r. 5761. A0. 1878. 25 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Y 66 aenigedagenwerdenin deWitte iSociëtt i Den Haag eenige jassen gestolen. De "dieven z e ondanks alle nasporingen nog niet ontdek zij hebben blijkbaar alle voorzorgen PRIJS DEZER COURANT: Voo l.i li per 3 maanden1.10. Fro r post1.40. Aft' 'etiijkc Nommers0.03. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels Iedere regel meer Grootcrc letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17%. C'.-i ïii e a g- d Nieuws. nomen om zich niet, door het. bezit van voor werpen ke zich in de gestolen kleedingstukken bevond e verraden. Een der bestolenen ontving die V0' rpen, vergezeld van een briefje, terug. Danr i er niets aan had het waren een portefei een notitieboekje, een qnitantie enz. zond ze den eigenaar terug. Een sleutelbos, die zich zijn jas bevond, was door of voor den dief n i 't politiebnreel gebracht en als in de Wagen. it gevonden aangegeven. Trein 17 van Amsterdam naar Haar lem is eren aan den Jansweg nabij het station, naar r zegt ten gevolge van den verkeerden siaud i den wissel, in botsing gekomen met een goeden in. De schok was vrij hevig, zoodat, hoezeer tijdig werd geremd, de passagiers toch vrij onzacht tegen elkander werden geworpen. Een conduct ir bekwam eene lichte wonde aan het hoofd. Donderdag deed een van de stoomka- I nonnei b aiten, op de reede ven Tessel, proeven met g aten van 23 cM. De gewijzigde schok- buizen voorzien van een looden in plaats van een zinken 'r ad, voldeden bij deze granaten uitmuntend. Bij n gerechtelijkenverkoopteEpe werd voor een bijna f 2 waard zijnde tafel door den broeder van den man, ten wiens nadeele de verkoop plaats had, f 289.80 geboden, zijnde het Volle b drag van het verschuldigde, met alle kosten er ond' r begrepen. De talrijke kooplustigen dropen met la ge gezichten af. De rechtbank te Middelburg beeft J. De Di cker, vroeger reeder bier te lande, thans te An werpen, wegens het vernietigen van een bewijsstuk (het scheepsjournaal van het schip „Fransen van de Putte") tot een jaar cellulaire gevang nisstraf en f 50 boete veroordeeld. Donderdag-middag viel een schipper van zijne schuit in bet water van den Bleekers- singel te Gouda. Hij beproefde zwemmende het roer te grijpen, doch dit mocht hem niet geluk ken. H ij verdween in de diepte en vijftien minu ten later haalde men zijn lijk op. De veronge lukte, een braaf en oppassend huisvader, laat eene weduwe met vijf jeugdige kinderen na. Uit Soerakarta schrijft men: Op 14, 15 en 16 September jl. vertoonden zich in zee, op korten afstand van de zuidkust, rookkolommen, die uit het water opstegen, aanvankelijk wit waren en later donkerrood werden, terwijl de zee zelfs een bloedroode kleur had. Langzamerhand nam het verschijnsel in intensiteit af, totdat het op laatstvermelden datum geheel ophield. Opmerke lijk is het, dat dit verschijnsel, hetwelk aan on- derzeesche werkingen schijnt te moeten worden toegeschreven, daar kort te voren aan de zuidkust een aardbeving bad plaats gehad, liet vorige jaar omstreeks denzelfden tijd en ook gedurende een felle hitte en buitengewoon lang aanhoudende droogte, eveneens werd waargenomen, Het duurde toen langer, terwijl bovendien dui zenden visschen, waarvan vele tot vroeger daar nooit geziene soorten behoorden, dood op bet water dreven en op de kust werden gespoeld. De justitie in Silezië heeft een man te Gleitwitz in hechtenis genomen, Proske ge- heeten, die verdacht wordt den onlangs vermel den, met dynamiet of andere ontplofbare stof gevuldeu brief aan den mijnopzichter Pelka ge zonden te hebben. Men zal zich herinneren dat de vrouw van Pelka dien brief geopend heeft en toen ernstig gekwetst is. Proske bekleedde vroe ger den post van Pelka, maar werd als minder bruikbaar in eene lagere betrekking geplaatst. Zijne vrouw is mede in hechtenis genomen. Op zekeren dag zond de chef van een groole n iaimachinenfabriek te Parijs een jeugdi gen leerjongen, die belast was met bet smeren der machines, naar het naaste postkantoor met een brief, bestemd voor Rouaau en inhoudende drie bankbiljetten, ieder van honderd franken. Twee dagen later ontving hij van den geadres seerde het, bericht, dat deze wel den brief had ontvangen, maar zonder geld. De leerjongen verklaarde den brief behoorlijk op de post te heb ben bezorgd. Er volgde natuurlijk een aanklacht bij de politie en een aangifte aan het postkan toor. De rechter van instructie deed nu onmid dellijk den brief uit Rouaan terugzenden, en nau welijks had hij dien in tegenwoordigheid van den aanklager een oogenblik beschouwd, of hij zeide tot deze: „Uw leerjongen is de dief." „Maar dat is niet denkbaar. Hoe weet gij dat?" „O, dat is vrij eenvoudig. Hij heeft den brief geopend, er de bankbiljetten uitgenomen en hem weer ge sloten. Ziehier het bewijs." En de scherpzinnige magistraatspersoon toonde den verwonderden indus trieel een lichte vetvlek aan de zijde, waar de enveloppe was gesloten, en vervolgde„Uw leer jongen was immers belast met het smeren der machines. Welnu, zonder