Telegrammen. letterlijk onder stonden. Daardoor werd groote schade aangericht. Kort na middernacht werd door stadswerkvolk het brakend riool gestopt. Een voortvluchtige bediende van de Crediet-vereeniging te Amsterdam is te Nieuw- York in hechtenis genomen en zou zich, naar men mededeelt, reeds op weg naar Nederland bevin den, natuurlijk onder behoorlijk geleide. Het dochtertje van S. te Arnhem dronk Zondag-morgen jl. onbedacht van een pas inge schonken kop thee. Dientengevolge werden hare ingewanden in die mate verbrand, dat zij, niet tegenstaande terstond geneeskuudige hnlp werd ingeroepen, Dinsdag aan de gevolgen daarvan, onder de smartelijkste pijnen, overleed. Eer gisteren werd eene vrouw op het Spijker aldaar dood in haar bed gevonden. Daar het vermoeden bestaat dat bierbij misdrijf in het spel is, zal eene gerechtelijke lijkschouwing plaats vinden. Een Amerikaansch honighandelaar heeft eene eigenaardige proefneming gedaan. Hij deed een vaartuig bouwen, dat 2000 bijenkorven bevatten kon, en waarmede hij in het voorjaar van Louisiana naar Minnesota de Mississippi op en tegen het najaar teruggevaren is, aldus met het uitkomen der bloemen gelijken tred houdende. Het langst hield hij in de buurt van St.-Louis stil. Bekwame helpers vergezelden hem en de honig werd op geregelde tijden uit de korven gehaald. De opbrengst moet ongeloofelijk geweest zijn. Uit sommige korven werd in het geheel 2 centenaars honig getrokken. E. Martens, beschuldigd van moord op Houttier en diens huishoudster Anna Van den Bulcke, te IJzendijke, gevolgd door diefstal, is door het hof van assises van Oost-Vlaandcren schul dig verklaard en ter dood veroordeeld. De politie te Stettin heeft de opvoe ring van „Les Eourchambault" verboden. In andere steden van Pruisen is dat stuk van Augier zonder eenige belemmering ten tooneele gebracht. Adeline Patti eischte voor haar en Niccolini voor elke voorstelling aan de groote opera te Weenen 10,000 fr.de directeur Jauner weigerde en de „diva" is nu in onderhandeling met het theater „An der Wien". Te Montpellier hebben drie leerlin gen van een kostschool aldaar een vreeselijken dood gevonden onder eenige instortende rotsen een vierde werd bij die gelegenheid ernstig gewond. BUITENLAND. Frankrijk. De minister Bardoux is door Mac Mahon ge machtigd voor den Staat een legaat van 100,000 fr. aan te nemen, dat de gravin Rossi aan de „Ecole de droit", waar Rossi hoogleeraar was, en aan de „Académie des sciences morales et politiques", waarvan Rossi iid was, heeft vermaakt, om twee jaarlijksche prijzen te stichten, die zijn naam zullen dragen. IDuitschland. De minister van financiën heeft de begrooting 1878/79 ingediend. De dienst van het vorige iaar wijst een overschot aan van 5,400,000 mark, welke som echter door de bijdrage aan het rijk geheel geabsorbeerd wordt. De gewone inkomsten zijn op 642'i'j millioen, de gewone uitgaven op 6532/s millioen geraamd; bovendien bedragen de buiten gewone uitgaven nog 642/s millioen, zoodat het geheele deficit omstreeks 74 millioen bedraagt. Daaraan moet hoofdzakelijk tegemoetgekomen wor den door vervanging der bijdrage aan het rijk door het openen van eigene hulpbronnen voor 's rijks schatkist, en door eene hervorming der gemeentelijke belastingen. Voor het eerstvolgende jaar schijnt echter het, evenwicht in de financiën slechts mogelijk door eene leening. Het hydrographische bureau der Duitsche admiraliteit heeft dezer dagen een van 332 hout sneden en 25 tabellen en kaarten voorziene zeil- aanwijzing voor het westelijke deel der Oostzee, met de inzeiliug door het Kattegat, den Sond en de Belt, in het licht gegeven. Tot dusver bestond zoodanig eigen, Duitsch werk nog niet. Sinds 1872 werden dan ook vanwege de Duitsche ad miraliteit te dien einde de noodige opnemingen enz. in loco gedaan. Het nu verschenen werk is het eerste deel van den arbeid, die uitgegeven wordt; het tweede, dat over