Gemengd Nieuws. Groot-Britannië. Egypte. Telegrammen. Wesselink, en tot luitenant ter zee 2de kl., G. E. Tjdeman, J. H. Van Hoogstraten, J. J. Hissing, R. O. J. Verschoor, E. P. H. Sutherland, A. C. Zeeman, J. M. P. Kluit, J. M. Phaff, W. J. Cohen Stuart, P. C. Swaan, T. H. De Meester, K. D. De Vassy, M. E. B. J. Kluit, jhr. J. K. P. H. Von Schmidt auf Altenstadt, D. N. Wentholten H. Plaes. In den afgeloopen nacht is zekere T. W. V., niet in deze gemeente te huis behoorende, door de politie alhier aangehouden, als hebbende zich schuldig gemaakt aan diefstal met braak uit eene aan den wal gemeerd liggende schuit. Het hert, op den Leidschen weg ge zien, blijkt geen vluchteling uit de Koekamp te zijn, maar een van elders gevlodene, die, toegerust met een verbazend springvermogen, met alle staketsel spot, van tijd tot tijd de Koekamp be zoekt en na genoegzame verpoozing met dezelfde vaardigheid dat terrein weder verlaat om in het Bosch van zijn strooptochten uit te rusten. Men deelt omtrent de dienstbode d ie in Den Haag aan bekomen brandwonden is ge storven, nader mede, dat zij niet met een petro leumlamp van de trap is gevallen, maar dat er brand in de keuken is ontstaan, waarschijnlijk ten gevolge van het gieten van petroleum in het vuur. Hare kleederen hebben toen vuur gevat en in dien toestand is zij in haar angst de trap op- «mloopen naar boven, waar de vrouw des huizes ziek te bed lag. Op het gemaakt alarm kwam de wagenmaker, de heer Van Eldik. toeschieten, en het is vooral aan zijn tegenwoordigheid van geest en aan de hulp van twee zijner knechts te danken, dat de brand in de keuken en op de trap spoe dig is gestuit. De meid werd door hen in een deken gewikkeld en eerst naar het Roomsche gasthuis vervoerd. Daar was echter geen plaats, waarom zij naar het gemeentegasthuis werd ge bracht, waar zij is overleden. Omtrent den hevigen brand, Vrij dag-avond door het inslaan van den bliksem in den kerktoren te Hoorn ontstaan, deelt men nader het volgende mede: Tegen negen uren ontlastte zich boven Hoorn een hevig onweder. De bliksem trof de spits van den toren der Groote kerk, het geen men evenwel eerst tegen halftwee ontdekte, toen vurige tongen gezien werden, die, door den hevigen zuidwestenwind aangewakkerd, den gehee- len toren spoedig in lichterlaaie zetten. Aan blus- schen viel toen niet meer te denken en weldra deelden zich de vlammen mede aan de aangren zende kerk, die in weinige oogenblikken in een vuurzee werd herschapen. Myriaden van vonken en tal van brandende stukken hout werden over de stad geslingerd en op verscheidene plaatsen ontstond daardoor brand, die evenwel telkens werd gebluscht. Het stadsziekenhuis en het gebouw der hoogere burgerschool bleven niet dan met moeite gespaard en zelfs het patronenmagazijn, op eenige honderden meters afstand aan den stadssingel ge legen en juist ruim van voorraad voorzien, liep door het nedervallend vuur groot gevaar. Met de uiterste krachtsinspanning verdedigde de brandweer de aangrenzende wijk tegen het vernielend element. Van tal van plaatsen uit den omtrek snelde men te hulp. Eerst tegen zes uren was men de vlam men meester, maar het smeulde en knetterde nog in den reusachtigen bouwval. Te Nieuwediep is eergist#rochtend binnengekomen de Eugelsche brik „Sarah", kapt. Fowles, met steenkolen, van Sunderland naar Rot terdam bestemd. Het schip had gedurende het hevige stormweder drie dagen voor de kust ge kruist, was, door het slingeren en stampen, zwaar lek geworden en had zelfs groot gevaar geloopen in de Zuiderhaaks te verzeilen. De equipage had onafgebroken moeten pompen en was afgemat, In die benarde omstandigheden ontdekte men gelukkig een bomschuit, die later bleek te zijn de „Arie en Daniel", schipper Van 't Hart, te Scheveningen te huis behoorende. Deze praaide men en genoemde schipper bracht de brik te Nieuwediep