LËIDSCÏÏ DAGBLAD. WINTERDIENST 1878-79. AMSTERDAM. ROTTERDAM. 8.7 7.5 8.58 B 8.9 10.28 9.10 A 11.9 A 9.56 12.44 A 10.55 c 1.34 11.41 B 3.30 B 1.31 4.51 4.2 b 6.48 4.56 7.39 A 5.39 10.7 B 8.44 10.5 10.5 B 7.-- 9.20 1.35 6.30 7.34 9.11 4.1 9.54 A°. 1878. I November. Aran HiBIDBlSr naar smaakvol versierd was. .tutioneele begin- ;eene andere zijn Protestantendag s godsdienstoefe- Rauwenboff als eniging „Sempre gehoore bracht, is de zesde alge- kelijke toespraak ;le, geopend. Na- meester over het jaar verslag was den oproepings- e tot breedvoerige getal leden van 9000, in 77 af- lappen. De finan- eer gunstig, daar 5.06 eene uitgaaf lebben. Eene gift sllende aan prof. dus zeer welkom, oeterwoude heeft ensching tot den ^an Hd. aanstaand ig bestaan van het treken" der Maat- ii vereenigden zich Maatschappij met de sociëteitszaal a en potge wassen IN a eene korte inleiding De politieke gedragslijn, tot dusver door het tegenwoordig Kabinet gevolgd, werd blijkens het afdeelingsverslag over hoofdstuk I der staatsbe- grooting voor 1879 in sommige der afdeelingen met meer of minder uitvoerigheid ter toets ge bracht. Daarbij werd door enkele leden op het voorgevallene bij het tot stand brengen der nieuwe wet op het lager onderwijs teruggekomen, en wer den de grieven tegen die wet zelve door hen op nieuw ontvouwd. Meer bepaald werd van die zijde in afkeurenden zin gesproken over de rapporten van den minister van binnenlandsche zaken aan den Koning betrekkelijk de petitiën tegen de on derwijswet. Meer algemeen werd bevreemding aan den dag gelegd, dat, gelyk men uit de memorie van toelichting vap hoofdstuk V der staatsbegroo- iting moest opmaken, hoogstwaarschijnlijk geheel Uiet aanstaande jaar 1879 verloopen zal, eer de /nieuwe wet op het lager onderwijs in werking 'treedt. Vele leden, die met de bepalingen der nieuwe wet waren ingenomen, toonden zich door dit uitstel van uitvoering teleurgesteld. Zij stel den zich voor bij de behandeling van hoofdstuk Y hunne zienswijze omtrent dit punt nader te ont wikkelen. Op deze bedenkingen werd geantwoord, dat het geen doel kon treffen thans het pleit over zijn ingeschreven, bedraagt 44, waarvan 5 in de de inrichting van het openbaar lager onderwijs te godgeleerdheid, 13 in de rechtsgeleerdheid, 21 in heropenen. Dat pleit is voldongen. Door het doen de geneeskunde, 4 in de wis- en natuurkunde en van haar voorstel omtrent het lager onderwijs heeft 1 in de letteren en wijsbegeerte, de regeering een grondwettigen plicht vervuld, De senaat der Groninger hoogeschool heeft waaraan zij zich met het oog op een der hoogste zich indertijd tot den gemeenteraad geweud om volksbelangen niet mocht onttrekken. Wat de rap- de afschaffing der kermis te bepleiten. Thans heb- porten aangaat betrekkelijk het petitionnement, de ben eenige studenten een bezwaarschrift bij den strekking van liet advies van den minister aan raad ingezonden tegen de vergunning, aan den van den voorzitter, ds. H. Eortuyn, trad als spreker op de heer Perk, predikant te Amsterdam, en vervolgens hield de heer W. Yan Yoorst, van Gouda, de vergaderden door het voordragen van gedichten en zangstukken aangenaam bezig. Een woord van hulde komt ook der feestcommissie toe, die door de regeling der zitplaatsen zoowel als door een geïmproviseerd bal, dat den avond be sloot, zooveel tot de gezelligheid heeft weten bij te dragen, zoodat deze feestviering bij allen voor zeker een aangenamen indruk zal nalaten. Tot leden van het kiescollege der Herv. kerk te Leimuiden zijn gekozen de heeren J. Treur, H. Treur en W. Roest. In eene gisteren te Boskoop gehouden ver gadering der vereenigde polders onder die gemeente hadden de ingelanden te kiezen tusschen repa- ratiën van den bestaanden windmolen, die ruim ƒ11,000 moeten kosten, en het stichten van een stoomgemaal, tvaarvoor ƒ20,500 noodig is. Met 352 tegen 58 stemmen is besloten tot het her stellen van den bestaanden windmolen. Yolgens den Groninger Studentenalmanak voor het jaar 1879, die eerlang zal verschijnen, atudeeren thans aan de rijks-universiteit aldaar 223 studenten, en wel: in de godgeleerdheid 83, in