N°. 5741. A". 1878. I November. Vrijdag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STAÖS-BËHICHTEN. LEIDSOH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 miandenif 1.10. Franco per postt-40- Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsif 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. jftBURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het beslnit van den Commissaris des Konings in deze provincie van den 19den September jl. (Prov. blad N°. 74), her inneren bij deze de ingezetenen dezer gemeente aan de bepalin gen van de artt. 27 en 42 der Wet van 29 Maart 1S33 (Staats blad N°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevnld bij de artt. 7 en 14 der wet van den 9den April 1809 (Staatsblad N°. 59), behelzende bepalingen omtrent de op ben rustende verplichting tot het inleveren van snppletoire aangiften wegens het in gebruik nemen van perceelen of perceelsgedeelten of aanschaffing van bclastingvoorwerpen, naar de 5de en 6de grondslagen; terwijl 2Ö tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 der Wet van 9 April 1869 (Staats blad N°. 59), en van art. 39 der Wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad N°. 4), waaraan zij zich bij nalatigheid in het doen der aangiften zonden blootstellen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j? Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 30 October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de he aling van art. 181 der algemeene politie-verordening van den Ï6den October 1873 (Gemeenteblad N°. 4), hondende, dat „ten ninste tweemaal in het jaar en wel eens in het voor- en eens Id het najaar op kennisgeving van Borgemeester en Wethouders Bcboorsteenen en Stookplaatsen gereinigd moeten worden." En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Conrant afge- ondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. BO October 1878. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings de provincie Zuid-Holland van den 25sten October 1878; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de scheepvaart "door de draaibrng over het Hollandscli Diep den 5deD, 6den en 7den November a. s. gestremd zal zijn wegens het verrichten van herstellingen aan die brng. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 31 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 October. De politieke gedragslijn, tot dusver door het tegenwoordig Kabinet gevolgd, werd blijkens het afdeelingsverslag over hoofdstuk I der staatsbe groting voor 1879 in sommige der afdeelingen met meer of minder uitvoerigheid ter toets ge bracht. Daarbij werd door enkele leden op het voorgevallene bij het tot stand brengen der nieuwe wet op het lager onderwijs teruggekomen, en wer den de grieven tegen die wet zelve door hen op nieuw ontvouwd. Meer bepaald werd van die zijde in afkeurenden zin gesproken over de rapportea van den minister van binnenlandsche zakeu aau den Koning betrekkelijk de petitiën tegen de on derwijswet. Meer algemeen werd bevreemding aan den dag gelegd, dat, gelyk men uit de memorie van toelichting vap hoofdstuk V der staatsbegroo- jting moest opmaken, hoogstwaarschijnlijk geheel hut aanstaande jaar 1879 verloopen zal, eer de jfnïeuwe wet op het lager onderwijs in werking treedt. Vele leden, die met de bepalingen der nieuwe wet waren ingenomen, toonden zich door dit uitstel van uitvoering teleurgesteld. Zij stel en zich voor bij de behandeling van hoofdstuk "V hunne zienswijze omtrent dit punt nader te ont wikkelen. Op deze bedenkingen werd geantwoord, dat het geen doel kon treffen thans het pleit over de inrichting van het openbaar lager onderwijs te heropenen. Dat pleit is voldongen. Door het doen van haar voorstel omtrent het lager onderwijs heeft de regeering een grondwettigen plicht vervuld, waaraan zij zich met het oog op een der hoogste volksbelangen niet mocht onttrekken. Wat de rap porten aangaat betrekkelijk het petitionnement, de strekking van het advies van den minister aan den Koning kon, zoo hij de constitutioneele begin selen niet wilde verloochenen, geene andere zijn dan door hem is uitgedrukt. Ter voorbereiding van den Protestantendag te Zwolle is eergisteravond eene godsdienstoefe ning gehouden, waar professor Rauwenhoff als spreker optrad en de ZaDgvereeniging „Sempre Crescendo" eenige stukken ten gehoore bracht. Den volgenden morgen, te tien uren, is de zesde alge meene vergadering met eene kerkelijke toespraak van den eere-voorzitter, prof. Tiele, geopend. Na dat door den secretaris-penningmeester over het met 30 September geëindigde jaar verslag was uitgebracht, zijn de punten van den oproepings brief in behandeling genomen, die tot breedvoerige discussie aanleiding gaven. Het getal leden van het Bond bedraagt thans ruim 9000, in 77 af deelingen en 28 correspondentschappen. De finan ciën van het Bond zijn niet zeer gunstig, daar bij eene ontvangst van 5306.06 eene uitgaaf van f 5425.63 moest plaats hebben. Eene gift van f 100, door een belangstellende aan prof. Muurling ter hand gesteld, was dus zeer welkom. De gemeenteraad van Zoeterwoude heeft besloten een adres van gelukwensching tot den Koning te richten bij gelegenheid van Hd. aanstaand huwelijk. Ter viering van het 25 jarig bestaan van het departement „Sassenheim en omstreken" der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen vereenigden