In het dorp Oberplaissa, in Boven- Oostenrijk, werd onlangs aan een meisje door twee boerenjongens het hof gemaakt. Een hunner wilde zijn medeminnaar voorgoed den lust benemen om hem in de wielen te rijden eii wachtte hem zekeren avond, toen hij het meisje een bezoek ging brengen, met drie vrienden op. De man werd op den grond geworpen en terwijl twee zijne armen rechtuit hielden, stak de derde hem een langen stok door de mouwen en hield de vierde hem den mond dicht. De stok werd aan de mou wen stevig vastgebonden eu daarna werden den aldus weerloos gemaakten minnaar eenige emmers water over het lijf geworpen. Ten slotte werd hem een stuk van de broek afgesneden en toen mocht hij huiswaarts gaan, de armen nog altijd langs den stok gestrekt. De vier helden zijn voor dat feit tot 1 a 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Te Bromberg, in Pruisen, zijn dezer dagen twee personen ter dood veroordeeld, eene 37-jarige arbeidersvrouw en een 21-jarig jonk man, die den man der vrouw te zamen vermoord hadden en dat nog wel in het bijzijn der drie kinderen. Het oudste dezer kinderen, een 13-jarig meisje, trad als de voornaamste getuige tegen hare moeder op, en haar getuigenis, alsmede de bekentenis van den tweeden beschuldigde, waren voldoende om de schuld der vrouw, die alles bleef ontkennen, te bewijzen. Een boer te Siemianowitz, Kolodziej geheeten, bespeurde op een ochtend in de afge- loopen week, dat al zijne ganzen gestolen waren. Hij ging het spoor der dieven na en vond hen, drie in getal, juist bezig met zijne ganzen aan eene vrouw te verkoopen. Toen de dieven hem hoorden roepen„Koop de ganzen niet, zij zijn mij ontstolen," gingen twee op de vlucht, maar de derde haalde een revolver uit den zak en schoot Kolodziej neder. De kogel trof den man in het voorhoofd en hij stierf nog denzelfden dag. De moordenaar zette het op een loopen, door ver scheidene personen achtervolgd, en kon eerst in hechtenis genomen worden toen hij struikelde en op den grond viel. Hij schoot, al vluchtende, nog tweemaal op zijne vervolgers, van welke één zeer gevaarlijk gekwetst werd. Uit het rapport van de internatio nale Rhodope-commissie blijkt, dat de Moham medanen zich nog meer over de Kussische solda ten dan over de Bulgaren beklagen. 150,000 vluchtelingen waren in verschillende plaatsen van het gebergtezij werden van 21 Juli tot 25 Aug. in verhoor genomen; de gruwelen, waarvan zij berichten, waren ijzingwekkend; moorden, rooven en verminken waren aan de ordede Russen ont zagen noch de jeugd noch de grijsheid. De vluch telingen werden soms als een kudde schapen afge maakt, door middel van een granaatvuur. Bij Her- manli wierpen de moeders hun kinderen bij hon derden in het water, om hen voor een geweld dadiger dood te behoeden. Te Kasanlik en Jeni- Sagra werden in 12 dagen 12- a 1500 menschen gedood; te Tirnova werden 24 personen de han den afgehouwen en daarna werden ze in een afgrond geworpen. Bij Moritsche en Hermanli lieten de Russen 500 wagens met Turksche vrouwen en kinderen in de lucht springen. BUITENLAND. Duitsehland. Uit Kopenhagen wordt bericht, dat als voor waarde voor het huwelijk van den hertog van Cumberland met prinses Thyra is gesteld, dat hij afstand doet van zijn aanspraken op den troon van Hannover; daarentegen zou de Duitsche regee ring zijn recht van opvolging in het hertogdom Brunswijk erkennen. Grroot-Britannië. Generaal Maude zal generaal Ross als comman dant van Peshauer vervangen, terwijl generaal Stewart het bevelhebberschap te Mooltan zal over nemen. Er zijn bevelen gegeven om in Peshauer proviand voor een transport van 20,000 man bijeen te brengen. Oostenr.