naar Nieuwediep, arriveerde gisteravond te Port- Said en vertrok van daar hedenmiddag. Uit de afdeelingsverslagen over het hoofdstuk binnenlandsche zaken der staatsbegrooting blijkt nog dat het raadzaam wordt geacht met opzicht tot de stichting van nieuwe gebouwen in de academiesteden en tevens van de benoeming van meer hoogleeraren, de hoogste behoedzaamheid in acht te nemen en niet te zeer te blijven hangen aan het denkbeeld, dat aan al de drie universiteiten, met geringe uitzondering, dezelfde volledige inrichting moest worden gegeven. Leiden zal, wordt de begrooting aangenomen, 8 hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid teilenUtrecht 7, terwijl Groningen, niettegenstaande het om ver meerdering heeft gevraagd, zich met vijf zal moeten blijven behelpen. Dit strookt weinig met het door den minister zeiven verkondigde beginsel, dat de onevenredigheid tusschen de verschillende rijks universiteiten gaandeweg moet ophouden. Zou het onder de bestaande omstandigheden niet raadzaam zijn het getal der hoogleeraren te Leiden en te Utrecht of althans in de eerstgenoemde academiestad niet te vermeerderen? Daar in de begrooting van kosten van aanbouw gespro ken wordt, zou de regeering in de gelegenheid zijn met de stichting van een nieuw academie gebouw te Leiden te beginnen zonder dat de wet gevende macht daarover geraadpleegd werd. Men vertrouwt echter dat het verre van de bedoeling des ministers verwijderd is, haar op die wijze voor een fait accompli te plaatsen. In verband met het afwachtend stelsel, dat men omtrent de rijks-universiteiten zou wenschen aan genomen te hebben, zouden velen wat onder de aangevraagde som van f 90,400 voor de stichting van nieuwe gebouwen te Utrecht be grepen is, gaarne weder van de begrooting weg genomen zien. Bleef de post behouden, dan wenscht men althans te weteD, waar men omtrent ieder der gebouwen heengaat. Gemengd Nieuws. Het circus Corty heeft het wat het weder betreft tot nog toe niet bijzonder getroffen. Niettegenstaande alles wat er aan het Ruïnepad gedaan was om het ten gevolge van de menig vuldige regenbuien voor voetgangers begaanbaar te maken, werd de toestand bijna hoe langer hoe erger en bleef er steeds moed en volharding toe behooren om het circus te bereiken. Voor dames was 't zoo goed als ten eenenmale onmogelijk. Thans hoopt men er afdoende maatregelen tegen te nemen. Men is namelijk hedenmiddag van de Garenmarkt af begonnen het pad met kleine straatsteenen te beleggen. Het is te hopen dat dit althans nu iets zal helpen. Men zou anders waarlijk gaan gelooven dat zij gelijk hebben die meenen dat een houten brug over bet Rapenburg recht vóór het circus het eenig radicale middel is. Naar gemeld wordt is het vervoer van passagiers op de lijn LeidenWoerden buiten verwachting groot en ook dat van vee en goede ren van dien aard, dat er de beste verwach tingen van schijnen te mogen worden gekoesterd. Gisteravond omstreeks negen uren hoorde men te Nieuwkoop de klok luiden van het naburige Nieuwveen. Er was echter geen brand te zien. Heden verneemt men dat aldaar een bin nenbrand heeft plaats gehad, waarbij vier kinderen zijn omgekomen. De Haagsche gemeenteraad heeft be sloten, dat het hoofdbureel van politie telegraphisch zal worden verbonden met de in verschillende wij ken op te richten brandwachthuizen en den Haag- schen toren, opdat na het uitbreken van brand op het sein van den torenwachter de voornaamste brandbluschmiddelen dadelijk naar de plaats des onheils kunnen worden gezonden. Een gelukkig zeldzaam geval van bru tale oplichterij, zegt het Utr. Dagblad, heeft zich dezer dagen te Utrecht voorgedaan, waaruit blijken kan, dat het zedelijk verval zelfs tot in de hoogste kringen te Berlijn is doorgedrongen. Voor eenige maanden meldde zich bij de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen te Utrecht een zeker heer aan, zich noemende Von Dürselen, die voor zien was van uitmuntende aanbevelingsbrieven van baron D. Van H. te 's-Gravenhage. O. a. ook ten gevolge van deze aanbeveling werd hij bij ge noemde Maatschappij aangesteld