N°. 5773. Maandag A°. 1878. 9 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groeitere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Door de politie te Zwolle is gearres teerd de 19-jarige B., die in zijne betrekking van klerk bij de firma Van Gend Loos aldaar een wissel van f 350 bad geïncasseerd en in plaats van dat geld te verantwoorden zich dat heeft toegeëigend en grootendeels in losbandigheid zoek gemaakt. Van tijd tot tijd vermiste men op dat kautoor geldsommen en pakjes met waarde, zonder dat men tot dusver den dief had kunnen ontdekken. De machinist H., aan wiendeoorzaak van het te Eindhoven op 23 November plaats gehad hebbend ongeval geweten wordt, is in zoo verre genezen, dat hij naar zijne woonplaats, Rotter dam, is vertrokken. Het bericht in sommige bladen, als zou hij gearresteerd zijn, is dus niet juist. Zijn denkvermogen, dat door een hoofdwond geleden had, heeft hij teruggekregen. De conducteur J., die een zijner beenen brak, neemt in beterschap toe; ook in den toestand van den conducteurR., die een zware hoofdwond had bekomen, is ver betering. Het overige personeel is reeds zoo verre hersteld, dat het in de volgende week zijn dienst kan hervatten. De dokter Anderegg uit Rosmalen, die in den trein zat, heeft de eerste geneeskundige behandeling verricht. Berichten, volgens welke de machinist R. dronken was, worden tegengesproken. R. is een zeer oppassend man, die zelden gebruik, nooit misbruik van sterken drank maakte. De schippersknecht C. Van Bruggen had Maandag in den vroegen morgen het ongeluk, bij het schutten van zijn vaartuig door de sluis van de haven te Slrijensas, over boord te slaan. Door den sterken stroom tusschen de sluisdeuren en de nog heerschende duisternis bleven de dade lijk aangewende pogingen tot redding vruchteloos. Eerst een half uur later gelukte het zijn lijk op te halen. De verongelukte was een oppassend jong- mensch, aan wien zijne ouders veel verliezen. Gedurende demaandOctoberzijn vol gens opgave van het bureel „Veritas" vergaan 136 zeilschepen, omtrent 6 waarvan hoegenaamd niets bekend is, namelijk: 47 Engelsche, 24 Ameri- kaansche, 13 Noorweegsche, 12 Eransche, 8 Duit- sche, 5 Nederlandsche, 3 Deensche, 2 Oostenrijk- sche, 2 Spaansche, 2 Russische, 2 Zweedsche, 1 Mexicaansch, 1 Nicaragueesch, 1 Portugeesch, 8 onder onbekende vlag. Voorts 15 stoomschepen, omtrent 1 waarvan volstrekt geene berichten zijn ingekomen, en wel9 Engelsche, 1 Amerikaansch, 1 Belgisch, 1 Eransch, 1 Nederlandsch, 1 Jtali- aansch, 1 Russisch. De „Patria" deelt eenige bijzonder heden mede omtrent een komplot, dat te Ceuta gesmeed was om een opstand teweeg te brengen. De strafcompagnieën zouden het sein geven en zich vereenigen met de gevangenen in het bagno en met de om staatkundige redenen te Ceuta gedepor teerde personen. Men zou zich voorts meester maken van de schepen op de reede en vau de wapens in het tuighuis. Verder zou men eene landing beproeven op een punt aan de kust van Andaluzië. Generaal Velasco heeft zijne maatre gelen genomen. Er zijn 300 personen gearresteerd en van Cadix is versterking gezonden naar Ceuta. Het komplot stond in verband met de woelingen fe Carthagena eu Saragossa. Het weekblad „de Vrijmoedige" deelt eenige bijzonderheden mede omtrent den afschu- welijkeu moord, die 4 October jl. aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Coruelis Dirks", gestatio neerd te Curasao, werd gepleegd. De schepeling De Zwaan, vóór eeuigen tijd van korporaal-kok tot matroos 3de kl. teruggesteld, was in den avond van 3 October aan wal gegaan en kwam den vol genden dag, nog bevangen van den drank, aan boord. Daar zocht hij onaangenaamheden en be morste o. a. de kast van den korporaal der ma riniers Lensen. Toen deze daarop dreigde rap port van de zaak te zullen maken, greep De Zwaan een sabel-bajonet en gaf den korporaal daarmede een houw. Hierop ontstond een hevige worsteling, waarbij De Zwaan den korporaal gruwelijk door messteken vermoordde. De matroos Rostaug en de sergeant-provoost Broekhuizen, die Lensen ter hulp snelden, werden ook gewond, doch niet doodelijk. Eindelijk werd de verwoede moordenaar door den officier Kraakman tot bedaren gebracht, straks omsingeld, gegrepen en geboeid weggevoerd naar het cachot op het Rifi'ort. Als hij meent niet ge zien te worden is hij zeer geagiteerd, maar in tegenwoordigheid van anderen toont hij zich on verschillig. 