N*. 5742. v.~ f'\._ ~v A". 4878. Zaterdag 2 November. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. Door de staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer N. A. J. Voorhoeve en het ge tuigschrift van het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer W. Nolen, beiden doctorandus. Heden herdenkt de heer W. F. Steygerwalt den dag, waarop hij vóór 25 jaren zich hier ter stede als veearts vestigde en tevens in dienst der gemeente trad. Moge het hem te beurt vallen, nog geruimen tijd nuttig werkzaam te zijn. Naar wij vernemen zullen Dinsdag 5 Novem ber de godsdienstige voordrachten van de alhier bestaande afdeeling van het Ned. Protestantenbond worden hervat in het kerklokaal van het Gere formeerd Weeshuis. Voor de akte als hulponderwijzeres zijn giste ren in Den Haag van de 15 candidaten 13 toe gelaten, mej.: E. Van Dijk, G. J. M. Van Dijk, A. M. C. Engelhart, A. M. E. Rollandet, J. E. Van Hettinga Tromp en C. J. Werst uit Leiden, J. Kraal uit Oegstgeest, E. J. Hofstede en M. W. Hofstede uit 's-Hage, F. De Croes, H. C. Janse, E. Ch. Knappert en J. W. Van der Sluis uit Schiedam. Nadat de zesde algemeene vergadering van het Protestantenbond afgeloopen was en zij, die daaraan deelnamen, gedineerd hadden in het hotel „Zeven Provinciën", is 's avonds te halfacht de openbare bijeenkomst in het „Odeon" geopend door prof. Tiele, die eene korte schets der geschie denis van den godsdienst gaf. Daarna werden door de heeren, die het Bond te Bazel en te Hildes- heim vertegenwoordigden, mededeelingen gedaan omtrent het daar voorgevallene en verhandelde. Vervolgens trad dr. Spiegel uit Osnabrück, die afgevaardigd was door het Duitsche Protestant- verein, als spreker op en daarna werd door ds. Van Hoorn, uit Hooru, ter bespreking ingeleid „de door de Synode der Ned. Herv. kerk in 1878 ter zake het lidmaatschap en de rechten der min derheden genomen besluiten". Dit gaf aanleiding tot uitvoerige discussiën, die tot bijna halftwaalf aanhielden. De vergadering was zeer talrijk. Voor de oprichting eener school voor godsdienstonder wijzers zijn de grondslagen gelegd, daar men meent te kunnen rekenen op f 2000 jaarl. bijdragen men heeft met één gift van ƒ1000 reeds f 3109.50 bijeen. Er is besloten f 200 te bestemmen tot het uitschrijven eener prijsvraag voor het bekomen van eene handleiding voor het onderwijs op de Zondag scholen. In plaats van de aftredende leden mr. Terpstra en ds. J. H. Maronier werden als leden van het hoofdbestuur gekozen mr. J. Telting, lid van den hoogen raad te 's-Hage, en ds. J. Van Loenen Martinet, predikant te Zwolle. De volgende vergadering zal te Leiden gehouden worden. De heer Cd. Busken Huet, "an Parijs, de welbekende letterkundige en criticus, zal in den loop der volgende maand hier te lande eenige lezingen komen houdenbehalve in deze stad denkt hij ook in Den Haag, Haarlem, Amsterdam en Dordrecht op te treden. Van 15 Juni tot 1 of 15 October 1879 zal te Arnhem eene tentoonstelling worden gehou den van Nederlandsche en koloniale nijverheid, waartoe alle voorwerpen worden toegelaten van fabriek-, trafiek- en handwcrksnijvéitiieiu, desver- kiezende met de grondstoffen. Tijdens de tentoon stelling zal een internationale wedstrijd van sommige fabrikaten en werktuigen worden gehouden volgens een nader vast te stellen programma. De Kamer van koophandel en fabrieken te Arnhem heeft de andere Kamers verzocht, de aandacht der industri- eelen op deze tentoonstelling te vestigen. Bij de verkiezing van drie notabelen voor het Herv. kerkbestuur in het dorp Woubrugge werden met eene meerderheid van 57 stemmen gekozen de candidaten der liberalen, de heeren C. Swart, W. Den Hertog en D. Van Essen, terwijl die der confessioneelea 57 stemmen te weinig hadden om herkozen te worden. De heer J. Van den Bergen, predikant te Oostkappelle, heeft voor de op hem uitgebrachte beroeping naar de Ned. Herv. gem. te Benthuizen bedankt. Voor het m. o. is toegelaten voor boekhouden, schoolonderwijs, de heer M. G. Van Rijswijk, uit Dordrecht; toegelaten: J. Vermaat, van Zetten, voor geschiedenis; J. Van der Wijk, van Veendam, voor aardrijkskunde. De ontvangsten en uitgaven der begrooting voor 1879 voor Amsterdam zijn vastgesteld op f 5,587,766. Het bedrag der opbrengst van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen is bepaald op 2 millioen, zijnde 3 pet. van het inkomen. De raad heeft met 29 tegen 7 stemmen zich in beginsel vereenigd met het voorstel van burg. en weth. tot het aangaan van eene ruimere leeniug dan noodig is tot aanvulling der geldsom men, die uit de opbrengst der geldleening van 1874 tijdelijk tot andere doeleinden zijn aange wend dan bij het sluiten der leening was bepaald. Te Amsterdam is eene nieuwe naamlooze vennootschap gevormd, die den naam zal dragen van Handelsvereeniging „Amsterdam", en ten doel hebbende het drijven van handel in het alge meen, zoo voor eigene rekening als in commissie. Zij zal zich bij voorkeur bepalen tot den handel met onze Oost-Indische bezittingen. Zij heeft een kapitaal van 2</2 millioen in aandeelen van f 500, waarvan de eerste serie van l1/* millioen reeds is geplaatst. Directeuren