en wist hij zich tevens van deze aanstelling te bedienen, om niet alleen bij eenige personen krediet te bekomen, maar ook om van een wijuhandelaaar te 's-Hage, met wien hij zich als agent verbonden had, een vrij aanzienlijk voorschot te verkrijgen. Den lsten dezer vond hij het echter goed, om de Maatschappij, zijn crediteuren en den wijnhandelaar den rug toe te keeren en, zooals men het noemt, met de noor derzon te vertrekken. Zou men het gelooven, dat deze heer, zooals is gebleken, tot de aanzienlijkste kringen in Berlijn behoorde, en wel een zoon van den welbekenden graaf Von Alvensleben en gewezen ulanen-officier bij de Pruisische garde is? In de Zutf. Crt. wordt uit Varseveld gemeld: Onlangs stierf de dochter van den weduw naar K. aan de tering. Na haar overlijden werd in haar geldbeursje een beschreven papier gevon den, waarin haar gouden en zilveren sieraden, kleederen en lijfstoebehooren, linnenkasten enz. vermaakt werden aan de dienstbode van het gezin. Door onderzoek kwam echter aan het licht, dat het bewuste stuk, een gewoon vel postpapier waarvan 3'/a bladzijden beschreven, evenals de onderteekening, van de dienstbode zelve afkomstig was en werden bereids eenige van de gouden voorwerpen in haar bezit gevonden. De dienstbode is slechts 17 jaren oud; men vermoedt dat zij door anderen tot die onwaardige daad zou zijn aangezet. Naar men zegt zou zij thans naar Pruisen voortvluchtig zijn. Te IJ zendoorn werd bijhetpasseeren van een huwelijkspartij door een persoon een zoo genaamd vreugdeschot gelost, waardoor de va der der bruid aan het hoofd gewond werd en in bewusteloozen toestand in 'een nabijzijnde wo ning moest gedragen worden. De trouwpartij kon dientengevolge geen voortgang hebben en de vader moet reeds overleden zijn. Zondag stond bij het middag-appèl het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht aan getreden. Twee der manschappen bleken beschon ken te zijnde commandeerende officier gelastte hun zich naar het achterste gelid te begeven; in plaats van aan dat bevel te gehoorzamen, sprongen beiden de Kruisvaart in, dreigende ieder die hen naderen wilde te zullen verdrinken, zoodat men ten slotte genoodzaakt was met roeibooten hen uit het water te halen en naar een veiliger plaats te brengen. Het bekende lokaal „Frascati" te Am sterdam is voor ruim een ton gouds verkocht; waarschijnlijk zal het gebouw voor kantoren met een monsterzaal voor tabak worden ingericht. Gisterochtend bij het derailleeren van een goederentrein te Horst (Limburg) werd de spoorwegbeambte Gubbels van Yenloo mede daarheen ontboden om te helpen. Hij had het ongeluk tusschen de buffers te geraken en bleef op de plaats dood. Hij laat eeue weduwe en drie kinderen na. Van de honderd keeren, dat eene petroleumlamp wordt uitgeblazen, geschiedt dit negen en negentig malen boven aan het glas; even zooveel malen bestaat daardoor het grootste ge vaar van brand. Wanneer de oliehouder (peer) niet geheel is gevuld, loopt men gevaar, dat de ledige ruimte door de warmte der olie met gas wordt gevuld, dat volkomen gelijk is aan licht gas. Gebeurt het nu, dat de pit in den brander wat te smal is en de pijp dus niet geheel ge vuld, dan blaast men de vlam door de open ruimte naar beneden; het gas ontvlamt en doet de peer springen, de heete olie vat vuur, verspreidt zich over kleeden, meubelen enzen wat verder de gevolgen zijn, kan men bijna dagelijks in de cou ranten lezen. Wil men eene petroleumlamp zonder gevaar uitdooven, dan draaie men de pit gelijk met de pijp, maar ook niet lager: anders loopt men gevaar, dat de vlam toch in de peer slaat en eene ontploffing ten gevolge heeft; vervolgens blaze men van onderen door de luchtgaten de vlam uit. Philippart is tegen het vonnis der correctioneele rechtbank te Brussel, waarbij hij wegens enkelvoudige baukbreuk tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld, in beroep gekomen. Naar men zegt, heeft ook het openbaar ministerie appèl aangeteekeud. De berichtgever van de „Times" steekt den draak met de te Parijs van regeeringswege op touw gezette