INGEZONDEN. sidenten of voorzitters van de besturen der voor naamste weeshuizen in het geheele rijk, alsook van de wijze van oplevering der weezen en het getal verpleegden. De minister van binnen - landsche zaken heeft de commissarissen des konings in de provinciën verzocht, hem zoo spoedig rno- lijk in staat te stellen, aan dien wensch te voldoen. Door den Koning is vrijstelling verleend van het recht van zegel en registratie voor de getuigschriften van goed zedelijk gedrag door de hoofden der gemeentebesturen af te geven aau personen, die tot leeraar aan een gymnasium wenschen benoemd te worden. Yoor het m. o. is voor boekhouden, school onderwijs, toegelaten de heer M. W. G. Kop, van Den Haag; toegelaten: S. Stellingwerf!, van Den Haag, voor Fransche taal- en letterkunde; W. J.Bonte, van Zalt-Bommel, voor staatsinrichting vau Neder land. Het hof heeft den lichten rouw aangenomen voor den tijd van drie dagen, wegens het over lijden van koningin Christina vau Spanje. Het stoomschip „W. A. Scholten" arri veerde gisteren van Nieuw-York te Vlissingen; de „Conrad" vertrok 2 Nov. van Batavia naar Nieuwediep; „de Madura", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde te Suez en vertrok van daar gistermorgen; de „Drente", van Botterdam naar Batavia, 4> Nov. des namiddags te Point de Galle gearriveerd, zou den daarop volgenden dag de reis voortzetten. In eene algemeene vergadering van aan deelhouders van het kon. zoöl. bot. genootschap te 's-Hage is besloten 2000 te geven voor den medeaaiakoop der muziek uit de bibliotheek van wijlen den heer P. Dunkier. Voor do levering van fourrages ten behoeve van de paarden bij het leger voor den tijd van één jaar, ingaaude 1 Nov. jl., is o. a. voor het garnizoen te Leiden contract gesloten met J. M. Van Cappellen wed. W. Hoogendijk te Breda. Gremeng-d. Nieuws. Mejuffrouw Hélène Gierach heeft door hare buitengewone kunstverrichtingen te paard reeds zoodanig de bewondering van eenige bezoe kers van het circus Corty opgewekt, dat haar gisteravond onder luide toejuichingen een bouquet werd aangeboden. Blijkens achterstaande adver tentie zal morgenavond de eerste pantomime, het Chineesche volksfeest, worden vertoond, waartoe volgens het programma niet minder dan negentig personen medewerken. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks middernacht, is een marinier, te Botter dam in garnizoen, aan de Nieuwehaven in het water gevallen. Hoewel hij er dadelijk uitgehaald werd, is het niet mogen gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Klaas Nieuwenhuis, een der medever dachten van den dubbelen moord, die onlangs te Vollenhove heeft plaats gehad, heeft volledig bekend daaraan schuldig te zijn, zoodat thans de verdachte Gerrit Nieuwenhuis nog de eenige is die zijn schuld niet bekend heeft. Nabij Charlois is op het droogdok der heeren Van Zeyleu Dekker gisternamiddag een veertienjarig meisje verdronken. Een emmer water willende scheppen, gleed zij uit en toen men haar op het droge bracht, schenen de levensgeesten reeds uitgedoofd. Er is nog wel geneeskundige hulp ingeroepen, doch men vreesde dat die niet baten zou. Aan het Stampertgatscke veer, over de rivier de Mark, tusschen Fijnaart en Gastel, was de brug Vrijdag-avond door een vaartuig aangevaren en zoodanig gehavend, dat de passage daarover niet alleen voor rijtuigen maar ook voor voetgangers was gestremd. De passage voor voet gangers geschiedde nu per bootje, dat langs een lijn werd overgetrokken. Toen nu Maandag-morgen vroeg de arbeiders zich aldaar naar hun werk wilden begeven, werden er onbedacht te veel, en wel .20 te gelijk, in eeu boot geladen, die dooi den sterkeü golfslag omsloeg, zoodat allen te water geraakten. Doof de vele schepen, die aldaar inde Mark lagen, was er spoedig genoegzaam hulp bij de hand, en na vele pogingen gelukte het van de 20 personen 19 te redden.' Een oppassend jongeling van 15 jaar was het slachtoffer van de ramp. Een hoefsmid uit een provinciestadje, die zich als bediende had verhuurd bij een restau rateur te Parijs, maakte daar kennis met een kame nier, die niet ongevoelig bleek te wezen