BUITENLAND. Italië. Groot-Britannië. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN. INGEZONDEN. Gemeenteraad. den in allerijl losgesneden en de wagen met al wat er op was verbrijzeld. Op het station van den Oosterspoor weg te Amsterdam zullen eerlang een zestal elec- trische lantaarns, volgens het stelsel van Jabloch- koff, worden in gebruik gesteld, evenals dit in de Avenue de l'Opéra te Parijs plaats heeft. Onder de gemeente Assen is Zater dag een soldaat van het garnizoen te 's-Hage als deserteur in hechtenis genomen. De afzending van groenten, o. a. van witte kool, uit Rijnland naar Duitschland is dit jaar verbazend groot. In de laatste veertien dagen werden ruim 500,000 stuks verzonden. De postconducteur P., op delijn Vlis- singenRozendaal, is Vrijdag te Rozendaal ge arresteerd, verdacht van verduistering van aange- teekende brieven. Aangaande mej. P., te Utrecht, die nog steeds onder geneeskundige behandeling is, deelt men mede dat haar toestand thans, op den achtsten dag, van dien aard is, dat de vrees voor het behoud van haar leven blijft bestaan, ofschoon zich in de laatste dagen enkele gunstige teekenen hebben opgedaan. Eene groote zeldzaamheid is het, dat een mensch het leven gedurende 8 dagen gehouden heeft, terwijl een flinke revolverkogel van voren naar achter de hersenen heeft door boord, en zulke groote verwoesting heeft aan gericht, dat de eerste dagen een vrij belangrijke hoeveelheid hersen-substantie uit de wond liep. De wond zelve is thans genezen. Het is nu de vraag maar of de hersenontsteking op den duur ook kan voorkomen worden, iets waaraan de arts wan hoopt, doch waartoe alle pogingen worden in het werk gesteld, tot heden nog met gunstig resultaat. De brand der Groote kerk te Hoorn schijnt ontstaan te zijn door het inslaan van den bliksem in den toren. De kerk is in drie uren tijds geheel verbrand. De belendende perceelen zijn met moeite gespaard gebleven. De afgebrande kerk behoorde aan de Hervormde, doch de toren aan de burgerlijke gemeente. Zij was betrekkelijk nieuw; namelijk in 1844 voltooid, nadat in 1838 de vroegere Groote kerk was afgebrand. Omtrent den aanslag op hetleveu des Konings heeft de minister-president aan den Spaau- schen gezant te Parijs de volgende mededeeling gezonden„Na eene in waarheid triomfantelijke reis door de provinciën, is de Koning Vrijdag te Madrid teruggekomen, alwaar hij met de leven digste betuigingen van gehechtheid en geestdrift is begroet. Nabij het stadhuis heeft een persoon, die zich onder de menigte bevond, een pistool schot op den Koning gelost, gelukkig zonder hem te treffen. Z. M., de beweging van dien persoon bemerkende, hield zijn paard staande en heeft vervolgens den tocht naar het koninklijk paleis bedaard voortgezet. De kapitein-generaal van Ma drid, die aan de zijde des Konings reed van waar het schot werd gelost, heeft den aanrander, die hem onmiddellijk door eenige personen werd aan gewezen, doen tegenhouden. Diezelfde personen hebben tot zijne arrestatie medegewerkt. In de nabijheid der plaats van den aanslag weergalmde nog op dat oogenblik een gejuich, doordien een gedeelte der menigte in de eerste oogenblikken nog niets van het feit had bemerkt. De veront waardiging is algemeen. De dader, zijnde een kui per, heeft zonder aarzelen zijne misdaad bekend, onder verklaring dat hij opzettelijk reeds vier da gen te voren tot dat doel uit Tarragona was aan gekomen. Bovendien weet men nu, dat de daad reeds sinds lang was overlegd. De dader heeft ook verklaard, dut hij internationaal socialist is." Vol gens telegraphische berichten stond de dader, Jaen Olivar Moncati (oud 23 jaar), op het oogenblik van den aanslag in de nabijheid der troepen, die aldaar waren opgesteld, en is hij ook door de soldaten gegrepen. Het sehijut hun moeite