N°. 5769. Woensdag A0. 1878. 4 December. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. l'RIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.i7i Grootere letters naar plaatsruimte. G e in e n g d Nieuws. De vrouw van een kleedermaker te Parijs werd, nadat zij eenigen tijd in een krank zinnigengesticht had doorgebracht, als geheel her steld daaruit ontslagen. Plotseling echter, terwijl haar man afwezig was, kreeg zij weder een hevi- gen aanval van waanzin en legde nu onder de wieg van haar kind een hoop lappen, die zij in brand stak. Gelukkig hadden de buren bemerkt, dat er in haar kamer iets ongewoons gaande was, en, geholpen door den concierge en een paar politie-agenten, wisten zij zich van haar meester te maken. Aan het commissariaat van politie kon men geen verstandig woord uit haar krijgen, ja zij was zelfs haar eigen naam vergeten. Op alle tot haar gerichte vragen gaf zij slechts ten ant woord dat zij honger had, en van die omstan digheid gebruik makende, bracht men haar opnieuw naar een krankzinnigengesticht onder voorwendsel van naar een restauratie te gaan. Bij nader onder zoek bleek, dat de stoflen, die de ongelukkige in brand had willen steken, gelukkig te vochtig waren geweest om terstond vlam te vatten. Vele menschen schijnennietteweten wat gedaan moet worden bij brandwonden, en toch is juist daarbij spoedige hulp noodig, terwijl er gewoonlijk eenige tijd verloopt, eer men een des kundige bij de hand heeft. Het beste middel, zegt het fibl., is de gewonde plek zoo lang in koud water te houden, totdat men geen pijn meer gevoelt. Natuurlijk zal dit op sommige plekken moeten worden vervangen door koude compressen, die gedurig moeten worden ververscht. Brand wonden, op die wijze behandeld, genezen het spoedigst en bet best. Heeft men niet onmiddellijk koud water bij de hand, dan neme men melk. Menigmaal gebeuren zulke ongelukken door het omvallen van warmwaterketels. Men beginne dan maar dadelijk met vast de melkkan over het verbrande lichaamsdeel uit te gieten en verwijdere dan zeer voorzichtig kousen of andere kleeding- stukken. Inmiddels is koud water bij de hand en wordt de kuur voortgezet door indompeling of natte compressen. Eerst wanneer de pijn geheel geweken is, kan men daarmede eindigen. Bull-lane is de naam van eene in het elegantste deel van Dublin gelegen steeg, die met hare zijsteegjes en binnenplaatsen een geregeld misdadigerskwartier vormt. Met uitzondering van nog te jonge kinderen, behoort nagenoeg deze geheele kolonie tot de kostgangers van het tucht huis. De lucht is er verpest door allerlei vuil, dat een voet hoog op de straat en in de huizen ligt, deuren en vensters ontbreken veelal aan deze laatsten. In den laatsten tijd volgden de misdaden er zich dagelijks op. Een van zijn pensioen levende invalide werd door eene vrouw vermoordkort daarop ontstond een strijd tusschen twee wijven, waarbij de eene het kleine kind van de andere bij den voet opnam en het hoofd tegen een muur verpletterde; denzelfden dag greep een nog niet volwassen knaap zijne moeder bij de keel om haar te wurgen, in de worsteling wierp hij haar op den vuurhaard, sleepte haar daarna naar het venster en wierp haar naar beneden. Deze opsom ming zou nog met een aantal dergelijke voorvallen vermeerderd kunnen worden. Het is dan nu ook der regeering te erg geworden en er is besloten met die buurt te handelen als indertijd met de beruchte Seven Dials te Londen. Er zullen rechte en betrekkelijk breede straten en bewoonbare huizen gemaakt worden. Men heeft te Curasao vele bij zonder heden ontvangen over de orkanen die weder sedert het laatst van September in de W.-I. wateren hebben gewoed. Gelukkig is men daarvan te Curasao ditmaal verschoond gebleven. Op Haiti zijn de steden Jacmel, Aquin en Aux-Cayes door een orkaan bezocht, die groote schade aan gebou wen en de schepen, die in de havens waren, heeft aangericht. In de haven van Jacmel zijn een Deensch en een Amerikaansch schip op strand geworpen en tal van kleine vaartuigen gezonken. Te Aquin bleven slechts 40 woonhuizen over, al de overige zijn omvergeworpen. Het bewind te Port-au-Prince had ten spoedigste maatregelen genomen om de noodlijdenden te hulp te komen door toezending van leeftocht als anderszins. Het congres van Haïti had eene som van 25,000 dollars toegestaan ten behoeve van hen die bij den orkaan van den éden September geleden heb ben. Uit Venezuela heeft men berichten dat het in Curasao den 3den October allerhevigst geregend heeft, waardoor zeer aanzienlijke schade is veroorzaakt. Verscheiden bruggen en gebouwen werden weggespoeld of gedeeltelijk onbruikbaar gemaakt. De weg van La Guayra beeft ook zeer veel geleden. Tot nog toe miste men vijf men schen, die door den hevigen regen verongelukt waren. Drie der ministers hadden zich naar de plaatsen begeven, waar de overstroomingeu de meeste schade hadden veroorzaakt. Volgens de jongste berichten schat men het verlies aan open bare werken