4de reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Ter gelegenheid der afscheidsvoor- stelling van het circus Corty was gisteravond vooral de eerste rang vrijgoed bezet. Het programma was zoodanig samengesteld, dat de werkzaamheden van de meeste leden van het gezelschap afzonder lijk werden vertoond. Uit de toejuichingen bleek opnieuw welk succes met het verblijf van vijf we ken alhier was behaald. Behalve aan leden die reeds vroeger bewijzen van waardeering ontvingen, werden gisteren bovendien nog lauwerkransen aan geboden aan den heer Erber voor zijn pirouetten en saltomortali te paard, aan den regisseur den heer D. Althoff en den directeur den heer P. Corty, die ten slotte na afloop der voorstelling eveneens verscheidene malen in de manége werd teruggeroepen en door een der aanwezigen harte lijk werd toegesproken, waarmede het publiek door luide bijvalsbetuigingen van zijne instemming blijk gaf. Hedenmorgen om halfacht is het gezelschap per extra-trein naar Rotterdam vertrokken, waar het een niet minder succes dan 't hier ten deel viel, zij toegewenscht. Vrouw O., wonende aan de Uiter stegracht alhier, is hedenmiddag te kwart over tweëen door een bleekerswagen, komende van de Korenbeurs, aangereden, waardoor zij eene snede in het hoofd bekwam. Zij is, zonder geneeskun dig behandeld te zijn, doorgeloopen. De oorzaak van deze aanrijding moet aan de doofheid der vrouw worden toegeschreven. De voerman toch heeft herhaaldelijk geroepen, doch kon hetj paard niet tegenhouden. Hedenmiddag te vijf uren is op den Stillen Rijn alhier een vrouw van 43 jaar, dienst baar bij de wed. Sanders op de Haarlemmerstraat, in het water gevallen. Zij slaagde er in zich zelve te redden. Sedert 26 November zijn te Katwijk 24 schuiten aangekomen met 290,000 stuks steur en 230 kantjes pekelharing. Besteed werd voor volle Eng. steurharing f 28 a f 20, voor ijle f 20 a 17 per 1000. De schuiten welke voor eenige dagen nog zijn uitgegaan, komen met weinig of geen vangst terug. Zestien schuiten worden nog terugverwacht. Door Scheveningsche visschers zijn uit zee aangebracht een partij Engelsche haring netten met brails of tonnetjes en gedeelten van den reep, een aantal vuren en grenen battings, alsmede een vat naphta. In de gemeente Haarlemmerliedeis Donderdag-nacht in de weide gevonden een dood paard, dat alle kenteekenen droeg van te zijn ver moord. Van twee andere paarden in die weide zijn de staarten afgesneden. De paarden behooren aan een landbouwer te Haarlem. Eenige dagen geleden werd door den officier vau justitie te Utrecht de opsporing verzocht van N. V. A., die in dienst was van den koffiehuishouder M. aldaar en ten nadeele van zijn meester had ontvreemd een gouden da meshorloge met ketting, een paar gouden oor bellen, een gouden doekspeld en snoertje, een langen gouden ketting, een gouden kruis, een zilveren horloge met stalen ketting en twee por- temonnaies met eenig geld. De dief, die sedert voortvluchtig was, is Woensdag te Apeldoorn aangehouden. Gisteren zijn vier matrozen, die Don- derdag te Rotterdam moedwillig hun schip ver lieten en de wijde wereld ingingen, in Den Haag gevat en naar het bureel van politie overgebracht. Te's-IIertogenbosch is het water aan het wassen. De stand bedroeg gistermorgen reeds 4.60 meter boven A. P. Men vreest dat ook binnen enkele dagen de gemeenschap met de Langstraat en het Land van Heusden door over strooming van den provincialen weg naar Vlijmen zal worden verbroken. Gedurende de maand November zijn 266 personen (vreemdelingen) als zonder geld of middel van bestaan, uit dit Rijk over de grenzen vervoerd. Met het stoomschip „Schiedam" zijn in het vaderland teruggekeerd de inspecteur en de agent der Amsterdamsche politie, die belast waren met het opsporen in de Vereenigde Sta ten van den voortvluchtige P., die ten nadeele van de credietvereeniging te Amsterdam f 17,000 heeft gestolen. Genoemde beambten zouden ge slaagd zijn in het opsporen van den beschuldigde. Door het ontbreken van een uitleveringstractaat tusschen de Vereenigde Staten en ons land be stond er evenwel geen mogelijkheid den voort vluchtige als arrestant mede te nemen. Wel is men er in geslaagd, ten gevolge van een vonnis van den Amerikaanschen rechter, beslag te leggen op het overschot van de gestolen som. Daar de beschuldigde zoowel in België en Erankrijk als in Amerika goede sier heeft gemaakt, zal dat overschot wel zoo heel groot niet zijn. De stoomboot „Stad Breda", varende tusschen Rotterdam en Breda, heeft gisternacht op reis naar laatstgenoemde plaats tegen den sluismuur van het Sas van Dintel gestooten en i3 daarna gezonken. De lading zal geheel weg zijn. Door de politie te Doetinchem is als deserteur aangehouden en gevankelijk naar Does burg getransporteerd een milicien-verlofganger, die sedert twee jaar voortvluchtig is geweest en zich dien tijd in Duitscbland had opgehouden. De ex-keizerin en de keizerlijke prins hebben te Parijs drie groote gebouwen, die de familie onder het keizerrijk heeft gekocht, laten verkoopen, gezamenlijk ten bedrage van fr. 2,361.500. Eigenaar er van is geworden baron De Hirsch de Gerenta. BUITENLAND. Frankrij li. De rechterlijke faculteit heeft besloten om de voorlezingen van prof. Chambellan wegens demon- stratiën der studenten voor vier weken te sluiten. Volgens de „Eigaro" zijn op Nieuw-Cale- donië weder twintig personen vermoord. De „Gaulois" meldt uit Numea, dat de toestand der kolonie zeer hachelijk is en de weinig krachtige maatregelen der regeering de schuld daarvan dragen. JDuitschland. Prins Gortschakoff is gisteravond te Berlijn aangekomen en in het hotel der Russische am bassade afgestapt. De keizer werd bij zijn bezoek aan de groote opera met daverende toejuichingen ontvangen. Grroot-I5rit»irmië. In de zitting van het Lagerhuis zeide de heer Bourke gisteren dat de onderhandelingen tusschen de mogendheden omtrent de Grieksche grensrege ling voortduren. Sir S. Northcote antwoordde aan lord Montagu, dat de opmerkingen van den onder koning lord Lytton betreffende de mogelijkheid van eene verstandhouding tusschen Engeland en Rusland om Afghanistan van de wereldkaart te doen verdwijnen, slechts een denkbeeld van lord Lytton zijn en dat aangaande de waarschijnlijke gevolgen der politiek van den emir ten aanzien van Rusland geen reden bestaat om aan te nemen dat lord Lytton daarbij op een rechtstreeksch of

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2