N°. 5755. A°. 1878. (8 November. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsl-05- Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. In het chemisch laboratorium der hoogere normaalschool in de rue d'Ulm te Parijs heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Toen de hoogleeraren en de leerlingen op bet vernemen van den geweldigen slag ter plaatse des onheils kwamen, vonden zij op den grond uitgestrekt den hoofdingenieur voor den scheepsbouw Heuze, die ernstig verminkt bleek te zijn bij het nemen van een wetenschappelijke proef. Met gebroken rechter been en verschillende lichte verwondingen werd hij naar de woning van den directeur der inrich ting overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat het onheil was veroorzaakt door het ontploften van schietkatoen, besloten in een koperen buis, waarvan echter geen enkel stuk was terug te vinden. De knal was zoo hevig, dat al de ramen van het laboratorium benevens al het daar aan wezige glaswerk verbrijzeld werden. Tot aller verbazing had de heer Heuze bet bewustzijn be houden, welk verschijnsel men toeschrijft aan de werking van een groote hoeveelheid ammoniak, uit verbrijzelde fiesschen door het lokaal verspreid. Een gauwdief had zich in een stal houderij der rue Albony te Parijs in een rijtuig verborgen, ten einde een gunstig oogenblik af te wachten om zijn slag te slaan. Toen, naar hij meende, dat lang verbeide tijdstip was genaderd, wilde hij met een sprong uit zijn schuilhoek te voorschijn komen, doch bleef met een zijner voeten in een strik hangen, dien hij niet had opgemerkt en die zich stevig om zijn been sloot. Daar hij met het hoofd naar beneden hing, zoodat de bloeds- aandrang hem dreigde te doen stikken, was hij genoodzaakt zijns ondanks om hulp te roepen, die hem door den stalhouder op uiterst voorkomende wijze werd verleend dochmet medewerking van een paar politiebeambten. Een kantoorbediende te Par ij s, die voor zijn patroon een som van 10,000 franken had geïnkasseerd aan de Pransche bank, begaf zich met den daarmee gevulden geldzak naar zijn bureel terug, toen hij in de rue Jean-Jacques-Rousseau werd aangesproken door een persoon met Engelsch accent, die eveneens een geldzak droeg en hem vroeg, of hij hem voor 20 franken naar het station van den Westerspoorweg wilde brengen. Dejeugdige kantoorbediende, die haast had, weigerde dit, maar trad op uitnoodiging van den onbekende met hem het naastbijgelegen café binnen. Bij het binnen komen echter deed de vreemdeling als bij ongeluk zijn metgezel op een tafeltje vallen en maakte van de daardoor ontstane verwarring gebruik om het op een loopen te zetten met den welgevulden geld zak, waarvoor hij behendig den zijnen in de plaats had gelegd. Die verwisseling werd terstond door den kantoorklerk opgemerkt, en nu ging men op een herhaald: houd den dief! aan het vervolgen. De handige bedrieger zou echter zeker zijn ontkomen, ware hij niet op den hoek eener straat in handen van twee politiebeambten gevallen, die in hem zekeren beruchten William herkenden, pas den vorigen morgen uit de gevangenis ontslagen. In het toevluchtsoord voor menschen zonder huisvesting te Berlijn, overnachtten alleen in October 11. niet minder dan 10,000 personen. Te Havre is een persoon, die ver lamd was en in het hospitaal verpleegd werd, zoodanig door een aanval van catalepsie overval len, dat men hem voor dood verklaarde. Hij werd naar de snijkamer getransporteerd om den volgenden dag onder het ontleedmes gebracht te worden, 's Nachts was de catalepsie geweken, zoodat de wakers in plaats van een doode een levende vonden. De koning van Beieren heeft gelast, dat een zeker percentage van het netto bedrag van iedere uitvoering van de „Fidelio" in den koninklijken schouwburg, zal worden uitgekeerd aan den nicht van den componist, mej. Caroline Yan Beethoven. Te Nieuw-York is op klaarlichten dag eene som van drie millioen dollars aan papier uit eene bankinstelling in Broadway, de „Man hattan Savings Institution", gestolen. Den 27sten October, 's voormiddags te negen uren, zag de oppasser of huisbewaarder tot zijne verbazing ver scheidene personen voor zich staan. Hoe zij in huis waren gekomen, waar zij ten volle bekend sche nen, is een raadsel. Niemand dan de oppasser en zijne vrouw en schoonmoeder waren thuis. Het was een Zondag. De heeren met hunne familie waren naar buiten. „De sleutels van de geldkist voegden de dieven den oppasser toe, en zij lieten er op volgen„Yerder hebben wij u niet noo- dig; het geheim om bet slot te doen springen, kennen wij". Twee gemaskerde personen bleven als wacht staan bij den oppasser, wien zij de hand boeien hadden aangelegd en dien zij een pistool op de borst zetten, om hem bij de minste bewe ging voor altijd het zwijgen op te leggen. Hierna gingen de anderen bij de geldkist aan 't werk. De vrouw en de schoonmoeder van den oppasser lagen nog te bed, maar ook deze werden bewaakt. Toen de dieven vertrokken waren, vond men breek ijzers, enz. Bij onderzoek is gebleken, dat