N°. 5744. A". 1878. Dinsdag 5 November. w» Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij de heden gehouden openbare verkoo- pinö van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 34.00, f 17.00, f 3.40 en f 1.75; de laagste f 34.00, f 16.50, f 3.30 en f 1.65. Voor het, in. o. zijn voor de akte lagere wiskunde toegelaten de heerenP. Vlaanderen, van Huizen (N.-Holland), en R. Boerrna, van Deveuter; voor boekhouden zijn toegelaten, voor huisonderwijs, de heerenJ. W. Soetekouw, van Rotterdam, en J. Van Duyn, van Leiden. Vier candidaten onderwierpen zich Zaterdag in Den Haag aan het examen voor de Hoogduit- sche taal; toegelaten mej.A. M. H. H. De Body en S. P. M. Van der Swalme uit Delft.. Voorde akte als hulponderwijzeres werden van de 10 can didaten 8 toegelaten, mej.A. P. Geysbeek Mole naar uit Hazerswoude, H. J. Dijkstra uit 's-Hage, M. J. Arnold, M.G. Van Brugge en J. M. Du Rieu uit Delft, J. Vis uit Rotterdam, K. Van Rees uit Hellevoetsluis, L. K. Van den Brand uit Geervliet; voor hulponderwijzer werd toege laten de heer J. K. Ekering uit 's-Hage. Bij de herstemming voor twee gemachtigde leden voor den kerkeraad der Herv. gemeente te Voorschoten zijn gekozen de heeren D. J. Gesink met 91 en C. v. d. Graaf met 87 stemmen. Het aantal uitgebrachte st. bedroeg 173. Dr. J. K. Pel is niet voorgedragen ter be noeming tot buitengewoon hoogleeraar in de kli niek der besmettelijke ziekteu aan de universiteit te Amsterdam. Voor dit vak zal geen professoraat worden opgericht. De heer Pel wordt voorgedragen als lector in de geneeskunde, met bepaling dat hij voor het onderwijs in de physische diagnostiek en de kliniek der infectieziekten gebruik zal kunnen maken van het buiten-gasthuis. De heer C. G. Van der Meulen te Amster dam heeft aan den minister vnn waterstaat enz. concessie gevraagd voor den aanleg van een acht tiental „economische locaalspoorwegen", waaronder voorkomt een van Amsterdam door Haarlemmer meer naar Leiden en een van Gouda naar Waddings veen, Boskoop, Hazerswoude, naar een station van de lijn LeidenWoerden. Die spoorwegen, zegt de heer Van der Meulen, met groote soliditeit aangelegd en ingericht voor personen en goederen, zullen aan alle eischen van snel en goedkoop vervoer voldoeD, terwijl de goederenwagens zoo gemaakt zullen worden, dat de bovenbakken in hun geheel, met ongebroken lading, op de onder stellen van de goederenwagens der gewone spoor wegen geplaatst kunnen worden, waardoor het kostbare en tijdroovende overladen vermeden wordt. De minister van oorlog heeft den lsten luitenant P. Ij. H. Mansvelt, van het 4de reg. infanterie, in zijn rang overgeplaatst bij het in structie-bataljon te Kampen. Volgens aanschrijving van den minister van oorlog zullen de examens voor onderofficieren tot verkrijging van den rang van 2den luitenant, in 1879, in plaats van in Maart, in October ge houden worden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de onderofficieren, korporaals en verdere manschap pen van 1 Januari a. s. weder evenals vroeger aan korting op hunne soldijen ten behoeve van het kleeding- en reparatiefonds, zullen worden onderworpen, wanneer zij daartoe volgens de be staande bepalingen in de termen vallen. Hierin is voor velen eene belangrijke soldijvermindering gelegen. Dezer da-?en zal een commissie uit de stu denten van Groningen zich naar Oost-Priesland begeven, ten einde onderzoek te doen naar de wapens en kostumes van beroemde personen, die graaf Edzard den Grooten bij zijn intocht in de stad Groningen in 1506 hebben vergezeld. Bedoelde intocht zal te Groningen nl. in 1879 als maskerade vertoond worden. De wapenkamer en andere ver zamelingen in Emdeu, de „Ahnenzaal" van den heer Vou Trese-IIinta, de oude schilderijen en handschriften van graaf Vou Wedel-Loga en Von Knyphausen-Lützburg en de ter zake behoorende oudheden te Aurich zullen het doel zijn van hunne nasporingen. De heeren A. W. T. Koch, J. K. Kem- pees, S. Verwey, W. Müller, L. C. C. Olifiers, E. G. Weyers, H. Hölter, W. Maus, L. L. G. Mou- bis, A. J. Garnier en Th. G. E. Anken zijn ge steld ter beschikking van den gouvern.-generaal van Ned. Indië, om bij den dienst der staats spoorwegen op Java te worden geplaatstde heeren Verwey, Müller, Olifiers, Hölter en Maus als tijde lijke, de overige als vaste ambtenaren. Het stoomschip „Prins Hendrik", 14 Sep tember van Nieuwediep vertrokken, is 26 October te Batavia aangekomende „Prins van Oranje", 21 September van Batavia vertrokken, is gisteren te Nieuwediep aangekomende „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, is Zaterdag-morgen Kaap St.