Dinsdag 29 October. JV°. 5738. A". 1878. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels....»1.05. Iedere regel meerw.. 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering ran den Gemeenteraad ran Leiden, op Dinsdag, den 29sten October 1878, dea avonds te acht uren. Voortzetting der behandeling van de begrooting der gemeente voor 1879. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat het Museum van Schilderijen en Oudheden in de Lakenhal gednrende acht dagen, aanvangende Maandag 28 October, voor het pnhliek gesloten zal zijn. Borgemeester en Wethooders voornoemd, Leid enV. d. BRANDELER, Bnrgemeester. '28 October 1878. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 38 October. De nieuw beroepen leeraar der Rem. geref. gemeente alhier, dr. J. A. Beyerman, werd gister morgen bevestigd door den hoogleeraar C. P. Tiele, die tot tekst had gekozen Mattbeus 13 vers 36, en heeft 's avonds zijn dienstwerk aan vaard met het houden eener redevoering naar aanleiding van Handelingen 3 vers 66. Nog ligt de onlangs gehoudene tentoonstelling versch in het geheugen, of het onvermoeid bestuur der afdeeling Leiden van de Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde heeft reeds weder haren leden twee geootvolle avonden bereid. De heer H. Witte, overbekend door zijne elders gehoudene populaire voordrachten, die o. a. in „Diligentia" te 's-Hage, in eene vergadering van het natuur kundig genootschap te Rotterdam, in een dames- vereeniging te Velp zooveel genoegen gaven, heeft geheel belangeloos en welwillend zich op verzoek van het bestuur en velen daarbuiten, bereid ver klaard den 5den November en lOden December a. s. de leden aangenaam bezig te houden. De toegang des avonds te acht uren in de Loge is voor een lid met ééne dame vrij, terwijl niet-leden gelegen heid zullen hebben daarvan gebruik te maken tegen f 1 de twee avonden, waarvoor aan sommige stad- genooten weldra een lijst zal worden aangeboden. Toegangskaarten zullen mede verkrijgbaar zijn bij den secretaris. De door de Nederlandsche hoofdcommissie der wereldtentoonstelling te Parijs medegedeelde lijst der toegekende bekroningen schijnt niet geheel volledig te zijn. Blijkens den officiëelen, door het Pransche ministerie van handel en nijverheid uit gegeven catalogus toch zijn, behalve aan de firma Jan Zuurdeeg en Zn., ook aan twee werklieden van de firma J. C. Zaalberg en Zn. alhier, die zelve een zilveren medaille behaalde, onderschei dingen toegekend, welke op de lijst der Neder landsche commissie ten eenenmale ontbreken. De bedoelde werklieden zijn de gebroeders N. Holle beek, machinist, en Anthony Hollebeek, meester knecht der spinnerij, die beiden deze firma gedu rende ruim veertig jaren getrouw gediend hebben. Aan den eersten is een bronzen medaille en aan den tweeden een eervolle vermelding toegekend. De Zaterdag te Delft gehouden vergadering van het aardrijkskundig genootschap werd door 70 a 80 leden bezocht. De voorzitter, professor Veth, opende de vergadering met eene hartelijke toespraak tot de drie in de vergadering tegen woordige leden der Noordpool-expeditie, de heeren Koolemans Beynen, De Bruyne, commandant, en dr. Heymans van Anrooy, waarin hij hen uit naam van het genootschap dank zeide voor de vermoeie nissen die zij zich getroost hadden, om de vader- iandsche eer tegenover andere natiën op te houden, en ten slotte wees op de merkwaardige verzame ling crustaceën welke de expeditie heeft medege bracht. Daarop bracht de voorzitter breedvoerig verslag uit over de Sumatra-expeditie, waarbij hij gewichtige mededeelingen deed omtrent de gesteld heid der binnenlanden op Sumatra en den loop der voornaamste rivieren op dit eiland. In de pauze werd door het bestuur van het genootschap aan de drie leden der Noordpool-expeditie een déjeuner aangeboden. Te halftwee werd de verga dering heropend en bracht alstoen de heer Boisse- vain, van Amsterdam, verslag uit omtrent de handelingen van het aardrijkskundig congres, tijdens de tentoonstelling te Parijs gehouden. Met alge meene belangstelling werd de boeiende voordracht van den heer Boissevain aangehoord, die breedvoe rig stilstond bij het plan tot het maken van een kanaal door Centraal-Amerika. Nadat nog eenige woorden van hulde waren gebracht aan de moe dige Noordpool-reizigers, sloot de voorzitter de vergadering. In de Zaterdag gehouden vergadering der afdeeling natuurkunde van de kon. academie van wetenschappen gaf prof. Donders een zeer uitvoe rige wetenschappelijke toelichting tot het werktuig, dat door den heer Maju voor de vergadering was afgestaan; laatstgenoemde adsisteerde den hoog leeraar bij de manipulatie van de phonograaf. De proeven gelukten uitstekend; het teruggeven van het gesprokene, van den zang, van trompetgeschal, van verschillende vocalen, ook in verschillende toonshoogten, geschiedde zóó volkomen voldoende, dat ook hier, in dezen wetenschappelijken kring, de verrassing en verwondering algemeen waren. Prof. Donders roemde de phonograaf van den heer Maju als bijzonder goed en deelde mede, dat hij thans wetenschappelijke proeven neemt aangaande bepalingen van het timbre bij snelheidsverschil in de phonograaf, waarvan hij later het resultaat zal mededeelen en waaromtrent hij nu reeds eenige beschouwingen leverde. Van de vierde serie onderofficieren, die te 's-IIage het mondeling officiersexamen hebben afgelegd, zijn geslaagd de heeren Bonemeyer, De Pieze, Prohman, Boot en Sprayt, van het 2de, Glerum van het 3de en Cernée van het 4de reg. inf. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 33.00, f 17.00, f 3.40 en f 1.75; de laagste f 32.00, f 16.50, f 3.10 en f 1.65. Van de 6 candidaten, die zich Zaterdag aan het examen voor de Engelsche taal onderwierpen, slaagden inej.E. N. Schüssler uit Sassenheim en E. White uit Voorschoten. Voor de akte als hoofdonderwijzer waren 12 candidaten; 8 werden toegelaten, de heeren: J. P. Jansen, L. Landman, P. H. Bom, J. Schreuder, G. Valk en Ch. De Vries uit Rotterdam; J. A. S. De Milde de la Paille uit Dordrecht, en S. Moelijker uit Klaaswaal. Aan het departement van waterstaat is een plan in bewerking tot ©prichting van rijksscholen voor de zeevaart. Voor het middelbaar onderwijs is Zaterdag toegelaten de heer W. P. C. Van Laak, van Rijswijk, voor Pransche taal- en letterkunde. Van de 3 candidaten voor de akte K', lagere wiskunde, trok één zich gedurende het examen terug; de heeren D. Hora, van Helmond, en J. Kobus, van Deventer, werden toegelaten. Van de 3 can didaten voor de akte K12 (boekhouden) werden toegelaten voor huisonderwijs de heeren J. J. P. Dietz en G. P. Latorf, van Amsterdam. Prins en prinses Hendrik zullen morgen te een uur hun intocht in de stad Luxemburg houden onder het luiden der klokken en geschutsalvo's. Het aantal corporatiën bij den intocht bedraagt 38. Des avonds zal er een groote optocht met fakkel- licht worden gehouden door de plaatselijke muziek- J gezelschappen, gezellen-vereenigingen en het per soneel der brandweer. Op alle spoorweglijnen is het tarief voor dien dag met de helft verlaagd. De Maatschappij ter bescherming van weezen in het groothertogdom Luxemburg heeft bericht ontvangen, dat prinses Hendrik den titel van beschermvrouw dezer instelling heeft aanvaard. Door het ministerie van oorlog is thans voor het leger eene nieuwe handleiding bij het onder richt in de gymnastiek vastgesteld en ingevoerd. Behalve dat meer tijd en zorg aan de gymnastische oefeningen zullen besteed worden, verdient het opmerking, dat dit onderricht onder geneeskundig toezicht wordt gesteld. Ongeoefenden zullen dage lijks een uur en meergeoefenden wekelijks twee a drie uren onderricht ontvangen. Op deze wijze acht men het mogelijk, dat deze tot dusver bijna geheel verwaarloosde tak van militair onderwijs voortaan rijke vrachten afwerpen zal. In verschil lende garnizoenen ontbreken wel is waar voorshands de meeste der benoodigde toestellen, maar naar men meldt zal hierin spoedig voorzien worden. Dr. T. Cannegieter, pred. te Tzum, zal de betrekking van hoogleeraar in de godgeleerdheid vanwege de Nederlandsche Hervormde kerk te Utrecht den 18den November aanvaarden. Volgens bericht uit Sheerness is op het stoomschip „Stad "Vlissingen" beslag gelegd te Queensboro ten behoeve van de reeders van het door aanvaring met bovengemeld stoomschip ge- zonkene vaartuig „Champion". Het is van Queens boro naar Milwall Docks vertrokken, om te repa- reeren, na borgtocht gesteld te hebben voor het bedrag der schade. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is Zaterdag van Nieuwediep naar Batavia vertrok ken en kwam gisteravond te acht uren te South ampton aan; had stormweer in de Noordzee; de „Schiedam" is Zaterdag van Rotterdam naarNieuw- York vertrokkende „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, vertrok dien dag 's morgens van Suez. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. A. M. Pareau, thans subst.-griffier bij het gerechtshof aldaar; tot ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar, C. Jiskoot, thans in dezelfde betrekking te Appingedam: met wijziging van het bepaalde bij kon. besluit van 30 April 1877 bepaald, dat de standplaats van het kantoor der registratie en domeinen, thans te Sommelsdijk, met den 16den November a. s. zal zijn te Dirksland. Gremeng-d. Nieuws. Op den Leidschen weg niet ver van het Haagsche Bosch vertoonde zich Zaterdag morgen aan het oog van eenige per rijtuig voor bijrijdende personen een fraai, groot hert, terwijl iemand, die zich mede op den weg bevond en met een geweer was gewapend, jacht op het dier maakte. Waarschijnlijk had men hier te doen met een vluchteling uit den Koekamp. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten, dat aan den gemeente-architect f 200 zal worden uitgekeerd om de tentoonstelling te Parijs te bezoeken. Vrij dag-avond had in de nabijheid van den Omval buiten Amsterdam een spoorwegonge luk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Een kar, geladen met huisraad, bestemd naar Utrecht, passeerde de rails van den spoorweg te negen uren. Een der wielen raakte in het onge- reede. Er kwam een trein aande paarden wer-

Leidsch Dagblad | 1878 | | pagina 1