N". 5751. A0. 1878. Woensdag 13 November. iMM'mi i Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichtÏDg aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 16 dezer, 's morgens te 4 uren. Het studenten-muziekgezelschap „Sempre Crescendo" alhier zal 26 November a. s. een concert ten voordeele der armen geven. Aan de ingezetenen zal daartoe een lijst ter deelneming worden aangeboden. Het getal vereenigingen hier ter stede is weder met eene vermeerderd, en wel voor bedien den, oppassers en kellners. Haar doel is om bij ziekten de leden geldelijk te ondersteunen en door maandelijksche bijeenkomsten het onderlinge ver keer te bevorderen. Vooral weuscht men er de aandacht op gevestigd te zien, dat ze niet in het minst socialistische bedoelingen heeft, zooals som migen reeds meenden. De concerten, aangekondigd door den impre sario Ullman, zullen geen voortgang hebben, daar zijne ster Zaré Thalberg te Barcelona is aange tast door bronchitis en dus de eerste drie maan den wel niet zal mogen of kunnen zingen. De Kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft een adres bij den minister van waterstaat ingediend, waarin zij verklaart in te stemmen met het verzoek van het gemeentebestuur van Uithoorn, betreffende de aangevraagde con cessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam naar Rotterdam, te Al phen aansluitende aan den spoorweg Beiden Woerden en den Rijnspoorweg snijdende nabij Zevenhuizen, en waarin door gezegd bestuur eene veranderde richting in de geprojecteerde lijn wordt voorgesteld, door daarin niet alleen Uithoorn en andere plaatsen, maar ook Haarlem en Haarlem mermeer op te nemen. Op een zeer uitvoerig adres, waarin direc teuren van het provinciaal Ütrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen hunne bezwaren tegen de opheffing der afdeeÜDg statistiek moti- veeren en herstel daarvan vragen door oprichting van een centraal bureel voor statistiek, heeft de minister van binnenlandsche zaken namens den Koning aan adressanten te kennen gegeven, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten B. en Y/s. te machtigen tot het aanvragen van concessie bij het ministerie van waterstaat enz voor het leggen van een strekdam in den Rijn boven de stad, nabij het terrein der vroegere ijzergieterij, thans gemeentegrond. Men hoopt door dezen dam een aanzienlijk terrein aan te winnen. De raad besloot ook, alle bestaande paardenmarkten op te heffen en één nieuwe in te stellen, welke zal invallen op den lsten Woensdag na de Ütrecht- sche palmmarkt. Daar op de begrooting voor 1879 de post voor premiën geschrapt is, zullen in 1.879 noch voor deze nieuwe markt, noch voor de beestenmarkten premiën worden vastgesteld. De officieren der beide oudste studiejaren van de met 1 October jl. naar Den Haag over gebrachte krijgsschool voor officieren hebben zich tot hun directeur gewend met verzoek de aan dacht van deu minister van oorlog te vestigen op de schade, die voor hen uit die verplaatsing is voortgevloeid. In het hijzonder hadden zij daarbij het oog op de schadeloosstelling van 200 gulden 'sjaars, welke hun bij hunne plaatsing na afgelegd examen was gewaarborgd als tegemoet koming voor buitengewone uitgaven, aan de de tacheering verbonden. De schadeloosstelling is nl. op 1 October ingetrokken, nadat zij gedurende twee jaren was genoten en ook nog op de be grooting voor dit jaar voorkomt. Den 9den Januari a. s. zal aan het cen- traalbureel te Utrecht het examen plaats hebben van adspiranten voor de betrekkiug vau surnume rair bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen. Tot leeraar in de Nederl. taal en oude talen aan het gymnasium te Deventer is benoemd dr. A. J. Kronenberg. De heer J. Cazaux, ontvanger voor de ge rechtelijke en administratieve akten van het gewoon en buitengewoon zegel en domeinen, heeft om gezondheidsredenen zijn eervol ontslag aan den Koning verzocht. Eene commissie van officieren uit het leger, bestaande uit de heeren baron Schimmelpenninck van der Oye, majoor der genie, Berends, majoor bij den generalen staf, dr. Krol, officier van gez. I 1ste kl., Hennus en Muschart, kapiteins der in fanterie, Yan Erp Taalman Kip, kapt.-kwartierm., I Wilbrenninck, ritmeester, Kaiser, kapt. der genie, i Yan der Slraaten, 1ste luit. der artillerie, heeft zich gevormd om namens de officiereu van het j leger aan den opperbevelhebber, den Koning, bij gelegenheid van zijn huwelijk een huldeblijk aan i te bieden. Door de zich te Amsterdam geconstitueerd i hebbende directie Albregt, Van Ollefen, Moor en I Veltman is reeds het grootste, gedeelte van het i tooneelgezelscbap der vereenigiug „het Neder- landsch tooneel" geëngageerd en de vereeniging zal dus, wanneer zij bij het gunnen der pacht van den stadsschouwburg aldaar de overwiuning be haalt, genoodzaakt wezen nieuwe artisten aan het publiek voor te stellen, waartoe verschillende too- neeigezelschappen uit den lande, ten koste van de voltalligheid van hun personeel, een zeker quantum zullen moeten leveren. Mr. J. J. Yan Angelbeek, oud-raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.