den aanleg en bet onderhoud voor zijne rekening neme en de betrokken gemeenIen en belangheb bende besturen 750,000 voor eens aan het rijk uitkeeren. De klacht over de vreemde mythologische namen aan de schepen van onze marine gegeven acht de minister ongegrond. Aan de Noorsche goden, die door onze voorouders werden vereerd, wenscht hij dezelfde gunst te betoonen als aau de Grieksche en Romeinsche goden en godinnen die reeds sedert jaren de eer genieten als peters en meters over de Nederlandsche oorlogsschepen te staan. De koffieveiling, welke, blijkens advertentie in de Javasche Courant van 1 Maart 1878, te Padang zou worden gehouden op den eersten of tweeden dag na aankomst aldaar van de stonm- pakketboot welke den 27sten December van Ba tavia derwaarts vertrekt, is, blijkens uit Indië ontvangen bericht, vervroegd, doordien die stoom boot 25 December van Batavia vertrekken zal. De minister van marine zal Vrijdag geen audiëntie verleenen. Men schrijft ons uit KoudekerkNaar aan leiding van het vonnis van den kantonrechter in zake den hoofdelijken omslag der herv. kerk hebben kerkvoogden en notabelen het dienstig geoordeeld hun ontslag als zoodanig te nemen. Alhoewel kerk voogden of misschien liever kerkvoogd eerst van plan was een tweeden weerspannige te dagvaarden, is men na niet weinig onaangenaamheden tot dit besluit overgegaan, en niet zonder reden, daar men eindelijk wel inzag dat het reglement niet in orde was. In eene algemeene vergadering, 11. Vrijdag gehouden, zijn er 7 leden benoemd om een nieuw reglement te maken, en wanneer de commissie hiermede klaar is, het reglement vast te stellen en daarna over te gaan tot het kiezen van kerkvoogden en notabelen. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft het nieuwgekozen lid voor Dordrecht, mr. G. M. Van der Linden, zitting genomen. Vrijdag a. s. zullen eenige wetsontwerpen van geringen omvang behandeld worden. De debatten over de Indische bcgrooting zullen Maandag a. s. te één uur aanvangen. Bij den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is heden ingekomen een koninklijk besluit, houdende beslissing omtrent het beroep van R. De Wilde Rzn. te Leiden, tegen een besluit, van Burg. en Wetb., waarbij hem vergunning is geweigerd voor de oprichting eener klopperij van kleeden en tapijten. Het besluit van Burg. eu Weth. van Leiden werd ge handhaafd en het beroep ongegrond verklaard. Z. M. heeft aan A. Van Geuus te Amster dam op zijn verzoek met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verleend uit zijn betr. van kon. commissaris bij de Ned. Bank, onder dankbetuiging, en daar toe benoemd mr. E. N. Rahusen, advocaat te Amsterdam; bij de militaire administratie benoemd bij de kwartiermeesters: tot Isten luit -kwait., J. P. Arimont, gedet. bij bet leger in Ned.-Indië, W. Mulder, van het Bde reg. inf., J. A. Van Biesen, van het 5de reg. inf., C. J. Kikkert en E. A. P. M. C. De Booy, beiden van het 7de reg. inf., en J. II. K. M. Van Resteren, van het 1ste reg. veld-art.bij de admin, van kleeding en wapening: tot lsten luit.-admin, van kleedingen wapening, J. J. De Jager en G. E. Lubbers, beiden vau het 1ste reg. inf., J. J. Koning, van het 2de, en J. Ligter, vau het 4de reg. huzaren bij de artillerie benoemd: bij de 3de afd. vest.- art., tot lsten luit., den 2den luit. R. M. llooge- veen, van die afd.; bij de 5de afd. vest.-art., tot kapt. 2de kl., a la suite, den lsten luit. II. P. P. Ilajenius, vau de lsle afd. vesting-artillerie. Gemengd Nieuws. Onder daverende toejuichingen werd gisteravond bij de voorstelling van het circus Corty weder aan mej. Hélène Gierach ecu bouquet, ais- mede aan den heer Schumann Sr. een lauwerkrans aangeboden. Gedurende beide laatste voorstellingen was de opkomst van het publiek 's avonds van dien aard, dat voor den tweeden en derden rang personen moesten worden teruggezonden. Ook de eerste rang was bijna geheel bezet. Gistermiddag geraakte in Den Haagt eeu wagen, .met vaten