LV. 5756. A0. 1878. Dinsdag 19 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 8 TADS-BERICHTEN. LEIDSCE PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 miandeii1.10. Franco per post....1.00. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ver gadering van den 24sten October 1878, is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende wijziging der Verordening op hel Brandwezen in de gemeente Leiden, vastgesteld den ]15 Juni 1871 en gewijzigd den 24 Augustus daaraanvolgende (Gemeenteblad n® 14 van 1871). De artt. 22, 2S en 29 der Verordening op het Brandwezen 15 Juni in de gemeente Leidenvan den -1871 Gemeente- 24 Augustus blad n°. 14) worden gewijzigd, zoodat zij gelezen worden als volgt: Art. 22. De brandmeesters moeten minstens vijf en twintig jaren ond zijn; den leeftijd van zestig jaren bereikt hebbende, treden zij af. Art. 28. De adjunct-brandmeesters moeten minstens drie en twintig jaren oud zijnden leeftijd van zestig jaren bereikt hebbende, treden zij af. Bij brand enzv. Art. 29. De spuitgasten moeten minstens twintig jaren oud zijnzestig jaren bereikt hebbende, worden zij ontslagen. Bij uitzondering enzv. Aan art. 1, tnsschen de derde en vierde zinsnede, dier Ver ordening wordt de volgende bepaling toegevoegd: „De benoeming van de brandmeesters, adjunct-brandmeesters en spuitgasten geschiedt in overleg met den Commandant der dienstdoende Schutterij". Vastgesteld door den Raad der gemeente Leiden, in zijne openbare vergadering van den 24sten October 1878. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Sn is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 15den November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 15 November 1878. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 November 1878, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1®. Benoeming van eene onderwijzeres 1ste klasse aan de Meis jesschool der 2de klasse. (209) 2®. Verzoek van J. H. Zitman, om continuatie van de leve ring van schoolboeken enz. (207) 3°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1878. (210 en 222) 4°. Staat van af-en overschrijving op de begrooting, dienst 1878. (210 en 222). 5°. Voordracht betrekkelijk den verkoop van het zoogenaamde fooiershuisje. (212 en 222). 6°. Verzoek van I. Imans, ter bekoming van een gedeelte der aingelsloot bij de voormalige Rijnsburgerpoort. (213 en 222) 7®. Idem van C. Verkerk geb. Meerenbeek, ter bekoming van een gedeelte der gedempte sloot voor hare woning aan het Haagsche trekpad. (215 en 222) 8®. Voordracht tot het verleenen van eene tegemoetkoming aan den brandmeester Dee. (214 en 222) 9®. Idem tot het aangaan van eene geldleening ten behoeve van de gemeente. (218) 10®. Idem betrekkelijk het aanplempen van een gedeelte van het paardenwed bij de voormalige Hoogewoerdspoort. (216) 11°. Idem tot het verleenen van concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen. (217) 12". Idem tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke belasting. (220 en 221) 13®. Verzoek van F. O. De Vries, tot het leggen van eene stoep. (216) 14®. Verzoek van W. J. WiBse, ter bekoming van concessie voor den aanleg en de exploitatie van eene electrische ver lichting (223) 15®. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1878. LEIBEN, 18 November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer R. O. Van Holthe tot Echten, geb. te Assen, met aca demisch proefschrift: „De aard van het vrucht genot der ouders. (Art. 366 B. W.)" Door B. en W. wordt voorgesteld te be sluiten tot het aangaan van eene geldleening ten behoeve dezer gemeente, tot een werkelijk bedrag van f 125,000, tegen eene rente van 4 percent, en hun college te machtigen tot eene openbare inschrijving over te gaan. Gelijk in het rapport der commissie van financiën op de begrooting voor 1879 is uiteengezet, bedraagt de uitgave, die door leening zal moeten worden gedekt, eigen lijk f 127,250. Het schijnt evenwel wenschelijk thans het bedrag van de leeniag slechts op een rond cijfer van f 125,000 vast te stellen, met het oog op de reeds ontvangen en nog te ontvangen gelden die voor belegging moeten worden aange wezen wegens verkoop van grond of uit anderen hoofde, waaromtrent vóór het sluiten van het dienstjaar 1878 eene beslissing zal moeten wor den genomen. Vermits uit de naar aanleiding van eene in de dagbladen geplaatste uitnoodiging ingekomen aanbiedingen blijkt, dat de hoogste som ter beko ming van de concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen in deze gemeente is geboden door den heer Benjamin Wauthy, directeur der Haagsche Tramway-maatschappij, handelende uit naam van den heer Paul Van der Hofstadt, bankier te Brugge, nl. f 4350, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor te besluiten dat de concessie zal worden gegand aan voor noemden inschrijver, onder de vastgestelde voor waarden, krachtens welke o. m. de voorloopige concessionaris binnen veertien dagen na de dag- teekening der vergunning aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk moet verklaren dat hij de concessie zonder eenig voorbehoud aanvaardt, en de som waarvoor hij heeft ingeschreven bij den ontvanger der gemeente moet storten, alsmede bin nen zes weken daarna, ten genoegen van B. en Ws. het bewijs leveren dat het noodige