Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Frankrij k. f Duitschlancl. Ten huize van P. J. in de Prinsen- steeg aan de Langegracht alhier ontstond gis termiddag te vijf uren brand op het oogenblik dat de man ter ruste lag en de vrouw de woning had verlaten, en wel doordien eene ter gelegen heid van een 25-jarig huwelijksfeest aangebrachte versiering door den tocht boven de brandende lamp had vlam gevat. Er is wel in weinig oogen- blikken veel verbrand, doch het vuur bijtijds door de buren, die hem ontdekten, met emmers water gebluscht. Terwijl men te Aalsmeer Vrijdag- avond bezig was met het opnieuw boren van een vroeger bestaanden welput in een pand, toebehoo- rende aan A. Buis, en met een lantaarn onder zoek deed of er water opborrelde, had er plot seling een hevige gasontploffing plaats. Tien per sonen werden gewond, waaronder enkele vrij ernstig. De vlam was eenige meters hoog. De Rotterdamsche politie heeft de hand gelegd op een Belgisch paardenkoopman, die verdacht wordt van de f 13,000, door een vlashandelaar ter beurze vermist, te hebben ontvreemd. De beide op de paardenmarkt te Gorcum vermiste paarden zijn Zaterdag-morgen door de politie, vergezeld van de eigenaars, op gespoord, het eene op den stal van den veehan delaar, vroeger herbergier G. Spruit te Aarlan- derveen, het andere bij den heer Muys van der Moer, geneesheer te Nieuwkoop, wien het door genoemden Spruit ten verkoop was aangeboden en die het sedert Vrijdag had om het te pro- beeren. Spruit is dadelijk in hechtenis genomen. Twee arbeiders te Ternaard hadden omstreeks veertien dagen geleden op de markt te Dokkum ieder een schaap gekocht en deze bij een boer, die zelf achttien schapen bezat, in het land gedaan tegen betaling van eenige huur penningen. Eenige dagen geleden naar hunne beesten gaande zien, bemerkten zij dat beide verdwenen waren, terwijl de achttien schapen van den boer nog in de weide liepen. Groot is de verontwaardiging over dezen diefstal. Nabij Bolsward had Zaterdag een treffend ongeluk plaats. Een schipper ging met een schip met hout geladen onder eene brug door uit de Harlingervaart in de Leeuwarder. Om wat af te houden, stak hij zijn haak in een der palen. Toen hij dezen er uit wilde halen, bleef hij steken; na een paar fiksche rukken sprong hij er uit, maar stootte met zooveel kracht tegen des schippers borst, dat deze achterover viel in de diepe vaart. Wel bood de knecht dadelijk hulp, kwam er een man metsteen praam en greep de drenkeling een paar malen een naar hem toe gestoken haak, maar hij kon dezen niet goed vat ten, daar de stroom hem naar de diepte sleepte. De ongelukkige is gehuwd en laat eene weduwe na met vijf kinderen. Een hunner, een jongen van omstreeks twaalf jaren, wilde zijn vader na- springen om hem te redden en werd met moeite tegengehoudende arme knaap was radeloos. Het Geïllustreerd Politieblad deelt mede dat de voortvluchtige bediende van de Cre- dietvereeniging te Amsterdam A. J. P. zich niet in de handen der justitie bevindt; wel is het gelukt het gestolen geld in beslag te nemen. De jeugdige moeder, die dezer dagen te Amsterdam haar kind te vondeling legde, is door de politie opgespoord. Het Deensche schip „Thyra", met granen van Pernau naar Schiedam bestemd, is Zaterdag-ochtend op de West gestrand. De be manning is door de reddingboot van den Hoek van Holland gered. Het schip zat vol water. De Engelschman Paterson heeft de IJslandsche zwavelmijnen gepacht en verdient daar mede ongehoorde schatten. De zwavelerts bevat 95 deelen zuivere zwavel op de honderd, een percen tage die tot dusver nog in geen zwavelmiju voor kwam. Er is sprake van om het vulkanische eiland door de telegraaf aan het vasteland te verbinden. Het stoomschip „Armstrong", 1 4 Nov. van Shields naar Londen vertrokken, is zonder twijfel met man en muis verongelukt. Eene boot met den scheepsnaam, benevens eene hoeveelheid wrakstukken, is bij Thomham aan land gedreven. De manschappen behoorden, op den tweeden ma chinist na, te Shields te huis en waren allen gehuwd. Dinsdag-avond tusschen tien urenen halfelf is te Ofen (Buda), in een straatje tusschen een schouwburg en het hotel van den minister Tisza, iets gesprongen met zulk een geweldigen knal, dat de patrouille aanrukte om onderzoek te doen. Men vond een sterken papieren koker, welke met dynamiet gevuld moet geweest zijn. In het ministeriëele hotel, welks vensters door de ont ploffing vernield zijn, werd een soirée gegeven, welke door verscheidene afgevaardigden en graaf Andrassy werd bijgewoond. Den dader is men nog niet op het spoor. Te St.