zijn de heeren J. L. Kuinders en H. Reineke; commissarissen de heeren J. Ankersmit Jr., E. R. Haighton en L. T. Damalvy Molière. In eene, onder voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam, aldaar gehouden vergadering is besloten, de voormalige commissie uit de hoofdstad voor de feesten ter gelegenheid van 's Konings 25-jarige regeering tegen Maandag a. s. op te roepen tot eene vergadering, ten einde te beraadslagen over het geven van een blijk van belangstelling bij het aanstaande huwelijk des Konings. Bij de liedertafel „Rotte's Mannenkoor" bestaat het plan, haar 25-jarig bestaan in het volgende jaar feestelijk te herdenken. Onder anderen zou een groote nationale en internationale zang wedstrijd voor mannenkoor worden uitgeschreven. In den Haarlemschen gemeenteraad heeft de voorzitter mededeeling gedaan, dat de minister van oorlog machtiging heeft verleend tot het sluiten van de door den raad vastgestelde over eenkomst betreffende teruggave door het rijk aan de gemeente van militaire gebouwen en gronden, gelegen tusschen de Nieuwegracht en het Waai gat en westwaarts tot de Kinderhuis vest, met en benevens het graanpakhuis bij de garnizoens infirmerie, en de kleine manége in de Magdalena- straat, waartegen de gemeente van den heer mr. J. P. Wickevoort Crommelin voor f 48,000, ten behoeve van het rijk, aankoopt 8 hectaren wei land, gelegen aan den Alkmaarschen straatweg, ten zuiden van de Kleverlaan, ten einde daarop militaire gebouwen te plaatsen. Tot regeling van het financiëele punt dezer overeenkomst werd door den raad eene suppletoire begrooting vastgesteld. Het gevolg van deze overeenkomst zal zijn, dat de militaire gebouwen ter aangeduide plaatse later zullen worden weggeruimd en aan de Nieuwegracht, tegenover het Kenaupark, een uitgebreid terrein beschikbaar zal komen voor aanbouw van huizen. De begrooting der gemeente Haarlem voor den dienst van 1879 is vastgesteld in inkomstenen uitgaven tot een bedrag van f 564,006.75die van Nijmegen tot een bedrag van 917,631.41. De Standaard meldt dat te Utrecht den 7den November eene conferentie zal plaats hebben van de medewerkers aan de Christelijk-historische pers, in navolging van den Christelijk-historischen journalistendag in Duitschland. Henry Havard heeft thans een derde deel aan zijn werk over ons land toegevoegd. Het is getiteld: „le Coeur du Pays" en handelt over hetgeen de schrijver heeft waargenomen op zijne reis in Noord-Brabant, Zeeland, Zuid-Holland en Utrecht. De drie deelen zijn vereenigd onder den titel: „la Hollande pittoresque". De Staatscourant behelst het verslag van het examen tot toelating als cadet aan de kon. mil. academie in 1878. De indruk, dien de commissie van de kennis en ontwikkeling der adspiranten in het algemeen ontving, wordt bevredigend genoemd. Ingevolge art. 7 der wet van 30 Mei 1877 is vooral de grondigheid der kennis en de mate van algemeene ontwikkeling van invloed geweest op de rangschikking; het getal 107, dat is het aantal adspiranten, dat volgens dezen maatstaf in de termen viel van „aan de vereischten van het examen te hebben voldaan" (in het vorige jaar 63 van 217) geeft der commissie recht tot bovengenoemde gunstige uitspraak. Het getal adspiranten, die de eischen voor het examen veel te licht hadden LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.19. Franco per postl-40- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AJDVERTENTIEN Van 16 regelsivm 1-05. Iedere regel meert Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 19den September jl. (Prov. blad N°. 74), her inneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalin gen van de artt. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1833 (Staats blad N°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevnld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9dea April 1869 (Staatsblad N°. 59), behelzende bepalingen omtrent de op hen rustende verplichting tot het inleveren van suppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van belastingvoorwerpen, naar de 5de en 6de grondslagen; terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 (Staats blad N°. 59), en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zouden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 30 October 1878. B. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de be paling van art. 181 der algemeene politie-verordening van den 16den October 1873 (Gemeenteblad N°. 4), houdende, dat „ten minste tweemaal in het jaar en wel eens in het voor- en eens in het najaar op kennisgeving van Bnrgemeester en Wethouders Schoorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden." En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bnrgemeester. 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875, {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan D. F. MAYER en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene drogerij van sigaren in het perceel in de Haarlemmerstraat N°. 293. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 31 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1 November.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1