't Lijk van Lensen is plechtig ter aarde besteld. De lsle officier De Haan hield aan de groeve een treffende toespraak, daarbij den vermoorde wegens zijn onberispelijk gedrag zeer roemende. Een matroos van het schip „Orontes" dat van Halifax naar Bermuda op reis was, viel over boord. Er werd eene boot uitgezet om hem te redden, maar deze sloeg om eu de veertien man, die er in waren, verdronken. De heer Edison, zoo telegrafeert men uit Nieuw-York, maakt bekend dat hij een werk tuig om den stroom tot het voortbrengen van zijn electrisch licht te meten, voltooid heeft. De meter zal in elk huis geplaatst worden, waar men het licht gebruiken wil. De heer Edison verklaart, dat hij nu geheel met zijne uitvinding gereed is en nog slechts proeven doet om tot vermindering der kosten van het licht te geraken. Hij kan het nu reeds goedkooper leveren dan gas en zoodra het minimum bereikt is, zal hij de resultaten zijner onderzoekingen bekend maken. De heer Adinolfi, een rijk grondeige naar bij Capua, is door drie struikroovers opgelicht, die 70,000 lira's voor losprijs eischen. Zekere Koek te Tastrup, die voor zes maanden gevangen zit wegens het vervalschen van melk, is andermaal door de rechtbank te Flensburg, en nu wegens 110 maal gepleegd bedrog vau denzelfden aard, veroordeeld tot verdere 5 maanden gevangenisstraf. Het hof van appèl heeft dat vonnis bevestigd. Door het Duitsche barkschip „Soli Deo Gloria", van Dantzig naar St.-Nazaire, zijn te Deal geland 2 Zweedsche zeelieden (een stuur man en een matroos), welke rapporteeren dat hun schip des ochtends van den 29sten November op de Leman- en Owersbanken gestooten had en ver brijzeld was. Zij hadden, op een stuk wrakhout drijvende, acht uren in het water doorgebracht, toen zij door de „Soli Deo Gloria" aangetroffen werden. De gezagvoerder en de overige uit zes personen bestaande equipage zijn vermoedelijk verdronken. Met de werkzaamheden om het ge- zonken Duitsche pantserschip „Grosser Kurfürst" te lichten is een aanvang gemaakt en de stoom boot „John Buil", bestemd om dienst daarbij te doen, te Folkestone aangekomen. De zware ankers die reeds gelicht zijn, werden door de „John Buil" naar Dover gesleept en drijvende gehouden door de patent-ponten, waarmede men hoopt de „Grosser Kurfürst" te kunnen lichten. Als middel om het gladworden der straten, wanneer de sneeuw hard is geworden of ijzel is gevallen, te voorkomen, wordt aanbevolen met zout te strooien. In Amerika neemt men dit middel reeds lang met succes te haatte Parijs werd het in den afgeloopen winter door de tramway-maatschappij toegepast. Woensdag jl. bevond de kapitein S. van het 8ste reg. inf. te Arnhem, dat het voor de troepen, door den slager ter fourrageering aange boden vleesch niet van goede qualiteit was enz., en weigerde op dien grond het in te koopen. De aannemer van het vleesch hield vol dat het wel van goede qualiteit was. Ten slotte verzocht de kapitein aan den stadskeurmeester om in deze te beslissen, waarvan het gevolg was, dat al het door den slager voor de fourrageering bestemde vleesch werd afgekeurd en in handen der politie gesteld ter totale vernietiging. Volgens een telegram van gisteren uit Senegal, was de gele koorts er zeer afgeno men, maar nog niet geheel verdwenen. Het te Nieuw-York vooreenigen t ij d geroofde lijk van den heer Stewart was den 20sten November nog altijd niet teruggevonden. De politie had echter twee mannen gevangengenomen, Whelan eu Bourke, van medeplichtigheid aan het misdrijf beschuldigd, en zij meent den aanvoerder der bende „resurrectiouisten" op het spoor te zijn, zekeren ge neesheer namelijk, die de aandacht getrokken had omdat hij een groot deel van zijn tijd doorbracht met het bestudeeren der grafschriften, waar ook de kelder der Stewarts gelegen is, en die, na den roof, uit de buurt waar hij woonde verdween. Naar aanleiding van dien roof, die gedaan schijnt te zijn om der weduwe een losgeld af te per sen, wordt opgemerkt, dat het stelen van lijken ten behoeve van ontleedkundige studiën vooral ten plattelande in Amerika volstrekt niet onge woon is. Zoo verhaalt de „New-York Herald'" dat in het begin der vorige maand een politie dienaar te Zauesville, in Ohio, die op eene brug de wacht hield, des ochtends te vier uren een wagen zag aankomen, welke hem eenigszins ver dacht voorkwam. Hij beval den koetsier stil te houden, doch in plaats daarvan zette deze zijne paarden aan en reed in galop voort. De agent gaf een sein aau zijne kameraden en men zette den vluchteling een groot eindweegs na. Ziende dat zij niet konden ontkomen, sprongen eenige mannen van den wagen en vluchtten in het bosch. In den wagen zelf vond men niet minder dan vier lijken, alle van achtbare ingezetenen, slechts eenige dagen vroeger begraven. Een gewezen artillerist, Moreau ge- heeten, die den 3den Januari 1871 te Bapaume gekwetst werd door het springen van een gra naat en daarbij zijne beide oogen en de kaak verloor, heeft thans het hospitaal „Val-de-Grace" te Parijs verlaten met een kunstgelaat. Dit is een metalen masker met oogen, een nagemaakten neus en een bovengebit, dat correspondeert met de tanden der onderkaak. Toen Moreau in 1870 naar het Noorderleger vertrok, liet hij te Eavril zijne beminde achter. Deze is hem trouw gebleven en heeft zich met bewonderenswaardige zelfop offering bereid verklaard, haren aanstaande thans te huwen. Zondag 11. zijn op de Mississippi twee stoombooten tegen elkander gevaren, waarvan ééne onmiddellijk zonk, zoodat twintig personen verdronken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1