S°. 5764. A0. 1878. Donderdag 28 November. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S TADS-BERICHTEN. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 ounden1.1®. Franco per post....-1.40. Afzonderlijke Nommers0.0®. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtn 16 regels1.05. leden ngel meer0.174- Grooter» letters naar plutsrnimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat eerstdaags door rooimeesters dezer gemeente een aanvang zal worden gemaakt met bet schouwen van de Vuringen enz., bedoeld bij de artt. 182 en 187 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 16den October 1873; wordende belanghebbenden nitgenoodigd rooimeesters in de gelegenheid te stellen om het aan hen opge dragen onderzoek naar behooren te verrichten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 November 1878. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 27 November. De afdeeling Leiden en omstreken der Ne- derlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plan tenkunde hield gisteravond in het gebouw der Loge hare gewone vergadering. Daarin werden de mededeelingen omtrent de laatste algemeene ver gadering, die voor eenige dagen ons reeds aan leiding tot een artikel gaven, uitgereikt en o. a. door den voorzitter er de bijzondere aandacht der leden op gevestigd dat van den heer Boone kamp bericht was ontvangen dat hy den 14den Januari in de vergadering zou optreden om dan te spreken over het nut der plantenkennis. Door de commissie, bestaande uit de heeren dr. Braa- kenburg, kapt. Van der Heide en Witte, voor het oprichten van een afdeelings-bibliotheek werd bij monde van eerstgenoemde een uitvoerig rapport uitgebracht. Zij had het plan ernstig overwogen en het voor en tegen gewikt en nauwkeurig nage gaan, maar was vooral op geldelijke bezwaren ten opzichte van de kas gestuit. De oprichting van een bibliotheek kwam haar ten slotte niet wen- schelijk voor. Een punt van overweging had dien tengevolge bij haar uitgemaakt de oprichting van een botanisch leesgezelschap. Door het aanschaffen van boeken en tijdschriften, die onder het bereik der leden vallen, zou h. i. hetzelfde doel bereikt worden. De contributie zou dan b. v., slechts op een twintigtal leden gerekend, op vijf gulden ge steld kunnen worden. Nam het aantal deelnemers toe, dan zou dit bedrag natuurlijk lager gesteld kunnen worden. Na een geanimeerde gedachten- wisseling, waarin o. a. ook door den heer Witte het nut voor kweekers enz. en het aangename voor liefhebbers werd aangetoond, werd het voor stel der commissie om een poging tot oprichting aan te wenden, ten slotte zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd en dezelfde commissie daartoe bij acclamatie herbenoemd. Ter vervanging van den heer Hoog, die als bestuurslid aftrad, werd gekozen de heer Jen tink, die de benoeming staande de vergadering aanvaardde. Na het afdoen der huishoudelijke werkzaam heden leverde de heer Van Laren eene bijdrage over de kweekerijen te Boskoop in het alge meen en over de druivencultuur in hetWestland in het bijzonder. Het gesprokene gaf aanleiding tot eenige discussie. Verkeerd is het, merkte een der leden op, om, op de beredeneerde snoeiwijzen der vruchtboomen doelende, van een „methode van De Beucker" te spreken; die methode toch is niet door De B. uitgevonden, maar was reeds vroeger in Frankrijk en in België in gebruik. Aan De B. komt echter de eer toe die hier te lande ingang te hebben doen vinden. Ook over den invloed van de kleur der muren of schuttingen werd van gedachten gewisseld. De witte kleur kaatst de zonnestralen terug, donkere kleuren nemen die op, om weer warmte uit te stra len, als de lucht afgekoeld is, reden waarom aan donkere wanden de voorkeur moet worden gegeven. Naar aanleiding van hetgeen gisteren werd medegedeeld uit de bijlage der memorie van be antwoording van het voorloopig verslag op het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting van 1879 betref fende het onderwijs in de artsenijbereidkunde en toxicologie wordt ons van goederhand bericht, dat die lessen niet worden gegeven niet bij gebrek aan toehoorders maar wel door volslagen gemis aan lokaal en hulpmiddelen, zonder welke het college geven in die vakken eene onmogelijkheid is. Van een drietal personen is met zekerheid bekend dat zij nog steeds met ongeduld het oogenblik ver beiden waarop de hoogleeraar met zijne lessen zal kunnen aanvangen, terwijl twee anderen na lang tevergeefs gewacht te hebben naar elders ver trokken zijn. Tot aanvulling van het bericht omtrent de vestiging der „Thorbecke stichting" wordt nog medegedeeld dat uit de bijeenverzamelde gelden, behalve de uitgaven voor het standbeeld en die voor de versiering van het graf, ook zijn bestre den de kosten van het door den heer Israëls ge schilderde portret, dat in de senaatskamer der Leidsche universiteit is geplaatst, en die voor de vervaardiging van een kopie van dit portret door mejuffrouw Thérèse Schwartze. In zijn memorie van beantwoording zegt de minister dat het subsidie voor het Woordenboek der Nederlandsche taal over 1878 op verlangen van professor De Yries en op grond van de ziekte van een der medearbeiders slechts voor een gedeelte is uitgekeerd. Voortzetting van de sinds 26 jaren, en dus laDg na het verstrijken van het