de som, waarvan de dieven zich meester gemaakt hadden, voor 2'/ï millioen bestond uit papier op naam der bankinstelling, dat thans niet uitbetaald wordt. De overige 500,000 dollars zijn als gereed geld te beschouwen. Gelukkig dat de bank het verlies lijden kan, zoodat de deposito-gevers geen schade zullen hebben. De politie heeft, ondanks hare ijve rige nasporingen, de dieven nog niet ontdekt. Te Marseille heeft een voorval plaats gehad, dat tot een aantal onthullingen in eene echter nog vrij duistere zaak aanleiding heeft ge geven. Zekere C. aldaar werd nl., nadat hij in een restauratie met een vriend het middagmaal had gebruikt, door hevige brakingen overvallen, waaraan hij nog denzelfden avond kwam te overlijden. Ter stond verspreidden zich geruchten van vergiftiging, die aanleiding gaven tot een gerechtelijk onder zoek, ten gevolge waarvan de vriend des overle denen in arrest werd genomen. Men beweerde nl., dat er tusschen C. en den anderen persoon een geschil was ontstaan naar aanleiding van een ver zoek des laatsten om ongeveer 50.000 fr. tot het inlossen van onwettig uitgegeven geldswaardig papier tot het exploiteereu van bosschen op het eiland Corsica. Bij een huiszoeking in de woning des ver dachten vond men een uitgebreide correspondentie met verschillende personen te Parijs en daaronder een in den omtrek van Parijs woonachtige jonge en bevallige weduwe. Een onderzoek, daarop ook ten huize van die dame ingesteld, leidde bovendien tot de ontdekking van een geregelde correspon dentie over handels- en geldzaken tusschen de weduwe en den overledene. Volgens verklaringen van den verdachte zou de vergiftigde zelfmoord hebben gepleegd uit vrees voor vervolging in een zaak, die op zijn vroeger leven betrekking had. Zooveel is zeker, dat er in dit zonderlinge drama nog veel duisters is gelegen, maar tevens dat men niet alleen tegen den vriend van C., maar ook tegen de weduwe zware verdenking heeft opgevat. In de omstreken van Fürtwangen, in het groothertogdom Baden, heeft verleden Zaterdag zulk een hevige sneeuwstorm gewoed, dat de weg ven daar naar Triberg onbruikbaar was, daar op vele plaatsen de sneeuw ter hoogte van2'/1a3'/2 meter lag opgehoopt. Volgens een door de „Débats" mede gedeeld en door het „Journal Officiel" overgenomen bericht is een stoutmoedig Amerikaan voornemens om van Nieuw-York naar Parijs over te steken op eene onlangs uitgevonden vélocipède, welke zoo wel te land als te water kan gebruikt worden. Er is plaats op voor meer dan één persoon. INGEZONDEN. Aan den Weled. lieer L. M. De Laat de Kanter, Wethouder van Fabricage. Nu ik, door het officieel verslag, bekend ben geworden met hetgeen door u in den Gemeente raad is gezegd omtrent mijn geschil met de Direc tie der Leidsche Duinwater-Maatschappij, acht ik mij veiplicht in het openbaar hiertegen op te ko komen. Uwe voorstelling van de zaak is toch ge heel onjuist. Wat is het geval? Toen ik in het vorig jaar een tweetal mijner perceelen in de Zandstraat liet verbouwen lot woonhuizen, ontstond de vraag: hoe de toekom stige bewoners aan goed drinkwater te helpen. De ondervinding had mij geleerd, dat daar ter plaatse, door het graven van een put, geen zuiver water te krijgen was. Ik besloot dus die woningen van duinwater te doen voorzien, hetgeen alleen geschie den kon door aanleg van een buis van den Ouden Singel door de Zandstraat. Ik heb er aanvanke lijk geen oogenblik over gedacht in mijn eigen huis eene waterleiding te brengen. Aan goed drink water bestond bij mij geen gebrek. Gedurende de jaren, dat ik in Leiden woonde, heb ik meerma len, bij langdurige droogte, anderen van mijn over vloed kunnen geven. Maar nu toch de buis voor die woningen in de Zandstraat langs mijn achterhuis liep, waarin de keuken is geplaatst, besloot ik, èu in het belang van de goede zaak, èn omdat, door eene of andere oorzaak, ge brek aan zuiver water zich, althans tijdelijk, bij mij zou kunnen voordoen, uit die buis in de Zandstraat een pijp te doen leggen tot in mijn keuken. Verder niet. Dit is u zult dit toestemmen geheel iets anders, als dat ik „voor mijn gemak het laten brengen van de aansluiling door mijne perceelen in de steeg, en zoo terug in mijn huis", zou hebben verkozen boven „de aansluiting op den Ouden Singel door mijn voorhuis". Ware uwe voorstelling van de zaak de ware, dan zou het zeker hoogst onredelijk zijn, indien ik verlangde dat zulk een aanleg zou komen voor rekening van de Duinwater-Maatschappij. Nu het perceelen geldt, waaraan de Maatschappij op geene andere wijze dan door zulk een aanleg het drink water kon leveren, vertoont zich de quaestie, waar over ik verder niet spreken wil, in een geheel an der licht. Ik houd mij overtuigd dat deze nadere toelich ting, die ik niet achterwege mocht houden, nu deze aangelegenheid in een publiek debat ter sprake is gebracht u welkom zal zijn. Met de meeste hoogachting teeken ik mij Amsterdam, Uw dienstw. Dienaar 15 November '78. II. C. Rogge.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1