Het artillerie-museum te Par ij s is, volgens den „Avenir militaire", verrijkt met een zeer merkwaardig toestel, namelijk met een der vormen, die onder de regeering van Lodewijk XV dienden om kanonnen van ijs te vervaar digen. Het was een luim der favorite van den vorst, om dit eigenaardig geschut te doen aan maken. Er werd een vorm voor uitgedacht, en het ijskauon kwam tot stand. Toen het gereed was, deed men er een lading kruit en een pro jectiel van hard gevroren sneeuw in en ontstak daarna het kruit. De proef gelukte, het schot ging af en de kogel doorboorde op 50 pas af stand een planken beschot. Het volk, dat getuige was van de zaak, was opgetogen door dit nieuwe schouwspel en doopte het kanonl'artillerie de la favorite. Er schijnen tal van liefhebbers en ook van liefhebsters te ziju om een handje te helpen bij het inpakken op de teu einde spoedende Fran- sche wereldtentoonstelling. Zoo betrapte men op heeterdaad een vrouw, terwijl zij in de Engelsche afdeeling zich verwijderde met een damesmantel ter waarde van omstreeks 800 franken. Wel ver klaarde zij, dat het haar alleen te doeu was ge weest om het model van het kleediugstuk, maar de politie scheen tot hare blijkbare verontwaardi ging daarin juist een reden te zien om haar aan het naastbijgelegen commissariaat de gelegenheid te geven zich nader te verklaren omtrent den schoo- nen vorm van het patroon. Reeds meermalen is er op gewezen, dat de verglaasde oppervlakte van zoogenaamde porseleinen visitekaartjes hoogst vergiftige bestand- deelen bevat in den vorm van loodwit. Een jeug dig echtpaar, te Parijs woonachtig, heeft dat dezer dagen op maar al te treurige wijze bewaarheid gezien. Beiden willende uitgaan, hadden zij hun kind, ruim een jaar oud, dat in de wieg zat te spelen, dergelijke kaartjes gegeven om het stil te houden. Bij hun thuiskomst vonden zij het hevig schreeuwende terug en blijkbaar aangedaan door vreeselijke kramptrekkingen. Spoedig was een ge neesheer ontboden en deze constateerde vergifti ging door loodwit ten gevolge van het zuigen op de gladde oppervlakte der kaartjes. Weinig tijds later was het kind bezweken. De pakketboot „Djemnah" is bij het uitvaren der haven vau Joliette, waar zij zeven uren was blijven liggen uithoofde van het slechte weder, door den hevigen stormwind op de kust van Pierres-Plates geworpen. De boot, die 147 passagiers aan boord had, was bestemd naar China. Gelukkig werden de talrijke opvarenden allen gered. Een ongeveer twintigjarig persoon, schijnbaar een Engelschman, heeft het middagmaal gebruikt in een restauratie in de rue Cadet te Parijs en geeft den bediende een pond sterling in betaling. „Maar mijnheer, dat is hier geen gangbare munt!" „Wat doet er dat toe? Ik heb haast. Neem het stuk maar aanhet doet 25 franken en bereken het mij tegen 20wat er over schiet is voor u." De kellner, belust op dat bui tenkansje, haast zich den vreemdeling geld terug te geven van het tegen 20 franken berekende pond sterling, dat echter na het vertrek van den gewaanden Engelschman valsch bleek te ziju. Hoe het te Parijs met de veiligheid gesteld is moge het volgende hewijzen. Een ge wezen kruidenier, die van zijn renten leefde, woonachtig in de avenue d' Orleans, vond toen hij des avonds omstreeks elf uren thuis kwam de deur van zijn logies open en daarbinnen licht ontstoken. Eer hij zich nog rekenschap kan geven van dat ongewone verschijnsel, komt er een man in een blouse uit zijn kamer, grijpt hem bij de keel, werpt hem op den grond en snelt de trap af. Zoodra onze rentenier weder op de been is, begint hij om hulp te roepen, maar de onbekende indringer had reeds lang het huis verlaten, mee nemende, zooals later bleek, voor ongeveer 6000 franken aan geld, bankpapier en voorwerpen van waarde. Volgens opgave van liet bureau Ve ritas zijn in September verongelukt 85 zeilsche pen, als: van Engeland 34, Amerika 13, Frank rijk 12, Duit.schland 7, Noorwegen 5, Italië 4, Denemarken 2, Nederland 2, Spanje 1 en 5 waar van de nationaliteit niet is