-Hong. Monarchie. De Kamer van afgevaardigden is, na met 142 tegen 18 stemmen besloten te hebben eene commis sie van 18 leden te benoemen die den 2den Novem ber rapport en voorstel zal moeten indienen ter zake van een adres aan den keizer, overgegaan tot de keuze dier leden. Daarna bepaalde zij de keuze der leden van de delegatie op Donderdag a. s., nadat een voorstel van den afgevaardigde Schönerer, om deze verkiezing uit te stellen tot na de overlegging van het tractaat van Berlijn, bleek geen voldoenden stemn te vinden. Tusschen graaf Andrassy en den Turkschen ambassadeur te Weenen is eene overeenkomst gesloten betreffende het terugzenden van Turk sche onderdanen naar hun land. Die terugkeeren willen, worden naar Ragusa of Triest gebracht, om door bemiddeling van de Turksche consuls aldaar naar Konstantinopel gebracht te worden; evenzoo de Turksche ambtenaren met hunne ge zinnen, die zich aan de grenzen aanmelden om Bosnië en de Herzegowina te verlaten. De krijgs gevangenen gaan uitsluitend over Triest en de Turksche consul aldaar moet zorgen dat zij on middellijk scheepgaan. Alles op kosten van de Turksche regeering. Telegrammen. BRUSSEL, 29 October. In de gemeenteraden te Hasselt, Mechelen, Lierre, Bouillon, Marche en Tongeren hebben thans liberalen de meerderheid verkregen, KONSTANTINOPEL, 29 October. Zes duizend Russen zijn Rumelië binnengetrokken. SIMLA, 29 October. Begum-Bhopal heeft zijn leger ter beschikking van Engeland gesteld. KLEIN-POPO, (Genua) 29 October. De koniDg van Dahomey heeft den Portugeeschen comman dant doen gevangennemen. Het moorden heeft weder een aanvang genomen; 500 negers zijn in een maand tijds om het leven gebracht. BRUSSEL, 30 October. De uitslag der gemeen telijke verkiezingen kan beschouwd worden als eene overwinning voor de liberalen. Hasselt is liberaal gewordente Arlon is de katholieke min derheid niet herkozen. In zeven andere steden, die clericaal gezind waren, zijn thans liberalen benoemd. Te Brugge is de liberale minderheid uit den raad verwijderd. LONDEN, 30 October. Heden wordt een kabinetsraad gehouden. Aan „Daily News" wordt uit Simla gemeld De Britsche regeering heeft besloten, een nieuwen brief aan den emir te zenden, waarin nader ge wezen wordt op de gevolgen der weigering om het gezantschap te ontvangen. Gholab Ilussein- khan zal waarschijnlijk met het overbrengen van dit ultimatum belast worden. De „Daily Telegraph" verneemt, dat Rothschild onmiddellijk 1,40§,000 pd. st. voorschiet, tot betaling van de coupon der Egyptische geünifi ceerde schuld. WEENEN, 30 October. De „Presse" verneemt, dat de heer De Pretis, de onmogelijkheid in ziende om in de tegenwoordige omstandigheden een parlementair kabinet tot stand te brengen, het hem opgedragen mandaat heeft nedergelegd. huu'gerlijke stand yak leiden, van 24 tot en met 30 October. BEVALLEN. A. Roozeboom geb. Sluis D. H. E. M. Van der Heyden geb. Van der Lelie Z. M. Talsma geb. Rie- beek M. De Fey geb. Melet D. M. C. Bergers geb. Van Zijp D. M. Groen geb. Wijnnobel D.D. (tweel). S. A. Bekooy geb. Kleyn Z. C. A. A. Vinkesteyn geb. Van Dnu- ren Z. M. W. D. Blöte geb. Boef Z. D. Van der Laa- ken geb. Zwart D. E. Van As geb. Sasburg Z. H. M. W. Van der Heyden geb. Brouwer D. C. M. Randoe geb. Teunnissen Z. E. Nieuwenhnysen geb. Mulder Z. A. M. Van der Post geb. Lancel Z. J. P. C. Langezaal geb. Ver- haaff H. C. P. Van der Zeeuw geb. Moonen D. A M. C. Koper geb. Inhulsen D. J. Nagtegaalgeb. Van Weer- lee D. E. H Scbmitz geb. Akkerman 1). S. Peter geb De Vos Z. M. Verboom geb. Laven D. W. M. Van der Woerd geb. Noest Z. M. Arnoldas geb. Van derWalleZ. M. Smittenaar geb. Onderwater D. G. Mioch geb. Flippo D. A. M. Swinkels geb. Meyl D. GEHUWD. J. Smnige jm. en M. B. L. Quant jd. H. Zwaan jm. en A. Van der Keur jd. P. De Bruyn jm. en E. M. Bonfreer jd. J. Van der Werf jm. en W. Looye- steyn jd. W. Segaar jm. en A. M. Weyers jd. T. W. Ouwerkerk jm. en H. F. Van Rossum du Chattel jd. OVERLEDEN. M. C. Van Ewijk geb. Brnmmelkamp 45 j. L. P. A. Ferrario wed. H. J. Hermans 68 j. M. M. üuikersloot geb. Tuin 41 j. P. Van der Meer V. 16 j. D. Kleyn Z. 2 j. S. Benning D. 15 m. J. C. Rob- bertse Z. 1 m. M. E. Van der Wind wed. J. Weyers 83 j. A. Van der Linden 56 j. J. C. Weyers wed. H. Weyers 67 j. C. Schregel D. 17 m. J. Fakkel 53 j. M. Van der Meer geb. Vermeulen 68 j. J. F. M. Bins Z. 3 m. A. M. M. Franchimon geb. Verbrugge 52 j. L. M. Van Stralen geb. Dekker 27 j. J. II. Ressenaar D. 17 d. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag-avond te acht uren. Tegenwoordig de heeren Yan den Brandeler, voorzitter, De Eremery, De Laat de Kanter, Har- tevelt, Goudsmit, Juta, Suringar, Van Hettinga Tromp, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Obreen, d'Aumerie, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Na lezing en goedkeuring vau de notulen der vorige vergadering werd door den voorzitter mede gedeeld dat van de geldleening van 85,000 na de aflossing van 40,000 nog 6000 is afgelost. Bij de voortzetting van de behandeling der be grooting, uitgaven, werd allereerst in stemming gebracht het voorstel van den heer De Eremery, om voorloopig, tot eene nadere regeling zal zijn vast gesteld, alsuu voor bruggelden op de begrooting te boeken in ontvang 3250 en in uitgaaf 3460, waaromtrent in de vorige zitting de stemmen staakten. Het werd thans verworpen met 11 tegen 9 stemmen, waarna de post voor jaarwedden van de sluis- en brugwachters, overeenkomstig het raadsbesluit van verleden week van 8550 op 1910 teruggebracht, met algemeene stemmen en vervolgens evenzoo het geheele eerste hoofdstuk werd goedgekeurd. In het tiende hoofdstuk„andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken begrepen," werd de post van 2000 voor kosten van gemeenschap pelijke zaken op voorstel van den heer De Kanter met algemeene stemmen zonder discussie met 2825 verhoogd. De toelage aan de eigenaars van den schouwburg ad 1500 werd goedgekeurd met 17 tegen 3 stemmen: de hh. Scheltema, Verster en Cock. Bij den post van 13,100 voor den aankoop van inschrijvingen op het groot boek ontwikkelde de heer Scheltema eenige be zwaren die er bij hem tegen dit artikel bestonden, vooral met het oog op den financiëelen toestand der gemeente, waardoor hij vreest dat er toch niets van aankoop van inschrijvingen zal komen. Spr. is er voor om met den tegenwoordigen toe stand te breken. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Door den heer De Eremery werd daar tegen opgemerkt, dat het raadsbesluit nog bestaat en dat zoolang het niet op de eene of andere wijze is ingetrokken, men er zich bij het. vaststellen der begrooting aan dient te houden. Het besluit om niet meer tot aankoop van inschrijvingen over te gaan is een zeer gewichtig, dat wel dient over wogen en in handen der commissie van financiën gesteld te worden. Volgens den Voorzitter bestonden er eveneens bezwaren om tegen het raadsbesluit in te handelen zoolang het niet is ingetrokken. De heer Scheltema wenschte er geen voorstel van te maken, maar hij gaf de zaak in overweging, ook juist uit eerbied voor het raadsbesluit, dat wel op de begrooting voorkomt, maar toch niet zal worden nageleefd. Het artikel werd daarna met algemeene stemmen op één na, die van den heer Scheltema, goedgekeurd, en het geheele hoofdstuk met algemeene stemmen. De behandeling van het hoofdstuk der onvoorziene uitgaven werd tot na die der inkomsten uit gesteld. Het eerste hoofdstuk daarvan„ontvangsten wegens vroegere diensten," geraamd op 19,683, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hoofdstuk II„opbrengst van belastingen en heffingen", werd aangehouden met het oog op het vast te stellen cijfer van den hoofdelijken omslag nadat ook de andere hoofdstukken zouden behandeld zijn. Het onderging vooraf evenwel toch eenige wijzigingen. In verband met het betrekkelijke raadsbesluit werd de post, van 8600 als opbrengst van brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden met 6300 verminderd, vervolgens de opbrengst van schoolgeld van de inrich ting voor a. s. Oost-Indische ambtenaren door ver meerdering van het aantal leerlingen van ƒ200 op 300 gebracht en de geraamde opbrengst ad 7800 van het schoolgeld van middelbaar onder wijs met 495 vermeerderd. In het derde hoofdstuk: „baten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen", werd de post van ƒ2124 voor huur of pacht van landen en landerijen met f 600 verhoogd wegens huur aan Borgerding. Het artikel betreflende de renten van kapitalen, uitgetrokken op 14,450, werd met 1750 van de Bank van Leening verhoogd. Tegen den post van ƒ45,000 als winst der gas-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2