te heb ben gekost om hem weg te brengen, daar velen, waaronder een aantal vrouwen, hem woedend te lijf wilden en hem, naar het zich liet aanzien, zouden hebben vermoord, als de soldaten het niet hadden belet. Het feit heeft plaats gehad des namiddags omstreeks 5 uren. Onmiddellijk na het bericht zijn de ministers in het koninklijk paleis bijeen gekomen, waarheen zich vervolgens ook de verte genwoordigers der vreemde mogendheden begaven, om den Koning met den afloop geluk te wen- schen. Tevens werd nog denzelfden avond bekend gemaakt, dat den volgenden ochtend in alle kerken een Te-Deum zou worden gezongen. Uit Weenen wordt aan „Daily News" bericht, dat Hadji Loja waarschijnlijk zal worden vrijgesproken. DuitscHlancl. Volgens de „Würtemb. Corr." ontvangt de keizer nog voortdurend brieven, waarin hij tegen zijne terugkomst te Berlijn met nieuwe moord aanslagen wordt bedreigd, terwijl ook de groot hertog van Baden brieven heeft ontvangen, waarin hem dezelfde bedreiging wordt gedaan voor het geval, dat hij den keizer nog langer op het grond gebied van Baden toelaat. Admiraal Brin en professor Pessina hebben de portefeuilles van marine en landbouw aanvaard. Daar generaal Bonelli reeds de benoeming tot minister van oorlog heeft aangenomen, is het kabinet weder voltallig. Spanje. De bekende Pi y Margal, die dezer dagen in hechtenis was genomen, onder verdenking van medeplichtigheid in een complot, hetwelk de justitie op 't spoor was gekomen, is weder op vrije voeten gesteld, doordien de verdenking ongegrond werd bevonden. De „Observer" zegt, dat de met het oog op de tegenwoordige verwikkelingen in het Oosten aangeknoopte onderhandelingen tot eene volledige overeenstemming tusschen de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk hebben geleid. Turkijf. De sultan heeft den Seraskier aanbevolen, Baker- pacha eene onbeperkte medewerking te verleenen ter uitvoering van de plannen voor de versterking van Konstantinopel. Baker-pacha heeft op zich genomen, de uitvoering binnen twee maanden ten einde te brengen en zal bij den sultan wekelijks verslag inleveren. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat het doel der ontstane insurrectie zou zijn Rumelië, Thracië en Macedonië met Bulgarije te vereenigen. Het centraal comité van den opstand heeft zijn zetel te Kustendje. De Slavische comité's in Rus land verschaffen geld en wapenen. CTelegnraxïiïrien.. BOMBAY, 27 October. De „Times of India" verneemt, dat het antwoord van den emir in een toon van uitdaging en onbeschaamdheid vervat is. De Engelschen hebben eene verkenning gedaan naar Alimusjid en aldaar 15 stukken geschut gezien: De versterkingswerken zijn onbeteekenend. Vol gens bericht uit Jellalabad sterven van de troepen des emirs dagelijks een dertigtal. De emir heeft een gedwongen lichting bevolen. Te Pesthauer blijft de koorts heerschen. KONSTANTINOPEL, 27 October. De Porte heeft eene circulaire verzonden, waarin verklaard wordt, dat de toestand van de Muzelmannen in Rumelië en Bulgarije onhoudbaar is. Zij stelt Rusland verantwoordelijk voor de buitensporig heden der Bulgaren en verklaart dat militaire maatregelen zullen genomen worden tegen den inval der Bulgareu in Macedonië. KONSTANTINOPEL, 28 October. Er is eene ünanciëele commissie ingesteld, welke uit verschei dene bankiers bestaat en de definitieve regeling van de quaestie der kaiines ten doel heeft. Aan het kantoor der in- en uitgaande rechten zal de betaling voor 3/4 in zilver en voor >/4 in kaimes aangenomen worden. PERA, 27 October. De heer Dreysse, de Eran- sche bevelhebber der genie, die den sultan verge zelde, toen deze in 1867 Parijs bezocht, is door den sultan ontboden. LONDEN, 28 October. Men gelooft, dat de „Gazette of India" spoedig de afkondiging der oorlogsverklaring a.an