13 tj i rr 33 A. 13. den bloei der universiteit aldaar, en daarom twee docenten in de moderne talen aangesteld. Opmer kelijk is het, dat het auditorium van den heer dr. Symons, die zijne lessen vóór eenigen tijd opende, voor verreweg het grootste gedeelte be staat uit dames, die uit liefhebberij deze lessen volgen, en niet uit studenten. Door den gemeenteraad van Hazerswoude is de begrooting der inkomsten en uitgaven dienst 1879 vastgesteld en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd in ontvang op f 18,408 19 en in uitgaaf op f IS,405.78. De Koning wordt Woensdag uit Arolsen op het Loo verwacht. Uit eene circulaire, door de Ned. vereeni- ging tot het verleencn van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog verspreid, blijkt, welke groote opofferingen van moeite en tijd het Hollandsch comité te St.-Petersburg en het personeel der IIollandsch-Russische ambulance in den Kaukasus zich hebben getroost voor de handhaving van de eer der Nederlandsche vlag, en van het Nederlandsche Roode Kruis. De groot vorstin Olga, die aan het hoofd stond van de afdeeling van het Roode Kruis en zeer dikwijls ons hospitaal bezocht, betuigde aan den heer Gillot op eene audiëntie in de meest hartelijke en ver- eerende bewoordingen haren dank en dien der ge wonden, niet alleen voor de uitrusting van ons hospitaal, maar ook daarvoor, dat het comité juist dr. Tiling had gezonden. Het bestuur der Yereeniging voor de statistiek in Nederland heeft van den minister van binnenlandsche zaken antwoord ontvangen op het adres, namens de Vereeniging aan den Koning gericht, over de wenschelijkheid om een centraal- bureau voor statistiek in het leven te roepen. Het antwoord luidt eenvoudig: „dat aan het verzoek niet kan worden voldaan." Voor het m. o. zijn toegelaten: voor land bouwkunde, de heer G. Reinders, van Warflum; voor boekhouden, huisonderwijs, de heeren T. A. Van Halten van Rotterdam, J. A. De Melker, van idem, en voor schoolonderwijs, de heer J. C. Loman, van Amsterdam. Het stoomschip „Torrington", van Batavia via Marseille naar Rotterdam, is gisteren te Maas sluis aangekomen; de „W. A. Scholten" is Zater dag van Rotterdam naar Nieuw-York, de „Prinses Amalia" van Nieuwediep naar Batavia vertrokken de „Overijsel", van Rotterdam naar Java, arri veerde Zaterdag te Port Said en zou denzelfden dag de reis voortzetten. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond werd in het cirque Corty voor het eerst voorgesteld hel „carnaval op het ijs", pautomime in negen tafereelen. Daartoe werd de manége van een houten vloer voorzien. Evenals met het „Chiueesche volksfeest" werd ook hiermede het grootste succes behaald. Vooral de zoogenaamde „snceuwvlokkendans", waarmede het ballet geopend werd, was eigenaardig en maakte in verband met. de electrische verlichting een gun stig effect, dat, wanneer het gewone gaslicht ech ter nog wat minder sterk ware en het electrische licht over een grootere oppervlakte der manége verspreid, zeker nog schooner zou zijn geweest. Dit nam evenwel niet weg dat het geheel blijkens de menigvuldige toejuichingen met genoegen werd aanschouwd, waartoe de fraaie kostumes en de gracieuze dansen der dames zeer zeker niet weinig bijdroegen. In een volgend gedeelte der pantomime werd door vele personen, zoowel heeren als dames, hunne bedrevenheid in het schaatsenrijden a la skating-rink" getoond, waarbij het natuurlijk ook niet aan kluchtige scènes ontbrak, welke het pu bliek telkens deden schaterlachen Opmerkelijk was hierbij tevens de wijze waarop de vele lampions in een korten tijd werden aangestoken. De vroo- lijke schooljeugd verschafte eveneens veel genoe gen. Het meest echter trok de aandacht de qua drille op schaatsen door acht dames en acht hee ren, gevolgd door een corso-sledevaart met de ponny's. Men werd hier als 't ware geheel in den winter overgeplaatst. Het gerinkel der belletjes, het sneeuwend weder en daarbij de electrische verlich ting op de vele in de manége in leven en bewe ging zijnde aauwezigen waren wel geschikt om het publiek in extase te brengen. Zeker is 't dan ook dat het „Carnaval" een bezoek aan het circus rechtvaardigt. De kostumes en verdere benoodigd- heden zijn keurig, terwijl de uitvcerders voor hun deel op flinke wijze zorg dragen. De indruk, van de eerste voorstelling der pantomime verkre gen, kan niet anders dan gunstig zijn en het zou geenszins zijn te verwonderen als ze ook hier, in de derde week dat de heer Corty met zijn gezel schap te Leiden vertoeft, verscheidene malen ten aanschouwe van een talrijk publiek zal wor den vertoond. Gisteravond werd ook aan de kleine Adèle Schumann na haar campagneschoolrijden met den Arabischen volbloedhengst „Sédan" een bou quet aangeboden. De leeraar aan de hoogere burger school te Gouda, tegen wien wegens het uiten der woorden „mijnheer Wiekert (de commissaris van politie aldaar) kan voor mijn part stikken" eene strafvervolging was ingesteld, is in hooger beroep door liet Haagsche gerechtshof heden yrijgesproken. De hoogere rechter liet dus in het midden, wat de Rotterdamsche rechtbank besliste, nl. dat de gebezigde woorden noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleverden. Zaterdag geraakte aan het station aan het Westerdok te Amsterdam een jongen be klemd tusschen de spoorwegrijtuigen, zoodat hij het met den dood bekocht. Vr ij d ag- a von d te negen u ren werd bij het openen der deur van het stads-bestedeling- liuis te Amsterdam door den suppoost een mandje gevonden, dat bij opening bleek te bevatteu een jongetje, naar gissing veertien dagen oud. Het kind is in dat gesticht als vondeling opgenomen. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat in het Engelsche Kanaal de loodsleerling van den kotter N°. 5 over boord geslagen en verdronken is. V a n het loodswezen van G o e de r e e d e en Maas wordt vermist een zeeloods die twaalf dagen geleden is overgegaan aan boord van een Engelschen schoener, naar Rotterdam bestemd, van welk schip men tot heden nog niets heeft vernomen. Onder de gemeente. De Bilt is Vrijdag een revolver gevonden, waarvan nog twee schoten niet afgeschoten waren. Het wapen lag in de nabijheid van de plaat», waar het lijk van den vermisten spoorwegambtenaar P. R. onlangs werd gevonden. Men vermoedt dat hij daarmede zich zeiven om het leveu heeft gebracht. Volgens" gisteren ontvangen telegram vaii Nantes werd aan Van Putten, assuradeur te Rotterdam, gemeld dat te Nantes telegraphisch bericht ontvangen was, dat het Ned. fregatschip „Alblasserdam" te Palais (Belle Isle) lek op de reede gekomen was en wachtte op order van de reederij. Door den kapitein L. Willemse is aan de reederij geseind dat de opvarenden wel waren. Volgens mededeeling van den rechter van instructie aan de justitie hier te lande is te Santhoven, arr. Antwerpen, een moord gepleegd, met poging tot diefstal, door twee personen, die, op heeterdaad betrapt, gevlucht zijn en, volgens nasporingen, zich vermoedelijk hier te lande op houden. Na den erfg root hertog en de vier prinsessen van Hessen-Darmstadt is ook de groot hertog door de diphtheritis aangetast. Blijkens het hofbulletin gaat die ziekte bij hem gepaard met hevige koorts. De vierjarige prinses Maria is er aan overleden. Een matroos 3de kl. van het stoom schip „Cornelis Dirks", zoo wordt, uit Curagao van 5 October gemeld, door drank verhit, viel een korporaal der mariniers aan, en stak naar hem, zóó dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. De provoost en een matroos 1ste kl., die den korporaal te hulp waren geschoten, bekwamen ook wondendie van eerstgenoemde ziju zelfs van ernstigen aard, zoodat. voor diens leven gevreesd wordt. De korporaal, wiens oppassend gedrag al gemeen geroemd wordt, is met militaire eer en onder de grootste deelneming ter aarde besteld. KOLONIËN. BATAVIA, 11 October. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot griffier bij den landraad te Poerworedjo, J. P. E. Inen; bij den residentieraad te Soera- karta, A. W. Joseph; bij den landraad te Rembang, H. F. Mid- dleton; bij dien te Cheribon, C. A. "W. Franzenbij dien te Bre- bes, J. H. Slootman. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst de klerk ter algem. seer., A. J. Veenhuyzen; idem, met behoud van recht op pensioen, de steenkolen-magazijnmeester te Ban- djermasin, J. Emans en de 2de commies bij hetdep. van binneul. bestuur. R. Van Slooten; eervol uit 's lands dienst, de comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd., L. I. Van der Straaten; idem, met behoud van recht op pensioen, de kassier bij het ven dukantoor te Socrabaia C. W. Van der Hoff. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den verif. 5de kl. K. A. J. E. Van Gorkum, aan den verif. 3de kl. D. C. Vis- ser, aan den adsistent-resident van Bandong E. C. E. Kniphorst en aan den 3den commies bij het dep. der borg. openb. werken J. J. G. Troyen. Departement van OorlogOntslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. h. Sieberg. Benoemd: Tot lstcn luit. bij de art. de gewezen luit. ter zee 2de kl. bij de kon. Ned. marine J. C. Veenbuyzen. Bevorderd: Tot mil. apoth. 2de kl., N. I)e Graaf. Departement van Marine. Benoemd: Tot bootzeilmaker bij 't marine-etabl. op Onrast, H. Picterse; tot opziener bij den dienst der kustverl. in Ned. Indië, A. H. Van der Wal. 2Yi-etrGv.vAj LÏ» De Kamer heeft de verkiezing van De Muu ongeldig verklaard. De „Temps" meent te weten dat de Porie gedelegeerden zal aanwijzen voor de rectificatie van de grens van Griekenland. Duitscli 1 a rati Nu de Oud-Katholieke Synode het gedwongeu celibaat der priesters heeft afgeschaft, heeft bis schop Ileinkens de volgende voorschriften uitge vaardigd. Een geestelijke, die in het. huwelijk wil treden, moet den bisschop daarvan kennis geven, met opgaaf van naam, leeftijd enz. van zijne bruid en van de middelen tot onderhoud van een gezinevenzoo aan zijn kerkeraad, die schriftelijk moet verklaren, of de kerkeraad het huwelijk goedkeurt en anders redenen dasrtegeu aan den bisschop meet mededeelen. Het huwelijk van een geestelijke moet kerkelijk worden inge zegend en wel door een priester, wien de bisschop daartoe bijzondere machtiging verleent. Groot-Britannië. De hertog van Westminster en graaf Grey hebben Zaterdag de petitie aan Beaconsfield on derteekend, waarin de bijeenroeping van bet par lement wordt gevraagd. Oostenr.-Srlorxg". Monarchie. Bij de algemeene beraadslagingen over bet adres van antwoord op de troonrede in de Hou- gaarsche Kamer heeft de minister-president Kolo- raan Tisza Vrijdag het woord gevoerd. De zich in den lande algemeen openbarende bezorgdheid achtte hij natuurlijk, nu er zulke groote en on vermijdelijke gebeurtenissen plaats grepen, waarbij de monarchie zoo van nabij betrokken is, en welke zich slechts in zoover laten wijzigen, dat voor komen wordt dat de Staat daardoor in zijn bestaan bedreigd mocht worden. Oostenrijk-Hongarije kon sedert het ontstaan der verwikkelingen slechts ééne politiek volgen en wel deze, dat Turkije's integriteit zooveel mogelijk gehandhaafd bh ef en, zoo dit mogelijk was, het Turksche rijk niet aan Rusland ten buit zou vallen. IIij sprak de stellige verwachting uit, dat het tractaat van Berlijn door alle mogendheden stipt geëerbiedigd zal worden zonder eenige stoornis-van den Europeeschen vrede. Oostenrijks roeping is er voor te zorgen, dat in de Oostersche staatjes en in het hart der aldaar wonende bevolking de overtuiging wortel schiete, dat, als eenmaal de oplossing der Ooster sche verwikkelingen onvermijdelijk zal wezen, de mogendheid, welke den grootsten en gezegendsten invloed op hare verdere ontwikkeling kan oefenen, uitsluitend Oostenrijk-Hongarije zal zijn. Turks; De „Polit. Corr." meldt uit Konstantinopel: Volgens bij de Porte inkomende berichten nenut de opstand in Macedouië steeds grooter afmetingen aan en breidt hij zich ook reeds tot Thessalië en Epirus uit. Het Seraskieraat brengt 83 batal jons geregelde troepen en 5 batterijen op de been, om den opstand te bestrijden. Safvet-pacha heeft in den ministerraad <k noodzakelijkheid betoogd om met Griekenland een vriendschappelijke schikking tr treffen. De afba kening der grenzen, aanbevolen door het congres is onmogelijk. De Porte wil een grondgebied af-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2