kapitaal voor de onderneming ter zijner beschikking is. Bij gebreke van een en ander vervalt de conces sie en wordt zonder eenige formaliteit de gestorte som het eigendom der gemeente. De commissie van financiën kan zich met dit voorstel vereeuigen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 34.00, f 16.50, f 3.60 en f 1.70; de laagste f 33.00, f 16.50, f 3.30 en f 1.65. Dezer dagen, zoo wordt uit Paramaribo van 17 October gemeld, is aan den gouverneur door de Gebroeders De Jong alhier aangeboden een prachtige beker, vervaardigd in de fabriek derheeren Van Kempen te Voorschoten. Het geheel is keurig bewerkt van mat zilver, het deksel versierd met het wapen van Suriname aan de eene zijde en dat van de familie Van Sijpesteyn aan den anderen kant, met zilveren linten aan elkander gehecht, eu onder die wapens een baud met het opschrift „Goud van Broko Pondo aan rio Boven-Suriname". Aan eene zijde van den beker ziet men een krans met goud geïncrusteerd met een opschrift, vermel dende dat de kolonie Suriname aan haren tegen- woordigen gouverneur hare goud-industrie verschul digd is. De uitvoer van het alhier gevonden goud met de stoombooten der Compagnie générale transatlantique blijft zeer aanzienlijk. Ook uit Waddingsveen is een adres van adhaesie aan de hooge regeering ingezonden, ter ondersteuning van het bekende streven van het Multapatiorsbond, om te verkrijgen, dat door de regeering een voorstel van wet zal worden inge diend, ter beteugeling van het toenemend misbruik van sterken drank. Daartoe uitgenoodigd door den burgemees ter van Amsterdam, kwamen Zaterdag te Amster dam ten raadhuize de burgemeesters der provinciale hoofdsteden, benevens het hoofd der gemeente Rotterdam bijeen, om zich te constituëeren als 1 commissie tot inzamelen van gelden, ten einde onze aanstaande Koningin een nationaal geschenk aan te bieden, daar de Koning te kennen heeft gegeven, toen Z. M. het voornemen werd me degedeeld hem een nationaal huldeblijk te schen ken, dat niet voor Z. M., maar voor H. M., zijne aanstaande gemalin, het geschenk mocht worden bestemd. De burgemeesters zullen in elke hoofdplaats subcommissiën vormen, waarvan zij het voorzitterschap zullen aanvaarden. Gezamen lijk maken zij de hoofdcommissie uit, met den burgemeester van Amsterdam als voorzitter, dien van Rotterdam als secretaris en dien van Den Haag als penningmeester. Zij zullen hunne ambtge- nooten in de overige gemeenten verzoeken, aldaar hunne ondersteuning te verleenen. Men verneemt dat de Koning toestemmend heeft geantwoord op een verzoek van de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel", om na zijn huwelijk zoowel te Amsterdam als in Den Haag eene buitengewone voorstelling te mogen geven in tegen woordigheid van het koninklijk echtpaar. Men meldt dat ook de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland voornemens is den Koning en de Koningin bij gelegenheid van hun huwelijk een geschenk aan te bieden, waarvoor ieder lid f 5 zal bijdragen. Vrijdag-avond werd in den stadsschouwburg te Amsterdam het tooneelstuk „Neüy" door het gezelschap der Vereeniging „het Nederlandsch tooneel" opgevoerd ten voordeele van den ouden, verdienstelijken acteur A. Vink Jr., die het feest vierde van zijn 50-jarig jubilé in dienst der na tionale tooneelspeelkunst met de gastrol van Brass. Na het derde bedrijf werd het scherm opgehaald en stond het geheele gezelschap op het tooneel geschaard. De heer Kettman bracht hulde aan het talent van den heer Vink en bood hem een lauwerkrans aan namens de heeren Bouwmeester en Judels, een krans van eikenloof namens mevr. Van Zuylen te Rotterdam, een gulden lauwerkrans namens de directeuren van den Rotterdamschen schouwburg, weder een anderen krans namens jongere kunstbroeders, een verzegeld couvert na mens den heer A. Van Lier, met het verzoek dat eerst thuis 1e openen, en ten slotte een krans met een geschenk, bestaande in een fauteuil, na mens de leden van het gezelschap waaraan de jubilaris het laatst verbonden was, nl. dat van den heer G. Prot. Daarna bracht mevrouw Kleine den ouden kunstbroeder den afscheidsgroet van zijn vele kunstbroederen en -zusters, nu hij het tooneel verliet, bood namens hen een geschenk aan in zilver en bracht namens mevrouw Vink- Moor, uit Rotterdam, zijne oude kunstzuster, den vertrekkenden kunstenaar een groet en een aan denken. De heer Moor bood in eenige woorden den heer Vink de hulde van de artisten van den Amsterdamschen stadsschouwburg. Vervolgens werd de oude kunstenaar omringd door de dames van het tooneel en door haar, als was hij een vader, omarmd en hartelijk ten afscheid gekust. De oude man kon door aandoening en dankbaarheid slechts met gebaren zijn dank brengen aan de artisten en aan het publiek. De voordracht van B. en W. van Amsterdam om aan de stedelijke geneesheeren de verplichting op te leggen niet alleen de politie-agenten, maar bovendien elk persoon, door den raad aan te wijzen, geneeskundige hulp te verleenen, welke eerst werd uitgesteld, zal worden ingetrokken. Dr. J. A. C. Van Heusde, oud-hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen, is op 66-jarigen leeftijd overleden. De gemeenteraad van Groningen heeft f6000 'sjaars beschikbaar gesteld ter bevordering van

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1