Dr. JEAN THEODORE BEKLtfANL nl. die voor de artsenijbereidkunde en toxicologie en die voor de Chiueesche taal, één hoogleeraar die 2 uren, twee professoren die 8, vier die 4-, zeven die 5, vier die 6, vier die 7, vier die 8, drie die 9, drie die 10, vier die 11, drie die 12 en een die 13 uren les geeft. Met eene som van/ISO,000 vertrouwt de mi nister de uitbreiding en verbetering der normaal inrichtingen aanvankelijk kracblig te kunnen be vorderen. Langs dien weg zullen het spoedigst onderwijzers verkregen worden. Het tot stand bren gen van kweekscholen vordert meer tijd. Boven dien wordt op vele plaatsen, meer bepaald ten plat- telande, op onderwijzers van normaal-inrichtingen afkomstig geen minder, soms meer prijs gesteld dan op de aan de kweekscholen opgeleide. Art. 125 is mitsdien te dezer zake met f 150,000 ver hoogd. Gaarne de ook bij hem gunstig aangeschre ven kweekschool voor onderwijzeressen te Leiden willende steunen, heeft de minister genoemd art. met een bedrag van f 2000 ten behoeve dier in richting verhoogd. Naar men verneemt, bestaat de voordracht voor de betrekking van directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens te Haarlem uit de heeren dr. Brongersma, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leidenmr. E. A. De Graaff, leeraar aan de hoogere burger school te Haarlem, en W. M. Logeman, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium aldaar. Bij gelegenheid van 's Konings huwelijk zullen van gemeentewege te Amsterdam, in over leg met de commissie uit de ingezetenen, volks spelen worden gehouden. Gedurende hun verblijf aldaar zal het Damplein worden verlicht met 12 Jablochkofl'scbe electrische kaarsen. Het geschenk, dat door de gemeente 's-Gra- venhage den Koning zal worden aangeboden bij gelegenheid van zijn aanstaand huwelijk, bestaat, naar men verneemt, in een zilveren plateau, be vattende een pièce de milieu en twee candelabres, ieder met negen lichten. Het plateau is rijk ge- orneerd met ornamentiek en passende inscriptiën. Het middelstuk is een coupe, omgeven van geni- ussen, die de geëntrelaceerde naamcijfers van den Koning en de aanstaande Koningin, en het jaartal van het vorstelijk huwelijk, aan beide zijden der coupe aangebracht, met mirten omkransen. De can delabres worden gevormd door de wapenschilden der verloofden, ieder met hun tenant, den Nas- sauschen leeuw, dragende den Nederlandschen pij lenbundel, waaruit de lichtkroon verrijst, terwijl onder de wapens op linten de wapenspreuken „Je maintiendrai" en „Palraa sub pondere crescit" wor den gegraveerd. Het geheel is uitgevoerd in Louis- Seize-stijl. Aan de heeren Van Kempen en Zonen zijn ontwerp en uitvoering opgedragen. Hedenmiddag is in Den Haag een groote parade in de Maliebaan gehouden, waarbij door den generaal-majoor het eereteeken der Militaire Willemsorde 4de klasse werd uitgereikt aan den lsten luit. der inf. L. P. A. Winckel, van het leger in Oost-Indië. De Tweede Kamer heeft gisteren besloten met 34 tegen 30 stemmen, na bestrijding door den heer Van Eek, dat gedurende de beraadslagin gen over de Indische en Staatsbegrootingen, ook des Zaterdags zitting zal worden gehouden. Tweede Kamer. Het debat over de In dische begrooting is voortgezet. De heer Wint- gens ging na het nadeel der liberale koloniale politiek op maatschappelijk, administratief en financieel gebied en drong aan tot behoud van Indië op den gevolgden weg terug te komen. De heer Van der Hoeven bestreed dit betoog, erkende de noodzakelijkheid tot uitbreiding van oi.s politiek gezag en verdedigde sterk de afschaffing der strafbepalingen tegen de verbreking van werkcontracten der inlanders, evenals de heer Insinger. De heer Saaymans Vader laakte de ver banning van het christendom door de Indische regeering van de volksschool en de intrekking van alle ondersteuning aan particulieren en zen delingen. De heer Heydenrijck wensphte de In dische bijdrage als memoriepost uit te trekken om niets te prejudiciëeren. Morgen voortzetting. Het is nog onzeker of de Koning in het het laatst dezer of in het begin der volgende week van het Loo in de residentie zal komen. Heden werd aan het departement van marine aanbesteedhet maken en leveren van het ijzer en houtwerk, benoodigd voor het etablissement, bestemd voor de verlichting op het eiland Pandang bij Padang (westkust van Sumatra), alles met den aankleve van dien. Het minst was ingeschreven door de koninklijke grofsmederij te Leiden, voor f 11,000. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Port-Said Zondag avond en vertrok van daar den volgenden morgen. Z. M. heeft bij de inf. benoemd tot ma joor, bij het 5de reg., den kapt. jhr. P. P. Von Muhlen, van het reg. gren. en jagers; bij de mil. adm. tot lsten luit.-kwartierm. L. J. Mulder, van het 6de reg. inf.; den lsten luit.-kwartierm. J. A. Van Ede van der Pais, van het 6de reg. inf., op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beslist; den hoofding..van den waterstaat in het vierde district L. A. Reuvens benoemd tot lid der staatscommissie voor het onderzoek naar den toestand van het Zwolsche Diep. Gemengd Nieuws. Door het circus Corty zal morgen middag weder een voorstelling voor kinderen gegeven worden. Ieder zal moeten erkennen dat de prijzen daarvoor thans zoo billijk mogelijk ge steld zijn. Volgens aankondiging zal bij deze voorstelling tevens een schaap verloot worden, waarvoor aan eiken bezoeker, hetzij groot of klein, een lot om niet zal worden aangeboden. Op algemeen verlangen zal 's avonds nogmaals het „Carnaval op het ijs" gegeven worden. Op de beurs te Rotterdam ontving iemand gistermorgen eene som van 12,500 gulden. Hij stak het geld in zijn zak, maar toen hij het vijf minuten later voor den dag wilde halen, ont waarde hij tot zijn grooten schrik dat het geld verdwenen was. Of het verloren, dan wel of er een beheudige dief bij in het spel is, weet men nog niet. Het fregat, dat op den Banjaard ge strand is, moet, naar het rondhout te oordeelen, een groot schip geweest zijn met ijzeren tuig. Van den romp is nog niets te zien. In het Noordergat is gestrand het Nederl. schip „Constance", kapitein Nannings, met eene lading hout. De opvarenden zijn gered. BUITENLAND. Italië. Volgens een telegram aan den „Moniteur" uit Rome zijn aldaar evenals Vrijdag door de politie ook Zaterdag een aantal aanplakbiljetten afge scheurd, waarin ieder, die zou deelnemen aan de manifestatiën ter eere des Konings, met den dood werd bedreigd. Men zeide dat de politie vóór de aankomst van den koninklijken trein dy namiet onder de spoorrails had gevonden. Ingevolge eene overeenkomst is het han dels- en scheepvaart-verdrag tusschen Duitschland en Italië tot het einde van 1879 verlengd. Spanje. De minister van financiën heeft in de Kamer van afgevaardigden verklaard, dat met de opbrengst der leening van 250 milloen pesetas het bestaande tekort in de schatkist geheel gedekt zal worden. Denemarken. Voor het jubilé van het vierhonderdjarig be staan van de universiteit te Kopenhagen, dat in Juni 1879 zal gevierd worden, hebben de heeren Carl Ploug, uitgever van de „Padrelandet", en Chr. Richardt twee cantate's geschreven, welke door Niels Gade en Hartman op muziek gezet zullen worden. Prof. Rördam zal op het feest de geschiedenis der academie verhalen ea de facul teiten zullen gezamenlijk een boek uitgeven, dat een aantal kleine wetenschappelijke opstellen zal be helzen. Vijfhonderd personen worden ten feest- disch genoodigd en een gedenkpenning zal worden geslagen. De minister voor onderwijs zal bij den rijksdag een subsidie van 35,000 kronen vragen voor de onkosten. Telegrammen. AMSTERDAM, 26 November. Bij de heden gehouden veiling door de Ned. H -M. van 28,817 blokken Banka-tin is alles verkocht, tegen f 39,50 a f 40; averij f 89,60. LONDEN, 26 Nov. Graaf Schuwalufl'had giste ren een langdurig onderhoud met lord Salisbury. De „Daily News" verneemt dat graaf Schuwaloff spoedig den post van ambassadeur bij het Engel- sche hof zal nederleggen. Uit Bombay wordt geseind; Volgens de „Pio neer" staat de eerste brigade der Th uil-colonne te Hazarpir, de tweede te Amadshama, de voorhoede halverwege het fort Kurum. De troepen zijn gezond KONSTANTINOPEL, 26 Nov. Tegen 27 De cember is te Tirnova de Bulgaarsche vergadering bijeengeroepen, tot voltooiing der organieke wet ten en benoeming van een vorst. ROME, 26 November. Met de wond van den heer Cairoli is het minder gunstig gesteld. LONDEN, 26 November. Het Arnrnkaansche stoomschip „Pommerania" is te midi!, macht bij Eolkestone in aanvaring geweest met eene bark. Daarbij zouden ongeveer 200 passagiers verdron ken en 172 gered zijn. STAATSLOTKKM. Trekking van ÏBinsdag 26 November. VIJFDE KLASSE. VIJFDE LIJST. N°. 