voor zijn hoffelijkheden, al was hij, als een waardig volgeling van Vulcanus, tamelijk kreupel. De jonkman scheen echter wat onstandvastig in zijn genegenheid te zijn, en dit had verkoeling ten gevolge. Zoo ston den de zaken, toen de concierge van het huis op zekeren morgen een schot hoorde weerklinken. Hij ijlt naar boven en vindt de kamenier badende in haar bloed. De hoefsmid-tafelbediende had haar met een revolver getroffen, gelukkig echter niet doodelijk, en de concierge kwam nog juist tijdig genoeg om den jonkman te beletten het vuurwa pen tegen zich zeiven te keeren. De justitie zal hem nu zeker op vrij gevoelige wijze onder het oog brengen, tot welke doeleinden men in een be schaafde maatschappij een vuurwapen al zoo niet mag bezigen. Te Londen werd Zaterdag eene hoogst belangrijke en wel geslaagde proef vertoond met eene uitvinding vau den heer Werdermanu. Deze technicus schijnt inderdaad tot zekere hoogte de zelfde vond te hebben gedaan, op welke Edison zich beroemthet middel namelijk om verschei dene eleclrische lampen te doen branden, onafhan kelijk van elkander, door de werkiug van een zelf den electrischen stroom. Stewart, een der directeuren van de beruchte „City Bank" te Glasgow, is tegen eene cautie van 15,000 p. st. op vrije voeten gesteld en zijn collega's zouden binnen een of twee dagen insgelijks, op denzelfden koop, in den kring hun ner bloedverwanten zijn teruggekeerd. Hoe lang hun huiselijk geluk duren zal, hangt vermoedelijk af van den stand der reisgelegenheden naar Ame rika. In eene bijeenkomst van Glasgowsche heeren werd voorloopig reeds voor 30,000 pd. st. inge schreven ten behoeve der meest hulpbehoevende slachtoffers van het bankroet. KOLONIËN. BATAVIA, 2 October. Door den gouverneur-generaal vau Ned.-Indië ziju nog de volgende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Geplaatst: Als lid der commissie tot het samenstellen van een nieuw administratie-reglement te Batavia, de onderint. 2de kl. A. E. Winekel; bij de intendance in Atjeh, de kaptein-kwartiermeeseer J. Blankwaardt; bij het 10de bataljon infanterie, de kaptitein H. K. A. Beekhuis; bij het 11de, de majoor J. 11. P. Kroesbeek; bij het 4de depot bataljon, de kapitein W. C. Van Marion; bij het magazijn van 's rijks geneesmiddelen, de apotheker 2de klasse W. De Lange. Ingetrokken: De plaatsing van den kapt. J. C. F. Schoggers, bij het 4de bat. infzijnde hij geplaatst bij het 2de depot-bat. Overgeplaatst: Als adjoint bij den staf in Atjeh, de 1ste luit.-adj. A. A. Veenhuizen; als admin, van het tijdelijk hospi taal te Batoe-Toelis, de kapt.-kwart. E. J. H. Van Houtum|; bij den raad van adm. van het 2de depot-bat., de 1ste luit.- kwart. H. P. G. MunDikhuizeu; bij den raad van adm. van het 4de depot-bat., de 2de luit.-kwart. A. Lommen; bij de int. in Atjeh, de 1ste luit.-kwart. A. L. G. Gobée; als adj. bij het 3de garn.-bat. in Atjeh, de 1ste luit. adj. P. A. Van der Locff; als gewest, onderint. der Mol. Eil., de onderint. 2de kl. C. T. Reisig. Geneeskundige dienst: Bij het hosp. te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. N. L. Holwerda; bij het hosp. te Soera- baia, de offic. van gez. 2de kl. V. Kobler; bij het garn. te Samarang, de oflic. van gez. 1ste kl. E. C. Van Minkelenbij het garn. te Salatiga, de apoth. 2de kl. F. T. Schroder; bij den gen. dienst in Atjeh, de off. van gez. 1ste kl. J. Al. W. Van der Hoeven. Bij het garn.-bat. der Z.- en O.-afd. van Borneo, de kapt. R. T. Loomeyer; bij het garn.-bat. van Sumatra's Westkust de 1ste luit. H. F. T. Lutje en de 2de lnit. A. A. Schutter. BUITENL A. N ID. Frankrijk. Het Gele boek behelst eene dépêche van Du- faure aan Waddington, dd. 13 Juli, waarin hij hem gelukwenscht met het ouderteekenen van het tractaat van Berlijn. In eene circulaire van den minister Waddington, onder dagteekeuing van 22 Augustus, werd aangedrongen op de uitvoering van het geheele tractaat. In eene dépêche van den minister van 27 September werd de wensch te kennen gegeven, dat de Porte krachtiger de leiding der zakeu in Turkije op zich zou nemen. Lord Salisbury deelde in eene dépêche van 7 Juli aan de