Gemengd Nieuws. Frankrijk. geschat of wel daarmede geheel onbekend schenen te zijn, was mede, vergeleken bij het voorgaande jaar, veel minder; veel geringer was ook het ge tal van hen, die slechts de beide eerste klassen eener hoogere burgerschool hadden doorloopen en die, behoudens gunstige uitzonderingen, bezwaarlijk aan de gestelde eischen kunnen voldoen. De minister van waterstaat enz. heeft aan Ged. Staten van Noord-Brabant te kennen gegeven, geen termen te kunnen vinden, aan de Staten- Generaal het voorstel te doen, om het kanaal van Eindhoven over Tilburg naar het Hollandsch Diep van rijkswege aan te leggen. De minister stemt toe, dat het verkrijgen van een voldoenden scheep vaartweg tusschen de Noord-Brabantsche fabriek - plaatsen en de koopsteden aan de Maas een natio naal belang is, maar kan daarin geen reden zien, om ten aanzien van dit kanaal een anderen weg te volgen dan ten aanzien van de mede in het wetsontwerp opgenomen kanalen in het noordoosten des rijks, die als internationale gemeenschapswegen insgelijks van algemeen belang zijn en evenwel niet van staatswege worden uitgevoerd. De minister is van oordeel, dat het belang der landstreek, die door het kanaal wordt doorsneden, hier in de eerste plaats op den voorgrond moet treden. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar den 30sten Oct.de „Harald" is dien dag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken met de mail voor Nederland. Aan het departement van waterstaat werd beden aanbesteed1°. de aankoop van de buiten dienst gestelde telegrambladen en andere beschei den van den rijkstelegraaf, gedurende de jaren 1879, 1880 en 1881, met verplichting voor den kooper tot onbruikbaarmaking dier bescheiden. Eenige inschrijvers waren de heeren L. Van Ger- vink en Zonen te Berghuizen bij Hattem voor f 10.03 per 100 kilogram; 2". het leveren van omslagen voor telegrammen, ten behoeve van den rijkstelegraaf, gedurende de jaren 1879, 1880 en 1881. Hiervoor had het minst ingeschreven de wed. S. Benedictus te Rotterdam, a f 1.82 de niet gegomde en ƒ1.87 de gegomde per 1000 stuks. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren S., die als directeur van een zoogenaamden goederenhandel leden tegen 5 cents contributie per week wierf, doch na verloop der 52 weken de leden op hunne gekozen goederen of voorwerpen liet wachten en ten slotte met de noorderzon deze gemeente heeft verlaten; alsook tegen een 15-jarigen jongen, genaamd G., die ten nadeele zijns meesters paling ontvreemd heeft. Nabij de Wagenbrug te "s-H<?l'C werd hedenochtend eene oude juffrouw, die, aan doof heid lijdende, de waarschuwing van den koetsier niet hoorde, door den tramway aangereden en omvergeworpen, ten gevolge waarvan zij eenige lichte kneuzingen bekwam. Gistermorgen omstreeks vijf uren brak aan het hoog gedeelte van Oosterbeek een hevige brand uit in een huis bewoond door twee gezinnen. De brand is ontstaan, doordat de kat op tafel sprong en aldaar een brandende petro leumlamp omverwierp, waardoor zij in vlam ge raakte en zich vervolgens een weg baande naar het achterhuis, waar zich een massa stroo bevond en alzoo alles in lichterlaaie zette, die in een oogen- blik, behalve het huis, grootendeels den geheelen inboedel vernield had. Huis en inboedel van den eigenaar waren tegen geringe brandschade verze kerd, doch zijne twee knechts en het andere gezin hebben door dit ongeval bijna al hunne bezittin gen verloren. De brandspuit was wel spoedig bij het onheil aanwezig, doch moest werkeloos blijven bij gebrek aan water. Betreffende de arrestatie van den spoorwegbeambte R., beschuldigd van knevelarij enz. enz., tijdens hij dienst deed aan het haven station te Vissingen, meldt men dat uit de in structie zou gebleken zijn, dat de beschuldigde de som voor uitbetaalde werkloonen wel iets hoo- ger opgaf, dan werkelijk door hem aan de arbei ders betaald werd, maar dat dit overschot moest strekken tot het annkoopen van kleine