10170 25,000. N°. 2426, 8384, 13015 ƒ1000. N°. 12515 15599, 18656 400. N«. 6377, 7187, 14315, 18418, 20256 200. N°. 3438, 4585, 4885, 5127, 8894, 12849, 12933, 14480, 16739, 17164, 18812, 20548 ƒ100. KOLONIËN. BATAVIA, 18 October. Door den gouvernenr-geDeraal van Ned.-IuJië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot ads.-res. v n Bandong, E. A. Halewijn; tot adsp.-contr. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, C. A. C. Romswinkel; tot 2.1 -u comm. bij het dep. van financiën, N. H. Maas. Gepla atst: Als I ste hnlpond. aan de op. lagere school te Meester Cornelis, A. liaara Wzn. Benoemd: Tot adsp.-contr. bij het binnenl. b it.. op de bezitt. buiten Java en Madura, J. Diepenhorst. Ontslagen: Dit zijne betrekking, de hoofdond. aan de openb. lagere school te Poer- bolingo, J. J. Cuyle. Benoemd: Tot ond. rw. 2de kl., D. Harting Pzn. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver.oek, eervol, w. volbr. diensttijd, met behond van recht op j>.de kapt. der inf. L. Sieberg. Benoemd: Tot eersten luit. bij de art., J. C. Veenhuyzen. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der ÏDf. H. C. Ui ders. Ont slagen: Op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd met behoud van recht op pens., de kapt. der art., D. H. \n ;ice; op ver zoek, eervol, de 2de luit.-kwart. F. F. W. Röuu. Geplaatst: Bij de int. in Atjeh, de 1ste luit.-kwart. H. D. T ij uenburg; bij bet 10de bat. inf., de maj. H. K. F. Van Teyn - de kapt. C. Deykerhoff, A. De Haas en A. J. Kalff; bij lid. 13de bat. de maj. W. F. Van Vugt. Overgeplaatst: Bij het late depot bat. de 2de luit. A. H. Colenbrander; bij den sluf van de genie in Atjeh, de 1ste luit. J. Hesse en H L Delia Benoemd: Bij de inf., tot kapt. W. F. O. Hojcl; tot l n luit. J. E. Tulleken en G. W. Vos. De groene luiken van de bescheidtne woning op bet Rapenburg, het derde huis van de Biblio theek, bleven gisteren tegen gewoonte gesloten; zij verkondigden al zwijgende, dat de 83jarige bewoner, die zijn eenzaam leven daar gedurende tal van jaren in kalmen eenvoud had gesleten, bezweken was ten gevolge van een aanval van beroerte, waardoor hij Vrijdag-ochtend 11. was ge troffen. Een kort woord ter nagedachtenis van den nederigen geleerde zal in het Dagblad van het Leidsche Atheen niet misplaatst zijn. Jean Bergman zag in April van 1795 te Vlis- singen het levenslicht; zijne moeder was namelijk de dochter van Daniel Theodore Huet, Waalsch Predikant aldaar, maar hij bracht zijne eerste jeugd te Utrecht door, waarheen Huet toen be roepen was. Van daar verhuisde Bergman iu het begin dezer eeuw naar Leiden, en werd na de Latijnsche School te hebben afgeloopen in Maart van 1812 als Studeut in de Godgeleerdheid in geschreven. Zijn antwoord op de Leidsche prijs vraag „over de Romeinsche letterkunde van den eersten Punischen oorlog tot Vespasianus" werd de bekroning waardig gekeurd en verscheen in de Annales van 18161817. Wel werd Bergman proponent bij het Waalsche Kerkgenootschap, en promoveerde hij in 1819 in de Theologie op eene dissertatie „over den CXen Psalm," maar hij was minder geschikt voor het predikambt wegens een minder welluidend orgaan; hij heeft dus zijn verder leven bijna uitsluitend aan de beoefening der oude letteren gewijd. Hij was ook hierin in 1819 gepromoveerd op een „Specimen eener editie van den Areopajiticus van Isocrates" en vertaalde in 't volgende jaar het werkje van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2