binnen. De olie fabriek van den heer Prins te Wormerveer is gisterochtend tusschen vier en zes uren totaal in de asch gelegd. In de steenkolen- loods was de braud ontstaan. Een tiental spuiten uit Wormerveer en omliggende plaatsen waren spoedig aanwezig, zoodat men er in slaagde de pakhuizen en woningen in de nabijheid te behou den. De fabriek was tegen brandschade verzekerd. Twee meisjes, die op een bank op den boulevard Saint-Germain te Parijs zaten uit te rusten, spraken over het ongestadige weer en daarbij gaf de eene te kennen, dat zij voor alle zekerheid een parapluie wilde gaan halen uit haar I woning in de rue du Dragonalleen, voegde zij er bij, zij was het nog niet met zich zelf eens welke, want zij had er zooveelDie woorden trokken de aandacht van een politie-agent in de nabijheid. Hij volgde het tweetal en terwijl de eene haar woning was ingegaan, knoopte hij een gesprek aan met de andere. Het gevolg was een huiszoeking, waarbij men op de kamer van het regenschermrijke juffertje niet minder dan 18 para- pluies, 6 parasols en 4 wandelstokken vond, alles afkomstig van diefstal, in medeplichtigheid ge pleegd. Het handige dametje, in wier bezit men ook een welgevulde goudbeurs vond, bekende de dochter te zijn van welgestelde plattelandsbewo ners, die voor meer dan 30,000 franken aan grond eigendommen bezaten. Op het graf van den Zweedschen adel borst, die voor eenigen tijd ten gevolge eener verwonding in het hospitaal te Helder overleed, is een fraai gedenkteeken opgericht. De dezer dagen te Tromsö terugge komen walvischvaarder „Proven" is bij Nova- Zembla door Russische zeeroovers aangehouden. De roovers bevonden zich op twee schoeners, die booten met gewapende lieden uitzonden, welke de bemanning der „Proven" opeischten zich over te geven, haar met hunne geweren bedreigende. Het bieden van weerstand zou vruchteloos geweest zijn en zoo kwamen de roovers aan boord der „Proven" die zij niet verlieten zonder mede te nemen wat van hunne gading was. Uit opgaven van het Zwitsersch sta tistisch bureel blijkt, dat verleden jaar in Zwit serland 108 personen vermoord zijn. Daar de be volking nog geen 3 millioen bedraagt, wordt hieruit door sommigen aanleiding genomen om de afschaf fing van de doodstraf in het land te betreuren. Er schijnen omvangrijke verduiste- ringen van gelden plaats gehad te hebben bij de betalingen aan de werklieden aan den St.-Gothard- spoorweg. De kassier is in hechtenis genomen en zijne ondergeschikten zijn ontslagen. Te Essen is men bevreesd voor het instorten van vele huizen, welker muren reeds scheuren vertoonen. Het schijnt dat de grond door de mijnwerkers te dicht onder de oppervlakte is uitgegraven. In Noorwegen, omstreeks 40 kilome ter ten noorden van Drontheim, is onlangs eene buitengewoon groote hoeveelheid munten opgegra ven; 2260 stuks zijn uit den tijd van koning Harald, die in 1066 gestorven is, en verder vond men nog verscheidene oude Duitsche en Angel saksische munten. Onlangs is op den spoorweg van Ma drid naar Alicante, tusschen de stations "Villar en Alpera, een exprestrein, op het oogenblik dat deze tegen een hoogte langzamer reed, door zeven bandieten overvallen, die een conducteur vermoord den en met eene som van 250,000 fr. zich uit de voeten maakten. De overstrooming te Largentière, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, heeft ernstiger gevolgen gehad dan men aanvankelijk meende. De schade, aan eigendommen van parti culieren aangericht, wordt alleen reeds op 2 mil lioen fr. geschat. Tot dusver blijken er zes per sonen verdronken te zijn. De Engelsche minister Cross was onlangs naar Cambridge gegaan, om daar den hem door den raad der universiteit honoris causa toe- gekenden graad van doctor in de rechten te aan vaarden. De gewone grappen werden bij die ge legenheid uitgehaaldtoen Cross de senaatskamer binnentrad, werden