circa 2 jaren zal in het licht verschijnen, zal het midden- en oos telijke (of noordelijke) deel der Oostzee behandelen. Italië. In antwoord op de telegrammen, die de gezanten door tusschenkomst van den deken van het corps diplomatique Von Keudell aan Cairoli deden toe komen, heeft deze te kennen gegeven, dat zijn wond weinig beteekent en dat hij zich er over ver heugt zijn bloed te hebben gestort om den Koning te verdedigen. Deze ontving een deputatie uit de provincie Basilicata met de grootst mogelijke wel willendheid. Cairoli zal, naar men zegt, de keten van de Annunciata-orde ontvangen. Giovanni Passananti is eene lang man met een zwarten, verwilderden baardhij maakte reeds jong kennis met de gevangenis van Salerno en volgens sommige bladen werd hij in 1870 gearres teerd wegens het aanplakken van revolutionaire biljetten. Bij het verhoor verklaarde hij dat hij geen medeplichtigen had sedert twee dagen had hij den moord beraamd; hij was noch socialist, noch lid van de Internationale en wist niet wat die partijen eigenlijk wilden; hij wilde de algemeene republiek hij had een revolver gekocht en al zijn geld weg gesmeten, want hij verwachtte onmiddellijk gedood te zullen worden. De „Osservatore Romano" spreekt met diepe ver ontwaardiging over den moordaanslag op den koning. Hoe is het mogelijk, roept het blad uit, dat de schurk door den aanblik van de koningin en den kroonprins niet weerhouden werd den dolk te richten op den vorst, toen deze zich voorover boog om de verzoekschriften in ontvangst te nemen Grroot-Britannië. Er is eene uitvoerige correspondentie openbaar gemaakt tusschen Engeland, Erankrijk, Nederland en België over de suikerquaestie. In eene dépêche van lord Salisbury aan den gezant te 's-Graven- hage van 5 October wordt gezegd, dat daar het gouvernement niet geslaagd is in zijne poging tot afschaffing van het premie-stelsel in andere lauden, het van oordeel is dat het eenparig doel van alle belanghebbende mogendheden tot zekere hoogte bereikt zal worden door eene sacharome- trische schaal aan te nemen, mits men er zich stipt aan houde. Eene dergelijke mededeeling is ook aan de andere mogendheden gezonden. Aan de „Times" wordt uit Konstantinopel gemeld dat de grootvizier den sultan er op ge wezen heeft dat de verklaring van den czaar, dat hij voornemens is het tractaat, van Berlijn getrouw ten uitvoer te leggen, het voor Turkije des te noodzakelijker maakt Europa het bewijs te leveren van zijne bereidwilligheid om in gelijken geest te handelen. Lord Beaconsfield weigerde de deputatie onder lord Lawrence te ontvangen, die hem on derhouden wilde over het geschil met Afghanistan, omdat hij dit onderhoud nutteloos achtte na de jongste verklaringen van de regeering. Indien de vijandelijkheden uitbreken, zal het gouvernement de Koningin aanraden het Parlement bijeen te roepen. Uit Bombay wordt gemeldDe legerafdee- ling te Quetta, onder generaal Biddulph, is gereed om terstond te avanceeren. De gezondheid der troepen is verbeterd. Oostenr.-Horig-. Monarchie. Geueraal Philippovich is in zijn vroegere be trekking van commandeereud generaal te Praag hersteld, de hertog van Wurtemberg tot bevel voerend generaal en chef der regeering in Bosnië en de Herzegowina, en generaal baron Jovanovich tot zijn plaatsvervanger benoemd. De studenten te Lemberg hebben den afge vaardigde Hausner eene serenade bij fakkellicht gebracht, hoewel deze door de politie verboden was. Zij wilden dien afgevaardigde hulde bren gen voor zijne schitterende rede tegen graaf An- drassy's staatkunde, bij de adres-debatten in het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden gehouden. Natuurlijk is de politie tusschenbeide gekomen en daarbij kwam het tot een gevecht, dat aan twee personen het leven heeft gekost, terwijl zeer velen gekwetst zijn. Een aantal studenten zullen van de universiteit verbannen worden en andere zich voor den strafrechter moeten verantwoorden. KONSTANTINOPEL, 20 November. De Porte heeft bericht ontvangen, dat 50,000 Bosniërs voornemens zijn hun land te verlaten en naar Konstantinopel te gaan. ST.