de rechtsgeleerdheid 67, in de geneeskunde 85, in de wis- en natuurkunde 27 en in de letteren en wijsbegeerte 11. Het getal der studenten, die daar voor het eerst bij den rector magnificus in den cursus 1878/79 voor de academische lessen heer Oscar Carré gegeven, om zijn circus op te slaan. Zij vreezen er belemmering in de studiën van. Men meldt aan het U. D.De gemeenteraad van Zalt-Bommel heeft bij meerderheid van stem men een besluit genomen, dat éénig is in de ge schiedenis van de Latrjnsche scholen en tevens een idee geeft van de hoogte der ontwikkeling van deze meerderheid. De raad heeft een curator van de Latijnsche school zijn ontslag gegeven omdat. hij nu en dan in couranten schrijft en schrijvende den gemeenteraad wel eens op zijne vingers tikt. Yoor het m. o. zijn 29 en 30 October geëxamineerd 3 candidaten voor boekhoudentoe gelaten, voor schoolonderwijs, de heeren A. Ver beek en A. E. Dinger, van Amsterdam. Yoor de akte Ks (beginselen der mechanica, enz.) werd de heer A. J. M. Brogtrop, van Bergen-op-Zoom, toegelaten. Yan de 9 candidaten voor de wiskunde werden gisteren in Den Haag toegelaten de heeren A. M. E. Brinkman uit 's-Ilage, A. Eabries en J. C. C. W. Roldanus uit Leerdam. Door den uitgever C. Van Bentum te Utrecht is een plaat in steengravure uitgegeven, vervaar digd op het etablissement der hoflithografen Tresling en Co. te Amsterdam en gedrukt op zwaar plaat-papier met tinnen, getiteld„De Unie van Utrecht, grondlegging van den Nederlandschen staat." Het doel der uitgave, om voor de huis kamer een nationaal monument te hebben voor het driehonderdjarig herdenken der Unie, is o. i. zoowel door de conceptie der historische gegevens als door de artistieke uitvoering der gravure be reikt. Z. K. H. prins Hendrik heeft als voorzitter van de hoofdcommissie der viering van de Unie, de opdracht der plaat welwillend aangenomen. De prijs is 1.50. Aan elke plaat wordt een verklaring en korte beschrijving toegevoegd. Met het oog op de aanstaande viering van het geschiedkundig feit is bij denzelfden uitgever van de hand van den heer E. J. Yeenendaal een boekske verschenen onder den titel„De Unie van Utrecht en haar hoofdbewerker graaf Johan van Nassau", waarin op onderhoudende en populaire wijze be schreven wordt wat de unie voorafging en nood zakelijk maakte, het leven en de werken van Jo han graaf van Nassau, ook wat hij ten opzichte van de Unie heeft gedaan, worden verhaald en de beteekenis en invloed der Unie in het licht ge steld. Het boekske is gekleed in een geïllustreerd omslag, bevattende op den titel een voorstelling van een standbeeld van graaf Johan en op de achterzijde die van een gedenkpenning voor hfct derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. Het stoomschip „Voorwaarts" arriveerde gisternamiddag opa, vijf uren te Singapore. Gr.e^iengd Nieuws. De drie treinen, die buiten de Morsch- poort op één dag gedeeltelijk uit de rails zonden zijn geraakt, hebben zich blijkens nadere infor maties alleen tot een locomotief bepaald. Tot dus ver hebben bijna alle treinen de kromming van de baan goed afgelegd, doch het trok de aandacht dat ééne locomotief, welke tot rangeeren aan het station hier te Leiden was steeds nit de rails sprong. Er werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat de oorzaak aan een defect der machine moest worden toegeschreven. Bij het hevig onweder, dat zich Dins- dag-avond boven Den Haag ontlastte, ware bijna j een der grootste landsgebouwen het departe- en van ROTTERDAM 's avonds A Exprestrein le en 2° klasse. B Sneltrein le, 2e en 3e klasse. C idem, stopt niet te Delft en te tot LEIDEN, aankomst 11.33. A Exprestrein 1° en 2e klasse. B Sneltrein le, 2e en 3e klasse. Schiedam. PRIJS DER ADVERTENTIES: iet uitzondering 1.05. itgegeven- j Grootere letters naar plaatsruimte. 0.171. Naar WOERDEN. Van WOERDEN. 7den November a. s. gestremd zal zijn wegens nei vernemen van herstellingen aan die brng. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 31 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 October.

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 5