N\ 5747. A". 1878. Vrijdag 8 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 roiandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0-17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 November. Den 19den October overleed alhier na eene langdurige ongesteldheid de sergeant C. Klijn van het vierde regiment infanterie. Zijne vrouw, die krachtens de bestaande bepalingen geene aanspraak heeft op pensioen, blijft onverzorgd achter en zal moeten trachten door handenarbeid in haar onder houd te voorzien. Bewogen met het lot dezer weduwe, die eerstdaags hare woning, van rijks wege verstrekt, zal moeten verlaten en, achter uitgegaan door de ziekte van haren echtgenoot, zonder financiëelen steun den winter te gemoet gaat, hebben de onderofficieren der infanterie alhier het plan opgevat om bij genoegzame deelneming door het geven eener tooneelvoorstelling met mede werking der stafmuziek van het regiment in den stadsschouwburg van hunne zijde pogingen in het werk te stellen om bet lot dezer weduwe eeniger- mate te verzachteu. Met toestemming van hunnen kolonel-commandant zullen zij trachten Woensdag den 20sten November a. s. aan hun plan gevolg te geven. Zij hebben bereids daartoe in teek en- lijsten in gereedheid gebracht en op verschillende wijzen doen circuleeren. Het streven der onderofficieren verdient zeer zeker niet alleen lof, maar vooral ook ondersteuning. Gaarne vestigen we dan ook de aandacht op deze voorstelling, waarmede eeu liefdadig doel beoogd wordt, waaraan velen wel iets zullen willen bij dragen. Behalve toch dat men den nood helpt leni gen van iemand die dóór baar lot zoo zeer de aandacht tot zich trekt, wordt men daarvoor weder- keerig schadeloos gesteld door de krachten die zich voor de uitvoering gaarne beschikbaar stellen. De uitvoeringen van vroeger hebben de bewijzen geleverd dat deze goed zijn. Mogen daarom de intee- kenlijsten van een ruime deelneming het bewijs leveren en de commissie bare menschlievende pogin gen alzoo met een gunstigen uitslag bekroond zien. Het eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen is toegekend aan den heer J. Baer, adj.-onderoff. bij de dd. schutterij alhier. In de Staatscourant is opgenomen een uit treksel uit het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1878 tot 31 Juli 1879 belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en van het natuurkundig examen voor hulpapothekers. Voor het literarisch- mathematisch examen hadden zich 52 candidaten in 't geheel aangemeld, waarvan echter slechts 48 het schriftelijk en 46 het mondeling examen aflegden. Twee candidaten bezaten het diploma van het eindexamen der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus en behoefden dus alleen in 't Latijn te worden geëxamineerd. Van de 44 overigen heeft één candidaat alleen in stelkunde mondeling examen afgelegd, zoodat er in het geheel slechts 43 examens volledig zijn afgelegd. 20 candidaten, dus 41 pet. van het ge- heele getal, verwierven het diploma. Bij de overige zittingen slaagden daarentegen 45 en 43° 0. De namen van hen die het diploma ontvingen zijn: S. J. Hoekstra, A P. Duinker, P. L N. Rol- danus, A. C. P. Paré, L. Quaedvlieg, W. Van Hoorn, P. N. De Vries, A J. A. Van Hinsbergh, M. Pb. Lansberg, J. De Hartogh, L. Hartlooper, N. P. Brunt, P. P. Zeegers, A. J. Wijnne Jhz., M. J. Kleyer, G. E. A. Kauling, A. Gorter, J. D. Rinsma, D. J. Lette en L. J. Meyer. De uitkomst van het examen is wat het gemiddeld cijfer in ieder vak gekregen betreft ongunstig, nog ongunstiger dan bij de beide vorige zittingen; alleen in liet Duitsch klimt bet boven 5, d. i. even voldoende. Opmerkelijk was het groot aantal grove taalfouten door de meeste candidaten in het Neder landsch gemaakt bij de schriftelijke vertalingen uit het Eransch en het Hoogduitsch en zelfs in het Nederlandsch opstel, waarbij zij toch voor namelijk daarop hadden te letten. Voor het eerste natuurkundig examen hadden zich 70 candidaten aangemeld, maar 4 schreven vooraf, dat zij verhinderd waren op te komen van 8 kwamen later verontschuldigingen in en 1 behoefde alleen mondeling geëxamineerd te worden in mineralogie, daar hij het diploma bezat van het propaedeutisch medisch examen volgens de. nieuwe wet op het hooger onderwijs. Het schriftelijk exa men is dus slechts bijgewoond door 57 personen. Het werd over twee dagen verdeeldvooreerst om de candidaten ruim den tijd te gunnen ten tweede otn meer dan één onderwerp te kunnen opgeven en daardoor ook uit de schriftelijke be antwoording een beteren maatstaf ter beoordeeling te verkrijgen. Voor het mondeling examen, dat telkens voor 10 personen 2 dagen duurde, trok ken zich successievelijk nog 5 «andidaten terug, zoodat een volledig examen slechts is afgelegd door 53 personen. Van dezen werden 25 afgewezen en 28 toegelaten, d. i. 55 pet. De namen van hen wier pogingen slaagden zijn M. J. L Proot, Aue Anema, H. Ebbiuge, E. Ten Cate, W. Postma, J. M. Selhorst, H. W. Marx, D. Romeyn, J. Lantinga, H. J. Traus, J. W. Kok, J. J. Sterk, II. ïdzerda, J. A. Voorthuis, J. C. H. H. Mackay, G. T. Reyst, PI. D. Tjeenk Willink, P. Gerrits, J. C. Brandt, C. C. C. H. Möller, M. A. J. Michel, P. Versteegh, J. Van Gelder, M. E. J. Dubois, D. J. Hillinga, E Wins- ser, J. E. Brust en H. J. Taverne. Hoewel de uitslag van bet examen in physica minder ongun stig is dan in vorige jaren, vereenigt zich toch de commissie geheel met vroeger geuite klachten en acht zij de kenuis van de meerderheid der candi daten nog zeer gebrekkig. Slechts 5 muntten door grondige kennis uit. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden publieke aanbesteding van de levering van licht en brandstoffen ten dienste dezer gemeente, ge durende bet jaar 1879, zijn de volgende personen aannemers gewordenVan de patentolie voor f 0.41 per liter en van de stearinekaarsen voor f 0.30 per kilogram, de heer E. Noordijk; van de petroleum voor f 014 per liter en van de vet kaarsen voor f 0.68 per kilogram, de beer K. J. Afl'ourtit; van de korte kachelturf voor f 0.69. van de korte haardturf voor 0.70 per dubbelen hectoliter en van de lange turf voor f 0.60 per 100 stuks, de heer G. Blommesteinvan de grove Newcastle-steeukolen voor f 1.36, van de grove Ruhr-steenkolen voor f 0.90 per 100 kilogram en van het gruis voor f 0.32 per halven hecto liter, de beer H. J. Osinga; van het keukenhout voor f 10.50 per stère en van de houtskolen voor f 1.60 per balven hectoliter de beer A. J. Wij- tenburg, allen binnen deze gemeente woonachtig. Omtrent de levering van de benoodigde kle dingstukken ten dienste der agenten van politie, benevens de levering van de schrijf behoeften voor de gemeente-secretarie zoomede die der scholen is de gunning aangehouden. In de maand October zijn binnen deze ge meente geboren 133 kinderen, als: 63 zoons en 70 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten; overleden 82 personen, als: 14 mannen, 17 vrouwen, 25 zoons en 26 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 42 paren. Voor het m. o. zijn toegelaten voor de la gere wiskunde de lieeren P. N. Yan der Brugge, van 's-Hage, en P. J. Pehmers, van Rotterdam; D. Sluiter, van Leiden, voor aardrijkskunde; T. G. G. Valetta, van Leipzig, voor Hoogduitsche taal- en letterkunde; G. Pattison, van Voorburg, voor Engelsche taal- en letterkunde. Gisteren werd te Zegwaard de gewone eer- ste jaarlijksche koeienmarkt gehouden. Er waren 88 stuks ter markt aangevoerd en de handel was vlug. De tweede markt zal gehouden worden op Woensdag 13 dezer. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Boskoop heeft, naar aanleiding van de desbetref fende aanschrijving der synode, besloten zich tot de hooge regeering te wenden, met verzoek om maatregelen tot beperking van het misbruik van sterken drank. Het Handelsblad kan thans met zekerheid mededeelen, dat Z. M. de koning 15 of 16 Januari e. k. te Arolsen zoowel burgerlijk als kerkelijk met H. K. II. prinses Emma in den echt zal worden vereenigd. Het hooge echtpaar vertrekt dan naar het Loo en zal tusschen 20 en 25 Januari te Amsterdam zijn feestelijken intocht doen. Na ruim vijfligjarigen dienst op het. tooneel zal de heer A. Vink Jr., een onzer oudste tooneel- spelers, op 15 November a. s. voor de laatste maal optreden in den Amsterdamschen Stadsschouw burg en wel in het drama „Nelly". Ruim 25 leerlingen bezoeken thans de kos- telooze beeldhouwschool, door de heeren Cuypers en Colinet in het in aanbouw zijnde Rijksmuseum te Amsterdam opgericht. Voor de akte in de wiskunde 1. o. werden gisteren toegelaten mej. A. M. Brocx uit's-Hage en A. Dobbe uit Dordrecht; voor de akte als huisonderwijzeres in het schoonschrijven werd toe gelaten mej. C. G. Wouters uit Rotterdam. Bij koninklijk besluit is aan kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde gemeente te Arn hem machtiging verleend tot aanvaarding der schenking aan die gemeente, aangeboden door den heer R. L. Chevallier te Amsterdam, bestaande uit een gebouw en erve. aan de Klingelbeek aldaar, waarin een bewaarschool, benevens uit een kapitaal nominaal groot f 20,000 Nederl. werk. schuld, rentende 2','j pet. 'sjaars, welke renten strekken tot instandhouding dier school. De militaire studenten voor den geneesk. dienst der zeemacht L. G. Martinus en E. E. RomeÜBg, laatstgen. op zijn verzoek, zijn met uit. Oct. jl. eervol uit die betrekking ontslagen. Bij kon. besluit is bepaald, dat het alge meen depot van discipline in administratie wordt toegevoegd aan een der corpsen van het leger, door den minister van oorlog aan te wijzen. Een kwartiermeester, ter standplaats van het depot aanwezig, wordt met den administratieven dienst daarbij belast. In de heden gehouden vergadering der Holl. Maatschappij van landbouw, afdeeling Hazerswoude- Koudekerk, is besloten om één of meer lezers uit te Boodigen om gedurende dezen winter eenige voordrachten te houden betrekkelijk den landbouw. Tevens besloot de vergadering die lezingen voor een ieder open te stellen. Omtrent het verdwijnen der ondiepte voor IJmuiden wordt door den minister van waterstaat medegedeeld dat de opruiming van de op de stort plaats gebrachte baggerspecie door de getijstroomen geregeld voortgaat en de onbeschermde hoop specie in volle zee gestort, ongetwijfeld spoedig zal ver dwijnen. Het stoomschip „Madura", van Batavia

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1