daarvoor oorspronkelijk bepaalde tijdvak, verleende onder steuning scheen niet te billijken met het oog op de geringe kans dat deze onderneming binnen korten tijd tot een goed einde zal gebracht worden. Gisteren hield de Maatschappij van land bouw afd. Alphen en omstreken hare gewone ver gadering, waarin verslag werd uitgebracht door de afgevaardigden ter algemeene vergadering, in September te Delft gehouden. Tot candidaat werd gesteld als lid van het hoofdbestuur in plaats van den heer J. P. Bredius de heer J. Van der Breg- gen te Waddingsveen en tot afgevaardigde benoemd bij de aanstaande vergadering te Haarlem de heer J. Herrewijn. Tot hulponderwijzeres aan de 2detusschen- school te Dordrecht is benoemd mej. M. W. Dijsselhof, te Alphen aan den Rijn. Men meldt uit Hillegom: Door de ingeze tenen dezer gemeente is tot uitbreiding der van wege het departement van 't Nut alhier bestaande volksbibliotheek aan vrijwillige bijdragen de aan zienlijke som van rnim f 80 bijeengebracht. De heeren J. Bosscha, A. Kerdijk, L. Mulder, J. Straub en A. I. Voorduin, die zich, na den J dood van hun vriend Lindo, vereenigden met het doel om op zijn graf een eenvoudig herinnerings- teeken te plaatsen, als een hulde alleen door de intiemste vrienden en vereerders van den over ledene aan zijn nagedachtenis gebracht, hebben aan dezen thans verslag van hun werkzaamheid gedaan. Het gedenkteeken op het graf te Eik-en-Duinen bestaat uit een zware plaat van Escausijnschen steen, lang 2 en breed 1 meter, die in het midden op een gebeeldhouwde cartouche in verheven letters den naam M. P. Lindo draagt. Aan het hoofd einde ligt een lauwerkrans in hoog verheven relief, j en aan het voeteinde zijn de volgende aan een i zijner geschriften ontleende woorden ingegrift: „Plant bloemen op uw pad, roei de distels uit, opdat een dankbaar mensch, vroeger of later, uw voetspoor zegene." Met een alphabetische lijst van allen, die tot de uitvoering hebben bijgedragen, en namens dezen is het gedenkteeken aan de weduwe en hare kinderen overgegeven. In de gisteren gehouden raadsvergadering te 's-Hage werd zonder stemming goedgekeurd het voorstel van Burg. en Weth., strekkende om den Koning bij gelegenheid van zijn huwelijk een zilveren plateau als geschenk aan te bieden. Ver volgens verleende de raad zijne goedkeuring aan den aankoop van het huis op den hoek der Wa genstraat en Nieuwe Molstraat, ten einde dat in te richten tot een hoogere burgerschool voor meis jes; zoomede aan den aankoop van twee huizen aan de Ammunitiebaven, met het doel die tot gym- nastiek-lokaal bij de gemeenteschool aldaar te voe gen. De raad vereenigde zich daarna met een voorstel van curatoren van het gymnasium, om te besluiten dat de jaarwedde van den leeraar in Nederlandsche taal- en letterkunde wordt vastgesteld op 2500 en dat in plaats van een leeraar voor Nederlandsch, vaderlandscbe geschiedenis, Grieksch en Latijn, een tweede nieuwe leeraar zal worden aangesteld uitsluitend voor Latijn en Grieksch, op eene jaarwedde van f 2000. i De commissie van beoordeeling over de ontwerpen voor het nationaal huldeblijk aan prins Hendrik heeft aan het comité van uitvoering voorgedragen de plannen n°. 10 „Res Dubia", I n#. 29 „Constantia" en n°. 47 „Ars longa, vita brevis". Eerstdaags zullen de ontwerpers opge roepen worden een model, in pleister volgens arti kel 7 van het programma, te leveren, en eerst daarna zullen de bekroningen plaats vinden. Door Gedeputeerde Staten van Friesland is uitgeschreven een provinciale geldleening van ƒ78,000 a 4'/! pet. De leening zal in 1886 ge heel zijn afgelost. De inschrijving is opengesteld van 9 tot 12 December. Door de zorgen van het bestuur der afdee ling Arnhem van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal dit jaar aan de hoogere burgerschool aldaar een cursus in plan tenkunde gegeven worden. Deze cursus zal bestaan in 25 lessen en toegankelijk zijn voor de zoons en knechts van leden der afdeeling en voor jonge lieden, die zich op het tuinbouw vak willen toe leggen. De lessen worden gratis verstrekt. De Nederlandsche Bank heeft naar men verneemt een maatregel genomen, ten einde de geldbeweging over de verschillende deelen van het land te vergemakkelijken. Met ingang van 1 De cember e. k. zal namelijk van de zoogenaamde kasquitantiën, waarbij van het eene bankkantoor op het andere aan bepaalde personen gelden kan nen worden overgemaakt, niet meer de provisie van '/4 per mille worden geheven. Die provisie zal worden vervangen dooreen vaste vergoeding van vijftig cents per kasquitantie, in welke vijf tig cents ook begrepen zijn de een en twintig cents, die voor zegelrecht verschuldigd zijn. De heer D. Haspels heeft het voorbeeld van mevr. De Vries gevolgd en het Rotterdamsch too- neel verlaten om zich bij de vereeniging ^het Nederlandsch tooneel" aan te sluiten. Voorts zijn nog aan laatstgenoemd gezelschap verbonden de dames Hoedt, Sablairolles en Tonia Poolman en de heeren P. Bouwmeester en Stevens. De overeenkomsten, namens de regeering door de permanente militaire spoorwegcommissie met de spoorwegbesturen hier te lande gesloten, tot regeling van het vervoer van krijgsvolk en oorlogstuig over de spoorwegen, zullen met den lsten Januari a. s. in werking treden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1