N°. 5748. Zaterdag A0. 1878. 9 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmnden1.1®. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vut 16 regelsj Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17$: LEIDEN, S November. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden bevorderd tot arts de heer K. Lodder, doctorandus, en tot tandarts de heer M. J. Sou. Op het aangekondigde Ullman-concert zal volgens het programma door mile Marie Dumas de solo-comédie „Oh, Monsieurvan Ed. Goudinet gespeeld worden. De inhoud van deze lieve comédie komt op ongeveer het volgende neerEene jonge dame, in een klooster zeer streng opgevoed, staat op het punt de haar onbekende maatschappij in te treden, en vraagt haar moeder, hoe zij hun moet antwoorden, die haar zullen toespreken. Altijd „ja" of altijd „neen" te zeggen, zou even com- promitteerend zijn; waarom hare moeder haar raadt, om zonder onderscheid op alles te antwoorden „Oh, MonsieurDe jonge dame bevindt zich alleen in het salon. Een jongmensch, vriend uit hare prille jeugd, komt haar begroeten, herinnert haar hunne spelen van weleer, en verzuimt niet als volmaakt cavalier haar allerlei complimentjes te maken. Getrouw aan den raad barer moeder, antwoordt zij nooit anders dan met de twee woorden„Oh, Monsieur maar de intonatie, welke zij in de vijftien her halingen legt, is welsprekender dan het meest breedvoerige antwoord ooit zou kunnen wezen. Aan 's rijks hospitaal te Amsterdam is met goed gevolg examen afgelegd voor den rang van officier van gezondheid 1ste klasse door de heeren artsen L. L. Plantenga en W. P. Ruysch, offi cieren van gezondheid 2de kl. van het 4de reg. infanterie en van het reg. grenadiers en jagers. Ds. J. Van 't Hooft, te Koudekerk, heeft voor het beroep naar Woudsend c- a. bedankt. Door den gemeenteraad van Oegstgeest is besloten tot het bouwen van een nieuw school gebouw in de Leidsche buurt, benevens tot het houwen van eene school en onderwijserswoning aan den Morschweg. Voor de school aan den Morschweg, waar tot dusver geen gelegenheid bestond ter verkrijging van openbaar lager onder wijs, wordt subsidie van het rijk en de provincie verkregen. De heeren A. Wunder en W. A. Van der Scheer, beiden candidaten in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Utrecht, zijn door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland tot de evangeliebediening toegelaten. Tot assistent aan het scheikundig labora torium der universiteit te Amsterdam is benoemd de heer J. Wartena, apotheker te Groningen. Het fraaie slot te Arolsen, dat de vorst van Waldeck met zijn gezin bewoont, zal, naar men aan de Arnh. Crt. mededeelt, door den heer L. H. Eberson, architect van Z. M. den koning, inwendig worden gerestaureerd. De opdracht daartoe is hem gedaan tijdens hij zich in Waldeck bevond, waar heen de koning hem ontboden had om een ontwerp te maken voor de gedenkzuil, in de kapel van het vorstelijk slot te plaatsen, ter herinnering aan de aanstaande echtvereeniging van prinses Emma met den koning. Alzoo niet in de kerk zelve zal die zuil worden geplaatst. Voor het m. o. zijn toegelaten voor boek houden, schoolonderwijs, de heer G. E. Degen- hardt van Amsterdam, en voor huisonderwijs, de heer J. E. Ten Brnggencate van Almeloovoorts de heer D. Stigter, van Goes, voor staatsinrichting van Nederland, en K. C. Huyghens Backer, van Bloemendaal, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde. Voor de Engelsche taal onderwierpen zich gisteren in Den Haag 7 candidaten aan het examen toegelaten mej.: N. De Bosson uit Dordrecht, S. Bran- des en E. Van Loon uit Rotterdam, L. C. J. Van Re- nesse uit 's-Hage en J. C. Theunisse uit Rotterdam. Voor de akte als hulponderwijzeres waren 12 can didaten toegelaten mej.J. Des Amorie van der Hoeven, W. J. Commijs, E. M. Eikendal, M. T. Eaber, A. S. M. Hafkenscbeid en P. M. H. Padtberg, allen uit 's-Hage. Niet den 12den, maar den 19den Novem ber zal de Tweede Kamer weder bijeenkomen. Dat beteekent, zegt „Het Vaderland"het is bijna zeker, dat de Eerste Kamer de begrooting voor 1879 weer in 1879 zal moeten behandelen. Dat beteekent: het is zeker, dat de Indische begroo ting niet meer op tijd in Indië komt. Naar men verneemt wordt bij de van het ministerie van koloniën te wachten wetsvoordracht bepaald, dat art. 4 der Indische comptabiliteitswet wordt vervangen door de bepaling, dat telken jare een vaste som van zes millioen door Ned.-Indië aan de rijksmiddelen wordt bijgedragen als ver goeding der kosten van beheer van de Indische bezittingen, benevens rente en aflossing voor lee ningen, die door het rijk voor Indië' mochten zijn aangegaan. Voorts zal er geen beschikbaar stelling van of uit eenig batig slot kunnen ge schieden dan bij afzonderlijke wet. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Nov. des ochtends te elf uren van Marseillede „Overijsel", van Rotterdam naar Batavia, is gistermorgen vroeg van Cadix vertrokken. Het plan tot doorgraving van den Haar lemmer straatweg, om de Ringvaart met de Haar lemmervaart in verbinding te brengen, is thans goedgekeurd door het hoogheemraadschap van Rijnland, mits de brug worde voorzien van twee deuren, die gesloten kunnen worden, wanneer het water in de Ringvaart 30 cM. boven A. P. staat. De rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Lisse zal a. s. Woensdag in hare 28ste buitenge wone vergadering uitvoeren „Mathilda of een vrou wenhart", tooneelspel in 4 bedrijven, en het blij spel „De dienstmeid van den zaakwaarnemer." Reeds menigmaal verschafte de kamer aan menig ingezeten aldaar een recht genoeglijken avond. Tot zetters voor 's rijks belastingen te Lei- muiden zijn benoemd de heeren H. Van Egmond, K. Stigter en J. Bokhoven. De mazelen nemen in die gemeente toe. Z. M. heeft bij de artillerie benoemd: bij de derde afd. vesting-art., tot kapt. 2de klasse, den lsten luit. J. J. Eabius, adj. bij de zesde afd. vesting-art.; bij de achtste afd. vesting-art., tot lsten luit., den 2den luit. A. Van Seters, van het 2de regiment veld-art; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurstot luit.-kolonel, den majoor J. H. Bolken, van het corps. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over hoofdstuk VI (dep. van marine) der begroo ting voor 1879, is verschenen. Daaruit blijkt dat men uit de rede van den minister van financiën met genoegen had ontwaard, dat het eindcijfer der begrooting ruim f 700,000 minder was dan het vorig jaar. Meer gezet onderzoek had echter bijna algemeeDe teleurstelling gegeven. De bezui niging op het materieel (ƒ790,655) wordt meer dan opgewogen door de vermeerdering van andere posten der begrooting. Tot toelichting van die verhoogingen verlangde men dat de minister ver- schillende staten zou overleggen. De ontworpen verandering in de traktementen vond in alle af- deelingen weinig instemming. Ook de verhooging van inkomsten aan de directeuren en commandan ten onzer maritieme inrichtingen te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis vond weinig goed keuring. Wat de minister aanvoerde als argument voor de ontworpen regeling der bezoldigingen, maakte vrij algemeen een ongunstigen indruk. De meerderheid der afdeelingen was van gevoelen, dal de tegenwoordige financiëele omstandigheden de meeste der voorgestelde verhoogingen niet schij nen toe te laten. Men had nota genomen van de erkenning door den minister, dat de poging om in den uitgewerkten staat de voor Indië gemaakte kosten aan te toonen, met geen goeden uitslag is bekroond. Er werd ernstig gewezen'op het ge vaar om van de Nederlandsche marine geheel te maken eene koloniale marine. Door de voorgeno men scheiding van de kosten der zeemacht zou het departement van koloniën overwegenden invloed verkrijgen over het geheele marinebeheer. Naar aanleiding van hetgeen in de afdeelingen der Ka mer over de bovengemelde punten was besproken, heeft de commissie van rapporteurs gemeend daaromtrent met den minister van marine in mondeling overleg te moeten treden. Den 2den dezer werd aan de uitnoodiging daartoe door den minister met de meeste bereidwilligheid voldaan. De verhooging voorgesteld voor de vaste trakte menten der zee-officieren en der zeetraktementen is naar de innige overtuiging van den minister eene dringende noodzakelijkheid. De minister meent dat het belang van 's lands dienst de voorgestelde verhooging van traktement eischt. Een der leden van de commissie stelde er prijs op te verklaren, dat de uiteenzetting van den minister van de re denen die hem tot de vermeerdering der trakte menten hebben geleid, hem in allen deele juist en gegrond voorkwam. Bij de algemeene beschou wingen werd door eenige leden geklaagd over de vreemde mythologische namen aan de schepen van onze marine gegeven. Er zullen toch wel eenvou diger en passender en althans Hollandsche namen te vinden zijn. Gremengd Nieuws. Een talrijk publiek wponde gister avond de voorstelling in het circus Corty bij. Op de kunstrijders, rijderessen enz. scheen dit een machtigen invloed uit te oefenen. Was het pro gramma reeds bijzonder samengesteld, alle leden van het personeel wedijverden als 't ware om het ook op het bijzonderst uit te voeren. Herhaaldelijk barstten de toeschouwers dan ook in daverende toejuichingen los en werden de uitvoerders ter*g- geroepen. Aan den heer Ernest werd na zijne manoeuvre met het Engelsche springpaard Darling een lauwerkrans aangeboden. Na de pauze had de manége in weinige oogenblikken een geheele gedaanteverwisseling ondergaan. De keizer van China toch zou er zijn feeetelijken intocht houden, voor afgegaan door eenige zijner onderdanen, de klein sten voorop. Toen allen bij zijne nadering zich in eerbiedige houding ter aarde geworpen hadden, verscheen hij aan de zijde der keizerin, op wie het nn ontstoken electrische licht een verrassend effect maakte. Nadat beiden zich op de voor hen be stemde zetels geplaatst hadden, nam het eigenlijke feest een aanvang, waarbij de geheele manége op den grond en in de lucht inderdaad van acro baten en gymnasten wemelde. Men kwam oogen te kort om alle kunstverrichtingen te kunnen nagaan. Wat nu volgde overtrof zeker wel alles wat het verrassende der verschillende klenrschakeeringen 1 betreft: de dans met parasols, uitgevoerd door zestien in fantasie-kostuum gekleede dames. Niet

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1