Eransche regeering de overeenkomst aangaande het eiland Cyprus mede. Die overeenkomst was gesloten om westelijk Azië niet zonder verdedi ging aan Busland overgeleverd te laten. Engeland, zeide lord Salisbury, heeft, om Frankrijk niet te gen zich in te nemen, Egypte niet willen bezet ten, of zich meester maken van het Suez-kanaal. Eene dépêche van Waddington, van 21 Juli, maakt melding van de emotie, die overal, vooral in Frankrijk, veroorzaakt werd door de overeen komst tot afstand van Cyprus. Er werd op gewe zen, dat Frankrijk Engeland eerbiedigt als eene groote Aziatische mogendheid, doch eveneens ge ëerbiedigd wil worden als eene groote mogend heid in de Middellandsehe Zee. Lord Salisbury erkende dat de twee Staten gelijke rechten hebben, en dat zij elkander gelijken eerbied verschuldigd zijn. Dit gold vooral ten opzichte van Frankrijks en Engelands verhouding tot Egypte. Eene dépêche van Salisbury, van 7 Augustus, gaf blijk van Engelands oprechten wensch om eerlijk met. Frank rijk samen te werken tot het verzekeren en bevei ligen van Egyples hulpbronnen. Engeland noch Frankrijk zou in Egypte grondgebied zoeken te verkrijgen. Beiden wenschteu de duurzaamheid van des Khedives gezag, streefden krachtig naar verwezenlijking der ingevoerde hervormingen en verlangden dat de schulden des lands werden af betaald. Kusland. De „Golos" bevat een artikel, waarin het blad zegt dat alle Bussen den vrede wenschen, maar de tegenwoordige toestand zeer verontru.-tend is. De oorlogskas, welke onlangs naar Odessa was overgebracht, bevindt zich nu weder te Adria- nopel. Wat moet dit alles beduiden? vraagt het blad. Op de eene plaats worden de troepen afge dankt, doch op eene andere teruggebracht naar punten welke zij reeds verlaten hadden. Een op rukken naar Koustantinopel onder de tegenwoor dige staatkundige omstandigheden zou een vijan delijke daad van onze zijde zijn. Is de bewering valsch, dan behoorde zij te worden tegengespro ken, of althans betoogd, dat het noodig is om de Bussische troepen op hunne sterkte te hou den, ten einde de orde in Bulgarije te handhaven. De Bussische bladen maken gewag van vele zelfmoorden of pogingen daartoe iu het Bus sische leger, dat Bulgarije bezet houdt. T'elejyra rnmen. DEN HAAG, 6 November. Bij de akte-examens voor het middelbaar onderwijs is heden toegelaten de heer Sluiter, van Leiden, voor aardrijkskunde. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 19 dezer des middags te 2 uren. NIEUW-TOBK, 5 November. De verkiezingen van congresleden en van de hooge ambtenaren zullen heden in 30 Staten plaats hebben. Ten ge volge van den feestdag zijn alle markten gesloten. KONSTANTINOPEL, 6 November. De heer Drummond Wolff heeft aan de commissie van Bumelië een zeer vrijzinnig plan medegedeeld voor de organisatie dier provincie. Men geloofr, dat de Bussen van het geldelijk beheer van Bu melië zullen afzien. Zestigduizend Bussen staan te Adriauopel; 180,000 aan de linie van Demotika, Lula-Bur- gas en Midia-Burgas. De Bussen hebben 500 Bulgaren aange houden, die in Macedonië wilden binnendringen. De sultan heeft eene maand van zijne civiele lijst, ten bedrage van 50,000 Turksche ponden, afgestaan ten behoeve van de intrekking der kaimes. PEST, 6 November. De motie om de regeering in staat van beschuldiging te stellen is met eene meerderheid van 75 stemmen verworpen. LONDEN, 6 November. Duitschland wil zich niet in de nieuwe verwikkelingen der Oostersche quaestie mengen. SIMLA, 5 November. Men verzekert dat de bevolking van Kohistan in opstand is gekomen. De gouverneur van den emir heeft talrijke strijd krachten afgezonden om de orde te herstellen. Zoo gaat liet dikwijls. Daar zijn er onder onze stadgenooten wien het voorkomt als had Leiden met haar dubbele sleutels de deur dichtgedaan voor alles wat tot de geoor loofde publieke genoegens behoort. Zij klagen en pruttelen te pas en te onpas en tasten naar ver maak, gelijk het onschuldig wicht de handjes naar de bron van lafenis uitstrekt. Zoo gaat het veelal in ons gezegend Holland veel inspanning getroost

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2