dat hij den. tijd had behoorlijk zijn handen te wasschen, is hij met den brief door u uitgezondenvaudaar de afdruk van den vetachtigen duim, bij het openen achtergelaten ter plaatse, waar de brief is geslo ten." Iu tegenwoordigheid vau den rechter kon de doortrapte knaap niet lang zijn aanvankelijke ontkentenis volhouden, en nu bleek het boven dien, dat hij twee ougeteekende postwissels ten bedrage van ongeveer 150 franken, eveneens ver mist, eenvoudig met de nagebootste handteeke- niDg van zijn patroon voorzien en vervolgens het bedrag geïnkasseerd had. Op de place Conti te Parijs heeft men een bascule opgericht, bestemd om geladen rijtui gen te wegen, ten einde bij eenigen twijfel te onderzoeken of een voertuig zwaarder is beladen dan volgens de bestaande verordening geoorloofd is. Er zullen in het geheel 15 dergelijke werk tuigen op verschillende punten der stad worden geplaatst, en iedere koetsier zal gehouden zijn op het eerste verzoek, daartoe door een politiebeambte tot hem gericht, zijn voertuig te doen wegen. Te Kassei kwam een postconducteur, die belast was met uitbetalen van de traktemen ten der ambtenaren, ditmaal 50 mark te kort. De man tobde er over en sprak voortdurend van zijn aanstaande arrestatie, iets waaraan niemand dacht. Eindelijk werd de gedachte dat men hem voor den dief aanzag hetgeen volstrekt niet waar was hem te sterk; hij maakte een einde aan zijn leven en liet zijn arme vrouw en kin deren broodeloos achter. Later bleek dat het te kort was ontstaan door een fout in de rekening van den kassier. Tc Allemans-de-Drapt (dep. Lot et Garonne) heeft zekere Laprade, een 19-jarig jon geling, zijn vader, zijne moeder en zijne groot moeder vermoord. Dezer dagen waren in een herberg te Londen een aantal metselaarsknechts bijeen. Het gesprek kwam op emigreeren naar Australië. Een hunner, een Italiaan van geboorte, verklaarde dat hij liever op dit oogenblik zich verkoopen wilde dan naar Australië gaan. Een ander, uit Oosten rijk geboortig, zeide dat hij vier pd. st. voor hem wilde geven, als het hem ernst was, zich te ver koopen, maar hij moest betere kleeren aantrekken. Dit geschiedde. Onder luid gelach van de half beschonken aanwezigen begonnen nu anderen te gen den Oostenrijker op te bieden. Ten slotte werd de koop voor 5 pd. st. en 5 sh. gesloten. Het geld werd betaald. Maar daarna begon de Oostenrijker te betoogen dat de gèheele zaak maar eene grap was. De Italiaan liep echter met het geld en natuurlijk ook met zijne kleeren weg en tusscben de achterblij venden ontstond eene hevige vechtpartij, waarbij verwondingen plaats hadden, die een rechterlijk onderzoek noodig maakten, waarbij echter niet bleek wat er van den Itali aan, die zich verkocht had, en van het door hem ontvangen geld geworden was. Voor het gerechtshof van de Seine is het proces in behandeling gekomen van de ex-kei zerin Eugéuie en haar zoon tegen den Staat. Dezen eischen verschillende voorwerpen, die deel uitma ken van het privaateigendom van Napoleon III, en wel het Chineesche museum te Eontainebleau, de verzameling wapenen van het kasteel Pierre- fonds en verschillende schilderijen. Reeds was in 1873 een transactie gesloten tusschen Rouher, namens de keizerin handelende, en den Staat, die bij besluit van 12 Nov. 1873 werd bekrachtigd; maar de uitvoering dier transactie gaf aanleiding tot moeilijkheden. Grandperret pleitte voor de eischers de zaak werd hierop acht dagen uitgesteld. Volgens bericht van kapt. Willemse van het barkschip „Alblasserdam", lek te Belle Isle aangekomen, bad hij 13 Nov. op 48° 28' NBr. 8° 10' WL. een Eng. driemastschoener gezien welke een sloep wenschte om de equipage af te halen, daar de schoener in zinkenden staat was en al de booten verloren had. Het weder was echter zoo slecht, dat men geen hulp verlee- nen kon. De groothertog van Hessen-Darm- stadt en zijne kinderen nemen in beterschap toe. Alleen de erfgroothertog is nog ziek, hoewel de keel reeds veel minder gezwollen is en de koorts wegblijft. De Engelse he scherprechter Marwood had verleden week te Usk zijn diensten bewezen aan een zekeren Joseph Garcia, een Spaansch matroos, die tot de galg veroordeeld was wegens het koelbloedig vermoorden van een geheel arbei dersgezin te Langibby in Wales, man, vrouw en drie kinderen. Toen nu de beul de operatie vol bracht had, werd bij buiten de gevangenis opge wacht door eene menigte van vele duizenden, die hem met gejubel danken wilde, omdat hij de aarde verlost had van zulk een morster. Marwood, ge roerd, hield in de wachtkamer van het spoorweg station eene soort levée. De geestdrift was groot. Velen kwamen den heer scherprechter de hand drukken; en iemand, die eene speech hield, ver klaarde dat „Marwood zijn plicht had gedaan, en dat zij allen trotsch op hem waren." Marwood betuigde aan het publiek zijne gevoeligheid voor deze hulde, en sprak de hoop uit, „dat hij spoedig weer eens dezen kant zou uitkomen." Deze fijne aardigheid werd met homerisch gelach beloond.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1