aangegeven, waaronder 2 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 8 stoomschepen, als: van Engeland 7 en Italië 1. De „Edison Electric Light Company", die zich met een kapitaal van 300,000 dollars gevormd heeft, om licht, warmte en kracht uit electriciteit te prodsceeren, heeft op 17 October te Nieuw-York hare statuten ter registratie aan geboden. Vit Dublin wordt melding gemaakt van een brand, ontstaan in het Katholieke semi narie te Maynooth. Het zuidelijk en westelijk ge deelte van het gebouw was spoedig vernield en weldra werd ook het deel, waarin de bibliotheek gevestigd is, door de vlammen aangetast, echter eerst nadat de kostbaarste boekwerken gered had den kunnen worden. Ook van Dublin had men de brandweer gerequireerd. Berlijn, dat nu een mil li oen inwoners telt, heeft niet minder dan 7200 herbergen en cafés, of ongeveer 1 voor iedere 139 inwoners. Vele der nieuwste bierhuizen zijn reusachtige gebouwen, geschikt om 500 tot 1*000 gasten te ontvangen. In het contract tusschen de Duitsche regeering en den ondernemer in Engeland, die op zich heeft genomen het gezonken oorlogsschip „Grosser Kurfürst" boven water te brengen, is o. a. bepaald, dat het schip moet worden opge haald op de kiel drijvende en niet in stukken gebroken. Al wat tot het schip behoort, zoowel wat nog aan boord als wat rondom de kiel ligt, moet worden geborgen. Het werk moet vóór 1 Augustus 1879 volbracht zijn. Het schip moet dan in eene Engelsche haven worden opgeleverd in zoodanigen toestand, dat het zonder gevaar naar eene Duitsche oorlogshaven kan worden over gebracht. In dat geval ontvangt de ondernemer 40,000 pond sterling. Indien hij ook de torens van het geschut boven water brengt, wordt dit bedrag met 5000 pond sterling verhoogd. Als het schip in zoodanigen toestand, verkeert, dat het in Engeland moet worden verkocht, zal den onder nemer de helft der netto opbrengst als vergoeding voor zijn werk worden uitgekeerd. Ingeval het niet gelukt, het schip boven water te brengen, heeft de ondernemer geen aanspraak op vergoe ding voor zijne moeite en kosten. Hij moet alsdan het wrak opleveren in den toestand, waarin het zich bij den afloop van het contract bevindt, voorts op eigen kosten alle door hem aangelegde voor de scheepvaart hinderlijke werken wegruimen en de Duitsche admiraliteit vrijwaren tegen alle vorderingen, die te dier zake door de Engelsche regeering zouden kunnen worden gedaan. Dezer dagen bevatten de Eransche bladen het signalement van een knaap van 15 jaar, die spoorloos was verdwenen uit het huis zijner ouders te Parijs. In die opgaven meende een hotel houder te Havre een jongeling te herkennen, die den vorigen avond laat, tegen middernacht, bij hem zijn intrek had genomen en vervolgens zich aan boord van het stoomschip „Guadeloupe" der Com pagnie trausatlantique had begeven. Daar had hij zich aangemeld als een ouderlooze knaap en dienst genomen als scheepsjongen. Het hoofd der haven politie te Havre, van die bijzonderheden onder richt, deed terstond het uoodige onderzoek en vond deu knaap werkelijk aan boord en reeds goed en wel in een matrozenpakje gestoken. Natuurlijk werd nu den ouders per telegraaf bericht gezonden van de voor hen zoo heuglijke ontdekking, en de jeugdige vluchteling onder behoorlijk geleide naar de ouderlijke woning teruggevoerd, waar hij zijn intrede deed, nog steeds in het nieuwe zeemans kostuum gestoken. Op zekeren avond te ongeveer tien uren hoorden de voorbijgangers in de avenue du Maine te Parijs doordringende moordkreten, die uit een fruitwinkel schenen voort te komen. Schier op hetzelfde oogenblik zag men uit dat huis een vrouw naar buiten snellen met los- haugende haren en overdekt met bloed. Nauwelijks had zij eenige schredeu op de straat gezet, of zij viel in zwijm. Weder bijgekomen, verklaarde zij, dat haar man, beschonken thuis komende, twist had gezocht en haar met, een mes verscheiden wonden had toegebracht. De snijlustige echtgenoot werd terstond naar het politiebureel overgebracht. Een schatrijke