-PETERS BURG, 21 November. Te Riga zijn bij de loting voor de militie ernstige onge regeldheden voorgevallen en zijn vele personen in hechtenis genomen. LONDEN, 21 November. De emir van Afgha nistan heeft het ultimatum van Engeland onbe antwoord gelaten. Het Kabinet heeft besloten om per telegram naar Indië bevel tot oprukken te zenden. De „Times" noemt als eerste operatiën het bezetten van de Khyber- en Karoem-passen en het oprukken van Quetta. Heden wordt opnieuw kabinetsraad gehouden. Het bank-disconto is op 5 pet. gebracht. ROME, 21 November. Opzien wekt eene me dedeeling van de „Fanfulla" over het bestaan te Rome eener vertakking van de Internationale, welke over groote geldmiddelen beschikt en in vloedrijke personen onder hare leden telt. Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goud smit, Juta, Suringar, Van der Zweep, Van Het- tinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damsté,Eigeman, Verster, Scheltema, Obreen, d'Aumerie, Van Heu- kelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Krantz en Van "Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren De Eremery, Librecht Lezwijn en Cock. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering deed de Voorzitter mededeeling dat waren ingekomeneen missive van Ged. Staten tot vaststelling der gemeenterekening van 1877 een adres van dankbetuiging namens Z. M. voor de hem aangeboden heilwenschen naar aanleiding van zijne verloving met prinses Emma van Waldeck - Pyrmont; een koninklijk besluit tot vernietiging van het raadsbesluit in zake het onderhoud van het Utrechtsche jaagpad; een missive van den minister van marine dat hij voornemens is het volgend jaar een gedeelte van de voormalige stads- kweekerij te doen beplanteneen missive van Ged. Staten houdende aanmerkingen op de ge- meentebegrooting voor 1879, daar volgn. 170, kosten van gemeenschappelijke zaken enzver hoogd is zonder vermelding van redenen en volgn. 179, onvoorziene uitgaven, eveneens zonder goed keuring van Ged. Staten (er werd besloten de missive in handen te stellen van B. en Ws.)een ver zoek om ontslag van dr. Zaalberg als stadsge neesheer met 1 Januari a. s.een adres van II. Garrer, heer der gebuurte, c. s., om een ver ordening vast te stellen waarbij is verboden dat honden 's nachts onbeheerd op straat loopeneen adres van de schippers Gijsman en Sypenstein, houdende bezwaren tegen den voorgestelden ver koop van het fooiershuisje, zich bereid verklarende de kosten van herstelling en onderhoud op zich te nemen. Tevens deelde de voorzitter mede dat van de geldleening nog zijn afgelost resp. 9000 en f 7000, zoodat nog af te lossen blijft ƒ13,000; alsmede dat in een huisgezin, waar ook twee on derwijzers woonden, de mazelen waren uitgebro ken. In 't belang van het onderwijs hadden B. en Ws. het noodig geacht beide onderwijzers en nog een die mede in hetzelfde geval verkeerde, een tijdelijk verblijf in een logement te verleenen, in verband met een post op de rekening. De Voor zitter vroeg daarop de goedkeuring van den raad, alsmede om in het vervolg op dezelfde wijze te mogen handelen. Zonder stemming werd die goed keuring verleend. Tot onderwijzeres 1ste klasse aan de Meisjes school der 2de klasse werd met 17 stemmen be noemd mej. A. M. Will alhier; op het verzoek van J. A. Zitman, om continuatie van de levering van schoolboeken enz., nadat de heer Goudsmit zich tegen onderhandsche vergunning verklaard had, met 14 stemmen gunstig beschikt; de sup- pletoire staat van begrooting, dienst 1878, met algemeene stemmen, en de staat van af- en over schrijving op de begrooting, dieust 1878, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ten aanzien

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2