-Michel (dep. Loire) heeft een poging tot moord plaats gehad onder de volgende omstandighedenEen jongmensch was op klaar lichten dag binnengedrongen in een huis, waar hij vroeger had ingewoond. Daar werd hij verrast door de dochter des huizes, terwijl hij bezig was kisten te doorzoeken. Om zich van die lastige getuige te ontdoen, sloeg hij haar op het hoofd met een ijzeren bout en wierp haar vervolgens van de trap naar beneden, waarop hij de vlucht nam. Door de inwoners van het plaatsje eu de gendar merie vervolgd, eindigde hij met een schuilplaats te zoeken in dezelfde woning waar hij de misdaad had bedreven en werd daar dan ook gearresteerd. Het kostte deu gendarmes de grootste moeite het leven van den booswicht te beschermen tegen de woede der inwoners, vooral der vrouwen. Te Antwerpen is de weduwe Van Roey, handelaarster in steenkolen, vermoord. Een politie agent, het huis voorbijgaande, hoorde kermen. Hij gaf hiervan bericht aan eene in de buurt wonende zuster der weduwe. Daarop werd de voordeur ge opend. Men vond de bewoonster blijkbaar geworgd en verder eenige kasten en laden geopend. Het gekerm duurde intusschen nog voort en kwam uit een beleudend vertrek, alwaar men den kleinzoon der weduwe, een twintigjarig jonkman, John Retsin genaamd, aan handen eu voeten gebonden en met een prop in den mond op den grond vond liggen. Naar zijne verklaring was hij overvallen door zekeren Asselbergs en een paar onbekende personen. Daar er evenwel nergens eenig spoor van braak aan deuren of vensters was te vinden en Retsin slechts verwarde, tegenstrijdige antwoorden gaf; daar hij bovendien algemeen bekend staat wegens zijne uitspattingen en teveus bij hem het geld en de waarden werden gevonden die uit de brandkast der weduwe waren gestolen, werd hij onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Het Engelsche schip „Tenasserim", te Liverpool van Calcutta aangekomen, was in volle zee het tooneel van een ontzettend drama. De eerste stuurman Macphie had er over geklaagd, dat de provisie van het schip gestolen werd, en den hofmeester, een neger, verzocht beter op te letten. Weinige dagen nadat hij geklaagd had, ontstond er brand in de provisiekamer, welke ge lukkig spoedig gebluscht werd en door den stuur man aan den hofmeester geweten werd. De neger besloot zich te wreken op den stuurman en op een scheepsjongen, een knaap van vijftien jaren, dien hij verdacht zijn misdrijf te hebben aangebracht. Toen de stuurman Macphie in zijn kooi sliep, naderde de neger hem en sloeg hem met een bijl het hoofd af. Vervolgens viel hij den knaap aan, wien hij in de keel een houw toebracht, die hem zieltogend deed nederstorten, waarna de moorde naar over boord sprong. Tegen den heer John Ruskin, den Britschen schrijver van allerlei artikelen, waarin kunstcritiek gegeven wordt, werd door den Ameri- kaanschen schilder Whistier eene aanklacht inge diend wegens laster. In eene critiek over schil derijen had Ruskin zich in zeer krasse bewoor dingen afkeurend uitgelaten over die, welke Whistier in Juli 1877 in Grosvenor Gallery had tentoon gesteld. Ruskin schreef o. a. het volgende„Ter wille van den maker en van den kooper had sir Coutts Lindsay op wiens uitnoodiging de ten toonstelling was geschied geene werken in de galerij moeten toelaten, waarin de pedanterie van den artist de grens van opzettelijk bedrog nabij kwam. Ik heb veel onbeschaamdheid gezien, maar heb nooit gedacht dat