iV. S7SS. Maandag A0. 1878. 18 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit X om in er bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. 8 T A D S - B E It I C H T E N. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.1®. Franco per post....1.4®. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$.' De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N». 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 17 personen en aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 November 1878. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 16 November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Wyberton" van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 20sten November a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid een brieven mail naar Padang gezonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 19den en de brieven den volgenden dag des morgens vóór 10 uren te Rotterdam aangekomen te zijn. Gisteren heeft zich, naar ons wordt me degedeeld, te Utrecht definitief geconstitueerd eene Vereeniging voor Hooger Godgeleerd Onder wijs, in overeenstemming met de belijdenis der N. H. Kerk. Die Vereeniging zal trachten haar doel te bereiken door bij de Universiteiten aan bevoegde personen het ouderwijs op te dragen in al die leervakken, waar dit niet in overeenstem ming met de belijdenis der N. H. Kerk wordt gegeven; mochten de omstandigheden dringen, dan zal men maatregelen nemen tot stichting van eene vrije Godgeleerde faculteit. Het voorloopig be stuur der Vereeniging bestaat uit de heerenDr. A. W. Bronsveld, S. Buyteudijk, A. Gronemeyer, J. C. Hoogerzeil, P. W. Merens, E. César Segers, J. C. Verhoeft' en Jhr. Trip van Zoudtland. Den lSden December a. s. zal door de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden, op Zomer- zorg, eene buitengewone algemeene vergadering gehouden worden, waarin mededeelingen door het bestuur zullen worden gedaan betrekkelijk finan- ciëele regelingen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5585 volwas sen personen en van 1219 kinderen. Men meldt ons uit AlphenVoor het eerst dezeu winter hadden wij een openbare vergadering van het departement Alphen en Oudshoorn van het Nut van 't algemeen, waarin als spreker optrad dr. Jan Ten Brink, die tot onderwerp zijner lezing had een beschouwing over Hollandsche, Engelsche en Eransche schrijvers. Jammer dat door het zeer stormachtige weder de opkomst zoo gering was, daar de voordracht enz. prachtig was. Verschafte de alhier sedert jaren bestaande rederijkerskamer „Nut en verpoozing", zoo schrijft men ons uit Waddingsveen, eiken winter genoeg lijke avonden aan hare donateurs met hunne geïntroduceerden, niet het minst werden wij Woensdag-avond vergast met de opvoering eener 1 dramatische schets in 4 bedrijven en een voorspel, getiteld „Vijandsliefde en vriendentrouw", door i den heer C. C. Regt, hoofdonderwijzer, werkend lid 1 der kamer. De rollen, door den auteur verdeeld, werden met actie vervuld, sommige hoofdrollen en ook kleinere uitmuntend opgevat en zeer ver dienstelijk weergegeven. Wat het stuk zelf betreft, de heer Regt heeft er werkelijk der kamer een dienst mede bewezenbij monde van een der donateurs werd hem dan ook voor zijne moeite en arbeid dank gezegd, onder aansporing op den ingeslagen weg voort te gaan. De prachtige kos- tumes en het zeer nette decoratief verhoogden zeker niet weinig het succes, dat aan het stuk en de spelers te beurt viel. Tot slot gaf men ten beste het blijspel „Liberaal en conservatief" (of de verkiezings-rage) van A. A. v. d. Stempel Jr., een bepaald geestig stukje, dat met talent werd gespeeld. Tegen middernacht ging hét talrijk op gekomen publiek hoogst voldaan huiswaarts. In de Donderdag-avond aldaar gehouden open bare vergadering van het leesgezelschap trad als spreker op ds. Beekman, van Voorschoten, die zijn talrijk opgekomen auditorium, waaronder vele dames, aangenaam bezig hield met eene beschrij ving der Parijsche wereldtentoonstelling, door hem en zijne echtgenoot bezocht. Na de pauze trad spr. andermaal op met een drietal verzen. Met een gepast woord sloot de voorzitter hierna deze tweede winterbijeenkomst. Uit Alkemade schrijft men onsReeds lang vóór de opening der lijn LeidenWoerden liep het gerucht dat er concessie was aangevraagd voor een spoorboot AalsmeerAlphen, waardoor Aalsmeer, Leimuiden, Oude Wetering, Rijnsater- woude, Roelofarendsveen en Woubrugge aan ons spoorwegnet zouden verbonden worden niet alleen, maar waardoor ook het druk verkeer tusschen genoemde dorpen zeer zou vergemakkelijkt worden. Tot nog toe echter heeft zich dit gerucht door niets bevestigd en toch valt er bijna niet aan te twijfelen, of een dusdanige onderneming zou goede renten opleveren. De hoofdcommissie welke zich gevormd heeft ter oprichting van een huldeblijk voor Hugo De Groot, heeft de gewenschte medewerking ge vonden