Marktberichten. Arasterdam, 27 November. Tarwe per 2400 kg. Maart f 270. Rogge per 2100 kg. Nicolajefl f 150. J. Taganrog f 140. O. Petersburg f 158. P. N. Dito f 165. Maart f 155, 154. Raapolie op zes w. de 100 kg. f 36s/4, vliegend f 351 /j- Op P®. Mei f 36'/g, December f 35, f 347/8. Lijnolie op zes w. de 100 kg. f Sl'/j, vliegend 30'/4- Op P°- Mei 287/s, Maart, April, Mei f 29, December f 30, f 30x/4, f 301/2- Raapkoeken de 1000 kg. f 90 a f 96. Lijnkoeken per 100 kg. Koolzaad op 800 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. April f 379. Potasch. St.-Petersburger de 50 kilo f 11. De gewone audiëntie van den minister van binntulandsche zaken zal Zaterdagniet plaats hei-ben. Tweede Kamer. Het debat over de In dische begrooting is voortgezet. De heer Fransen van de Putte verdedigde het liberaal beleid te genover den beer Wintgens en de onvermijdelijk heid van den oorlog met Atjeh. De minister van koloniën bestreed ook den heer Wintgens. Behoorlijke beveiliging onzer hoofdvestiging in At jeh lag in het plan. Voorts zijn tal van punten beantwoord overeenkomstig de meermalen geopen baarde gematigde koloniale politiek met bescher ming der inlanders. De heeren Haffmajis, Rut gers, Insinger en Wintgens kwamen terug op de aanleiding tot den Atjeh oorlog en zijne nadee- lige gevolgen. Door den heer Wintgens vooral werd aan den heer Van de Putte het recht be twist tegenover de conservatieven harde verwijten te richten. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Prinses Amalia", vari Nieuwediep naar Batavia, is gistermorgen kaap St.-Vincent gepasseerdde „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok den 24stén dezer des ochtends van Southampton. Z. M. heeft J. C. A. Jansen, op zijn ver zoek, met 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend uit zijn betr. van referendaris bij de algeméene Tekenkamer, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem gedurende meer dan zestig jaren den lande bewezen, en behoudens aan spraak op pensioenbenoemd tot officier van gez. der 2de kl. bij de zeemacht C. J. «T. Hirschig. G-emengd N i e u w s. Na de voorstelling der dubbele hoo- geschool met de twee volbloedpaarden Ermosso en Arminius, gereden door mejuffrouw Martha Schu mann en den heer Ernest, ontving eerstgenoemde gisteravond weder door de aanbieding van een bouquet opnieuw het derde zichtbare bewijs hoe zeer hare werkzaamheden door de bezoekers van het circus Corty, dat er steeds zooveel mogelijk naar blijft streven den toeschouwers een genoeglijken avond te verschaften, worden op prijs gesteld. Toen de tweede afdeeling een aanvang zou nemen, was alles in gespannen verwachting omtrent de dingen die gebeuren zouden. Aan de Hongaarsche parforcejacht toch zouden, met paarden van bet circus, studenten deelnemen, de heeren P. S. Scheers en A. C. Lammers van Toorenburg, wier aca demiebroeders in grooten getale aanwezig waren. Zoodra de liefhebbers met de leden van het gezel schap zich in de manége vertoonden, om er de voorafgaande tournée te maken, werden ze ver welkomd met daverende toejuichingen, welke steeds meer en meer werden herhaald naarmate de beide ruiters met de troep met gunstigen uit slag in het overwinnen van de voorloopige hin dernissen bleven wedijveren. Een hunner was bij het springen over den zoogenaamden muur evenwel niet bijzonder gelukkig, terwijl, wanneer men hier met een werkelijke sloot te doen had, zoowel enkele leden van het gezelschap als de dilettant er met geen droog pak zouden zijn afgekomen. De heer Scheers echter wist, op één ongeluk na, zoo goed als alles te trotseeren en kwam als over winnaar uit den strijd. Als 't ware juichkreten stegen er op toen de stoet voor het laatst met de beide mededingers de laatste ronde door de manége maakte, terwijl het orkest fanfares aanhief en de overwinnaar door zijne mede-studenten „in gloria" verheven werd. Dat