ment van financiën getroffen. Vlak vóór het ministerie, aan de zijde van de Parkstraat, is de bliksem in het trottoir geslagen, gelukkig zonder andere schade te veroorzaken dan een vrij diepen kuil in den grond. Ook aan de uitspanning „Zwem- rust" aan het Kanaal sloeg de bliksem in. Zonder brand te veroorzaken drong het hemelvuur aan de voorzijde van het huis binnen, verbrijzelde verschillende vensterruiten en baande zich een uitweg door het achterhuis. De vrouw van den bewoner Weenink, die alleen in huis was, bleef ongedeerd. Ongeveer 3000 meter voorbij den vuurtoren te Scheveningen, dus op Loosduinschen grond, is gistermorgen omstreeks zes uren een Deensch vaartuig gestrand: de schoener „Fem Södskende", kapt. H. P. Nielsen, komende van Saxkjöbing in Denemarken met een lading gerst, voor Antwerpen bestemd. Dadelijk na de stranding werd een der booten van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij uitgebracht en reeds een uur later had zij de in nood verkeerende bemanning te Scheveningen aan land gezet. De schoener, die eigendom is van den reeder Fester te Saxkjöbing, zou vermoedelijk totaal wrak worden; men was dan ook reeds begonnen met het bergen van scheepsgoed en tuigage en bij eenigszins gunstig weer zou beproefd worden zooveel mogelijk van de lading te redden. Deze stranding moet minder worden toegeschreven aan stormweer dan wel aan de omstandigheid, dat de bemanning den koers was kwijtgeraakt en zich bij een onbekende kust bevondnabij den Hoek van Holland had zij ge poogd het anker uit te werpen, doch daar was de boel stukgeslagen. Eergisteravond tegen acht uren strandde de brik „Areta", van Whitby, met 7 man (en vermoedelijk vrouw en kind) aan boord onder de gemeente Monster. Tot in het midden van den nacht werd onophoudelijk en blijkbaar met bovenmatige krachtsinspanning om hulp ge roepen, maar tevergeefsdoor de slechte inrichting van het reddingstation te Monster was het niet mogelijk de brik te bereiken en al de opvarenden zijn jammerlijk verdronken. In de gemeente Leimuidenzijnineen paar gezinnen de mazelen uitgebroken. In die streek is tevens onder de kippen eene onbekende ziekte heerschende, waaraan er vele bezwijken. Het gebruik van peper en roet, daartoe aanbevolen, baat niet. Een meisje van dertien jaar te V e e n- dam is door eene omvallende petroleumlamp in brand geraakt. Yóór men haar kon helpen, was zij reeds vreeselijk gebrand aan keel, borst, buik en beenen. De geneesheer, die spoedig werd ge haald, twijfelt of zij zal blijven leven. Te Arnhem is Dinsdag een paard, ge spannen voor een rijtuig, op den Amsterdamschen weg schichtig geworden door het fluiten eener locomotief en op hol geslagen. De koetsier, die van den bok sprong, had het ongelnk tusschen een muur en het rijtuig terecht te komen, waar door hem de beide wielen over de beenen reden, terwijl hij aan de borst zwaar gekneusd werd. Het paard werd een eind verder door een boer tot staan gebracht. De Chineesche landverhuizing naar de Philippijnen is in weerwil van de drukkende Spaansche belastingen zeer sterk. Een Chinees, die zich daar wil nederzetten, moet, behalve de kosten voor zijn pas, nog een jaarlijksch hoofdgeld van 10 dollars betalen, alsmede aan patentbelas ting nog van 12 tot 100 dollars. Niettegenstaande dit alles worden de meesten door den kleinhandel, dien de Chineezen aldaar geheel in hun bezit hebben, welgestelde lieden. Men schat het getal der daar aanwezige Chineezen op 50,000 a 60,000. De meeste komen van de zuidoostkust van China, vooral uit den omtrek van Amoy. Zondag jl. is de Parijsche tentoon stelling bezocht door 209,912 peitsonen. Nog nooit is het aantal zoo groot geweest. Uit Madrid wordt gemeld dat de politie 18 flesschen met dynamiet buiten een der poorten ontdekt heeft. Drie personen zijn in ver zekerde bewaring genomen. Moncasi, de persoon die een aanslag op den Koning heeft gedaan, heeft geweigerd een advocaat aan te wijzen. De recht bank heeft dientengevolge hem een verdediger van ambtswege aangewezen. In