tentoonstellings-Joterij. Men kan nagaan, welk een honger voor loten het land plaagt, zegt hij, wanneer men bedenkt, dat de 36 millioen inwoners aan 12 millioen loten nog altijd niet genoeg hebben en steeds om meer roepen. Te karak teristieker voor den Franschen volksaard omdat het geene geldsommen, maar de ongelijksoortigste voorwerpen zijn, welke verloot zullen worden. Onder de voorwerpen, welke de gelukkige winner trekken kan, vindt men een ijzeren hek, eene locomotief, een toren, een smidsblaasbalg, een aanbeeld, een vat zoutevisch, 1 millioen spelden, een venster met gekleurde glazen, een levenden aap, een kanon, 12 dozijn valsche neuzen, eeue kerkklok, een ploeg, 50 pakken mosterd, een levensgroot standbeeld, eene boot, een slijpsteen en twee Hindoes, die zich als bedienden willen verhuren. Nu de loterij woede zulk eene hoogte heeft bereikt, is het geen wonder, zoo een inzender zijne bekommering er over te kennen heeft gegeven, dat de minister van open bare werken eindigen zal met zich zeiven aan te biedenwant, zeide bedoelde persoon, ik ben zeker, dat ik hem trekken zou. De „Etoile Beige" had vernomen, dat de akte van beschuldiging in de zaak van T'Kiut niet aan de dagbladen zou worden gegeven, zelfs niet nadat zij geheel was voorgelezen. De redactie heeft daarop pogingen aangewend om reeds vooraf een afschrift of uittreksel er van te verkrijgen. Dat is gelukt, met het gevolg dat zij reeds vóór den afloop der eerste zitting een breedvoerig uit treksel er van gaf, waarvan Maandag en Dinsdag meer dan 100,000 exemplaren zijn verkocht. Naar aanleiding daarvan heeft er een rechterlijk onder zoek plaals, waarbij een ambtenaar der justitie tot op de zetterij het personeel heeft ondervraagd. Het resultaat daarvan wordt nog niet gemeld. Te Weenen heeft Zondag een hevige sneeuwstorm gewoed, die alle verkeer onmogelijk maakte. De spoortreinen konden den volgenden dag nog niet geregeld rijden; de telegraaflijnen waren op veie punten gebroken; de scheepvaart op den üonau moest gestaakt worden. De boomen waren zoo met sneeuw beladen, dat vele takken braken. Volgens bericht uit Nizza van den 2den dezer was op de Alpen veel sneeuw gevallen en waren ook de wegen over den Cenis. den Simplon, den St.-Gothard, den St.-Bernard enz. sedert eenige dagen onbegaanbaar. Op den St.-Beruard was zooveel sneeuw gevallen, dat de deur van het beroemde klooster alleen door middel van trap pen, in de hardgevroren sneeuw uitgehouwen, te bereiken was. Naar men aan de „Times" bericht, blijft de gele koorts in de geteisterde streken van Amerika afnemen en is door de gezond heids-commissie van Nieuw-Orleans verklaard, dat de epidemie aldaar heeft opgehouden. Verleden week zijn 15,000 uitgeweken inwoners naar Mem phis teruggekeerd en op de spoorwegen wordt het verkeer hervat, In het geheel zijn er, voor zoover thans bekend is, 18,648 personen door de ziekte aangetast en 7778 overleden, waarvan 3998 te Nieuw-Orleans en 2985 te Memphis. TeSaint-Etienne, inhetdepartement der Loire, hebben de slagers eenparig het werk gestaakt, omdat het gemeentebestuur hun het ge bruik van het slachtmasker had voorgeschreven, waarin zij eene ongeoorloofde inbreuk op hunne vrijheid zien. Volgens eene statistiek, door dezor- gen des directeurs van het kabinet der prefecten van politie te Parijs opgemaakt en welke uit den aard der zaak alleen de personen betreft, die in de verschillende hotels hunnen intrek genomen hebben is de tentoonstelling sedert den lsten Mei tot het eind der vorige maand door 203,157 vreemdelingen bezocht, waaronder 6682 Nederlan ders en verder: 21,778 Duitschers, 13,573 Ame rikanen, 58,916 Engelschen, 8501 Oostenrijkers, 28,830 Belgen, 14,968 Italianen, 2705 Zweden en Noorwegers, 11,980 Zwitsers, 81 Chineezen, 166 Japaneezen enz. Van 1674 vreemdelingen kon de landaard niet worden uitgemaakt. Als een nieuw bewijs, hoe het metde Indische hydrographie gesteld is, kan dienen, dat in den loop van dit jaar weder drie eilanden ontdekt zijn in Straat Karimata. Deze straat tusschen Biliton

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2