N°. 5753. A°. 1878. Vrijdag 15 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regels1.05. leden regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Aangezien deze Courant morgen eenlge uren vroeger zal verschijnen, kannen de advertentlën slechts tot des middags te twaalf uren worden aangenomen. LEIDEN, 14 November. Heden is aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer P. G. J. Vogelpoel, geb. te Enschedee, met academisch proefschrift: „Over kern- en celdeeling." Gedurende de eerste helft der maand Octo ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der ge adresseerden niet besteld konden worden D. Schippers, Alkmaar; Hagedoorn, N. Bunt, W. Postma, Van Veen, Amsterdam; G. Van Veen (2 stuks), Brussel; A. De Jong, Delft; Johanna De Boer, Dreumel; J. M. B. Bakker, H. M. Busser, 's-GravenhageG. Borrema, Haarlem; P. Van Dartel, Leiden; Lamberts, M/Gladbach; mej. M. Brugman, H. Kraan, Oegstgeest; mej. Breetveld geb. Van der Vliet, Klop, Rotterdam; Schrotter Co., Utrecht; M. Juhly, Valkenburg; wed. Van der Hoek, WaddiugsveenTh. J. Doove, J. Buyteweg, niet vermeld. BriefkaartenMej. H. Helleman, I. Rosenstein, Amsterdam; C. Bier, 's-Gravenhage. Hedenmorgen is op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer G. J. Corts. Vele deelnemen- den in het door zoo menigeen geleJen verlies had den zich op de rustplaats der dooden vereenigd. Aan de groeve werden door eenigen in treffende woorden des overledenen verdiensten erkendter wijl de muziek treurtonen deed hooren. Door de aanwezigen werd bovendien een koraal aangehe ven. Op het rouwkleed in de lijkkoets was een aantal kransen bevestigd en bij het nederlaten in de groeve werden eveneens op de kist kransen nedergelegd. De treurige plechtigheid had blijkbaar op velen een diepen indruk gemaakt. Men meldt uit Woerden: De directie der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij heeft, op voorstel van den burgemeester dezer gemeente, bepaald dat trein 17/116, die om drie uren uit Amsterdam vertrekt, richting Den HaagRotter dam, voortaan om halfvier te Woerden zal stoppeD tot het uitlaten en opnemen van passagiers. Deze maatregel strekt tot groot gerief voor de bewoners dezer gemeente en der Rijnstreek tot Alphen. Bij zijn terugkeer te Parijs vond de heer B. Ullman, naar ons wordt gemeld, per brief en telegram bericht van den voogd van mej. Thal- berg, waarin hem werd medegedeeld dat deze zangeres op den dag harer afreize uit Barcelona op weg naar Parijs, een hevigen koortsaanval be kwam, waardoor zij genoodzaakt was naar Barce lona terug te keeren. Van mej. Thalberg zelve werd gelijkluidende mededeeling ontvangen, met bijvoeging evenwel dat zij toch den 18den Novem ber zou kunnen vertrekken om den 23sten dezer de kunstreis te beginnen. Toen de heer Ullman den arts, wiens certificaat mej. Thalberg hem had gezonden, telegraphisch vroeg of hij van meening was dat zij deze belofte gestand zou kunnen doen, ontving hij tot antwoord dat de arts, hoewel het mogelijk was, dit niet kon waarborgen. Onder deze omstandigheden achtte de heer Ullman het geraden nu reeds mededeeling te doen, dat de Thalberg-concerten worden uitgesteld en het aan zienlijke verlies der gemaakte kosten te dragen, liever dan de kans te loopen, het geëerde publiek onaangenaamheden te berokkenen, door in het laatste oogenblik daarvan bericht te moeten geven. De concerten zullen in Januari plaats vinden. Men schrijft ons uit RijnsaterwoudeDins dag-avond had alhier de eerste der volksvoordrachten plaats, die vanwege het departement Oudewetering c. a., Leimuiden en Rijnsaterwoude van de Maat schappij tot nut van 't algemeen gegeven zullen worden. Voor ongeveer een 50-tal toehoorders trad de heer A. Segers, van Oudshoorn, op en boeide de aandacht door het een en ander van Java te vertellen. Na eerst de wijze medegedeeld te hebben hoe men thans daar komt, schetste spreker de geschiedenis van dat eiland voor zoo veel den tijd betrof dat de Hollanders daar zich vestigden, waarbij de gouverneurs-generaal Jan Pie- tersz. Koen en Daendels niet vergeten werden. Vervolgens deelde de spreker mede hoe de natuur lijke gesteldheid van Java, „Insulinde", was. Na dat eene pauze gehouden was, trad hij opnieuw op en droeg een stukje voor van den onden heer Smits, waarin de inrichting van het Blinden instituut te Amsterdam werd medegedeeld. De gespannen aandacht der toeschouwers was het bewijs dat men zeer veel genoegen had. Te hopen is het dat deze voordracht door meerdere gevolgd zal worden. Ds. Vethake te Katwijk-binnen heeft het beroep naar Leeuwarden aangenomente Wassenaar is beroepen ds. E. E. Gewin te Abcoude. De bekende letterkundige Aart Admiraal, directeur van het telegraafkantoor te Schoonhoven, is overleden. Naar de Amsterdamsche couramen uit goede bron vernemen, zullen de Koning en Koningin bij hunne intrede in de hoofdstad vergezeld worr den door prins en prinses Hendrik die alsdan ook voor het eerst na hun huwelijk Amsterdam zullen bezoeken prins Frederik, prins en prin ses Von Wied, en waarschijnlijk ook door den groothertog en de