jenever beladen, met de wielen tusschen de rails van den tramway in de Tweede Wagenstraat, met dit gevolg, dat de vteren braken, de wagen omsloeg, de vaten over de straat rolden, een der vaten brak, de koetsier van den bok viel en een ernstige wond aan het hoofd bekwam. De passage was geruimen tijd gestremd en de tram kon gedurende eenigen tijd niet rijden. In de diamantvelden aan de Kaap de Goede Hoop is onlangs een diamant gevonden, die 245 karaat (ongeveer een hectogram) weegt. Deze kolossale steen is, naar het Handelsblad meldt, thans te Amsterdam in handen van den heer Jac. S. Metz, die met de bewerking is belast. Het slijpen geschiedt in de diamantslijperij in de Valckenierstraat. Na geslepen te zijn zal de steen een merkwaardigen brillant opleveren, die op eene waarde van 500,000 wordt geschat. De heer T. Romein Tz.vroeger als luitenani te Groningen in garnizoen, thans woon achtig te Rijsel (Prankrijk), moet, naar mén aan de N. Gr. Crt. meldt, op het gebied der stoom werktuigkunde eene belangrijke vinding hebben gedaan, waarvoor bij de Pransche regeering octrooi is aangevraagd. De vinding betreft het besparen van ongeveer 45 pet. brandstof bij machines of fabrieken, waar verdamping van water plaats heeft. Bij de zoutkeet te Harliugeu zal dit systeem in toepassing worden gebracht. In de fabriek van Krupp te Essen is een kanon vervaardigd, grooter dan nog ooit uit die werkplaats is gekomen. Het heeft eene door snede van 40 centimeters en kan een projectiel van 1606 ponden met eene snelheid van 500 meters per seconde uitwerpen. Door het hof van assises in het Pransche departement der Aisne is een daglooner, Pillois genaamd, ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een bejaard priester, die zich op klaarlichten dag naar de kerk begaf om er de mis te bedienen. Het is niet gebleken, dat Pillois tot deze daad door iets anders gedreven is dan door haat tegen de geestelijkheid. Uit nader ontvangen informatiën blijkt dat de „Glück auf" op 2 November in ballast te Londen zeilklaar lag en den 8sten van Gravesend vertrok, zoodat zij den 9den op de hoogte van onze kust kan geweest zijn. De „Puchsia" is niet op onze kust en niet in dien storm, maar reeds weinige dagen to voren op de Engelschef kust vergaan. Den 24sten October trachtte men de reede van Yarmouth te hereiken, doch de plotse ling opgestoken westnoordwestenwind dwong het vaartuig de ingenomen plaats te verlalen, en daar men bemerkte dat het schip circa 60 ton ballast inhad eu veel water maakte door het stooten op Scroby Sand, besloot men het op die bank te brengen. Een half uur later kwam de reddingboot van Gosleton, die niet dan met groote moeite er in slaagde de bemanning te redden. Van schip en kajuitsgoed werd niets gered. BUITIÜNIjAN X>. Frankrij k> De minister van binnenlandscbe zaken heeft aan den senator Wallon een gouden medaille toe gekend, omdat hij dezen zomer in de Petites Dalles, nabij Précamp, in zee sprong om, met groot levensgevaar voor zich zeiven, een man te redden, 't geen hem gelukte. Wallon is 70 jaren oud. Italië. Het verhoor van Giovanni Passamente heeft reeds een aanvang genomen. Het Napelsche dag blad „Pungolo" bericht dienaangaande: „De moorde naar bekent zijn misdrijf; hij erkende op snoe,veilden toon anarchist te zijn en zeide dat hij de keizers, koningen en vorsten in het algemeen verafschuwde, de vernietiging der monarchie wenschelijk achtte, het gezag wilde afgeschaft, zien en de armoede A:t de wereld wilde helpen. De moordenaar zeide verder, dal hij het vaste voornemen gekoesterd had den koning te dooden en zijn rok verpand had om den dolk te kunnen koopen De genees- heeren beweren, dat het in het rijtuig gevonden mes niet, hetzelfde was als dat waarmede Gairoli ge wond werd. De moordenaar -heeft reeds in het jaar 1870 te Salerno in het tuchthuis gevangen gezeten. Bij de algemeene amnestie, die op de inneming van Rome volgde, kreeg hij gratie. Bij ziji.e arrestatie stelde hij zich zoo