5757. Woensdag A". 1878. 20 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 manden1.10. 1-40. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels......if 1.05. Iedere regel meer........a 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDES, 19 November. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen is er over de afgeloopen tien maanden een vooruitgang op te merken van f 1,433,227.82 en wel niettegenstaande den achter uitgang op de in- en uitgaande rechten van 540,000. Zonder dat ware een vooruitgang van nagenoeg 2 millioen bereikt. Onder de belastin gen die meer hebben opgebracht, belmoren de directe, het personeel en het patentrecht, die loo- pen van Mei tot Mei en die nu reeds 4 ton meer hebben opgebracht, hetgeen wel gedeeltelijk eenc vervroegde betaling kan geweest zijn, want zoo snel nemen deze belastingen niet toe. Het zijn voornamelijk de accijnzen, die het hunne weder hebben gedaan om tot de vermeerdering bij te dra gen. Met uitzondering van het geslacht hebben alle meer opgebracht, het gedistilleerd natuurlijk het meest, wederom" ruim f 826,000, waarbij niet mag worden voorbijgezien dat de belasting eerst sedert 1 Juli des vorigen jaars verhoogd werd. De gezamenlijke meerdere opbrengst der accijnzen bedraagt ruim f 1,110,000. De registratierechten hebben zich nagenoeg weder hersteld en het suc cessierecht heeft eene meerdere bijdrage geleverd van f 354,000. De posterijen blijven klimmen en ook de loodsgelden hebben ecnigen vooruitgang opgeleverd. Het geheel overtreft, de raming reeds met f 700,000, en dewijl nu de laatste maanden des jaars'gewoonlijk verre de raming overtreffen, zoo belooft de uitkomst van den dienst bevredi gend te zullen zijn, maar minder dan die van 1877, toen de opbrengsten de raming overtroffen met f 5,394,217.99'/^ Het bestuur van het Antidienstvervangings- bond heeft bekend gemaakt dat openbare vergade ringen zullen worden gehouden ter behandeling van den persoonlijken dienst, te. Leiden in December en te Helder op 30 November e. k. Te Leiden heeft de hoogleeraar Buys op zich genomen het debat in te leiden, te Helder zal de kapitein Van Tuerenhout als eerste spreker optreden. Curatoren van het gymnasium te's-Graven- hage hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij verklaren dat zij met belang stelling kennis genomen hebben van het adres, op 23 September door curatoren van het Erasmi- aansch gymnasium te Rotterdam, en van dat, op 28 October door curatoren van gymnasium te Leiden tot de Kamer gericht over het nieuwe ontwerp van wet tot wijziging van sommige be palingen der wet op het liooger onderwijsdat zij zich met de bezwaren, daarin tegen dit wetsont werp ingebracht, vereenigen; dat zij, voor zoover het adres uit Leiden afwijkt van dat uit Rotter dam, zich aansluiten bij het Leidsche adres, en dat zij mitsdien de Kamer verzoeken hare goed keuring niet te verleenen aan het genoemde wets ontwerp, voor zoover dit betreft de regeling van het gymnasiaal onderwijs. De 35ste buitengewone algemeene vergade ring der Ilollandsche Maatschappij van landbouw zal worden gehouden op Woensdag 18 December des middags te 12 uren, in het hotel „Funckler" te Haarlem. Van de onderwerpen, op die verga dering te behandelen, verdienen vooral vermelding de mededeelingen omtrent de voorgenomen inter nationale tentoonstelling van paardenhet verslag van hetgeen verricht is tot het oprichten van landbouwcursussenhet voorstel der afdeeling Schoonhoven en omstreken, „dat door de Holland- sche Maatschappij van landbouw in onderhandeling worde getreden met andere zustermaatschappijen in Nederland, om voor gezamenlijke rekening in 1879 (desnoods in 1S80) in den ruimsten zin een internationale tentoonstelling van zuivel en wat daarop betrekking Leeft, in Nederland te houden in den geest zooals dit te Hamburg is geschied" eindelijk de benoeming van een lid van het hoofd bestuur uit Zuid-Holland, in de plaats van wijlen den heer J. P. Bredius, waartoe door de meeste afdeelingeu wordt voorgedragen de heer J. Van der Breggen Az., te Waddiugsveen, en verder door enkele afdeelingen de heeren H. P. De Kat van Hardinxveld te Dordrecht, S. De Clercq te Leiden, jhr. J. F. Van Vredenburch te Rijswijk, mr. J. D. Viruly en D. Zaayer Sr., te Goedereede. Na ernstig nauwgezet onderzoek acht de minister van justilie op het oogenblik de ver vulling der vacature van raadsheer in den hoogen raad niet onvermijdelijk noodig en ziet hij geen bezwaar die voorloopig onvervuld te laten. De minister verklaart dat, voor zoover het omvang rijk werk der indiening van het strafwetboek dit toelaat, andere voorstellen tot verbetering van het rechtswezen worden voorbereid. De regeering is bezig de regeling der stichtingen en zedelijke lichamen voor te bereiden. Gistermiddag is de nieuwe waterweg van Zwolle naar zee met de raderstoomboot „Stad Amsterdam" feestelijk geopend. De raad van beheer van de vereeniging „bet Nederlandsch Tooneel" heeft in de vorige maand den heer Johan Gram, in Den Haag, uit- genoodigd een tooueelstukje te schrijven in ée'n bedrijf en geschikt om by de gala-voorstelling ter eere van