en gebouwen alleen op 40 a 50,000 venezolanos. Over de betrekking tusschen Eusland en Duitschland en den invloed van prins Von Bismarck sprekende, verhaalt de Parijsche corres pondent van de „Times" de volgende anekdote: Op 21 Juni 11. waren de onderhandelingen over het Berlijnsche tractaat bijna afgebrokenmen kon het over Bulgarije niet eens worden. Lord Beaconsfield wilde niet toegeven; het was maar de vraag om te weten, of hij zou volhouden. Prins Von Bismarck ging den Engelschen premier, die wat ongesteld geweest was, eene visite maken. Men sprak over allerlei; de prins wa3 uiterst vroolijk en aangenaam. Hij vroeg o. a. ook, hoe lord Beaconsfield Berlijn en het verblijf aldaar beviel. „Uitstekend", antwoordde de lord, „ik ben in alle opzichten goed ontvangeneen uur geleden ontving ik nog een bewijs van welwillendheid van de spoorwegmaatschappij, die een specialen trein tot mijne beschikking heeft gesteld, waarin Maandag mijn collega lord Salisbury en ik met ons gevolg weer de reis naar Engeland aanvaarden zullen.' Prins Von Bismarck sprak hierover heen, bleef nog eene poos praten, nam afscheid en.een paar uren daarna vernam lord Beaconsfield, dat Rusland had toegegeven. Een makelaar, woonachtig te Mont- martre, begaf zich omstreeks één uur na midder nacht naar huis, toen hij onderweg door een on bekende tegen het lijf werd geloopen. In plaats van zich te verontschuldigen wierp die persoon den makelaar eenige scheldwoorden naar het hoofd en terzelfder tijd naderden twee anderen en vielen op den makelaar aandoch deze, met een buiten gewone lichaamskracht begaafd, wist de bandieten met zijn rotting af te weren, totdat hij eindelijk, voor de overmacht bezwijkende, op den grond werd geworpen. Thans echter kwamen twee poli tiebeambten opdagen, waarna de boosdoeners zich uit de voeten trachtten te maken, niet echter zon der eerst een der agenten onder den voet te loo- pen, wien zij een vrij ernstige verwonding toe brachten. Door dat nachtelijk rumoer gewekt, verschenen intusschen van alle zijden een aantal nieuwsgierigen, die er weldra in slaagden zich van de drie booswichten meester te maken, in wie men oude bekenden van de politie terugvond. In nommer 5735 dato 25 October 1.1. van het Leidsch Dagblad komt onder de rubriek ingezon den een stukje voor over de benoeming van een hoofdonderwijzer in zekere Zuid-Hollandsche ge meente. Blijkbaar wordt hier de gemeente Rijn- saterwoude bedoeld. Wat en op de wijze waarin de schrijver daarin handelt over het zeer royale traktement is van minder belang, en is wellicht toe te schrijven aan eigene ontevredenheid; maar van meer belang is, hetgeen verder volgt, over het dorpsgeknoei in dier zake, en verdient wel een weinig nader behandeld te worden. Door een dusdanig pamflet, bedektelijk aan het adres dier drie raadsleden gericht, in een dag blad te plaatsen, is wellicht niet anders dan aan partijhaat toe te schrijven, als men in aanmer king neemt, dat de thans benoemde hoofdonder wijzer na het vergelijkend examen N*. 1 van het drietal was, waaruit de gemeenteraad vrij was eene keuze te doen. Het doel van een vergelijkend examen kan toch wel niets anders zijn dan om een Gemeentebestuur voor te lichten in de bekwaamheid der sollicitan ten, waaruit volgt dat, zonder gewichtige redenen, een Gemeentebestuur zedelijk verplicht is daar op te letten. Wat was nu de uitslag van het vergelij kend examen alhierdat N°. 1 twee punten meer behaalde dan N*. 2 en 4'/j meer dan N°. 3, het geen, in overeenstemming met de verklaring van den schoolopziener dat hij weinig punten gege ven had, nog al aanzienlijk mag genoemd worden; daarbij komt nog dat N°. 1 een jaar jonger is en reeds in 1877 den rang van hoofdonderwijzer behaalde, tegen N°. 3 eerst een jaar later, waar uit dan toch genoegzaam zijne meerdere bekwaam heid blijkt, en ztfude het voorzeker onbillijk mo gen genoemd worden hem niet te benoemen. Wat verder gezegd wordt van het onderzoek naar de godsdienstige zwaarte van het drietal waaruit bleek dat N°. 3 modern was en toch door sommigen op hem het oog gevestigd was, zoodat het scheen dat hij met de plaats zou gaan strij ken, is voorzeker een slechtgekozen compliment aan zijne vereerders, omdat door velen de reden daarvoor gezocht wordt omdat hij modern was. Met het oog op hetgeen dus alhier is geschied, en waarin een ieder weldenkende toch wel geen afkeurenswaardige daad zal kunnen ontdekken, mag het toch wel eenige verbazing wekken aan het slot van bedoeld stukje de kolossale vraag tot u, mijnheer de redacteur, gericht te zien, of bet niet wenschelijk zoude zijn dat de benoeming van onderwijzers aan de Gemeentebesturen werd onttrokken, en moet een dusdanige vraag voor zeker met den naam van dom en ondoordacht be stempeld worden. Met de opname en plaatsing van het boven staande zult gij, mijnheer de redacteur, naar recht en billijkheid handelen. Rijnsatekwoude, November 1878.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1