van de galerijen prentjes naar beneden geworpen. Zij stelden een ridder voor ge- hamast met een kruis (cross) op zijn schild en met een zwaard waarop geschreven stond „Vivi section Bill" (een der wetten welke Cross hielp aannemen). De ridder had voor het eene oog een brilleglas. Boven de prent stond het citaat uit Molière: „Dignus, dignus est intrare in nostro docto corpore." Onderaan was een haas voorge steld die riep: „Help, wij komen om"een ander zeide: „Aanschouw den weldoener van ons ge slacht", terwijl een kikvorsch sprak: „Hoezee voor Cross!" Het „Journal due ommerce maritime" verhaalt het volgende min of meer fabelachtig klinkende geval van genezing van gele koorts te Nieuw-Orleans. Een man, door deze ziekte aan getast, lag in het „Chauty Hospital" te sterven, teen zekere dr. Samuel Choppin, van oordeel dat er niet de minste kans was om den lijder met de gewone middelen nog te redden, besloot de proef te nemen met eene door hem zeiven beraamde methode. „De patiënt", zoo luidt het verhaal ver der, „werd geheel naakt in een soort van net ge legd, en voortdurend met ijswater bespoten. Na twee uur en een kwartier was de warmtegraad van het lichaam van 105 tot 58 graden vermin derd en de polsslagen van 100 in de minuut tot 90. Toen hield men op, het lichaam herkreeg zijn normale temperatuur, de koorts verdween en de lijder viel in slaap." In de bekende magazijnen „du Bon Marché" te Parijs zijn verleden Vrijdag twee smaakvol gekleede dames op heeterdaad betrapt, terwijl zij allerlei zijden stoffen, kant enz. stalen. De „Droit" zegt dat beiden niet onvermogend zijn en tot geachte familiën behooren. Zij ken nen elkander niet en zijn veertig en drie en vijf tig jaar oud. Na een voorloopig verhoor bij den commissaris van politie zijn zij in verzekerde bewa ring gesteld. Edison, de uitvinder van dephono- graaf enz., is tot ridder van het Legioen van eer benoemd. 13 "8_J 1 T IE IV L A. IV X>. De „Reichs-Anzeiger" deelt de bekendmakingen mede van de openbare autoriteiten, krachtens welke ingevolge de socialistenwet weder verboden zijn in Baden 1, in Brunswijk 2, in Westfalen 4, en in Saksen 5 vereenigingenvoorts in Mecklen burg 1, in Baden 1, en in Saksen 2 bladen of geschriften. Uit Cyprus is een telegram van sir Garnet Wolseley ontvangen van den volgenden inhoud: „Ik heb zooeven het 42ste en 71ste regiment bezochtbij beiden is de gezondheidstoestand goed de stemming der manschappen is uitnemend en zij worden goed gevoed. De ziektegevallen zijn niet ernstigvoor de hutten wordt goed gezorgd het klimaat is thans heerlijk en er is nog weinig regen gevallen." De ministers Smith en Stanley zijn te Napels aangekomen, van waar zij met de „Himalaya" de reis naar Malta en Cyprus zullen voortzetten. Bij een besluit van den kbedive wordt Rivers Wilson gemachtigd eene leening te sluiten van 8,500,000 pd. st., waarvoor de door de familie van den kbedive aan den Staat afgestane goederen tot onderpand zullen strekken. Indien de opbrengst daarvan niet voldoende mocht zijn, zal het tekort aangevuld worden uit de algemeene inkomsten des lands. BERN, 28 October. Het resultaat der verkie zingen voor den Nationalen Raad is, dat de radi cale partij is geslagen. WEENEN, 28 October. Het bevestigt zich dat Engeland bij het Russische kabinet heeft geprotes teerd tegen Ruslands agressieve handelingen met betrekking tot de uitvoering van het Berlijnsche tractaat. De „Abendpost" zegt dat de laatste berichten over den opstand in Macedonië van zorgwekkenden aard zijn. De opstandelingen beginnen op te rukken naar Siros. Wel zijn enkele Bulgaarsche benden geslagen, maar allerwegen komen de Mahomedanen op. Daar er intusschen uit Salonika strijdkrachten naar het gebied der opstandelingen worden gevoerd, is het lot van den opstand nog twijfelachtig, die

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2