hierbij ook het studentenlied met begeleiding van het orkest niet ontbrak, spreekt van zelf. De kindervoorstelling van heden middag was vrijgoed bezet. De kleinen amuseer den zich uitstekend. Telkens gaven zij door een luid applaudissement van hun genoegen blijk. Na afloop van de pret bad de verloting van een flink schaap plaats. De twaalf- a dertienjarige H. Van Benten, wonende op den Marendijk, was de gelukkige bezitter van nommer 411, waarop de prijs viel. De kDaap werd zoo heusch mogelijk in het bezit van zijn levenden schat gesteld. TeRijnsburggeraakteDinsda g-n a m i d- dag een schuur plotseling in brand. Door spoedig aangebrachte hulp gelukte het de brandende massa vlas, waardoor het onheil ontstaan was, benevens het belendende zwingelhok omver te balen en uit te dooven. Windstilte was oorzaak dat de brand, die zich nogal dreigend liet aanzien, zich niet verder uitbreidde.' Alles was tegen brandschade verzekerd. Door de politie te Dordrecht is pro ces-verbaal opgemaakt tegen schipper B., varende op een praamschip van Doesburg. Hij lag met zijn schip Zondag op stroom voor de Merwekade. Aan boord bevonden zich ook een jeugdige knecht en een kind van den schipper van nog geen twee jaren oud, dat meest door den knecht, die in het vooronder logeerde, verzorgd werd, terwijl het verblijf hield bij den schipper in het achteronder, met wien het ook in dezelfde kooi sliep. Dit kind bevond zich dien dag zeer welvarend en heeft toen nog goed gegeten en gedronken. De schipper was des voormiddags aan wal gegaan en keerde onge veer te middernacht in zwaar beschonken toestand aars boord terug, waarna hij zich in het achter onder en in de kooi moet hebben begeven, alwaar ook het kind iag. Het kind is des anderen daags dood in de kooi teruggevonden, terwijl de vader alweder bezig was zich aan den wal aan dronken schap over te geveu. Men vermoedt dat het kind of moedwillig door den vader gedood is bf dat hij het in zijn dronkenschap met zijn lichaam heeft doodgedrukt. Op het lijkje zijn blauwe plekken op het buikje en krabben aan de zijden der been tjes waargenomen. Gisteravond werd gerechtelijke schouwing op het lijkje gehouden door de genees kundigen Moulin en Admiraal. Het Hamburger A me rikaan scb e pak ketschip „Pommerania", kapitein Schwensen, dat gisternacht bij Folkestone ten gevolge van aan varing is gezonken, verliet den 14den November Nieuw-York en arriveerde den 25sten te Plymouth te 2 uren 45 minuten na middernacht. Van Nieuw- York had het schip volgens nader bericht 151 passagiers aan boord en, behalve volle lading en 127 brievenpakketten, 17,500 pd. st. aan contant geld. Te Plymouth zijn eenige passagiers en de mail geland en daarop is het schip te 3 u. 45 m. 's namiddags naar Cherbourg vertrokkenvermoe delijk is het daar ook slechts een uur ongeveer geweest en heeft het de reis voortgezet naar Ham burg. Het schip „Moei Eilian", dat met genoemd stoomschip in aanvaring kwam, vertrok 22 Nov. van Rotterdam via Maassluis naar Engeland. Door het stoomschip „City of Amsterdam", van Belfast te Maassluis binnen, is de kapitein van de pak ketboot aangebracht. Verleden Zondag h eeft te Lissabon een geweldige orkaan gewoed. In de monding van de Taag zijn drie schepen vergaan en achttien per sonen omgekomen. De herkiezing van Trinidad Certes, zoo wordt uit Amerika aan de Antwerpscbe „Pré- cnrseur" gemeld, tot burgemeester van Alzala, een stadje in den Staat Puebla, had vele inwo ners aldaar en in de omliggende dorpen grootelijks vertoornd. Eene bende ging bij zekeren Sosa zich van wapenen voorzien, toen de gewapende macht tnsschenbeide trad en de raeesten gevangennam. Het gevolg was intusschen, dat bijna de geheele bevolking te hoop liep, de gevangenen bevrijdde en hare woede tegen andersgezinden keerde. Meer dan tweehonderd met bijlen, dolken en geweren voorziene mannen trokken naar het stadhuis. De