en verscheidene plaatselijke comité's zijn thans bezig gelden bijeen te brengen om een standbeeld te bekostigen voor den „vader van het volkenrecht". Er schijnt nog geen besluit genomen in welke gemeente het monument verrijzen zal. De Staatscourant behelst het overzicht van de verslagen der in 1878 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen. Daarin wordt ge zegd dat in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland en Groningen de examens tot geene andere op merkingen aanleiding gaven dan reeds in vorige verslagen waren medegedeeld. In Drente achtte de commissie het minder doelmatig in bijzonder heden te treden aangaande de kennis en de vor deringen der candidaten, o. a. op grond dat de meerderheid der commissie, aan de rijksschool te Assen verbonden zijnde, moeielijk over de vruch ten van haar eigen onderwijs een oordeel kon uit spreken en dat het op zulke geringe gegevens, als het examen van drie leerlingen opleverde, niet ge raden was zich goed- of afkeurend uit te laten. De commissie maakte echter de algemeene op merking dat de indruk, door de kennis en ont wikkeling der candidaten teweeggebracht, gunstig wasaan den anderen kant, meende zij, was ook weder door dit examen de wensuhelijkheid aan het licht gebracht, dat, voor verschillende vakken, eene grondige herhaling van het in den aanvang geleerde niet vergeten mag worden, terwijl het, wat de kennis der vreemde talen betreft, niet voldoende is, dat de leerlingen de taalregels goed hebben geleerd, maar dat zij bovenal, in de nauw keurige toepassing daarvan op hunne opstellen, onophoudelijk moeten geoefend worden. In de overige provinciën gaven de examens tot vele eu uitvoerige opmerkingen aanleiding. Burgemeester en wethouders van Amster dam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld,' aan Z. M. den koning, bij gelegenheid van zijn huwelijk in Januari 1879, van gemeentewege een huldeblijk aan te bieden en bovendien gelden beschikbaar te stellen om deel te nemen aan de alsdan te houden feestviering. Naar men ver neemt, zijn de inschrijvingen voor den bouw eener nieuwe kerk der Nederlandsche Hervormde ge meente in het nieuwe stadsgedeelte van dien aard, dat met redelijken grond kan worden verwacht,' dat er tegen dien bouw uit een geldelijk oogpunt geene bezwaren zullen bestaan. In de orde van het Legioen van eer zijn benoemdlot officier, kolonel Van Bel, van het regiment grenadiers en jagers; tot ridder, majoor Van Lijnden, van de huzaren, en de staf-officier Alewijn, die de groote najaarsmanoeuvres in Frank rijk hebben bijgewoond. Voor het m. o. zijn toegelaten voor boek houden, huisonderwijs, de heeren J. Groeneweg,' van Charlois, en J. H. Storm, van Rotterdam.' Het stoomschip „Koning der Nederlandeu", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok van Suez 14 November 's avonds te zes uren; de Torrington", van Java naar Rotterdam, is gisternamiddag Wight gepasseerd de „Drente" is gisteren te Batavia aangekomen. Z. M. heeft den 2den luitenant A. T. Dessauvagies, van het 6de reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de infan terie van het leger in Ned.-Indië; de detachee ring van den Isten luitenant J. P. P. G. E. Delpy, van de infanterie hier te lande, bij het leger in Ned.-Indië, bij besluit van 23 Mei 1873 bepaald op twee jaren, en bij besluiten van 25 October 1875 en van 3 November 1877 suc cessievelijk verlengd met twee jaren en met één jaar, op het door hem gedaan verzoek andermaal verlengd met anderhalf jaar; aan den O.-I. amb tenaar C. J. H. Biegon von Czudnochowski, eersten commies bij de algemeene rekenkamer te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der eerste klasse van de hertogelijk Saksische Ernestinische huisorde; aan den met verlof hier te lande aanwezigen lui tenant-kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië R. N. Bar, op zijn verzoek, met ingang van 1 December eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, onder toekenning van den titulairen rang van kolonel en van pensioen. Gemengd Nieuws. Het circus Corty heeft het gister avond erg te verantwoorden gehad, doch toonde tegen de geweldige stormwinden en de hevige regenbuien bestand Ie zijn. Dank den soliden en hechten bouw kon de wind er geen vat op krij gen. Alleen was het te wenschen geweest dat men de deur, die toegang tot den derden rang links verleent, niet zoo telkens, ten laatste op den duur, had laten openstaan. Voor het aan die zijde geze ten publiek was daardoor een minder aangename trekking het gevolg. En wat den regen betreft, terwijl men daarvan in sommige woningen zelfs den grootsten last had, ontstonden door den regen vloed in de houten tent slechts een paar kleine lekkages, die geen noemenswaardig ongerief oplever den en volstrekt niet beletten met de werkzaam heden voort te gaan. Met recht kon de directie

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1