HH. MM. te worden opgevoerd. De heer Gram heeft die taak op zich genomen en naar het Handelsblad verneemt thans volbracht. Agar wordt in de laatste dagen dezer maand of in het begin van December weder hier te lande verwacht om de rol van Cleopatra in Corneilles „Rodogune" te vervullen. Voor het gedenkteeken, dat zal worden op gericht ter herinnering aan de Unie van Utrecht, is door het Utrechtsche studentencorps f 850 bijeengebracht. Het stoomschip „Priases Amalia", van Nieu- wediep naar Batavia, is gistermorgen te 7 uren te Southampton aangekomende „Celebes", 5 October van Nieuwediep vertrokken, is 17 Novem ber te Batavia aangekomende „Overijsel", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteien van Suez; de „Tigre", met de mail van Batavia van 19 October, is van Suez vertrokken 15 dezer en wordt tegen 23 November te Marseille verwacht. Tot secretaris van de gemeente Aarlander- veen is heden door den raad met algemeene stem men benoemd de heer G. F. I. Tydeman, uit Rotterdam. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag hare werkzaamheden hervat. In deze zitting werden de nieuwbenoemde leden voor Rotterdam en Dordrecht, mrs. J. Van Gennep en G. M. Van der Linden, toegelaten. Eerstgemelde heeft tevens, na eedsaf legging, zitting genomen. Mededeeling werd ge daan van de laatstelijk bij de Kamer ingediende wetsontwerpen. Een adres van curatoren van het gymnasium te Leiden betrekkelijk het wetsontwerp tot wijziging der wet op het hooger ouderwijs is als niet schriftelijk geleekend ter zijde gelegd. Ten gevolge van de hernieuwing der afdeelingen zijn benoemd tot bare voorzitters de heerenIdzerda, Van de Putte, Wintgens Van Delden en Cre- mers. De Indische begrooting zal nader aan de orde worden gesteld. Z. M. heeft H. Van Eeghen te Amsterdam, met ingang van 1 Januari a. s., opnieuw voor vier jaren benoemd tot directeur van het entre potdok aldaar; jhr. C. W. Von Weiier, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te IJselstein, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te El- burg; den majoor W. Goudriaan, van het 5de reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij den gen. staf; met 1 Dec. benoemd tot kantonr.-plaatsverv. te Delft, mr. W. K. S. Van der Mandele, advo caat aldaarden commies bij het dep. van kolo niën H. W. Stieler met 1 Jan. 1879 eervol ontslag verleend, met pensioen den offic. van gez. 2de kl. bij de zeemacht A. Pieters bevorderd tot officier van gez. 1ste kl. Twee verdienstelijke oorspronkelijke stuk ken te zien opvoeren op éénen avond, dat behoort zeker wel tot de zeldzaamheden, zelfs in onze dagen van vooruitgang op tooneelgebied. De voor stelling van gisteravond bood onzen schouwburg bezoekers dat zeldzaam genot, bij de opvoering van „Uitgaan" en „Manus de Snorder." Ofschoon eerst weinige jaren oud, is het eerste, ook hier ter stede, naar wij meenen, een oud I bekende, 't Is een lief, onderhoudend geschreven stuk, dat. ofschoon van sommige gebreken in de j samenstelling niet vrij te pleiten, nog jaren eene eereplaats op het repertoire zal innemen, vooral j wanneer het zoo uitstekend vertolkt wordt als gister avond het geval was. Het tweede stukje, van de hand van Rosier Faassen, was hier nieuw. Het beweegt zich eenige sporten lager op de maatschappelijke ladder dan „Uitgaan'Yt Is een uitstekend geslaagde zedenschets, door en door Nederlandsch en, ongelukkig, maar al te waar. En de inhoud, de intrige? Och, de inhoud is zoo bijzonder niet en van intrige is bijna geen sprake. Doch het geheel is desniettemin een keu rig schilderijtje, wat realistisch misschien, maar dat getuigt zoowel van de uitnemende opmerkings gave als van het warm Nederlandsch hart van den auteur, 't Is in zijne strekking een krachtig pro test tegen den kanker onzer nationale welvaart, een wapen, waarvan zich de Maatschappij tot af schaffing van sterken drank, in haren edelen strijd tegen den vijand van ons volksgeluk, met voordeel zou kunnen bedienen. Het stukje werd gisteravond met veel talent gespeeld en met warme ingenomenheid ontvangen. Gemengd Nieuws. De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens achterstaande advertentie morgen middag tegen verminderde prijzen in het circus Corty een voorstelling voor kinderen zal gegeven worden. Met genoegen zal zeker door velen van deze gelegenheid gebruik gemaakt worden om ook het kleine volkje eens op al het moois en schoons te onthalen. De kortelings uit de gevangenis ont- slagen II. C. W. had Zaterdag-avond jl. in een der geringe logementen alhier zijn intrek geno men en ging al zeer vroeg naar bed. Den vol genden morgen te halfzeven ontwaarden eenige logeergasten dat men hen had bestolen. Toen zij vernamen dat genoemde persoon reeds vertrokken was, gingen zij op onderzoek uit en kwamen aan de artillerie-kazerne van den schildwacht den weg te weten dien de man was ingeslagen. Zij liepen dus in die richting en geholpen door den veld wachter, opziener der jacht en visscherij, H. Van K., uit Voorschoten, slaagden zij er in den weg- geloopene, die om zich onkenbaar te maken den

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1