Rus speelde met ver schillende zijner vrienden te Pensa bij Moskou in een bekend speelhuis. Allen verloren zoodanig, dat men wel aan bedrog moest denken. De politie kwam en de eigenaar van het speelhuis werd ge arresteerd. Het bleek nu dat de muren en het plafond van de speelzaal met papier waren behan gen, waarvan het patroon uit sterren bestond. Iu het plafond waren in die sterren in het midden hier en daar gaten gemaakt; boven de speelzaal i lag een man op een matras, die door de gaten in de kaarten der spelers keek, en den bankier door middel van seinen, langs den muur naar de speeltafel loopend, daarvan in kennis stelde. Deze is met vier zijner medeplichtigen naar Siberië verbannen. In de zaak van Philippart is onlangs te Brussel uitspraak gedaan. Voor zoover betreft de beschuldiging van misbruik van vertrouwen eu verduistering van gelden is hij van rechtsvervol ging ontslagen. Wegens enkelvoudige bankbreuk, d. i. wegens het aangaan van groote verbintenis sen niettegenstaande hij met den staat zijner zaken bekend was, is hij tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De scheikundige Dumas heeft inde jongste zitting der Eransche academie van weten schappen, uit naam van den heer Delafontaine, mededeeling gedaan van het ontdekken van een nieuw metaal, decepium genaamd. 13U1 rr KI 37 ÜL, .A. rv XX IPrEtnli ï*ij li. De minister van Oorlog en van koophandel en landbouw zijn tot eene schikking gekomen ter verdeeling van het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars. Het zuidelijk deel zal dienen voor militaire parades en magazijnenhet noorde lijk deel, afgescheiden door een nieuwen weg, zal gebezigd worden voor twee museums, één voor decoratiën en één voor machines en voor andere nijverheids-producten. Het park zal tevens in zijn tegenwoordigen vorm in stand blijven met zijn monumentaal perron, zijne fonteinen, zijne water vallen, slingerpaden, enz. Duitschl aod. In Noord-Duitschland wordt zeer geklaagd over de voortdurende sluiting der Nederlandsche grens voor den veehandel. De prijzen voor het vee op de Duitsche markten staan in zeer ongun stige verhouding tot die voor mager vee, waarnaar een toenemende vraag blijft bestaan. Het fokvee wordt bij kleine keuze met, hooge prijzen betaald. Hoewel er meer jong vee is omgezet, dan het vorige jaar, is met het oog op de toenemende behoefte de veetoestand treurig te noemen. De melkkoeien worden minder in getal daar melkkoeien spoedig voor de hal gemest worden en dan vaak nog met verlies van de hand gaan. De hoogleeraar in de chirurgie, dr. S. Langenbeck te Berlijü, heeft aan het academie gebouw de mededeeling doen aanplakkeu, dat hij zijn college dit jaar niet kan houden, daar het lokaal waarin hij zijne colleges gaf zoo bouw vallig is, dat hij zijn leven en dat zijner toe hoorders er niet aan wagen wil. Daar nu geeii ander lokaal schijnt beschikbaar te zijn, zullen de medici, voorloopig althans, deze belangrijke lessen moeten missen. 33elgië. De „Gazette" deelt mede dat een blok Oara- risch marmer, 3.60 M. lang en vau een buiten gewoon gewicht, over zee naar Brussel is gebracht en in het atelier van den heer Willem Geefs, den beeldhouwer, die het model voor het stand beeld van Leopold I vervaardigde, is geplaatst. De heer Geefs, nauwelijks van een zware ziekte hersteld, zal weldra zijn taak ondernemen en het beeld van Belgiës eersten eigen koning in het marmer houwen. iöLiisIjaïid.. De „Times" verneemt uit Parijs dat de gezond heid van den keizer van Rusland steeds minder bevredigend wordt, en ernstige bezorgdheid in zijne omgeving wekt, en dat graaf Schuwaloff van Livadia naar Londen vertrokken is, daar 's keizers gezoudheidstoestand op 't oogenblik geene beslis sing toelaat omtrent de thans hangende politieke moeilijkheden. De Russische ambassadeur te Parijs echter acht dit bericht omtrent de ziekte van den czaar een verzinsel en zegt dat zijne dépêches uit Livadia van ongesteldheid met geen woord mel ding maken.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2