burgemeester en raadsleden waren de eerste slacht offers. Hunne lijken werden in duizend stukken gescheurd, waarop de moordenaars zich in ver schillende groepen verdeelden, vele huizen plun derden en afmaakten wie zich niet door de vlucht hadden kunnen redden. BUITENLAND. Frankrij k. Het „Paris-Journal" ontving uit Weenen het volgende telegramDe politie neemt allerlei voor zorgsmaatregelen men zegt dat keizer Frans Jozef en de koning van België schriftelijk bericht hebben gekregen dat hun leven door samenzweringen be dreigd wordt. Spanje. De „Epoca" zegt dat Europa niet dulden kan dat het recht van asiel voor anarchisten door Zwitserland verkeerd wordt in straffeloosheid voor samenzweerdersZwitserland behoort te begrijpen, dat zulk een staat van zaken groote gevaren kan in het leven roepen. Te Saragossa hebben talrijke arrestaties plaats gehad. Na de ontdekking van het komplot tot verstoring der openbare orde heeft de regeering krachtige maatregelen bevolen. Grr-oot-lïj'itarinië. De „Daily Telegraph" meldt uit Dakka: De divisie Brown is Maandag te Khana aangekomen en vervolgens op Dakka aangerukt, alwaar zij des middags is gekomen. De Afghanen ontruimden den 24sten het fort. Er loopt een gerucht dat Jellalabad is ontruimd en het garnizoen naar Ka boel is gevlucht. Oostenr.-Horigr. Monarchie. Uit Pest wordt gemeld: DeOostenrijkschedele gatie besloot op verzoek van graaf Andrassy, het rapport der budgetcommissie betreffende het ont werp tot het verleenen van een suppletoir krediet, ten behoeve van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina voor 1878, nog niet aan de orde te stellen, daar het besluit der commissie, om ten aanzien van dit ontwerp tot de orde van den dag over te gaan, van zoo hoog gewicht is, dat de raadslieden van de kroon 't noodzakelijk achtten daarover ernstig te beraadslagen. Het ontwerp werd nu tegen de volgende zitting aan de orde gesteld, welke Donderdag of Vrijdag zou plaats hebben. Telegrammen. TRIEST, 26 November. De Triester gemeente raad is heden bij keizerlijk besluit, met toepas sing van art. 32 van het Triëster statuut, ont bonden. LONDEN, 26 November. Sir H. Layard heeft tot lord Salisbury het verzoek gericht, om de lee ning van 23 millioen te waarborgen. De Porte heeft bij de Ottomanische Bank 630,000 p. st. geleend. Volgens de „Gazette of Bombay" is Jakoeb Khan door den emir in vrijheid gesteld, toen laatstgenoemde vernam dat Alimusjid in handen der Engelschen was gevallen. Men weet niet of hij over de Afghaansche strijdkrachten het bevel zal voeren. Al de katoenspinnerijen in het district Old ham zijn hedenmorgen heropend. Zij, die den ar beid tegen eene vermindering van het loon met 5 pCt. wilden hervatten, zijn in de fabrieken toe gelaten. Daarvan is echter tot dusver nog weinig gebruik gemaakt. Men berekent dat nog ongeveer 10,000 personen bij de werkstaking blijven vol harden. KONSTANTINOPEL, 26 November. Het ge rucht is in omloop dat de voor verscheidene dui zend man berekende kazerne Selmineh te Skutari voor den ophanden zijnden intocht der Engelsche troepen in gereedheid wordt gebracht. De Turken verlieten de kazerne. HAMBURG, 27 November. Van het stoomschip „Pommerania" worden omstreeks 40 personen vermist. LONDEN, 27 November. In officiëele berich ten wordt het bezetten van Dakka en Pishin be vestigd. De Mohmunds plunderen Dakka vóór de aankomst der Engelsche troepen. De Khan der Mohmunds en de hoofden der Knrden in de dorpen der Khyber-passen hebben hunne diensten aange boden. De dorpen nabij Jellalabad weigeren den emir belasting te betalen. De vorst van Bho- walpore beeft in last ontvangen, om zijn contingent naar Mooltan te zenden. De contingenten der andere Hindoe-staten zullen binnenkort te Lahore bijeengetrokken worden. Het contingent van Kash mir zal aan de grenzen van Afghanistan wacht houden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2