benoodigd- heden voor het kantoor en het laten verrichten van eenige kleine herstellingeneen gebruik dat reeds vroeger en ook nu „als vereenvoudigings- middel" werd in practijk gebracht en door de chefs zelfs moet zijn aanbevolen. Bij onderzoek is bovendien gebleken, dat de door hem opgege ven uitgaven werkelijk hebben plaats gehad, ter wijl niet aangetoond kon worden dat die op eenige andere wijze aan de administratie zijn in rekening gebracht. Overigens moet er niets ten zijnen laste zijn aan het licht gekomen. Dat om boeken te verkoopen de „han del" zijn toevlucht neemt tot bons voor horloges, zeilbooten, piano's enz., daaraan is men zoo gewoon, dat niemand er zich meer over verwon dert. Eigenlijk koopen de meesten slechts den bon en willen dan wel de boeken op den koop toe nemen, als de bruid, die om haar bruidschap ten huwelijk werd gevraagd. Maar dat men om het bezoeken van eene publieke vermakelijkheid aan te moedigen, daaraan ook eene loterij verbindt, zegt de Arnhemsche Crt., is iets nieuws. Het is nl. door den eigenaar van het cirque Corty te Utrecht in toepassing gebracht. In de pauze wer den er een vet varken en een schaap verloot. Maar hij die den prijs trok was niet de eenige, welke er voordeel bij had. Het publiek amuseerde zich met de pogingen om het dier uit de manége te brengen want daartoe was de gelukkige win ner verplicht beter nog dan met menigen toer; vooral de twijfelachtige medewerking van de clowns verhoogde het genoegen van de toeschouwers, maar minder dat van den gelukkigen winner en zeker allerminst van het varken. In de groote goederenloods der H. IJ.-S.-M. te Amsterdam zijn Woensdag-avond proeven genomen met het electrische licht, stelsel van Jablochkoff, met drie lantaarns, die den om trek verlichtten als bij helderen dag. Twee verpleegden uit het gesticht Meerenberg die daaruit waren ontsnapt, zijn door de politie te Amsterdam ontdekt en weder naar hunne oude verblijfplaats teruggebracht. Het zevenjarig dochtertje van een in het gehucht Napels, gem. Scheemda, wonenden arbeider zou Zaterdag-namiddag voor hare moeder eenig zand gaan halen uit een in de nabijheid aanwezigen kuil. Nauwelijks was de kleine daarin, of een klomp aarde raakt aan den rand van den kuil los en stort naar beneden. Toen eenige oogen- blikken later het kind^erd opgedolven, was het reeds overleden. Te Jutfaas werd Woensdag een acht tienjarige jongeling, terwijl hij op de stelling van een windmolen stond, door een der wieken getroffen, hetgeen zoo hevig aankwam, dat het hekwerk der roede voor een gedeelte brak en hij tegen de balie werd geslingerd, met het noodlottig gevolg, dat hij eenige oogenblikken daarna over leed ten gevolge van hersenuitstorting, door den hevigen schok ontstaan. Volgens de „Précurseur" hebben eenige dieven dezer dagen uit de Manhattan- spaarbank te Nieuw-York 2,757,000 dollars aan waarden gestolen, waarvan 84,000 dollars in specie en obligatië'n aan toonder. Te Madrid stroomen de kijklustigen tegenwoordig eiken avond naar den Alhambra- schouwburg, waar een Franschman, Gautier ge naamd, voor de oogen van het publiek in vijf minuten tijds eene schilderij begint en voltooit. De toejuichingen namen geen einde toen hij on langs in denzelfden ongeloofelijk korten tijd twee schilderijen te gelijk leverdede eene, met de lin kerhand uitgevoerd, stelde een landschap met een waterval voorde tweede, met de rechterhand ge daan, eene schipbreuk te midden van rotsen. De kunstenaar-kunstenmaker werd zesmaal terug geroepen. Te Rijsel heeft zich het volgende zonderlinge geval voorgedaanEenige dagen ge leden vervoegde zich iemand bij een koopvrouw in antiquiteiten aldaar om een oud, met kostbare edelgesteenten versierd horloge te laten taxeeren, De dame antwoordde hem, dat het haar niet moeilijk zou vallen hem daaromtrent inlichting te geven, aangezien zij in haar magazijn een hor loge had, dat volkomen geleek op het haar door den vreemdeling vertoonde uurwerk. Met deze