de vierde aflevering van de „Deut sche geographische Blatter" wordt bericht gege ven van de in het N. O. van Nowaja-Semlja en ten N. van Siberië volbrachte vaart van den Noorweegschen walrusvanger E. Johanessen, bij welke reis genoemde kapitein het eiland Een zaamheid heeft ontdekt. Uit die jongste berichten (Tromsö, 3 Oct.) blijkt, dat in dit jaar, door de bestendige Z. W. winden, de grenzen van het vaste ijs zeer ver naar het N. verwijderd geweest moeten zijn. Als J. eene stoomboot had gehad, zou het hem gemakkelijk zijn geweest, noordelijk van Frans-Jozefsland nog verder te komen. Op zijne kruistochten om walrussen te vangen, vond hij eene van ijs vrije zee, O. tot 86° O. L. en N. tot 70° 3040' N. B., dus ten N. van de noordpunt van Nowaja-Semlja, en ontdekte op ongeveer 77° het genoemde eiland dat hij rond- zeilde en dat p. m. 2'/a Noorw. mijlen (a l*/a Duitsche mijl) lang is. Het eiland is ten W. vrij hoog en ten N. O. vlakl Aan het strand bevond zich eene groote hoeveelheid drijfhout, en op het eiland dezelfde soorten van vogels, als die in de IJszee worden aangetroffen, maar boven dien andere, die niet in de Karische-Zee voorko men. Yerder merkte men 3 ijsberen op. Wegens ongunstig weder kon men niet landen. De zee aan den West- en Noordkant was zeer diep, maar ondiep aan den Z. en O. kant, „zoodat men op niet verren afstand vastland mag vermoeden." In de nabijheid van Sitka heeft men zilver en goud gevonden en zijn reeds vele goud gravers aan het werk. Er heeft zich eene maat schappij gevormd onder den naam van Alaska- goud- en zilvermijn-compagnie, die reeds een kwarts-molen heeft gebouwd en in volle werking is. Dagelijks wordt per ton kwarts reeds voor 15 a 25 doll, edel metaal gewonnen. De mijnen liggen l'/2 mijl van de Sitkabaai en waterkrachten zijn volop voorhanden. Zondag-namiddag zijn de prins en de prinses van Wales met den kroonprins en de kroonprinses van Denemarken in den vastgelegden luchtballon te Parijs opgestegen. Zij werden door twee hofdames en vijf heeren uit hun gevolg ver gezeld. Kort na hun vertrek stegen drie vrije bal lons op, met twee personen elk. Het regende sterk en zij waren spoedig uit het gezicht. Een zeer merkwaardig natuurver schijnsel heeft zich vóór eenige dagen voorgedaan in het lage land van het westelijke Eiderstedt. Men boorde een put in een stuk grond te Gie- versfleet, in het kerspel Tetenbüll. Op 112 voet stiet men op een zandlaag, die veel water hield, met (zooals gewoonlijk te dier plaatse) een sterk zoutgehalte. Daar men dus dit water niet gebrui ken kon, trok men de buizen weer uit het boor gat. Op ongeveer 70 voet gekomen, vloog er plotseling en met een knal een waterstraal uit de buis, die zich een huis hoog verhief gedurende 2 '/j uur. Toen men de buis sloot, sprong het water, maar nu met gas, uit den grond rondom de buis. Dat gas bleek brandbaar te zijn, en in 5 minuten werd een theeketel daarop aan het koken gebracht. Met het water wordt een groote massa zand en leem naar boven gebracht. Of en in hoever dit verschijnsel in verband staat met de aardbeviugen in Noord- en West-Duitschland, zal te bezien staan. BUITENLAND. Frankrijk. Het hoofdbestuur der vereeniging tot bevor dering van het welzijn der blinden en doofstom men, waarvan de minister Marcère beschermheer en de blinde eere-voorzitter van het gerechtshof te Parijs, de heer Nadault de Buffon, president is, heeft op voorstel van den algemeenen secre taris, den heer Lavanchy, tegen heden een schit terend concert voorbereid, te geven in de groote feestzaal op het Trocadevo-paleis onder het patro naat van Mac Mahon en de ministers van bin- uenlandsche zaken, van onderwijs en van land bouw en koophandel, door de kweekelingen van het nationale blinden-instituut te Parijs en onder medewerking van de meest beroemde artisten, thans te Parijs aanwezig. Het zal de grondslag zijn van het groote en nuttige weldadige doel, dat het congres vóór alles beoogde en ontegen zeglijk een schitterend succes verkrijgen, daar de