brutaal moge lijk aanhij vervloekte zijne vroegere werkgevers, bij wie hij als kok had gediend, en verklaarde, dat de moord niets anders was dan een wraak neming op de maatschappij wegens de mishandeling der proletariërs. Op den rooden doek, waarin hij den dolk had gewikkeld, las men de woorden: „Viva la Republica universale!" De koning bevindt zich wel. Hij bezocht reeds driemaal den minister-president. Cairoli, die bed legerig is en door 's konings lijfarts wordt behan deld. De wonde van den heer Cairoli bepaalt zich niet tot de heup, maar gaat tot in de dij. In antwoord op de gelukwenschen der deputatie uit de Kamer van afgevaardigde:!, zeide de koning o. a.„De man is krankzinnig; spreken wij niet meer over het gebeurde, dat onze rust niet versloren kan." De moordenaar woonde sedert Mei te Napels. De koning gaf aan verschillende per sonen te kennen, dat hij twee brieven had ont vangen, waarin hij voor den aanslag werd gewaar schuwd; hij verklaarde dat hij alleen den moor denaar, niet. de stad of provincie waar de misdaad was gepleegd, aansprakelijk daarvoor stelde, want moordenaars werden overal geboren. De Paus heeft, naar een telegram uit Rome meldt, het vol gende aan den koning geschreven „Na het bericht van den schandelijken aanslag ontvangen te hebben, zend ik u de verzekering van mijn leedwezen over het gebeurde en wensch ik u tevens geluk met uwe redding uit dit ernstige gevaar. Ik bid God om het behoud uwer gezondheid." Yoor eenige dagen werden te Napels strooi biljetten verspreid, waarin het volk werd opge hitst, om tegen zijne „verdrukkers" op te komen. Men zocht de biljetten ook den militairen in handen te spelen. Zes of zeven personen, onder welke twee bekend stonden als tot de internati onale te behooren, werden deswege gearresteerd. „Staat op, gij zonen van Massaniellolas men onder anderen op de biljetten. Voorts wordt ge meld, dat de miuister van binnenlandsche zaken het bewijs had gekregen, dat het internationaal comité in Perugia in betrekking stond met dat te Genève, waardoor het zich liet leiden, en met andere revolutionaire comilés in Italië, en dat het opvatten der wapens het wachtwoord was; dat wapens uit Zwitserland zouden komen, en dat door den minister dubbele waakzaamheid aan de autoriteiten was aanbevolen. Clri-oot;-ï?r*ita i1 rt ië. De „Times of Iudia" zegt dat het te Quetta zeer koud is, dat de manschappen daardoor veel lijdeu en vele kameeleu sterven en dat de troepen, wan neer men niet dadelijk tot oprukken besluit, niets dan een wildernis zullen vindende gouverneur van Pishin heeft last gekregen van den emir de Engelsehen niet in huu marsch tegen te houden. Van Kandahar zijn twee regimenten naar Kaboel gezonden en men versvacht geen tegenstand te Kandahar, waar de bevolking goed gezind is jegens de Engelschen. De troepen hopen daar de Kerstdagen door te brengen. In den Bolau-pas vriest het geducht; de troepen van den emir dringeu aan op betaling hunner soldij men deukt, dat de Afghanen tusschen Koorum en Kushi zul len worden geconcentreerd. Telegrammen. LONDEN, 20 November. Eene dépêche uit Lima meldt dat Manuel Pardon, ge,wezen presi dent van Peru, vermoord is. LONDEN, 20 November. De pogingen van Rusland om de mogendheden te bewegen hunne toestemming te verleenen om den tijd der bezet- ting van Turksch grondgebied te verlengen, leden schipbreuk, omdat de voorstellen verworpen werden. Beaconsfield heeft geweigerd de Afghaansche deputatie te ontvangen. De regeering bereidt zich op vijandelijkheden voor, en zal daarvan mede- dceling doen aan het parlement, volgens de wet van LS5S. BURGERLIJKE STAND VAN LEIBEN, van 14 tot eu met 20 November. BEVALLEN. A. Verzijden geb. M'illeuisen D. J. Re geer geb. Bonman Z E. Devilee geb. Langezaal Z. - B. Beenakker geb. Van Went I). W. Blevi geb. Van Houten Z. G. Hansen geb. Dool Z M. Bekooy geb. Van Duuren J. Smit geb. AVehlers D. M. Henzen geb. Betgcm z

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2