-Vincent. gepasseerd; de „Overijsel", van Rotterdam naar Java, is Zater dag-morgen te Cadix aangekomen om het restant lading ex „Gelderland" over te nemen. Voor de vaste examen-commissie voor onder- officiereu onder presidium van den generaal-majoor Netscher hebben dezer dagen met goed gevolg het gewoon tweede luitenants-examen voor het leger hier te lande of in Itidië afgelegd de volgende sergeanten behoorende tot de hoofdcursussen te 's-Bosch en Kampen: Schoonman, van de grena diers en jagers; Eontijn, Van Dijk, Oudshoorn, Quack, Bueninck en Galles, van het instructie bataljon Kniphorst, Iluitenbach, Klontje en Jacobs, van het 1ste reg. in f.Bonemeyer, Sprayt, Defize, Erommann en Boot, van het 2de; Glerum, van het 3de; Sernée van het 4de; Schreyner, Houbolt en De Vries, van het 5de; Hamerster, Van Driel, Schwartz, Koene, Tissot van Patot, Van Thiel, Holland, Goedbloed en Van der Ileyden van het 6de; Koolhoven van het 7de; Hollenbach, Labotz en Pieters van het 8ste reg. inf.voorts hebben de wachtmeesters Piepers, Geel en Storm de Grave van den hoofdcursus te Haarlem met gunstig gevolg examen als 2de luitenant der cavalerie afgelegd. Z. M. heeft mr. W. E. H. Von Weckher- lin, op zijn verzoek en onder dankbet. voor de bewezen diensten, met 1 Nov. eervol teruggeroepen als minister-resident in Japan, en gesteld op non activiteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist; aan het departement van koloniën tijdelijk toe gevoegd een technisch bureau voor de aanschaf- fing en keuring van goederen voor den dienst der staatsspoorwegen op Java en tot chef van dat bureau tijdelijk benoemd den gepens. luit.-kol. der genie E. A. Haitink. e m e n er d Nieuws. Zaterdag is er diefstal van zakken gepleegd op den zemellappen molen van den heer Pronk buiten de voorm. Koepoort, door een onbe kend persoon. De politie doet onderzoek. De eerste van de reeks aangekondigde voorstellingen in Jret circus Corty heeft gister avond plaats gerad. Na de vele uit Utrecht tot hier overgekomen berichten omtrent het gezelschap, was men alzoo in de gelegenheid er zelf kennis mede te maken. Die kennismaking, ook in ver band met de vele moeilijkheden die aan een eer ste voorstelling verbonden zijn, kan in vele opzich ten gunstig genoemd worden. Het programma werd vlug en net uitgevoerd. Herhaalde toejuichingen vielen zoowel aan de rijderessen als rijders ten deel, terwijl de clowns menigmaal, doch niet al tijd, er in slaagden de lachspieren in beweging te brengen. Bijzondere aandacht werd geschonken aan de buitengewone oefeningen in de hoogere luchtgymnastiek van den heer Tautz, die ten slotte daverend werd toegejuicht. Niet minder was dit het geval met de vier Arabieren, die getoond heb ben inderdaad op den naam van koningen der springers aanspraak te mogen maken. Ook hunne werkzaamheden waren soms verbazingwekkend en werden door de toeschouwers op prijs gesteld. Eveneens was dit het geval met den heer Houssa Buro-Sam, wiens Japansche oefeningen, voor zooverre we ons niet vergissen, hier ter stede over 't algemeen bepaald nieuw waren en ve ler bewondering opwekten. Op de talrijke be wijzen van sympathie, hem door het publiek dan ook geschonken, mocht hij volkomen aauspraak maken. Minder nieuw was de muzikale entree door de beide clowns, doch wat zij aan nieuwheid miste, won zij in netheid en zuiverheid van uitvoering. De vijf Arabische volbloedhengsten zijn inderdaad een sieraad van het circus en le verden opnieuw het bewijs hoe ver het in de paardendressuur kan worden gebracht. Den beer Althoff komt alle lof toe, die hem trouwens ook niet werd onthouden. De voorstelling werd be sloten met een „Russische dames-kurassier ma noeuvre", die een gunstigen indruk maakte. De kostumes van het geheele thans werkend personeel waren keurig. Blijkens de bijvalsbetuigingen was het publiek, dat den eersten avond reeds in een niet onaanzienlijk getal was opgekomen, over hetgeen was vertoond, bijzonder tevreden. Bijna alle personen toch werden meer dan ééns terug geroepen. Sommigen hunner hebben zich reeds hun succes voor volgende avonden verzekerd. De laatste voorstelling door het cirque te Utrecht Vrijdag-avond gegeven, zegt het Utr. Dbl., was voor de leden van het gezelschap een feestavond. Gedurende een vertoef van zes weken hadden allen zich zooveel toegenegenheid bij het publiek verworven, dat dit, na het optreden van elk der sujetten, door het doen aanbieden van bloem ruikers en lauwerkransen, onderscheidene met fa- culteitskleuren versierd, en het herhaaldelijk, soms zelfs al te herhaald terugroepen, zijn sympathie den kunstenaars te kennen gaf. Dat de dames Schumann en Gierach en de heeren Althoff en Schumann in de eerste plaats hulde erlangden en verdienden, behoeft nauwelijks gezegt te worden. Ook den directeur werd bewijs gegeven van de algemeene goedkeuring, die hij trouwens het best ondervond, door het druk bezoek, waarin hij al den tijd, dat hij daar was, zich mocht verheugen. De heer Althoff bracht, buiten het programma, nog den Trakhener hengst voor, dien hij voor een viertal weken van den heer Van den Hein; aldaar aankocht. In het voorjaar nam^T, wij, zegt het blad verder, uit een Brui^sch blad de mededeeling over. dat onze ijve^ge directeur der manége, onder meer ee*"j prachtigen hengst had gekocht te Königsberp. Jijt fiere beest had de heer Althoff, zoodra ',]jj fiet zag, voor het cirque gewenscht en verkregen. Niettegenstaande de drukte der dage- l'jksche voorstellingen, had hij het paard reeds LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mianden.;»t. 11f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: V»n 16 regelsr<-.-im.A.i.iV 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIOES, 4 November. -i

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1