vereeniging zich al dadelijk in de meest alge- meene deelneming en belangstelling verheugen mocht en niet het minst van den kant der aan- lijkste vrouwen. Yoor Nederland is als algemeen vertegenwoordiger aangewezen de heer J. H. Meyer directeur van het instituut tot onderwijs van blin den te Amsterdam, terwijl de benoeming van de verdere leden der Nederlandsche hoofdcommissie dezer dagen wordt te gemoet gezien. De hertog van Nemours, die in 1814 ge boren is en in 1857 weduwnaar is geworden, zal naar gemeld wordt weer in het huwelijk treden, en wel met eene Poolsche prinses, Helena San- guszko genaamd. Zij is 42 jaar oud, maar ziet er nog jeugdig uit en moet van eene opmerke lijke schoonheid zijn. Yolgens een gerucht, is de regeering voor nemens aan alle veroordeelden der commune, die zich niet schuldig gemaakt hebben aan een aan slag tegen personen of aan een aanranding van den eigendom, gratie te verleenen. Gfroot-Britannië. Bij den kabinetsraad, gistermiddag onder voor zitterschap der Koningin gehouden, waren alle ministers tegenwoordig, behalve die van koloniën, oorlog en marine. Lord Beaconsfield was van zijn landgoed gekomen, om den kabinetsraad bij te wonen. Hij scheen zwak en liep niet zonder moeite. Oostenr.-EIorig-. Monarchie. De „Deutsche Zeitung" meldt, dat de Servi sche regeering eene dépêche aan graaf Andrassy heeft gezonden, waarbij het sluiten van een han delsverdrag wordt voorgesteld, met inbegrip van Rumenië en Montenegro. Aan Oostenrijk zou het recht worden toegekend, om in zekere belangrijke plaatsen van de drie vorstendommen garnizoen te leggen, onder voorwaarde dat de Oostenrijksche regeering afzag van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina, welke bij Servië en Montenegro zouden ingelijfd worden. Rusland. De Augsburgsche „Allg. Zeitung" verneemt van den heer Yambéry omtrent het Russische ge zantschap naar den emir van Afghanistan, dat het den 13den Juli van Taschkend naar Kaboel is vertrokken, dus juist op den dag der onderteeke- niug van het Berlijnsche tractaat. De leden van het gezantschap warengeneraal Stoljetoff, kolonel Razgonoff, de rechtsgeleerden Malewinski en Ben- derski en twee Mahomedaansche vaandrigs Nazi- roff-beg en Zeman-beg. Het gezantschap had in de citadel van Kaboel, in de onmiddellijke nabij heid van den emir, zijn verblijf en genoot volle gastvrijheid, daar het uit de keuken des emirs zijne spijzen ontving en met paarden en wapenen als geschenken begiftigd werd. Yerder werden wapenschouwingen en jachtpartijen ter eere van de Russische gasten gehouden en uitstapjes gedaan naar Istalif en Dsjellalabad. De Russen wisten niet alleen de gunst des emirs, maar ook van de ge- heele Afghaansche bevolking te winnen. Na een verblijf van vijf weken verliet generaal Stoljetoff Kaboel en keerde naar Taschkend terug, vergezeld van een Afghaansch gezantschap, dat daar een tegen bezoek ging brengen. De overige leden van het Russisch gezantschap bleven te Kaboel en daaruit laat het zich verklaren, dat de nawab Gholam Hussein Khan, die veel later uit Kaboel naar Britsch Indië is teruggekeerd, berichten kan, dat de Russen zich bij zijn vertrek nog in de Afghaan sche hoofdstad bevonden, hoewel generaal Stoljetofl toen reeds lang vertrokken was. De heer Yambéry ziet daarin het bewijs, dat de genoemde Engelsche agent al zeer weinig gelegenheid had om nauw keurige inlichtingen te verkrijgenhij was dan ook altijd door lieden omgeven, die de emir daar voor had aangesteld, en van de buitenwereld zoo goed als afgesloten. Het Afghaansche gezantschap was door generaal Kaufmann met bijzondere onderscheiding te Tasch kend ontvangenzijne leden hadden op de Russen een zeer gunstigen indruk gemaakt, vooral door het volslagen gemis van die slaafsche onderdanig heid, waaraan men anders bij de Aziaten gewoon was. Hoe lang zij in Russisch Turkestan zouden blijven, was nog niet bekend; men vermoedde, dat zij de terugkomst van generaal Stoljetoff zou-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2