woorden opende zij een vitrine, maar men ver beelde zich haar groote verbazing: haar horloge was verdwenen. Overtuigd, dat het haar aange boden zakuurwerk het hare was, vroeg zij den bezoeker, van wien hij het had ontvangen, waarop deze ten antwoord gaf, dat het hem ter hand was gesteld door een professor aan het vrije col lege van Saint-Joseph. De handelaarster hield nu het horloge in haar bezit en gaf van de zaak on middellijk kennis aan den commissaris van politie en nu bleek het al spoedig, dat bedoelde hoog leeraar op zijn beurt het voorwerp had ontvangen van een persoon, dien hij te Metz had leeren kennen, en wel als onderpand voor een aan deze geleende som van 40 franken. Was nu deze laatste de dief? Men zou geneigd zijn het tegen deel te onderstellen, daar hij weldra de geleende 40 franken aan den professor terugzond, waarop deze zich natuurlijk genoodzaakt zag hem te mel den, dat het bewuste horloge in beslag was genomen. Het schijnt dat Oliva Moncasi geen medeplichtige had; men gelooft, dat koning Al- fonsus het doodvonnis in levenslangen dwangar beid zal veranderen. De uitbarsting van den Vesuvius is opnieuw met kracht begonnen. In het Hotel des Invalides te Par ij s is de laatste van hen, die aan de expeditie in Egypte deelnamen, overleden. Darrey was bijna een eeuw oud; hij was het die, toen de moor denaar van generaal Kléber (die den 14den Juni 1800 te Caïro door een jeugdig Mahomedaan werd vermoord) vier uren te pronk werd gesteld en van dorst versmachtte, deze een glas water toereikte. Darrey was ongeveer 50 jaren in het Hotel des Invalides. De koetsier van den gevangen wagen, die den 2den Juni, na den aanslag van Nobi- ling op den Keizer, bij het binnenrijden van des moordenaars woning ernstig aan het hoofd gekwetst werd, heeft zich dezer dagen als her steld bij zijn chef aangemeld. Hij zal nu als por tier een goede betrekking krijgen. Roussel, directeur der menagerie, welke zich thans op de kermis te Luik bevindt, had in den Jardin d'Acclimatation dier stad een grijzen beer gekochthij begaf zich met vier man nen naar den Jardin, ten einde het dier mee te nemen. Een hok met een lokaas werd geplaatst nabij den kuil van den beer, die weldra in het hok gesloten was. Nauwelijks echter was het dier gevangen, of het greep met zijne machtige klau wen de ijzeren staven vast en in weinige oogen blikken was zijne gevangenis verbrijzeld. Met angst wachtten Roussel en zijne mannen af, wat het vrije dier doen zou; om alle ongeluk te voorko men, waren twee geweren op den beer gericht. Deze echter, uit zijne gevangenis verlost, keerde gerust naar zijn kuil terug. Het hok, dat de beer heeft verbrijzeld, woog 300 kilo; de staven had den een dikte van 2'/a centimeter en hadden de sterkste dieren, tijgers en leeuwen, gevangen ge houden. Roussel, die zulk een verschrikkelijk dier in zijne menagerie niet wilde, heeft het met een ge weerschot gedood. De pels van den beer is naar Brussel gezonden en het vleesch werd aan de ho telhouders verkocht. De laatste volkstelling in Oosten rijk heeft aangetoond, dat daar 183 mannen en 229 vrouwen wonen die honderd of meer jaren oud zijn. BUITEINLAND. Dezer dagen is aanbesteed het bouwen van het fort Frouard, dat de vallei van den Moezel, twee spoorwegen en een kanaal zal beheerschen. Een Duitscher was de laagste inschrijver, en het werk werd hem toegewezen, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog. Die zaak bracht vrijwat sensatie teweeg. Men erkende dat men, om aannemer te worden van een openbaar werk, geen Franschman behoeft te zijn, maar de voor zichtigheid gebiedt toch, het maken van een fort van zooveel belang niet aan een buitenlan der te gunnen. Immers, in hem kan men de vereischte waarborgen van geheimhouding omtrent bouw, inrichting enz. onmogelijk vinden. De mi nister van oorlog nu heeft het ook zoo begrepen, want hij heeft zijne goedkeuring aan de gunning onthouden.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2