zich Dinsdag-avond de leden dier Maatschappij met hunne dames en genoodigden in de sociëteitszaal te Sassenheim, die met vlaggen en potgewassen smaakvol versierd was. Na eene korte inleiding van den voorzitter, ds. H. Fortuyn, trad als spreker op de heer Perk, predikant te Amsterdam, en vervolgens hield de heer W. Yan Voorst, van Gouda, de vergaderden door het voordragen van gedichten en zangstukken aangenaam bezig. Een woord van hulde komt ook der feestcommissie toe, die door de regeling der zitplaatsen zoowel als door een geïmproviseerd bal, dat den avond be sloot, zooveel tot de gezelligheid heeft weten bij te dragen, zoodat deze feestviering bij allen voor zeker een aangenamen indruk zal nalaten. Tot leden van het kiescollege der Herv. kerk te Leimuiden zijn gekozen de heeren J. Treur, H. Treur en W. Roest. In eene gisteren te Boskoop gehouden ver gadering der vereenigde polders onder die gemeente hadden de ingelanden te kiezen tnsschen repa- ratiën van den bestaanden windmoleD, die ruim ƒ11,000 moeten kosten, en het stichten van een stoomgemaal, Waarvoor ƒ20,500 noodig is. Met 352 tegen 58 stemmen is besloten tot het her stellen van den bestaanden windmolen. Volgens den Groninger Studentenalmanak voor het jaap 1879, die eerlang zal verschijnen, «tudeeren thans aan de rijks-universiteit aldaar 223 studenten, en welin de godgeleerdheid 83, in de rechtsgeleerdheid 67, in de geneeskunde 85, in de wis- en natuurkunde 27 eu in de letteren en wijsbegeerte 11. Het getal der studenten, die daar voor het eerst bij den rector magnificus in den cursus 1878/79 voor de academische lessen zijn ingeschreven, bedraagt 44, waarvan 5 in de godgeleerdheid, 13 in de rechtsgeleerdheid, 21 in de geneeskunde, 4< in de wis- en natuurkunde en 1 in de letteren en wijsbegeerte. De senaat der Groninger hoogeschool heeft zich indertijd tot den gemeenteraad gewend om de afschaffing der kermis te bepleiten. Thans heb ben eenige studenten een bezwaarschrift bij den raad ingezonden tegen de vergunning, aan den heer Oscar Carré gegeven, om zijn circus op te slaan. Zij vreezen er belemmering in de studiën van. Men meldt aan het U. D.De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft bij meerderheid van stem men een besluit genomen, dat ééuig is in de ge schiedenis van de Latijnsche scholen en tevens een idee geeft van de hoogte der ontwikkeling van deze meerderheid. De raad heeft een curator van de Latijnsche school zijn ontslag gegeven omdat. hij nu en dan in couranten schrijft en schrijvende den gemeenteraad wel eens op zijne vingers tikt. Voor het m. o. zijn 29 en 30 October geëxamineerd 3 candidaten voor boekhoudentoe gelaten, voor schoolonderwijs, de heeren A. Ver beek en A. E. Dinger, van Amsterdam. Voor de akte K2 (beginselen der mechanica, enz.) werd de heer A. J. M. Brogtrop, van Bergen-op-Zoom, toegelaten. Van de 9 candidaten voor de wiskunde werden gisteren in Den Haag toegelaten de heeren A. M. F. Brinkman uit 's-Hage, A. Fabries eu J. C. C. W. Roldanus uit Leerdam. Door den uitgever C. Van Bentum te Utrecht is een plaat in steengravure uitgegeven, vervaar digd op het etablissement der hoflithografen Tresling en Co. te Amsterdam en gedrukt op zwaar plaat-papier met tinnen, getiteld„De Unie van Utrecht, grondlegging van den Nederlandschen staat." Het doel der uitgave, om voor de huis kamer een nationaal monument te hebben voor het driehonderdjarig herdenken der Unie, is o. i. zoowel door de conceptie der historische gegevens als door de artistieke uitvoering der gravure be reikt. Z. K. H. prins Hendrik heeft als voorzitter van de hoofdcommissie der viering van de Unie, de opdracht der plaat welwillend aangenomen. De prijs is 1.50. Aan elke plaat wordt een verklaring en korte beschrijving toegevoegd. Met het oog op de aanstaande viering van het geschiedkundig feit is bij denzelfden uitgever van de hand van den heer E. J. Veenendaal een boekske verschenen onder den titel„De Unie van Utrecht en haar hoofdbewerker graaf Johan van Nassau", waarin op onderhoudende en populaire wijze be schreven wordt wat de unie voorafging en nood zakelijk maakte, het leven en de werken van Jo han graaf van Nassau, ook wat hij ten opzichte van de Unie heeft gedaan, worden verhaald en de beteekenis en invloed der Unie in het licht ge steld. Het boekske is gekleed in een geïllustreerd omslag, bevattende op den titel een voorstelling van een standbeeld van graaf Johan en op de achterzijde die van een gedenkpenning voor hst derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. Het stoomschip „Voorwaarts" arriveerde gisternamiddag otö, vijf uren te Singapore. Gr,e tn.e n gr cl Nieuws. De drie treinen, die byi ten de Morsch- poort op één dag gedeeltelijk uit de rails zouden zijn geraakt, hebben zich blijkens nadere infor maties alleen tot een locomotief bepaald. Tot dus ver hebben bijna alle treinen de kromming van de baan goed afgelegd, doch het trok de aandacht dat ééne locomotief, welke tot rangeeren aan het station hier te Leiden was steeds uit de rails sprong. Er werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat de oorzaak aan een defect der machine moest worden toegeschreven. Bij het hevig onweder, dat zich Dins- dag-avond boven Den Haag ontlastte, ware bijna een der grootste landsgebouwen het departe-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1