-Indië, heeft eene akte openbaar gemaakt, waarin hij den minister van koloniën oproept om, naar aanleiding der be schikking, gedagteekend 's-Gravenhage 4 Juli 1878, in verband met vorige beschikkingen, aan de Tweede Kamer en aan mr. Yan Angelbeek ver antwoording te doen. Naar men verneemt is door tusschenkomst van'het Haagsche gemeentebestuur bij de algemeene armenvergadering van prins en prinses Hendrik duizend gulden ontvangen als gift ten behoeve van de algemeene armen ter gelegenheid van Hd. huwelijk. Voor het m. o. is toegelaten de heer P.O. Van de Velde Olivier, van Zierikzee, voor staats inrichting van Nederland. Voor de akte in de Hoogduitsche taal 1. o. werden gisteren in Den Haag 5 candidaten geëxamineerd; toegelaten mej. W. II. A. Kattenburch uit Gorcum en J. C. Tichel man uit Kralingen. Een onzer stadgenooten, meldt de Amst. Ct., heeft eene gift van vijftigduizend gulden geschon ken als bijdrage in den voorgenomen bouw eener kerk voor de Nederduitsch Hervormde gemeeute in het nieuwe stadsgedeelte. Van 6 October tot 2 November zijn, blij kens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Gelderland 7, Zuid-Holland 28, Friesland 3, totaal 38 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen door die ziekte aangetast. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, laatst van Marseille, is 9 dezer des voormiddags Gibraltar gepasseerd; de „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok hedenmorgen van Port-Said. Door den Haagschen gemeenteraad zijn heden benoemdtot leeraar voor het Latijn en Grieksch aan het gymnasium aldaar, de heer W. L. Van Meurs, doctorandus in de letteren en tijdelijk leeraar aan het gymnasiumtot leeraar voor de gym nastiek aan dezelfde instelling de heer W. P. H. Hij mans. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht: te Wijk bij Duurstede, J. W. Van Wieringen, cand.-notaris te Zwijn- drecht; te Maartensdijk, J. Bos J.Az., cand.-not. te Alblasserdamden kapt. der inf. E. P. A. Van Heekeren, thans op nouact., op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 1300 'sjaars; aan den met verlof buiten bezwaar van den lande in Europa aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. B. H. A. Van den Bossche, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst; bij den geneesk. dienst der landmacht benoemd, tot off. van gez. 3de kl., den student voor den genoemden dienst (arts) L. W. Van der Sluys; tot off. van gez. 2de kl., den off. van gez. 3de kl., C. G. Boekelman. Gr e in e i i g «1 Nieuws. Van morgenavond af tot nadere aan kondiging zullen de voorstellingen in het circus Corty besloten worden met de opvoering van een Hongaarsche parforce-jacht, waarbij door den direc teur aan eeu der stoutmoedigste rijders vau Leiden en omstreken gelegenheid zal worden gegeven als liefhebber deze geïmproviseerde jacht mede te maken en waarbij deze zich verplichten moet over alle hindernissen te paard heen te springen. Hem die met eigen paard rijdt, zal zoodra de gestelde voorwaarden zijn nagekomen, door de directie een premie van f 100 uitbetaald worden. Indien de ruiter een paard uit den stal van het circus berijdt, bedraagt de premie f 50. Deze jacht kan dus wel zeer interessant worden. Gistervoormiddag viel in Den Haag het paard van een huzaar ten gevolge van het schrikken voor een voorbijgaand rijtuig, op de brug van de Frederikstraat. De huzaar geraakte onder het dier en brak een been. Na eerst bij den kleermaker W. te zijn ingebracht, is hij later naar het hospitaal vervoerd. Een netgekleede dame aldaar sprong gistermiddag aan de zijde van den Vijverberg in den Hofvijver. Eenige ver vers, in de nabijheid werkzaam, slaagden er met behulp hunner ladders in, haar op het droge te brengen. Zij had in een aanval van melancholie een einde aan haar leven willen maken. Zondag zijn van Den Haag naar Utrecht gebracht twee mineurs, die het plan had den om te deserteeren. Zij waren in burgerklee- ding, toen men hen in hechtenis nam. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage werd heden behandeld het lxooger beroep door het openb. min. ingesteld tegen het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij de heer R., leeraar aan de hoogere burgerschool te Gouda, van alle rechtsvervolging werd ontslagen. Zooals men zich herinnert, had de heer R. een koralen ketting gevonden eu niet terstond, ingevolge art. 65 der Goudsche politie-verordening, op het politie-bureel gedeponeerd. Toen de commissaris, de heer Wiekert, hem daarop door een agent liet verzoeken den LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmndeii1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meera 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 November.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1