Afghanistan zal bevatten, met opgave der redenen, velke de regeering daartoe noodzaken. Eerste Huwelijksafkondiging van 27 October. M. Groenendijk jm. 36 j. en L. G. W. VaH der Meer jd. 29 j. A. A. De Graaf jm. 25 j. en E. Tielkemeyer jd. 21 j. J. Kret jm. 26 j. en A. G. Kerkhoff jd. 28 j. C. J. Stolle jm. 38 j. en N. Van der Velden wed. 45 j. J. P. Van der Linden jm. 22 j. en M. M. Essers jd. 28 j. J. Van der Tuin jm. 23 j. en H. Massaar jd. 23 j. S. Ramak jm. 25 j. en S. A. Van der Sluis jd. 28 j. Mijnheer de Redacteur Zaterdag-avond omstreeks acht uren geraakte de dienstmaagd van den heer De Heger aan de Aalmarkt alhier, toen zij bezig was de straat te schrobben, in het water, naar het bleek door het uitglijden op den wal. Ik was getuige hoe zij door de hulp van twee werklieden, die kwamen toesnellen, spoedig op het droge werd gebracht. Zeker hadden die twee wel op eenige belooning gerekend, doch zij stonden niet weinig verwonderd toen men hen met een lakonisch„u zijt bedankt voor uwe moeite" huns weegs liet gaan. U dank zeggende voor de opname dezer regelen, teeken ik mij Uw dw. dienaar, X. Zitting van hedenmiddag te een uur. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Eremery, De Laat de Kanter, Har- tevelt, Juta, Suringar, Van Hettinga Tromp, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, d'Aumerie, Van der Lith, Driessen, Van Iterson, Van Wensen. Later de heeren Van Heukelom en Goudsmit. Afwezig met kennisge ving de heeren Van der Zweep, Obreen, Krantz, Eigeman en Librecht Lezwijn. Nadat aan mej. J. E. Werner-Drechsler zonder hoofdelijke stemming eervol ontslag was verleend als onderwijzeres 1ste klasse aan de Meisjesschool der 2de kl., werd overgegaan tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1S79. Bij de algemeene beschouwingen herinnert de heer Cock er aan dat hij vroeger steeds tegen de begrooting stemde, en wel om 't hoofdstuk on derwijs. Het bijzonder onderwijs werd steeds bij het openbaar onderwijs, waarvoor telkens zulke hooge sommen op de begrooting waren uitgetrokken, ach tergesteld en er door benadeeld. Sedert hebben er groote veranderingen plaats gegrepen. Spr. moet de totstandkoming der nieuwe wet op het lager onderwijs betreuren, doch achtte zich verplicht zijn stem te motiveeren, waarom hij thans vóór de begrooting zal zijn. De heer Verster zou er tegen stemmen, niet om 't hoofdstuk onderwijs, maar om de wijze waarop de hoofdelijke omslag gehe ven wordt. Uitgaven. Hoofdstuk Ihuishoudelijk beheer. Artt. 5962 worden onveranderd goedgekeurd. Bij art. 63 wordt door de Commissie van financiën bij monde van den heer Hartevelt voorgesteld om de verhooging van de jaarwedde met 100 van den gemeente-opzichter 1ste klasse niet toe te staan, niet omdat de titularis 't niet verdient, maar omdat de hoofdelijke omslag toch reeds hooger is dan verleden jaar. De heer De Kanter zeide dat wanneer de heer Hartevelt zelf erkent dat de heer Spijker de verhooging verdient, hij den Raad dan ook meent te moeten raden haar toe te staan. De heer Le Poole zou voor de verhooging stemmen, maar geeft tevens den raad om in het vervolg vooral in den morgenstond op het werkvolk een wakend oog te houden. De heer Scheltema erkent dat de financiëele toestand der gemeente niet gunstig is, maar meent toch niet dat men door dergelijke bezuinigingen als de com missie van financiën voorstelt, dien toestand zal verbeteren. Hij zou niet gaarne zien dat aan den verdienstelijken ambtenaar de verhoogiug werd onthouden. Hij wenscht ook niet alle verhoogingen over één kam geschoren te zien. Er zijn er waar hij tegen is. Evenals de Voorzitter, verklaart ook de heer Van Iterson zich voor de ver-hooging. De laatste is van meening dat de zuinigheid de wijs-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 2