een dwaas 200 p. st. zou vragen, omdat hij het publiek een pot met verf in het aangezicht smeet." De jury heeft beslist dat Ruskin zijne eigene kosten en Whistier de zijne betalen moet, en dus feitelijk verklaard dat de scherpe bewoordingen geen grond oplever den om den criticus te veroordeelen. De directeur der Munt te Bordeaux is gearres teerd, als beschuldigd van ruim een miilioen ten nadeele van het huis Rothschild ontvreemd te hebben. De regeering heeft de jongste buitengewone maatregelen voor Berlijn en omstreken, zoo meldt men van daar, niet zonder gewichtige redenen ge nomen. Het is ontwijfelbaar dat geheime vereeni- gingen van kleineren omvang, welke door ver trouwde personen met elkander in verbinding staan en bepaalde parolen van bekende leiders volgen, op de wijze van de oude Mazziuistische vereeni- gingen, op het grondgebied van den Staat en met name in de hoofdstad verspreid zijn. Dit geeft eene bepaalde aanwijzing, dat de agitatie alhier met internationale leiding in nauwe verbinding staat. Met het oog op deze feiten is het de plicht der regeering, tot bescherming der maatschappij van de gegeven wapenen gebruik te maken voordat het te laat is, en het net van internationale agita tie, dat volgens stellige kenteekenen ook Berlijn tot hoofdcentrum gemaakt heeft, hier te verbreken; De „Nordd. Zeitung" meldt dat de gezond heidstoestand van Bismarck niet toelaat dat hij aan de aanstaande feestelijkheden ter gelegenheid van de terugkomst des keizers deelneme. De ge- neesheeren achten voor hem eene langdurige en zooveel mogelijk ongestoorde rust dringend noodig. Spanje. De raad van ministers heeft besloten de vreemde internationalisten, wier verblijf in Spanje gevaar lijk zou zijn voor de publieke orde, uit het land te verwijderen. Grroot-JBritannie» Het Blauwe Boek, bevattende de stukkeu tus schen Engeland en Rusland gewisseld over Cen- traal-Azië en Afghanistan, bevat 206 bladzijden en 167 documenten, met twee aanhangsels. IIei handelt over het tijdvak van 20 December 1873 tot 30 September 1878. Aan de beschikkingen betreffende den neutralen gordel en de grensbe paling tusschen de beide mogendheden na den veldtocht tegen Khiwa knoopen zich vast eene dépêche van lord Derby (25 Augustus 1875) en eene van De Giers (15 Februari 187(1), waarbij overeengekomen werd dat geen der beide mogend heden de Oxus-linie overschrijden zou en dat Afghanistan en Bokhara onafhankelijk zouden ge laten worden, liet eerste onder Britschen, het tweede onder Russischen invloed. In Octr her 1875 meldde de Indische regeering dat een Russische boodschapper op den 4den dier maand te Kaboel met brieven van generaal Kaufmann was aange komen. Zij vestigde bovendien in latere dépêches de aandacht op de voortgezette briefwisseling tns- schen Kaufmann en Shir Ali, o. a. op een schrij ven, waarin Kaufmann den emir kennis gaf van het bezetten van Khokand en hem verklaarde steeds zijn vriend te zullen blijven. Lord Lytton, in een telegram van 16 September 1876, drukte der regeering te Londen de noodzakelijkheid op het hart om tot Rusland vertoogen te richten we gens de drukke briefwisseling van Kaufmann met den emir. Toen dit eerste geschied was, antwoordde de Russische regeering met een stellig démenti; zij desavoueerde Kaufmanns brieven en kenschetste het zenden van een agent naar Ka boel als eene plichtpleging. Hierop repliceerde lord Derby (7 Februari 1377) dat de bedoelde brief wisseling meer was dan eene daad van hoffelijk heid en dat de Russische boodschapper als een politiek agent ontvangen was. Rusland herhaalde zijne verzekeringen en gaf ten slotte, na eenigen tijd het bestaan der Russische missie ontkend te hebben, te verstaan dat het zenden van die missie als eene persoonlijke daad van generaal Kaufmann als gouverneur van Turkestan beschouwd moest worden. Door den Engelschen gezant werd hierop geantwoord, dat deze omstandigheid de Russische regeering niet ontsloeg van verantwoordelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2