groothertogin van Saksen-Wei- mar. De vertrekken voor deze hooge gasten wor den reeds in het paleis iif orde gebracht. Het Utr. Dbl. spreekt het bericht tegen dat de commissie, die zich indertijd te Utrecht heeft gevormd om prins Hendrik een huldeblijk te schenken bij zijn huwelijk, zich heeft gerecon- stitueerd, om den Koning bij zijn huwelijk een geschenk aan te bieden. De Schiedamsche gemeenteraad heeft den gasprijs van 11 tot 10 cent per stère teruggebracht. Het bestuur van het beurzenfonds voor studenten aan de Groninger hoogeschool is voor nemens, binnenkort twee beurzen, elk van f 400, beschikbaar te stellen. Van den hoofdcursus le Delft zijn geslaagd voor het examen van 2den luitenant der artillerie voor het leger h. t. 1. de sergeanten W. E. Pop, J. E. Ranneft, L. C. Van Kuyk, W. Vosmaer en G. J. Neiszenvoor het leger in O.-I. de sergeant J. J. Temminck. De inspecteur van onderwijs van het Japansch gouvernement, die de wereldtentoonstelling te Parijs bezocht, heeft zich, naar men verneemt, tot het bestuur der ambachtsschool te Amsterdam gewend, met het verzoek de inzending dezer inrichting op de wereldtentoonstelling te mogen koopen, ten dienste van het ambachtsonderwijs in zijn rijk. Die inzending bestaat in handteekeningen van de leerlingen van alle klassen naar het voorbeeld, het ornament en naar de natuur; in practische werkstukken, als kleine hout verbanden, beeld houwwerk, draaiwerk, ijzer- en smeedwerk, alles op kleine schaal door de leerlingen vervaardigd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is door den voor zitter o. a. mededeeling gedaan van een schrijven van de Remonstrantsche Broederschap, waarbij zij ook hare belangrijke verzameling manuscripten en pamfletten in bruikleen aan de stadsbibliotheek afstaat. Na eene lange geheime zitting zijn benoemdde heer dr. P. K. Pel, tot lector in de geneeskunde aan de universiteit, voor het on derwijs in de physische diagnostiek en de kliniek der infectie-ziekten, en tot leeraar in de Fransche taal aan de kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen de heer H. C. P. Dirks, leeraar aan de hoogere burgerschool te Breda. De afdeeling Rotterdam van het algemeen Nederlandsch werkliedenverbond heeft een adr#a gericht aan den Koning, waarin zij hare bede voegt bij die van het Multapatiors-bond, om zoo danige wetgevende bepalingen in het levea te roe pen, waardoor de gelegenheid tot het misbruik van sterken drank zoodanig worde beperkt, als voor het geluk en de welvaart de meeste waar borgen oplevert. De heer S. Van Hulstijn, thans wegens redenen van gezondheid in Europa, is naar men verneemt benoemd tot hoofdagent en vertegen woordiger der Nederlandsch-Indische stoomvaart maatschappij te Batavia. Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers godgeleerd genootschap hebben uitspraak gedaan over drie verhandelingen, welke zij ontvangen hadden ter beantwoording van de vraag naar „Eene geschiedenis van de christelijke zedenleer gedurende het tijdvak des Nieuwen Tes taments". Daarvan is bekroond die met de zin spreuk: „die Liebe ist des Gesetzes Erfüllung", welke wel hier en daar stof tot bedenking gaf, maar eenparig werd geoordeeld een volledig en voortreffelijk antwoord op de vraag te bevatten, Bij opening van het naambriefje bleek ze het werk te zijn van den heer Albrecht Thoma, evang. gees telijke te Mannheim. Op de andere voor 1877 uitgeschreven prijsvraag was geen antwoord inge komen. Ze wordt nu opnieuw voorgesteld en luidt „Met het oog op de historische en archaeologische onderzoekingen van den laatsten tijd vraagt het genootschap: eene geschiedenis van de christe lijke gemeente te Rome van haar ontstaan tot omstreeks het midden der derde eeuw." Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld„Hoe is tot nu toe in de Protestantsche kerkgenootschappen de ver- eeniging van de rechten der individuen met de eischen der gemeenschap beproefd, en hoe moet zij naar den geest des Christendoms tot stand komen?" De tijd der inzending van de antwoor den wordt gesteld vóór of op 1 Januari 1880. De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der geneeskunde heeft in hare jongste ver gadering o. a. zich aangesloten aan den wensch der Maatschappij tot bevordering van pharmacie, dat „geneeskundigen geene geheimmiddelen of patentmiddelen aan hunne zieken zullen voorschrij ven". Tevens is aan laatstgenoemde vereeniging de wensch te kennen gegeven, dat geene tweede of verdere aflevering van geneesmiddelen plaats vinde zonder nieuw voorschrift van den genees heer, althans wanneer het gevaarlijke of sterk werkende geneesmiddelen betreft. Het Pbarm. Weekblad geeft in overweging, dat de geneesheer in zulke gevallen op het recept de woorden „Ne iteretur" (slechts eenmaal af te geven) plaatse, als aanwijzing voor den apotheker. Na uitvoerige discussie hebben de prov. staten van Zuid-Holland heden met 36 tegen 33 stemmen besloten aan het Sophia-kinderzieken- huis te Rotterdam een subsidie van f 1000 te verleenen. Verder hebben de staten alle aanhan-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1